Minimalią algą siūloma didinti bemaž šimtu eurų

Publikuota: 2021-09-01
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybė siūlo kitąmet minimalią mėnesio algą (MMA) didinti kur kas labiau nei planuota – ne dešimtadaliu, bet apie 14%. Darbdaviai skeptiškai vertina šią iniciatyvą, profsąjungos pasisakytų už dar drąsenį MMA didinimą.

Tekstas papildytas Vyriausybės posėdžio dalyvių komentarais.

Trečiadienį kabineto pasitarime Monika Navickienė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė, pristatė iniciatyvą nuo 2022 m. pradžios nustatyti, kad MMA yra 730 Eur (apie 518 Eur po mokesčių). Minimalusis valandinis atlygis siektų 4,47 Eur.

Tai būtų 88 Eur didesnė minimali alga nei šiais metais – 642 Eur („į rankas“ – 467 Eur).

Anksčiau svarstytas Lietuvos banko (LB) dar gegužę pateiktas pasiūlymas kitąmet MMA padidinti 61 Eur – iki 703 Eur (apie 510 Eur „į rankas“).

Nagrinės socialiniai partneriai

Naują Vyriausybės siūlymą šį penktadienį turėtų svarstyti Trišalė taryba, vienijanti valdžios, darbdavių ir profsąjungų atstovus. M. Navickienė tikisi, kad socialiniai partneriai per rugsėjį susitars dėl naujai siūlomo MMA dydžio. Tuomet spalį, kai Seimui bus teikiamas kitų metų biudžeto projektas, Vyriausybė galėtų priimti galutinį sprendimą šiuo klausimu.

„Siekdami gerinti dirbančiųjų sąlygas, mažinti pajamų nelygybę, siūlome MMA didinti sparčiau. Ekonomikos padėtis priimti reikiamus sprendimus yra palanki: auga imunitetą COVID-19 įgijusių žmonių skaičius, ūkinės veiklos suvaržymų beveik neliko, mažėja nedirbančiųjų ir auga darbo vietų skaičiai, o ekonomistai prognozuoja spartų ekonomikos augimą“, – sakė socialinės apsaugos ministrė.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė Vyriausybės posėdyje teigė: „Po sąlyginai nedidelio pandemijos sukelto nuosmukio 2020 m. Lietuvos ekonomika atsigavo – matomas spartesnis, nei manyta, pavasarį bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas, kurį lydi gerėjanti padėtis darbo rinkoje ir spartus vidutinio atlyginimo augimas. Visa tai teigiamai veikia ir pajamų į valstybės biudžetą surinkimą. Įvertinus atnaujintas ekonomines prognozes, valstybės finansines galimybes ir numatomą poveikį šalies ūkiui bei remiantis Trišalėje taryboje sutarta formule, nutarta siūlyti MMA nuo kitų metų didinti iki 730 Eur.“

„Todėl nesiimant šio sprendimo ir šalyje sparčiai augant visiems atlyginimams, atotrūkis tarp mažiausiai ir daugiausiai uždirbančiųjų tik dar labiau išaugtų. Todėl šiuo metu metu nėra priežasčių nedidinti MMA pagal sutartą formulę“, – pridūrė G. Skaistė.

Lietuvos bankas: dėl to ūgtels BVP, vartojimas, importas

Premjerė Ingrida Šimonytė sutiko su ministrių išsakytais argumentais, tvirtindama, kad „jeigu dabar, kai yra pagerintos prognozės, nebūtų atnaujinti MMA paskaičiavimai ir būtų toliau vadovaujamasi dar kovo mėnesį teiktomis prognozėmis, tada kitąmet turėtume gerokai prastesnį minimalios algos santykį su vidutiniu darbo užmokesčiu, kas reikštų, kad nesilaikoma Trišalėje taryboje suderintos MMA skaičiavimo formulės“.

Trišalėje taryboje yra susitarta, kad MMA ir vidutinio darbo užmokesčio (VDU) santykis neturėtų būti mažesnis kaip 45% ir didesnis kaip 50%. Skaičiuojama, kad kitąmet padidinus MMA iki 730 Eur, santykis tarp MMA ir VDU siektų 48,1%.

Asta Kuniyoshi, LB valdybos narė, Vyriausybės posėdyje informavo, kad, centrinio banko skaičiavimais, MMA padidinimas iki 730 Eur „turėtų gana juntamą poveikį VDU augimui 2022 m., ypač tiems, kurie gauna iki 1.000 Eur per mėnesį po mokesčių“.

Be to, LB vertinimu, dėl MMA padidinimo keliais procentiniais punktais padidėtų privatus vartojimas, didėtų importas, taip pat, pasak A. Kuniyoshi, „nors ir nežymiai, bet kiek sparčiau augtų BVP“. Tačiau poveikio infliacijai, LB nuomone, šis MMA padidinimas neturės.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai Vyriausybė suteikė įgaliojimus Trišalėje taryboje derėtis dėl MMA padidinimo iki 730 Eur.

Pirmąkart užsiminė prieš kelias savaites

Birželį Trišalė taryba nepriėjo bendros nuomonės dėl LB pasiūlymo kelti MMA iki 703 Eur: Vyriausybė tuomet parėmė LB poziciją, darbdaviai kur kas atsargiau įvertino galimybes didinti minimalų atlyginimą, bet iš dalies sutiko su 703 Eur riba, tuo metu profsąjungos pasisakė už kur kas didesnį skaičių – 750 Eur.

Apie tai, kad MMA galėtų būti keliama labiau nei planuota, M. Navickienė netikėtai užsiminė prieš kelias savaites. Jos nuomone, ekonominė situacija leidžia svarstyti spartesnį MMA kėlimą – metinė infliacija pasiekė bemaž 5%, vidutinis darbo užmokestis per metus nuo praėjusios liepos padidėjo 12%.

Dabar siūlomas MMA padidinimas, anot socialinės apsaugos ministrės, būtų vienas reikšmingiausių per pastarąjį dešimtmetį, nes paskutinį kartą minimali alga daugiausia kilo 2013 m., kuomet padidėjo 43 eurais. 

[infogram id="ee19db41-d8ba-4eed-b2ad-b60449f12863" prefix="oEL" format="interactive" title="Minimali mėnesio alga 2022 m. 2021 09 01"]

Po to, kai rugsėjo 10 d. Finansų ministerija vėl atnaujins ekonominės raidos scenarijų, Vyriausybė grįš prie diskusijų dėl MMA padidinimo kitais metais. 

Laikosi skirtingų nuomonių

Trišalės tarybos nariai jau dabar reiškia skirtingas nuomones dėl MMA pakėlimo iki 730 Eur.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigia, jog Vyriausybės žingsnis sveikintinas, tačiau yra pagrindo didinti minimalią algą dar sparčiau.

„Tai, kad Vyriausybė kalba apie didesnį minimalios algos dydį – sveikintinas žingsnis, tačiau mes dar birželį sakėme, kad yra visos prielaidos mokėti ne mažiau kaip 750 Eur nuo kitų metų“, – BNS sakė I. Ruginienė. 

„Jeigu laikomės Trišalės tarybos sutartos formulės ir žiūrint ekonominius rodiklius, matome, kad tas skaičius galėtų būti didesnis“, – pridūrė ji.

Tuo metu Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius sako, kad MMA turi didėti, tačiau reikia atsižvelgti ir į darbo našumą: „Mūsų nuomone, minimalią alga didinti turime, bet norime pridėti į formulę dar vieną dedamąją – darbo našumą. Net ir kai anksčiau buvo planuojama didinti iki 703 Eur, jau čia buvo maždaug keturis kartus daugiau nei auga darbo našumas.“

Pasak jo, darbdavių atstovai nori išgirsti motyvus, kodėl siūlomas toks augimas. Anot R. Sartatavičiaus, nerimą pastaruoju metu kelia ir neapibrėžta politinė bei ekonominė situacija.

„Gali būti didelių bėdų rudenį, žiemą verslui dėl to, jog žaliavos brangsta, stringa, dėl situacijos politinės tiek su Kinija, tiek su Baltarusija. O tam, kad mokėtų atlyginimą, reikia užsidirbti. Žiūrime rezervuotai ir norime išgirsti motyvus, kodėl 730 Eur“, – teigė R. Sartatavičius.

Sieja su planuojamu mitingu

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas mano, kad būtent toks MMA didinimo pasiūlymas susijęs su rugsėjo 10 d. prie Seimo planuojamu mitingu, siekiant švelninti įtampą.

Jis taip pat teigė, kad klausimas pirmiausiai turėjo būti išdiskutuotas Trišalėje taryboje.

„Manęs nenustebino šitas Vyriausybės žingsnis, manau, tai labai stipriai susiję su rengiamu rugsėjo 10-osios mitingu. Vyriausybė turėjo kažką apčiuopiamo pasiūlyti žmonėms, parodyti, kad deda dideles pastangas. Norėjo tokią gerą naujieną paskelbti ir šiek tiek sumažinti besiformuojančią konfliktinę situaciją“, – BNS sakė D. Arlauskas.

Pasak jo, vietoj minimalios algos didinimo galėtų būti svarstomas neapmokestinamųjų pajamų dydžio didinimas.

„Jeigu yra LB prognozė, kad didės vidutinis atlyginimas, tuo pačiu didėja infliacija, krenta perkamoji galia. Mes ne kartą sakėme, kad reikia ieškoti kitų būdų, pirmiausia neapmokestinamo dydžio kėlimas būtų žymiai geresnis ir logiškesnis variantas. Tokiu atveju nedidėtų našta verslui, o žmonės gautų didesnes pajamas“, – teigė D. Arlauskas.

Darbo kodeksas numato, kad MMA galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą.

Minimalų atlyginimą Lietuvoje gauna apie 100.000 dirbančiųjų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Penktadienį – 1.609 nauji COVID-19 atvejai, 9 mirtys

Daugiau sergančiųjų ligoninėse, 14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100.000 gyventojų pasiekė...

11:08
A. Borumas. Darbo vietų išsaugojimas – žemaitiškas požiūris

Darbo rinka įkaitusi iki raudonumo — užimtumo tarnybos praneša, kad darbdaviai birželį įregistravo virš...

Palankiausiai vertinamu politiku išlieka G. Nausėda

Prezidentas Gitanas Nausėda lieka palankiausiai vertinamas šalies politikas, nors jo reitingas pamažu artėja...

Smuko S. Skvernelio netekusių „valstiečių“ populiarumas  1

Rugsėjį ekspremjerui Sauliui Skverneliui su bendražygiais palikus „valstiečių“ frakciją Seime smuko šios...

Vokietijos milijonieriai prieš rinkimus ieško saugesnio prieglobsčio savo turtui

Po Vokietijos parlamento rinkimų suformuota potenciali kairiųjų koalicija gąsdina šalies milijonierius.

A. Merkel išeinant, ES lyderystės kėdę matuosis ne vienas Premium

Vokietijai ruošiantis išsirinkti naująjį šalies kanclerį ir Angelai Merkel po 16 metų traukiantis iš...

Norvegija ruošiasi atšaukti daugumą suvaržymų dėl COVID-19 8

Norvegijos ministrė pirmininkė Erna Solberg penktadienį pranešė, kad dauguma šioje Skandinavijos šalyje...

Verslo aplinka
2021.09.24
SAM: izoliuotis nereikės grįžus iš Danijos, Suomijos, Liuksemburgo, Maljorkos ir Reunjono

Paveiktų šalių sąraše raudonąją zoną paliko Danija, Suomija, Liuksemburgas, taip pat dvi teritorijos –...

Verslo aplinka
2021.09.24
ES pasmerkė įtariamas Rusijos programišių atakas prieš rinkimus Vokietijoje

Europos Sąjunga penktadienį pasmerkė įtariamas Rusijos kibernetines atakas, palietusias Vokietiją, artėjant...

Verslo aplinka
2021.09.24
Ch. Lagarde: galimo „Evergrande“ žlugimo poveikis euro zonai būtų „ribotas“

Galimas sunkumų slegiamos Kinijos nekilnojamojo turto milžinės „Evergrande“ žlugimas euro zonai padarytų...

Rinkos
2021.09.24
Ar partnerystė ir Stambulo konvencija iš mirties taško pajudės jau šį rudenį? Premium 6

Šiuo metu vykstančioje Seimo rudens sesijoje į darbų programą, be kita ko, įrašytas naujas bandymas pateikti...

Verslo aplinka
2021.09.24
Rinka įspėja reguliuotoją dėl neigiamų pasekmių keičiant ESO grąžos skaičiavimą Premium 3

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) siūlymai keisti metodiką, pagal kurią apskaičiuojama ESO...

Rinkos
2021.09.24
A. Sagatauskas. Trys iššūkiai šalies pramonei

Optimistinis Lietuvos pramonės scenarijus pasitvirtino: gamybinių pajėgumų panaudojimas grįžo į...

Verslo aplinka
2021.09.24
Šiaulių pramonininkų asociacija – aktyvi pokyčių iniciatorė Verslo tribūna

Šiaulių pramonininkų asociacijos (ŠPA) kartu su Šiaulių miesto savivaldybe organizuojama Chaimo Frenkelio...

Pramonė
2021.09.24
„Evergrande“ obligacijų JAV doleriais turėtojai kol kas negavo palūkanų mokėjimų – WSJ  

Tarptautiniai investuotojai, turintys Kinijos nekilnojamojo turto milžinės „China Evergrande Group“...

Rinkos
2021.09.24
Santaros klinikos sparčiai pilnėja, didinamas COVID-19 lovų skaičius regionuose

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos užpildytos beveik 90%, regiono ligoninėse bus įrengta...

Verslo aplinka
2021.09.24
„Maxima grupei“ nepavyko prisiteisti 170 mln. Eur dėl „Mart Inn“ plėtros Baltarusijoje  8

Didžiausios šalyje verslo grupės „Vilniaus prekyba“ valdomai mažmeninės prekybos tinklo grupei „Maxima grupė“...

Prekyba
2021.09.24
Beveik 20 ES šalių nominavo PSO vadovą antrai kadencijai

Beveik dvi dešimtys Europos Sąjungos (ES) valstybių pasiūlė skirti Tedrosą Adhanomą Ghebreyesusą Pasaulio...

Verslo aplinka
2021.09.24
Riaušių prie Seimo byloje įtariamųjų skaičius padidėjo iki 62

Įtarimų dėl riaušių prie Seimo sulaukė dar 12 asmenų, bendras jų skaičius išaugo iki 62, penktadienį pranešė...

Verslo aplinka
2021.09.24
Latvija žada skųstis dėl apriboto elektros pralaidumo 1

Lietuvai apribojus elektros linijų su Baltarusija pralaidumą, kad Astravo atominės elektrinės (AE) elektra...

Pramonė
2021.09.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku