J. Bidenas pritaria patentų panaikinimui koronaviruso vakcinoms

Publikuota: 2021-05-06
Dado Ruvic („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Dado Ruvic („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.

JAV prezidentas Joe Bidenas parėmė idėją netaikyti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos COVID-19 vakcinoms. Prezidentas prisijungė prie stiprėjančio JAV demokratų ir daugiau nei 100 kitų šalių spaudimo, tuo papiktindamas farmacijos kompanijas. Europos Sąjunga (ES) savo ruožtu teigė, kad JAV pasiūlymą svarstys.

Papildyta paskutiniu skirsniu – „BioNTech“ ir „Pfizer“ komentarais

Naują JAV administracijos poziciją trečiadienį atskleidė Katherine Tai, JAV prekybos reikalų atstovė, šalies derybininkė Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO).

Prezidento J. Bideno sprendimas reikštų kardinalų ankstesnės JAV pozicijos pasikeitimą, pastebi „Reuters“.

„Tai pasaulinė sveikatos krizė, o dėl nepaprastos COVID-19 pandemijos aplinkybių reikia imtis ypatingų priemonių“, – sakoma K. Tai pranešime, paskelbtame augant susirūpinimui, kad koronaviruso protrūkis Indijoje gali paskleisti vakcinoms atsparias mirtinas viruso atmainas ir pakenkti pasaulio ekonomikos atsigavimui.

Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas socialiniame tinkle „Twitter“ pavadino J. Bideno žingsnį „monumentaliu“ sprendimu kovoje su COVID-19 ir teigė, kad jis rodo „JAV išmintį ir moralinę lyderystę“.

Vakcinų gamintojų „Moderna Inc“ (MRNA.O) ir „Novavax Inc“ (NVAX.O) akcijos po šio pranešimo smuko keliais procentais, nors „Pfizer Inc“ (PFE.N) akcijos pokytis buvo nežymus.

Farmacijos pramonės industrijos lobistų grupė perspėjo, kad precedento neturintis J Bideno žingsnis pakenks kompanijų veiksmams per pandemiją. Šaltinis vaistų pramonėje teigė, kad JAV kompanijos sieks kaip įmanoma švelnesnio sprendimo.

Intelektinės nuosavybės teisių apsaugos atsisakymas leistų padidinti vakcinų gamybą ir suteiktų daugiau galimybių įsigyti vakcinas mažiau turtingoms šalims.

Daugelis besivystančių šalių teigė, kad taisyklės, kuriomis reikalaujama, kad šalys saugotų patentus ir kitas intelektinės nuosavybės formas, yra kliūtis spartinti vakcinų ir kitų produktų, reikalingų kovojant su pandemija, gamybą.

Indija ir Pietų Afrikos Respublika (PAR) vadovavo maždaug 60 šalių grupei, kuri pastaruosius šešis mėnesius bandė panaikinti vakcinų patentus. Tačiau tokio sprendimo šalininkai susidūrė su tokiam sprendimui nepritariančia buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo, Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos  pozicija, praneša BBC. JAV anksčiau blokavo tokį Indijos ir PAR siūlymą per derybas Pasaulio prekybos organizacijoje.

JAV prezidentas J. Bidenas Intelektinės nuosavybės teisių apsaugos COVID-19 vakcinoms atsisakymą rėmė per prezidento rinkimų kampaniją ir dabar pakartojo savo poziciją.

ES svarstys pasiūlymą

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ketvirtadienį pareiškė, kad Briuselis pasiruošęs aptarti JAV palaikomą pasiūlymą netaikyti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos vakcinoms nuo pandeminio koronaviruso.

Tačiau ji pabrėžė, kad Europa pirmenybę teiktų pasaulinių tiekimo apimčių didinimui, ir netiesiogiai sukritikavo JAV ir Jungtinę Karalystę dėl vakcinų eksporto ribojimo.     

„Europos Sąjunga pasirengusi aptarti bet kokį pasiūlymą, kaip veiksmingai ir pragmatiškai spręsti šią krizę. Dėl to esame pasiruošę aptarti, kaip JAV pasiūlymas netaikyti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos vakcinoms galėtų padėti pasiekti tą tikslą“, – per konferenciją internetu sakė U. von der Leyen.

U. von der Leyen vadovaujamai Europos Komisijai buvo pavesta pirkti skiepus visoms Bendrijos, turinčios 450 mln. gyventojų, narėms. Ji buvo kritikuojama dėl lėtos vakcinavimo kampanijos pradžios.    

Tačiau vaizdo ryšiu kreipdamasi į Florencijoje įsikūrusio Europos universitetinio instituto (EUI) organizuotos konferencijos auditoriją U. von der Leyen patikino, kad dabar ES didina spartą.

„Kai kas gali sakyti,.. tokios šalys, kaip JAV ir Jungtinė Karalystė, nuo pradžių buvo greitos. Tačiau aš sakau, kad Europa pasiekė šią sėkmę išlikdama atvira pasauliui, o kiti visas savo pasigaminamas vakcinas pasilieka tik sau. Europa yra pagrindinė vakcinų eksportuotoja. Iki šiol daugiau kaip 200 mln. Europoje pagamintų skiepų dozių buvo perduotos kitoms pasaulio šalims“, – sakė ji.      

„Europa eksportuoja tiek pat skiepų, kiek pristato savo piliečiams. Kalbant aiškiai – Europa yra vienintelis demokratinis pasaulio regionas, dideliu mastu eksportuojantis vakcinas“,– pridūrė ji. 

Rusija pritaria

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad palaiko mintį netaikyti patentų teisinės apsaugos vakcinoms nuo koronaviruso, ir paragino vyriausybę apsvarstyti galimybę netaikyti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos rusiškoms vakcinoms.

„Europoje kilo idėja, kuri, mano nuomone, yra verta dėmesio – panaikinti patentų teisinę apsaugą vakcinoms nuo COVID-19“, – sakė V. Putinas per susitikimą su premjero pavaduotoja Tatjana Golikova vaizdo ryšiu.

„Žinoma, Rusija palaikys tokį požiūrį“, – pridūrė jis.

„Daug kartų sakiau... Mes turime galvoti ne apie tai, kaip gauti maksimalų pelną, bet kaip užtikrinti žmonių saugumą“, – kalbėjo V. Putinas.

Patentų teisinės apsaugos panaikinimo vakcinoms nuo COVID-19 kampanija įgavo pagreitį ketvirtadienį, Prancūzijos, Vokietijos ir Europos Sąjungos vadovams pareiškus, kad jie yra linkę svarstyti JAV prezidento Joe Bideno pasiūlymą.

Rusija anksčiau yra registravusi tris vakcinas nuo koronaviruso, o ketvirtadienį leido naudoti vakcinos „Sputnik V“ vienos dozės pakaitalą „Sputnik Light“.

Maskva aktyviai visame pasaulyje platina savo vakciną „Sputnik V“, pavadintą pagal Sovietų Sąjungos paleistą pirmąjį dirbtinį Žemės palydovą. Daugiau nei 60 valstybių jau leido naudoti šią vakciną savo piliečių skiepijimui. Europos vaistų agentūra kol kas nėra patvirtinusi „Sputnik V“ vakcinos.

„BioNTech“: patentų teisinė apsauga – ne ribojantis veiksnys vakcinos gamybai

Tuo metu Vokietijos bendrovė „BioNTech“ ketvirtadienį pareiškė, kad patentų teisinė apsauga COVID-19 vakcinoms netrukdo jos kartu su kompanija „Pfizer“ sukurto preparato gamybai ir tiekimui.

„Patentai nėra ribojantis veiksnys, kalbant apie mūsų vakcinos gamybą ar tiekimą. Jie nepadidins pasaulinės vakcinos dozių gamybos ir tiekimo trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiu“, – nurodoma naujienų agentūrai AFP atsiųstame pareiškime, netiesiogiai atmetant skambančius raginimus atsisakyti vakcinų nuo COVID-19 patentų.

„Pfizer“ vykdomasis direktorius Albertas Bourla savo ruožtu pareiškė nepritariantis JAV remiamam siūlymui panaikinti patentų teisinę apsaugą vakcinoms nuo COVID-19, pabrėždamas, kad vietoje to reikėtų didinti gamybos apimtis esamose gamyklose.

Duodamas interviu naujienų agentūrai AFP, A. Bourla sakė, kad jo kompanija „visiškai“ nepritaria Vašingtono raginimui atsisakyti patentinės apsaugos.

„BioNTech“ teigimu, iš tikrųjų vakcinų gamybos procesą sunkina virtinė kitų iššūkių – nuo gamyklų įrengimo ir žaliavų ieškojimo iki kvalifikuotų darbuotojų įdarbinimo.

„Jei nesilaikoma kurio nors iš šių reikalavimų, gamintojas ar novatorius negali užtikrinti vakcinos kokybės, saugumo ir veiksmingumo. Tai gali sukelti pavojų vakcinuotų asmenų sveikatai“, – perspėjo bendrovė.

Pabrėždama smulkias detales, galinčias pakenkti gamybai, Maince įsikūrusi įmonė nurodė, kad jeigu tam tikros „ribotos ir svarbios žaliavos“ nebus naudojamos kuo veiksmingiau, galiausiai gali sumažėti pagaminamų vakcinų skaičius.

„BioNTech“ pareiškė jau sugebėjusi padidinti pasiūlą, sudariusi licencijavimo ir gamybos partnerysčių su kitomis farmacijos įmonėmis, tokiomis kaip „Merck“, „Novartis“ ir „Sanofi“.

Vokiečių kompanija pažymėjo, kad tolesnis tokio bendradarbiavimo išplėtimas „padėtų nutraukti šią pandemiją, užtikrinant saugių ir veiksmingų vakcinų tiekimą visame pasaulyje“.

„BioNTech“ ir „Pfizer“ produktas praėjusių metų pabaigoje tapo pirmąja vakcina nuo COVID-19, patvirtinta Vakarų šalyse.

Dabar šis preparatas tiekiamas daugiau nei 90 pasaulio šalių, o jo kūrėjai ketina iki šių metų pabaigos padidinti gamybos apimtį iki 3 mlrd. dozių – puse milijardo daugiau, negu buvo tikėtasi anksčiau.

2022-aisiais gamyba dar labiau įsibėgės, o jos apimtis perkops 3 mlrd. dozių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Nei įvarčių, nei stadiono, nei ambicijos 1

Kai kurias temas įprasta prisiminti tam tikra proga. Nes kitu metu tiesiog nėra apie ką kalbėti. Kai Europos...

Lietuvoje liepą lankysis Japonijos užsienio reikalų ministras

Lietuvoje liepos pradžioje lankysis Japonijos užsienio reikalų ministras Toshimitsu Motegis.

Verslo aplinka
2021.06.22
Seimo narių veiklos įstatymas: žada atsisakyti viešbučio, mažinti algą už nelankymą 6

Parlamente kelią skinasi Seimo narių veiklos ir garantijų įstatymo projektas. Planuojama nuo kitos kadencijos...

Verslo aplinka
2021.06.22
Baltarusijos prokurorai prašo 15 metų laisvės atėmimo bausmės V. Babarykai

Baltarusijos prokurorai antradienį paprašė skirti 15 metų laisvės atėmimo bausmę buvusiam pretendentui į...

Verslo aplinka
2021.06.22
Seimas nepanoro svarstyti vieno iš projektų dėl tiesioginių merų rinkimų

Seimui pateikti iškart du alternatyvių Konstitucijos pataisų projektų, numatančių tiesioginių merų rinkimų...

Verslo aplinka
2021.06.22
Taikė transporto sektoriui, o mokėti atlyginimus grynaisiais uždraudė visiems  Premium 9

Seimas antradienį balsavo už Darbo kodekso (DK) pataisą, kuriai įsiteisėjus nuo kitų metų numatoma įpareigoti...

Finansai
2021.06.22
Ispanija suteikė malonę devyniems už Katalonijos atsiskyrimą kovojusiems nuteistiesiems

Ispanija antradienį suteikė malonę devyniems Katalonijos lyderiams, nuteistiems už šio regiono mėginimą 2017...

Verslo aplinka
2021.06.22
A. Bagdonas. Socialinis verslas – ekonomikos augimo galimybė

Šiandien socialinis verslas įgauna vis didesnę prasmę – tai yra didelė socialinės ekonomikos dalis, kuri...

Verslo aplinka
2021.06.22
Šiaurės Airijos junionistų partijos DUP lyderiu paskirtas Jeffrey Donaldsonas

Šiaurės Airijos valdančiosios Demokratinės junionistų partijos (DUP) lyderiu antradienį buvo paskirtas...

Verslo aplinka
2021.06.22
Seime nukeltas balsavimas dėl algų mokėjimo negrynaisiais klausimo 

Seimas antradienio pavakarę turėtų apsispręsti, ar įpareigoti darbdavius išmokas darbuotojams mokėti tik į jų...

Finansai
2021.06.22
Minskas: Vakarų sankcijos Baltarusijai prilygsta „ekonomikos karui“ 5

Minskas antradienį pareiškė, kad ankstesnę dieną Vakarų valstybių priimti sprendimai išplėsti sankcijas...

Verslo aplinka
2021.06.22
EK patvirtino Latvijos RRF planą

Europos Komisija patvirtino Latvijos nacionalinį ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (angl.

Finansai
2021.06.22
2021-ųjų biudžetas pataisytas: augs ir pajamos, ir išlaidos

Seimo pakoreguotame šių metų biudžete numatomas ir pajamų, ir išlaidų augimas. Daugiausiai papildomų...

Verslo aplinka
2021.06.22
Grūdų rezervo įmonės vadovas atleistas už išskirtines sąlygas „Agrokoncerno grūdams“ 2

Valstybės grūdų rezervą saugančios bendrovės „Jonavos grūdai“ valdyba, gavusi 2017 – 2020 metų veiklos...

Pramonė
2021.06.22
A. Džiaugys. Saulės energetika krenta į dirbtinio intelekto glėbį? 1

Kas sieja dvi tokias sritis, kaip dirbtinis intelektas (DI) ir saulės energetika? Atsakymų yra ne vienas.

Verslo aplinka
2021.06.22
Maitinimo paslaugoms ir kultūrai – lengvatinis 9% PVM tarifas 4

Seimas antradienį apsisprendė, kad nuo COVID-19 itin nukentėjusiems maitinimo ir kultūros sektoriams bus...

Finansai
2021.06.22
Prezidento patarėja: uostas ir geležinkeliai turi galvoti apie diversifikavimą 3

Užsienio reikalų ministro teigimu, naujas Europos Sąjungos (ES) sankcijų Baltarusijai paketas gali paliesti...

Logistika
2021.06.22
Pirmadienį nustatyti 58 koronaviruso atvejai, mirė 4 žmonės

Pirmadienį Lietuvoje nustatyti 58 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė keturi žmonės,...

Verslo aplinka
2021.06.22
S. Cichanouskaja giria „stiprų sankcijų signalą“

Pasipriešinimo Baltarusijos režimui lyderė Sviatlana Cichanouskaja teigia, kad koordinuotomis Vakarų...

Verslo aplinka
2021.06.22
Vyriausybė atlaisvino karantino reikalavimus Joninių šventėms  1

Vyriausybė antradienio rytą posėdyje atlaisvino karantino reikalavimus Joninių šventėms.

Verslo aplinka
2021.06.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku