Konstitucinis Teismas: mokesčių pakeitimai turi įsigalioti po pusmečio nuo priėmimo

Publikuota: 2021-05-13
Dainius Žalimas, Konstitucinio teismo pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Dainius Žalimas, Konstitucinio teismo pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Konstitucinis Teismas (KT) nurodė, kad mokesčių pakeitimai turi įsigalioti po pusmečio nuo jų priėmimo. Todėl prieštaraujančiais Konstitucijai paskelbti keli 2019 m. gruodį kartu su 2020-ųjų biudžetu priimti mokesčių įstatymai, įsigalioję jau po kelių savaičių nuo patvirtinimo. Bet pats šių mokestinių pakeitimų turinys atitinka Konstituciją. Tokio KT nutarimo įsigaliojimas atidėtas daugiau kaip metams, kad Seimas turėtų laiko ištaisyti konstitucinį broką.

Tekstas papildytas Teismo išsakytais argumentais.

KT ketvirtadienį paskelbė nutarimą byloje pagal sujungtus dviejų Seimo narių grupių prašymus ištirti, ar 2019 m. pabaigoje kartu su 2020-ųjų biudžetu priimti kelių mokestinių įstatymų pakeitimai galėjo įsigalioti anksčiau nei po pusmečio nuo jų priėmimo.

Tarp įstatymų, dėl kurių pareikštos abejonės – papildomas kredito įstaigų pelno mokestis, padidinti akcizai daliai produktų, taip pat ir vadinamajam „žaliajam dyzelinui“, nekilnojamojo turto bei gyventojų pajamų mokesčių pakoregavimai.

Visi jie buvo priimti ankstesnės kadencijos Seime 2019 m. gruodžio mėn. kartu su tuometinės Sauliaus Skvernelio Vyriausybės pasiūlytuoju 2020 m. biudžetu. Priimtieji mokestiniai pakeitimai įsigaliojo jau po kelių dienų ar savaičių nuo priėmimo – 2020 m. sausio 1 d. arba kovo 1 d.

Būtinas tinkamas terminas įsigaliojimui

Pristatydamas KT nutarimą Teismo pirmininkas Dainius Žalimas pabrėžė, kad „itin trumpas mokestinių pakeitimų įsigaliojimo terminas prieštarauja Konstitucijai“.

KT iš esmės sutiko su Seimo narių grupės pateiktais argumentais, kad šiuo metu galiojančia tvarka „nėra nustatyta tam tikro protingo pereinamojo laikotarpio mokesčių įstatymų pakeitimų, susijusiu su atitinkamų metų valstybės biudžeto įstatymu, įsigaliojimui, per kurį mokesčių mokėtojai galėtų pasirengti mokėti padidintus mokesčius“.

„Pagal šį teisinį reguliavimą galima nustatyti, kad tokie mokesčių įstatymų pakeitimai, kuriais padidinami mokesčiai, įsigalioja labai greitai, pvz., praėjus kelioms dienoms ar mėnesiui nuo jų paskelbimo dienos, nesant jokių išimtinių, objektyvių konstituciškai pateisinamų aplinkybių“, – nurodoma KT gautame ir nagrinėtame pareiškime.

„Vyriausybė, rengdama valstybės biudžeto projektą, ir Seimas, jį svarstydamas bei tvirtindamas, yra saistomi galiojančių įstatymų, turinčių įtakos planuojamų valstybės pajamų ir išlaidų dydžiui, ir kartu turi pareigą prognozuoti valstybės ekonomikos raidos tendencijas, įvertinti visuomenės ir valstybės poreikius bei galimybes, gali kilti būtinybė minėtus įstatymus atitinkamai pakeisti. Bet jeigu tokių įstatymų pakeitimais būtų nustatomos pareigos ar apribojimai asmenims, turėtų būti paisoma konstitucinio reikalavimo numatyti tinkamą terminą įstatymams įsigalioti, t. y. turėtų būti paliekama pakankamai laiko iki tų pakeitimų įsigaliojimo ar taikymo pradžios, kad suinteresuoti asmenys galėtų jiems tinkamai pasirengti“, – rašoma KT priimtame nutarime.

Turinys nekvestionuojamas

Seimo narių grupės pareiškime išvardinta, kad itin greitai (po kelių dienų, vieno ar trijų mėnesių nuo atitinkamo įstatymo oficialaus paskelbimo) įsigaliojo 2019-ųjų pabaigoje priimtieji mokesčių pakeitimų įstatymai, kuriais nustatyti didesni mokesčių tarifai etilo alkoholiui, bešviniam benzinui, kai kuriems gazoliams, kaitinamojo tabako produktams, nustatyti nauji padidinti nekilnojamojo turto mokesčio ir gyventojų pajamų mokesčio tarifai kai kurioms pajamų rūšims, pakeistas nekilnojamojo turto ir gyventojų pajamų apmokestinimo teisinis reguliavimas, loterijų ir lošimų mokesčio dydis už atitinkamą lošimo įrenginį, nustatytas naujas papildomas kredito įstaigų pelno mokestis.

D. Žalimas pabrėžė, kad KT savo nutarimu „nevertino 2019 m. gruodį priimtųjų mokestinių pakeitimų įstatymų turinio, tik jų įsigaliojimą pernelyg greitai“. „Pagal turinį tie įstatymų pakeitimai atitiko Konstituciją. Jai prieštarauja tik itin trumpas įsigaliojimo laikotarpis“, – pastebėjo pirmininkas.

„Pažymėta, jog nėra pagrindo konstatuoti, kad ginčytų įstatymų nuostatos akivaizdžiai paneigtų Konstitucijoje įtvirtintas, jos ginamas ir saugomas vertybes“, – teigiama Teismo nutarime.

Skuba galima, bet tik ypatingomis sąlygomis

D. Žalimas sakė, kad KT nekvestionuoja Vyriausybės ir Seimo įgaliojimų patvirtinti mokestinius pakeitimus, kurie gali įsigalioti jau labai greitai po priėmimo: „Tačiau tokiam skubiam įsigaliojimui turi būti ypatingos aplinkybės, kai visuomenės ir valstybės interesas, ekonominė padėtis reikalauja veikti skubiai. Bet tokios situacijos turi tapti labiau išimtimi nei taisykle – vien tik biudžeto priėmimas nėra ypatinga aplinkybė, kuri leidžia skubų mokesčių įstatymų įsigaliojimą.“

Anot KT nutarimo, „nukrypimas nuo konstitucinio reikalavimo numatyti tinkamą įsigaliojimo terminą konstituciškai pateisinamas tik skubių ir veiksmingų sprendimų būtinybę lemiančiu siekiu užtikrinti svarbų viešąjį interesą – garantuoti viešųjų finansų stabilumą, neleisti susidaryti pernelyg dideliam biudžeto deficitui valstybėje dėl ypatingų aplinkybių (ekonomikos krizės, gaivalinės nelaimės ir kt.) susiklosčius itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai“.

2019 m. pabaigoje tokių ypatingų sąlygų nebuvo, todėl Vyriausybė ir Seimas privalėjo iš anksto planuoti numatomus mokestinius pakeitimus, juos laiku patvirtinti ir nustatyti įsigaliojimo datą ne anksčiau nei po pusmečio. 

Paliko laiko pataisyti padėtį

KT vadovas pranešė, kad Teismo ketvirtadienį paskelbtasis nutarimas oficialiai įsigalios 2022 m. liepos 1 d., nes jeigu jis įsigaliotų iškart po paskelbimo visi kvestionuotieji ir prieštaraujančiais Konstitucijai pripažintieji mokestiniai įstatymai nustotų galioję.

„Jeigu nutarimas šioje byloje oficialiai įsigaliotų iškart po jo viešo paskelbimo Teismo posėdyje, ne tik atsirastų teisinio reguliavimo spragų ir neapibrėžtumo minėtuose mokesčių įstatymuose, bet ir galėtų sutrikti numatytų pajamų iš nustatytų mokesčių surinkimas į 2021 m. valstybės biudžetą, būtų apribotos valstybės galimybės vykdyti jai priskirtas funkcijas“, – konstatavo KT.

Todėl Seimui palikta laiko pakartotinai priimti 2019-ųjų pabaigoje patvirtintus mokestinius įstatymus. Jis tai turi padaryti vėliausiai iki š. m. pabaigos, t. y. likus ne daugiau kaip pusmečiui iki KT sprendimo oficialaus įsigaliojimo.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Buvęs „Mažeikių vandenų“ vadovas pripažino kaltę ir atlygino žalą

Buvęs „Mažeikių vandenų“ vadovas Vytautas Mažeikis pripažino kaltę dėl turto pasisavinimo, jo iššvaistymo ir...

Verslo aplinka
2021.06.15
J. Bidenas jau Ženevoje ir laukia V. Putino

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienio vakarą atvyko į Ženevą – trečiadienį šiame Šveicarijos mieste jis...

Verslo aplinka
2021.06.15
KfW bankas nutraukia Astravo AE projektų finansavimą, teigia ministras D. Kreivys

Vokietijos bankas „KfW Ipex-Bank“ atsisakė finansuoti su Astravo atomine elektrine susijusių projektų bei...

Verslo aplinka
2021.06.15
„Ryanair“ vadovas: Minske nutupdyto lėktuvo pilotas neturėjo pasirinkimo

Bendrovės „Ryanair“ keleivinio lainerio, kuris skrido iš Atėnų į Vilnių ir buvo priverstinai nutupdytas...

Verslo aplinka
2021.06.15
„Apple“ ir „Google“ – vėl prievaizdų akiratyje, šįkart tyrimo imasi britai

Antradienį Jungtinės Karalystės (JK) konkurencijos prievaizdai paskelbė pradėję tyrimą dėl „Apple“ ir...

Inovacijos
2021.06.15
Šlubos RC technologijos: atmeta kvalifikuotu e. parašu patvirtintus dokumentus, nepriima kai kurių finansinių ataskaitų    Premium 2

Verslas negali Registrų centrui (RC) pateikti dokumentų, pasirašytų kvalifikuotu e. parašu, suformuotu...

Finansai
2021.06.15
Po 17 metų JAV ir ES skelbia paliaubas „Airbus“ ir „Boeing“ ginče

JAV ir Europos Sąjunga (ES) antradienį paskelbė paliaubas 17 metų trukusiame ginče dėl neteisėtų subsidijų...

Verslo aplinka
2021.06.15
Seimas baigė sudaryti Vyriausiąją rinkimų komisiją

Seimas baigė formuoti naujos sudėties Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), jos nariu paskirdamas Maksimą...

Verslo aplinka
2021.06.15
Prezidentas su opozicija aptarė biudžeto korekciją, tiesioginius merų rinkimus

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį su opozicinių frakcijų atstovais aptarė biudžetą, tiesioginius merų...

Verslo aplinka
2021.06.15
Seimo opozicija inicijuoja nepasitikėjimą URK vadovu Ž. Pavilioniu 3

Seimo opozicija surinko parašus iniciatyvai dėl nepasitikėjimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininku,...

Verslo aplinka
2021.06.15
Minske gali būti apie 1.500 neteisėtai į ES norinčių patekti migrantų

Baltarusijos sostinėje Minske gali būti apie 1.500 neteisėtai į Europos Sąjungą norinčių patekti migrantų,...

Verslo aplinka
2021.06.15
Premjerė: Korupcijos rizikas mažintų elektroninių paslaugų plėtra ir politikų nepakantumas

Korupcijos apraiškas mažinti padėtų elektroninių paslaugų plėtra, valstybės tarnybos prestižo didinimas bei...

Verslo aplinka
2021.06.15
Tyrimą dėl galimo Seimo nario papirkimo perima Generalinė prokuratūra

Ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Seimo narį Matą Maldeikį perima Generalinė prokuratūra,...

Verslo aplinka
2021.06.15
Graikija žada paramą Lietuvai suvaldant migrantų iš Baltarusijos srautus 1

Vilniuje viešintis Graikijos užsienio reikalų ministras Nikos Dendias pažadėjo pagalbą Lietuvai suvaldant...

Verslo aplinka
2021.06.15
Seimas priminė būtinybę reikalauti okupacijos žalos atlyginimo iš Rusijos 1

Lietuvoje minint 80-ąsias tremties metines Seimas priminė būtinybę reikalauti okupacijos žalos atlyginimo iš...

Verslo aplinka
2021.06.15
J. Akelis. ES naujasis žaliojo susitarimo etapas netrukus pasibels į verslo duris. Ar būsime tam pasiruošę? 1

Visi esame girdėję apie Europos Sąjungos (ES) žaliąjį susitarimą, kurio tikslas – iki 2050 m. pasiekti...

Verslo aplinka
2021.06.15
J. Bidenas prieš susitikimą su V. Putinu stengiasi sumažinti įtampą su ES

JAV prezidentas Joe Bidenas siekia sušvelninti įtampą dėl prekybos klausimų su sąjungininkais Europoje,...

Verslo aplinka
2021.06.15
Teismas panaikino buvusiam NVSC vadovui R. Petraičiui skirtą papeikimą

Vilniaus apygardos administracinis teismas antradienį pranešė panaikinęs buvusiam Nacionalinio visuomenės...

Verslo aplinka
2021.06.15
Pirmadienį nustatyti 129 nauji COVID-19 atvejai, mirė keturi žmonės

Lietuvoje pirmadienį nustatyti 129 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė keturi žmonės,...

Verslo aplinka
2021.06.15
Keli šimtai žmonių prie Seimo protestuoja dėl šeimos politikos

Keli šimtai žmonių antradienio rytą prie Seimo susirinko į protesto akciją dėl valdžios vykdomos šeimos...

Verslo aplinka
2021.06.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku