NATO Rusijai: kol kas nebus grįžta prie „įprastinio darbo“

Publikuota: 2021-06-14
LR Prezidentūros nuotr.
svg svg
LR Prezidentūros nuotr.

NATO šalių lyderiai pirmadienį perspėjo Rusiją, kad sugrįžimas prie normalių Maskvos ir gynybinio Aljanso santykių yra neįmanomas, kol Maskva nesilaiko tarptautinės teisės reikalavimų.

Papildyta skirsniu „J. Bidenas: atsakysime, jeigu Rusija tęs savo žalingus veiksmus“

„Kol Rusija neparodys, kad laikosi tarptautinės teisės ir savo tarptautinių pareigų bei įsipareigojimų, negali būti jokio sugrįžimo prie įprastinio darbo“, – sakoma Aljanso viršūnių susitikimo galutiniame pareiškime.

NATO aljansas pirmadienį taip pat perspėjo, kad vis agresyvesnis Kinijos elgesys, įskaitant kibernetinį karą ir branduolinių galvučių kūrimą, kelia „sisteminių iššūkių“ tarptautinei teisei ir saugumui.

„Kinijos išsakytos ambicijos ir kategoriškumas kelia sisteminių iššūkių taisyklėmis paremtai tarptautinei tvarkai ir su Aljanso saugumu susijusioms sritims“, – sakoma lyderių pareiškime.

Komunikate – Rusija, Kinija, Afganistanas, kosmosas

NATO lyderiai per savo susitikimą pirmadienį sutarė dėl 41 puslapio komunikato, apibrėžiančio Aljanso poziciją dėl senų ir naujų grėsmių.

30 sąjungininkių lyderių susitikime Briuselyje buvo suderintos pozicijos svarbiais klausimais, nuo Rusijos ir Kinijos iki Afganistano ir atakų kosmose.

Agresyvi Rusija aiškiai ir toliau kelia didžiausią nerimą Aljansui.

„Rusijos augantis įvairialypis karinis telkimas, kategoriškesnė laikysena, nauji kariniai pajėgumai ir provokuojanti veikla... kelia vis didesnę grėsmę euroatlantinės zonos saugumui ir prisideda prie nestabilumo šalia NATO sienų ir kitur“, — sakoma komunikate.

Dokumente atkreiptas dėmesys į Rusijos branduolinę strategiją, branduolinių ginklų sistemų modernizavimą, diversifikavimą ir plėtrą.

NATO sąjungininkės pasmerkė Maskvos „hibridinius veiksmus“, „plačiai taikomas dezinformacijos kampanijas“, „piktavališką kibernetinę veiklą“ ir kišimąsi į NATO narių rinkimus.

„Kol Rusija neparodys, kad laikosi tarptautinės teisės ir savo tarptautinių pareigų bei įsipareigojimų, negali būti jokio sugrįžimo prie įprastinio darbo“, — sakoma Aljanso viršūnių susitikimo galutiniame pareiškime.

„Toliau reaguosime į prastėjančią saugumo aplinką stiprindami savo atgrasymo ir gynybos pozicijas“, – pažymi NATO.

Formuluotės dėl Kinijos prieš viršūnių susitikimą kėlė didžiausią susidomėjimą, nes Vašingtono spaudžiama NATO vis daugiau dėmesio skiria Pekinui.

„Kinijos išsakytos ambicijos ir kategoriškumas kelia sisteminių iššūkių taisyklėmis paremtai tarptautinei tvarkai ir su Aljanso saugumu susijusioms sritims“, — sakoma komunikate.

Lyderiai išreiškė susirūpinimą Kinijos prievartos politika ir akcentavo jos branduolinio arsenalo „sparčią plėtrą“, didesnį karinį bendradarbiavimą su Rusija, „skaidrumo trūkumą ir dezinformaciją“.

Tačiau NATO paliko galimybę „konstruktyviam dialogui su Kinija“ tose srityse, kur tai įmanoma.

„Remdamiesi savo interesais sveikiname galimybes bendrauti su Kinija dėl Aljansui svarbių sričių ir bendrų iššūkių, tokių kaip klimato kaita“, — sakė lyderiai.

„Abipusis skaidrumas ir supratimas būtų naudingas ir NATO, ir Kinijai“, – pabrėžė jie.

Lyderiai tvirtino, kad Aljansui skubant iki JAV nustatyto rugsėjo 11-osios termino išvesti savo karius iš Afganistano, atveriamas santykių su šia šalimi „naujas skyrius“.

„Patvirtiname savo įsipareigojimą toliau palaikyti Afganistaną, jo žmones ir jo institucijas skatinant saugumą ir išsaugant sunkiai iškovotus pastarųjų 20 metų pasiekimus“, – sakoma komunikate.

Jame nurodoma, kad Aljansas toliau finansuos ir instruktuos Afganistano saugumo pajėgas, toliau mokės už Kabulo oro uosto civilinio darbo palaikymą.

Kibernetinė erdvė ir kosmosas

Išvadose didelis dėmesys skiriamas ir kibernetinėms grėsmėms, lyderiams patvirtinus naują „Išsamią kibernetinės gynybos politiką“.

Sąjungininkės pakartojo, jog, jų sprendimu, kibernetinė ataka gali išprovokuoti veiksmus pagal NATO savitarpio pagalbos principą, ir išplėtė tokių atakų sąrašą.

„Sąjungininkės pripažįsta, kad reikšmingos piktavališkos didėjančios kibernetinės veiklos poveikis tam tikromis aplinkybėmis galėtų būti laikomas prilygstančiu ginkluotai atakai“, — sakoma pareiškime.

Lyderiai taip pat pirmą kartą pasakė, kad kolektyvinę gynybą pagal Šiaurės Atlanto sutarties 5-ąjį straipsnį galėtų išprovokuoti ir ataka prieš infrastruktūrą kosmose, pavyzdžiui, palydovus.

Tokios atakos, nukreiptos į kosmosą ar vykdomos iš kosmoso reiškia aiškų iššūkį Aljanso saugumui, o jų poveikis galėtų kelti grėsmę valstybių ir euroatlantiniam klestėjimui, saugumui ir stabilumui, ir galėtų būti toks pat žalingas šiuolaikinėms visuomenėms kaip ir įprastinė ataka.

„Tokios atakos galėtų nulemti 5-ojo straipsnio pasitelkimą“, — nurodoma pareiškime.

„Sprendimus, kada tokios atakos nulemtų 5-ojo straipsnio pasitelkimą, kiekvienu atskiru atveju priimtų Šiaurės Atlanto Taryba“, – rašoma komunikate.

Neramina Rusijos ir Kinijos karinis bendradarbiavimas

„Mūsų santykiai su Rusija yra žemiausiame lygyje nuo šaltojo karo laikų. Agresyvūs Maskvos veiksmai kelia grėsmę mūsų saugumui“, — kalbėjo spaudos konferencijoje NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

 Jis taip pat pabrėžė, kad aljansas susirūpinęs dėl Kinijos vykdomos „prievartos politikos“, kuri prieštarauja pagrindinėms vertybėms. Be to, Kinija sparčiai didina savo branduolinį arsenalą, jį modernizuoja

 Anot NATO generalinio sekretoriaus, nerimą kelia Kinijos ir Rusijos karinis bendradarbiavimas, įskaitant ir Euroatlantinę erdvę.

J. Stoltenbergas išsakė susirūpinimą ir dėl Kinijos dezinformacijos naudojimo.

Dėmesys technologijoms

NATO generalinis sekretorius paminėjo aljanso sutarimą stiprinti technologinį pranašumą.

Susitarta dėl Šiaurės Atlanto gynybos inovacijų centro DIANA, kuris, bendradarbiaudamas startuoliais, pramonės įmonėmis ir universitetais — skatins transatlantinį bendradarbiavimą ir padės išvengti technologinio atotrūkio tarp sąjungininkų.

Aljansas, anot generalinio sekretoriaus, sutarė įsteigti NATO inovacijų fondą, investuosiantį į įmones, kuriančias naujas tgechnologijas, galinčias atremti klylančias grėsmes.

G. Nausėda: Rusija ilgalaikė ir pagrindinė grėsmė

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį per NATO viršūnių susitikimą Briuselyje atkreipė dėmesį į sustiprėjusią Rusijos ir Baltarusijos karinę integraciją.

„Sustiprėjusi Rusijos ir Baltarusijos karinė integracija labai kelia nerimą. Kurios iš jų galia dominuos, nėra sunku atspėti. Toks scenarijus reikšmingai pablogintų euroatlantinės erdvės saugumą. Turime galvoti, kaip sustiprinti atgrasymo ir gynybos laikyseną“, – Prezidentūros pranešime cituojamas valstybės vadovas.

Anot jo, G. Nausėda įvardijo Rusiją esant pagrindine ilgalaike grėsme NATO.

Pasak Lietuvos prezidento, Rusija sąmoningai siekia ardyti teisės viršenybės principais ir demokratinėmis vertybėmis pagrįstą pasaulio tvarką.

Jo teigimu, būtina toliau stiprinti priešakinių pajėgų parengtį, oro gynybą ir siekti didesnio JAV pajėgų įsitraukimo regione.

„Augančių grėsmių akivaizdoje būtina stiprinti atgrasymą ir gynybą NATO rytiniame flange“, – pabrėžė G. Nausėda.

Šiems tikslams pasiekti, pasak jo, reikalinga vieninga NATO pozicija dėl kolektyvinio finansavimo didinimo.

„Lietuva pasiryžusi ir toliau didinti savo indėlį į kolektyvinį saugumą. Esame sutarę, kad iki 2030 metų mūsų gynybos biudžetas, jau dabar viršijantis 2% BVP, pasieks 2,5%“, – teigė šalies vadovas.

Kreipimesi į NATO šalių vadovus Lietuvos prezidentas taip pat akcentavo NATO atvirų durų politikos įgyvendinimo svarbą.

„Bukarešto aukščiausio lygio susitikimo sprendimas, kad Ukraina ir Sakartvelas taps NATO nariais, buvo priimtas daugiau nei prieš dešimtmetį. Sprendimai turi būti įgyvendinti, o pažadai – ištesėti“, – sakė jis ir priminė, kad Ukrainai bei Sakartvelui reikia padėti visomis įmanomomis politinėmis ir praktinėmis priemonėmis įgyvendinti savo aspiracijas.

J. Bidenas: atsakysime, jeigu Rusija tęs savo žalingus veiksmus

JAV prezidentas Joe Bidenas, pirmadienį Briuselyje susitikęs su Baltijos šalių lyderiais per NATO viršūnių susitikimą, sakė, kad Jungtinės Valstijos palaiko jų pastangas duoti atkirtį „žalingiems“ Rusijos veiksmams.

„Patikinau juos, kad perduosiu prezidentui (Vladimirui) Putinui, kad nesiekiu konflikto su Rusija, bet mes atsakysime, jeigu Rusija tęs savo žalingus veiksmus“, – per internetu transliuotą spaudos konferenciją žurnalistams sakė J. Bidenas.

Pasak jo, NATO šalys išliks vieningos.

„Būtent taip kovojome su praeities grėsmėmis... Mes ginsime transatlantinį aljansą“, – kalbėjo JAV vadovas.

J. Bidenas ir V. Putinas trečiadienį susitiks Ženevoje – pirmąkart nuo JAV prezidento kadencijos pradžios.

5 sutarties straipsnis yra šventas

Pasak Lietuvos prezidento G. Nausėdos, pagrindinė J. Bideno žinia Baltijos valstybių vadovams buvo ta, kad penktasis NATO sutarties straipsnis yra šventas.

„Prezidentas J. Bidenas pasakė labai svarbius žodžius, kurie yra kertiniai, ir, tiesą sakant, galbūt daugiau nieko ir nebereikėjo pasakyti, – kad penktasis straipsnis yra šventas“, – pabrėžė Lietuvos vadovas.

Pagal 5-ąjį Šiaurės Atlanto organizacijos sutarties straipsnį NATO narės įsipareigoja kartu gintis nuo agresijos.

G. Nausėdos teigimu, faktas, kad J. Bidenas Briuselyje NATO viršūnių susitikimo paraštėse susitiko tik su Turkijos ir Baltijos valstybių vadovais, rodo rimtą JAV prezidento požiūrį į regiono saugumą.

Pasak Lietuvos vadovo, JAV prezidentą domino padėtis Baltarusijoje ir jos priklausomybė nuo Rusijos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ukrainoje apšaudytas prezidento padėjėjo automobilis, sužeistas vairuotojas

Netoli Kijevo nežinomi užpuolikai trečiadienį apšaudė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vyriausiojo...

Nepasiskiepijusius senjorus lankys mobilios brigados, sako SAM vadovas 6

Siekiant vakcinuoti daugiau vyresnio amžiaus gyventojų, pas nepasiskiepijusius žmones bus siunčiamos...

Lietuviškas virtualių aviacijos mokymų startuolis „Aeroclass“ pritraukė 1,2 mln. USD investiciją Verslo tribūna

Lietuvių įkurtas „Aeroclass“ pritraukė 1,2 mln. USD dydžio investiciją iš į aviacijos inovacijas orientuoto...

„Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas: šiandien iš mūsų tikimasi sprendimų su nuliu pasiteisinimų Verslo tribūna

Neseniai didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ pranešė apie sprendimą...

Paslaugos
12:08
R. T. Erdoganas: dėl klimato kaitos pasauliui gresia nauja pabėgėlių krizė

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje įspėjo...

Vokietijos rinkėjų apklausa: krikdemai šiek tiek priartėjo prie socialdemokratų

Likus kelioms dienoms iki Vokietijos federalinių rinkimų, socialdemokratų atotrūkis nuo dabartinės kanclerės...

Lenkijai ir Vengrijai gresia netekti ES regioninės paramos

Lenkijai ir Vengrijai iškilo nauja grėsmė negauti Europos Sąjungos lėšų – šįkart ES regioninės pagalbos,...

D. Daubaras: tai padarys esminį poveikį „Ignitis grupei“, lems neigiamą investuotojų reakciją  Premium 6

Jei būtų įgyvendinti rinkos reguliuotojo pristatyti metodikos pakeitimai dėl ESO paslaugų kainų nustatymo,...

Rinkos
11:00
Migrantai prieglobsčio gali prašyti Lietuvos ambasadoje Baltarusijoje

Lietuva nuo trečiadienio sudarė galimybę prieglobsčio prašyti šalies ambasadoje Baltarusijoje.

Antradienį nustatyti 1.402 koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės 25

Antradienį Lietuvoje nustatyti 1.402 nauji COVID-19 atvejai, mirė devyni žmonės, pranešė  Statistikos...

Į Lietuvą iš Baltarusijos neįleista 19 migrantų – VSAT

Antradienį Lietuvos pasieniečiai neleistinose vietose iš Baltarusijos neleido patekti 19-ai neteisėtų...

Xi Jinpingas: Kinija nebefinansuos anglį naudojančių projektų užsienyje

Kinija nebefinansuos užsienyje pramonės objektų kuriuose kūrenama anglis. Tai antradienį paskelbė šalies...

Pramonė
08:45
Vasarą nedarbo išmokų prašė dukart mažiau žmonių nei pernai – „Sodra“

Šių metų vasarą nedarbo išmokų prašė perpus mažiau žmonių nei pernai, o rugpjūtį pirmą kartą šiemet daugiau...

JAV tyrimas: COVID-19 gali plisti paskiepytų asmenų grupėse 8

Tyrimas Teksaso kalėjime parodė, kad pandeminis koronavirusas gali plisti ir tose grupėse, kur dauguma žmonių...

J. Bidenas skelbia diplomatijos dominavimo erą

JAV prezidentas Joe Bidenas pabrėžia, kad Amerika nesiekia naujo šaltojo karo su Kinija, ir pažadėjo...

„Paklauskite Lietuvos“ 1

JAV, Jungtinės Karalystės ir Australijos saugumo paktas netruko sulaukti Europos Sąjungos reakcijos – buvo...

Pirmieji „Kelių priežiūros“ žingsniai darnumo link Verslo tribūna

Valstybinius kelius prižiūrinti AB „Kelių priežiūra“ ne tik efektyvina veiklą, bet ir  siekia ir socialinių...

Vadyba
05:00
Nepaisant mažėjančių užsikrėtimų skaičiaus Suomijos parlamentas pritarė skiepų pasams 5

Suomijos parlamentarai antradienį pritarė nacionalinio „korona paso“ planams, nors naujų užsikrėtimo atvejų...

Verslo aplinka
2021.09.21
„J&J“: stiprinančioji vakcinos nuo COVID-19 dozė sukelia stiprų imuninį atsaką 2

JAV bendrovė „Johnson & Johnson“ paskelbė duomenis, rodančius, kad suleidus antrąją jos sukurtos vakcinos nuo...

Verslo aplinka
2021.09.21
G. Nausėda ragina Jungtines Tautas padėti spręsti migracijos krizę Lietuvoje 1

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ragina Jungtines Tautas padėti spręsti Minsko režimo kurstomą neteisėtos...

Verslo aplinka
2021.09.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku