Pasigesta asmens saugos priemonių už beveik milijoną, todėl kreiptasi į prokurorus

Publikuota: 2021-04-22 10:30
Atnaujinta 14:19
Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos ministras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos ministras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl beveik milijono eurų vertės apsaugos priemonių trūkumo.

Papildyta skyreliu Lietuvos paštas neranda trūkumų.

Ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, kad trūksta asmens apsaugos priemonių už 912.000 Eur.

„Reaguodami į susidariusią situaciją su Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) komanda kreipėmės į Generalinę prokuratūrą, prašydami pradėti procesinius veiksmus su tikslu išsiaiškinti šio trūkumo priežastis bei nustatyti kaltus asmenis“, – teigė ministras.

Trūksta 20 vagonų 

Pasak A. Dulkio, pernai kovą, kai Lietuvoje buvo paskelbta ekstremalioji situacija, su Kinijos tiekėju buvo sudaryta sutartis dėl 24 mln. Eur vertės asmeninės sveikatos apsaugos priemonių tiekimo. Tačiau vėliau ESSC atlikus patikrą paaiškėjo, kad sveikatos medicinos įstaigose trūksta beveik 850.000 priemonių, t. y. vienkartinių akinių, chalatų, pirštinių ir kt.

Ministro teigimu, trūkstamas kiekis užima 20 traukinio vagonų. 

SAM kanclerė Jurgita Grebenkovienė spaudos konferencijoje tikino, kad pagal turimus dokumentus iš tiekėjo ir muitinės asmens apsaugos priemonės pasiekė Lietuvą, buvo atgabentos į Lietuvos pašto sandėlius, tačiau ministerijos ir ESSC atlikto tyrimo metu nepavyko nustatyti, kokios priežastys nulėmė, kad sveikatos apsaugos įstaigų nepasiekė priemonės už beveik milijoną eurų.

Pasak J. Grebenkovienės, priemonių pristatymą organizavo Susisiekimo ministerija, kuri turėjo jas paskirstyti sveikatos priežiūros įstaigoms, kurios turėjo pateikti ESSC priėmimo-perdavimo aktus apie gautas ir suskaičiuotas prekes.

„2020 m. lapkričio-gruodžio mėnesiais asmens apsaugos priemonių likučiai buvo nuosekliai grąžinami būtent šiam centrui. Pagal gautus iš sveikatos priežiūros įstaigų priėmimo-perdavimo aktus būtent ESSC darbuotojai pastebėjo prekių kiekių neatitikimą būtent sutartyje ir sąskaitose nurodytam prekių kiekiui“, – sakė kanclerė.

Premjerė lauks institucijų išvados

Premjerė Ingrida Šimonytė sakė neturinti daugiau informacijos apie galėjusias dingti apsaugos priemones nei viešai paskelbta, o į visus kausimus atsakys tyrimą atliekančios institucijos.

„Aš tikrai nežinau, kas atsitiko, ar kažkieno sąskaitoje atsirado pinigai, ar kažkas kažką praganė, ar kažkokios klaidos yra. Aš tikrai nenoriu spėliot, nes tai turbūt būtų nelabai atsakinga. Čia lengviausia būtų kažką kaltinti, bet ne mano mada, išsiaiškins institucijos ir atsakys į klausimus“, — ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė I. Šimonytė, pranešė BNS.

Trūkumo priežasčių nustatyti nepavyko

ESSC šių metų pradžioje pradėjo vertinimą ir nustatinėjo trūkumų apimtis bei jų priežastis.

„Vertinimo metu buvo nustatyta, kokių priemonių ir kiekių trūksta, tačiau, deja, trūkumo priežasčių nustatyti nepavyko“, – teigė SAM kanclerė.

Todėl esą ir buvo priimtas sprendimas kreiptis į prokurorus, kad šie pradėtų ikiteisminį tyrimą ir pabandytų išsiaiškinti, kur ir kuriame tiekimo etape dingo šimtai tūkstančių asmens apsaugos priemonių bei kas dėl to kaltas.

ESSC Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida Andrulytė, vadovavusi tyrimui, sakė, jog pirmiausia centras su pretenzija kreipėsi į Kinijos tiekėją, tačiau sausį šis informavo, jog pristatė visas prekes. Tuomet ESSC kreipėsi į Susisiekimo ministeriją ir Muitinės departamentą su prašymu pateikti prekių pristatymo dokumentus.

„Gavus visus dokumentus tiek iš Susisiekimo ministerijos, tiek iš Muitinės departamento buvo sulyginta, dokumentai visi įvertinti ir išaiškėjus, kad yra prekių trūkumas, nesant galimybės nustatyti, kur tas prekių trūkumas atsirado, buvo nuspręsta kreiptis į Generalinę prokuratūrą“, – sakė specialistė.

Viskas atvyko Lietuvon, paskui dingo

„Visame šiame kelyje mes nežinome, kurioje proceso dalyje susiformavo minimas trūkumas. Ir kadangi mes neturime visų oficialių dokumentų, kuriais galėtume pagrįsti visų priemonių kelią. Iš oficialių dokumentų matome, kad būtent tai trūkumo daliai, kurią įvardijome, mes ir neturime visų dokumentų, įrodančių, kurioje proceso dalyje būtent šios prekės yra“, – kalbėjo J. Grebenkovienė.

„Pagal dokumentus, kiek matome oficialiai, prekės atvyko visos į Lietuvą“, – pridūrė kanclerė.

Jos duomenimis, dalis pervežimų buvo vykdyta Lietuvos pašto, dalis – Susisiekimo ministerijos samdytų privačių tiekėjų, tačiau nėra nustatyta, ar trūkumas susidarė būtent pervežimo metu.

ESSC atstovė patvirtino, kad bendrovė „Hoptrans“ buvo šio centro samdyta pervežti prekes iš Lietuvos pašto logistikos sandėlio ir jas saugoti. Kitų Susisiekimo ministerijos samdytų tiekėjų ESSC įvardyti sakė negalinti, nes su jais sutartis sudarė ne šis centras.

„Sutarčių jie mums nepateikė“, – apie tai, ar to buvo klausta Susisiekimo ministerijos, sakė I. Andrulytė.

Pateikė daugiau detalių

SAM ketvirtadienį išplatintame pranešime pateikta ir daugiau detalių apie šią istoriją.

Praėjusių metų kovą ESSC sudarė sutartį su tiekėju „Harbin Shangyang Trading Co., Ltd.“  dėl asmeninių apsaugos priemonių įsigijimo už daugiau nei 24,6 mln. Eur.

„Krovinių, būtinų ekstremaliajai situacijai, susijusiai su COVID-19 ligos plitimu ir valdymu, pristatymą į Lietuvą visų rūšių transportu organizavo Susisiekimo ministerija. Operacijų vadovo sprendimu, jai buvo pavesta pagal pateiktus sąrašus paskirstyti asmens apsaugos priemones gydymo ir kitoms įstaigoms, kurios buvo įpareigotos pateikti ESSC priėmimo-perdavimo aktus apie gautas ir suskaičiuotas prekes. Gavus šiuos aktus, buvo pastebėtas ženklus prekių kiekio neatitikimas sutartyje su tiekėju ir sąskaitose nurodytu prekių kiekiu. Nustatyti faktiškai gautų prekių kiekio ESSC neturėjo galimybės, nes prekės buvo atgabentos, saugomos ir skirstomos iš Lietuvos paštas Logistikos centro. ESSC buvo pristatyti tik prekių likučiai“, – nurodoma ministerijos pranešime.

„Suskaičiavus šiuos likučius bei įstaigų gautas prekes, nustatyta, kad trūksta 844.245 vnt. prekių – apsauginių akinių, medicininių kepurių, medicininių kaukių, vienkartinių chalatų ir vienkartinių pirštinių – už 911.896,40 Eur. Tiekėjas informavo ESSC, kad buvo pristatytos visos prekės bei pateikė sąskaitas, pakavimo sąrašus ir Kinijos muitinės eksporto deklaracijos formas, kurios patvirtino visų prekių pristatymą į Lietuvą“, – pridūrė SAM.

Lietuvos paštas neranda trūkumų

Lietuvos paštas pernai per pirmąjį karantiną gydymo įstaigoms paskirstė visas apsaugos priemonių siuntas, gautas iš Kinijos, teigia Susisiekimo ministerija.

„Dėl šiandien SAM minimo prekių trūkumo, Susisiekimo ministerija užklausė duomenų iš Lietuvos pašto, kuriuos analizavome kartu su SAM specialistais. Pagal pirminius duomenis, Lietuvos paštas paskirstė visas gautas siuntas gydymo įstaigoms ir įvykdė sutarties sąlygas“, – pranešime teigė Susisiekimo ministerijos kancleris Ramūnas Dilba.

Kancleris sako, kad dabartinė ministerijos vadovybė ir ministerijai pavaldžios įmonės pasiruošusios bendradarbiauti su teisėsauga ir suteikti tyrimui visą reikalingą medžiagą.

S. Skvernelis: patikrinti važtaraščius nesudėtinga

Anksčiau skelbta, kad Kinijoje iš viso užsakyta 1,8 mln. respiratorių, 5,7 mln. veido kaukių, 1,8 mln. vienkartinių kepuraičių, 0,8 mln. apsauginių akinių, 1,8 mln. vienkartinių chalatų, per 1 mln. apsauginių kombinezonų su gobtuvu, 15 mln. vienkartinių pirštinių, 3,6 mln. antbačių.

Šis užsakymas buvo atliktas ankstesnės buvusios premjero Sauliaus Skvernelio vadovautos Vyriausybės darbo metu.

„Nebuvo jokios informacijos žinoma ir šiandien nesu tikras, ar kas dingo. Keista, kaip Sveikatos apsaugos ministerija nesugeba elementarių dalykų atlikti. Jei prekės pasiekė Lietuvą, o jos pasiekė Lietuvą, yra ir Kinijos muitinės, ir Lietuvos muitinės dokumentacija“, – situaciją komentavo S. Skvernelis.

„Reikia pasižiūrėti dokumentaciją ir labai aiškiai matysis, kur tos prekės, kas paėmė ir kas neperdavė kažko, jei taip yra. Tai yra elementarūs buhalteriniai dalykai, negali taip būt, prekės pasiekė Lietuvą, faktas, kad pasiekė sandėlį, kažkas paėmė iš sandėlio, neateina taip, kad „duok man prekių“, yra dokumentacija, turbūt surinkt važtaraščius prekių gabenimo nėra labai sudėtinga“, – teigė jis.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį sakė neturintis žinių, kad būtų galėjusios dingti apsaugos priemonės, tačiau pažymėjo, kad logistikos procesas pandemijos pradžioje buvo sudėtingas.

„Aš tikrai nežinau turinio, nežinau, apie kokias priemones kalbama, ko ir kas pasigedo, tik priminsiu, kad pačioje pradžioje tikrai logistika buvo sudėtinga. Buvo lėktuvais gabenama, geležinkeliu, daug prekių buvo saugoma Lietuvos pašto sandėliuose, iš pradžių net ne ESSC sandėliuose“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė A. Veryga, praneša BNS.

„Tikrai nebuvo taip labai paprasta viską skaičiuot, žiūrėt, todėl negaliu detalių pakomentuot, nes nežinau, nei ko ten pasigedo, nei kokiam etape pasigesta“, – teigė buvęs ministras.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Japonijos ekonomika susitraukė labiau nei tikėtasi

Japonijos ekonomika šių metų pirmąjį ketvirtį susitraukė labiau nei tikėtasi, nes lėtas skiepijimas ir naujų...

Raketos laimi prieš diplomatines pastangas nutraukti Izraelio ir palestiniečių kovas 1

Konfliktas tarp Izraelio ir „Hamas“ kovotojų Gazoje vyksta jau antrą savaitę, o paliaubų ženklų kol kas...

„Maserati Fuoriserie“: automobiliai pagal asmenybę Verslo tribūna

Sakoma, kad geriausiai tinka tie kostiumai, kurie buvo pasiūti pagal individualų užsakymą. Ši taisyklė...

Belskite, gal bus atidaryta 1

Galimybių pasas kitą savaitę daliai žmonių turėtų praverti karantininius vartus į daugmaž normalesnį...

LAT patikslino turiningojo viešųjų pirkimų pasiūlymų vertinimo ribas Verslo tribūna

2021 m. gegužės 12 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį, kuria patikslino teismų...

„TeraSky Baltic“ kibernetinio saugumo imasi mokyti žmones, turinčius autizmo sutrikimą Premium

Izraelio kapitalo IT saugumo ir infrastruktūros bendrovė „TeraSky Baltic“ iš šios šalies į Lietuvą atveža...

Inovacijos
2021.05.17
Pasaulio ekonomikos forumas atšaukė 2021 metų viršūnių susitikimą Singapūre

Pasaulio ekonomikos forumas pirmadienį paskelbė atšaukęs metinį pasaulio politikos, ekonomikos ir verslo...

Verslo aplinka
2021.05.17
Prezidentas siūlo teisėkūros iniciatyvas vertinti klimato kaitos požiūriu

Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo įtvirtinti, kad teisėkūros iniciatyvos turėtų būti vertinamos ir...

Verslo aplinka
2021.05.17
Seimas planuoja pasmerkti Kinijoje vykdomus nusikaltimus žmoniškumui 3

Lietuvos Seimas planuoja pasmerkti Kinijoje vykdomus nusikaltimus žmoniškumui, uigūrų genocidą.

Verslo aplinka
2021.05.17
URM: Minsko kaltinimai Lietuvai – bandymai pateisinti totalitarinius sprendimus

Minskui pareiškus apie neva turimus duomenis dėl Lietuvoje veikusio SS bataliono nusikaltimų vykdant...

Verslo aplinka
2021.05.17
RC atstovė ragina gyventojus pasitikrinti duomenis apie savo koronaviruso istoriją 2

Nuo kitos savaitės Lietuvoje ruošiantis pradėti naudoti Galimybių pasą, Registrų centras (RC) ragina...

Verslo aplinka
2021.05.17
A. Lukašenka plečia jėgos struktūrų galimybes veikti prieš protestuotojus

Baltarusijos neteisėtas prezidentas Aliaksandras Lukašenka pasirašė įstatymą, suteikiantį vidaus reikalų...

Verslo aplinka
2021.05.17
Lietuva planuoja pirkti 5,58 mln. „Pfizer“ vakcinų 2022–2023 metais

Vyriausybė pirmadienį pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui dalyvauti Europos Komisijos (EK)...

Verslo aplinka
2021.05.17
Elektroninė registravimo sistema skiepams jau veikia 12

Pirmadienį startavusi visuotinė elektroninė registravimo sistema skiepams nuo COVID-19 iš pradžių strigo, bet...

Verslo aplinka
2021.05.17
Vilniuje pradėjo veikti pinigų plovimo prevencijos centras

Veiklą pradedantis Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras prevenciją stiprins nacionaliniu lygmeniu,...

Finansai
2021.05.17
Žiniasklaida: Rusijoje milijardierių turtas viršijo trečdalį šalies BVP 3

Rusijoje milijardierių turtas pasiekė 35% šalies per metus sukuriamo bendrojo vidaus produkto (BVP). Tai...

Verslo aplinka
2021.05.17
Vokietijai prognozuoja bankrotų šuolį, lietuviams pataria analizuoti partnerius Premium

Vokietijoje, svarbiausioje lietuviškos kilmės prekių eksporto rinkoje, nuo metų pradžios smarkiai išaugo...

Finansai
2021.05.17
Ukraina abejoja Rusijos pareiškimais apie pajėgų atitraukimą

Ukraina iki šiol neįžvelgė Rusijos pajėgų atitraukimo nuo bendros sienos, tokios, koks būtų adekvatus...

Verslo aplinka
2021.05.17
„Iki“ svarstys, ar skųsti teismo sprendimą, sumažinusį Konkurencijos tarybos baudą trečdaliu

Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs „Palink“ skundą atsakovei Konkurencijos tarybai,...

Prekyba
2021.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku