V. Putinas: Rusija pati spręs, kada peržengiamos raudonos linijos

Publikuota: 2021-04-21
Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas. Evgenia Novozhenina („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas. Evgenia Novozhenina („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo metinėje kalboje kaip visada žarstė pažadus apie pagerėsiančią ekonomikos situaciją, nors pažadai jau kurį laiką neatneša realių pokyčių. Trečiadienio kalboje jis taip pat pažėrė grasinimų ir tarptautinei bendruomenei, neva Rusija pati spręs, kada peržengiamos raudonos linijos.

Pranešimas yra papildytas pareiškimais apie Baltarusiją.

„Šiandien daugiausia kalbėsiu apie vidaus politiką: ekonomiką, sveikatos apsaugą. Užsienio politikai skirsiu tik kelis sakinius, kalbėsiu apie mūsų saugumo situaciją, tarptautinius santykius“, – savo kalbą trečiadienį pradėjo V. Putinas.

Gins interesus

Jis pagrasino atsaku bet kam, kas „pasikėsins į Rusijos saugumą“.

„Bet kas, kas grasins mūsų saugumui, pasigailės to taip, kaip dar niekada nėra nieko gailėjęsis. Mes patys kiekvienu atveju nuspręsime, kada yra peržengta raudona linija“, – pareiškė Rusijos prezidentas.

V. Putinas teigė, kad Rusija yra pasiruošusi ginti savo interesus.

„Rusija turi savo interesų ir juos gins, atsižvelgdama į tarptautinę teisę“, – pareiškė V. Putinas.

Jis pridūrė, kad Rusijai „užteks kantrybės, atsakomybės, profesionalumo, tikėjimo savimi ir savo teisumu bei sveikos nuovokos priimant bet kokį sprendimą“.

„Tačiau viliuosi, kad niekam nešaus į galvą santykiuose su Rusija peržengti vadinamąją raudoną liniją, o kur ji bus nubrėžta – spręsime mes kiekvienu konkrečiu atveju“, – pabrėžė V. Putinas.   

Rusijos prezidentas pakartojo jau ne kartą išsakytus teiginius neva Ukrainoje 2014 m.  įvyko perversmas.

Linas Kojala, politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius, teigė, kad V. Putino kalba nebuvo kažkuo išskirtinė negu kasmetiniai V. Putino pareiškimai.

„Paveikslas atitinka tai, ką matome metai iš metų. Paliekama plati terpė interpretacijai, ką ir kur Rusija gali padaryti toliau“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pastebėjo politologas.

„Jokių strateginės reikšmės pareiškimų Ukrainos atžvilgiu nebuvo. Tad, kaip ir buvo galima numanyti, pasiliekamos visos galimybės – nuo karinės agresijos eskalacijos iki bandymo įvesti „taikdarius“. Bet Donbasas tokiu atveju tebelieka priskirtas Ukrainai (nebuvo kalbėta nei apie nepriklausomybės pripažinimą, nei juo labiau prijungimą prie Rusijos)“, – rašo politologas.

Pritarė A. Lukašenkos pareiškimams

Rusijos valstybinė televizija pastarąsias dienas ne kartą kėlė versiją neva JAV finansavo pasikėsinimą prieš neteisėtą autoritarinį Baltarusijos lyderį Aliaksandrą Lukašenką.

V. Putinas savo kalboje tai pateikė kaip faktą.

„Tai peržengia visas ribas“, – pareiškė V. Putinas.

V. Putinas pareiškė, kad Vakarai neva tyli dėl A. Lukašenkos pareiškimo, kad jo saugumo tarnybos užkirto kelią įtariamam JAV sąmokslui jį nužudyti.

„Visi apsimeta, kad visai nieko neįvyko“, – sakė V. Putinas savo metiniame pranešime, turėdamas galvoje Vakarų valstybes.

„Kas būtų nutikę, jei iš tiesų būtų buvę bandoma įvykdyti valstybės perversmą? Kiek žmonių būtų nukentėję?“ – klausė jis.

A. Lukašenka šeštadienį pareiškė, kad Rusijos pareigūnai padėjo sužlugdyti sąmokslą nuversti Baltarusijos vyriausybę ir Maskvoje areštavo du Baltarusijos piliečius.

Jis tvirtino, kad sąmoksle dalyvavo JAV vadovybė. „Niekas negalėjo duoti užduoties [pašalinti prezidentą], išskyrus aukščiausią politinę vadovybę. Tik jie“, – sakė A. Lukašenka.

nuotrauka::1

66 metų autoritariškasis Baltarusijos lyderis slopina protestus prieš jo valdymą ir suklastotus rinkimus.

V. Putinas šios krizės metu remia A. Lukašenką. Abu jie ketvirtadienį turi susitikti Rusijoje.

Rusijos prezidentas trečiadienį taip pat teigė, kad „nedraugiški išpuoliai“ prieš Rusiją tęsiasi „be jokios priežasties“. Mes norime gerų santykių su visais tarptautinės bendruomenės nariais“.

Plačiau apie tai galite skaityti čia.

Šiemetinis pranešimas perskaitytas Maskvai įsivėlus į diplomatinius ginčus su Jungtinėmis Valstijomis ir Europa dėl Rusijos pajėgų telkimo prie Ukrainos sienų ir virtinės šnipinėjimo skandalų.

Pastarosiomis savaitėmis suintensyvėjus susirėmimams tarp ukrainiečių pajėgų ir prorusiškų separatistų, Rusija prie savo sienos su Ukraina sutelkė dešimtis tūkstančių karių, pakurstydama nuogąstavimus dėl didelio masto eskalacijos seniai vykstančiame konflikte.

Europos Sąjunga pirmadienį nurodė, kad prie Ukrainos sienos sutelkta daugiau kaip 150.000 rusų karių. 

VŽ primena, kad trečiadienį vakare, po V. Putino kalbos didžiausio Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno komanda rengia protestus visoje Rusijoje, paties kalinamo A. Navalno sveikatos būklei blogėjant.

JAV jau perspėjo, kad, jeigu A. Navalnas kalėjime mirs, Rusija už tai sulauks pasekmių. ES ragina kuo skubiau suteikti visą reikalingą medicininę pagalbą A. Navalnui.

[infogram id=„91ecc893-9f98-4162-bcce-5a503d4cf3fe“ prefix=„J98“ format=„interactive“ title=„Putino reitingai_2019-20 metai“]

Žadėjo kontroliuoti kainas

V. Putinas pripažino, kad Rusijoje augo infliacija ir būtiniausių prekių kainos. Vis tik Rusijos prezidentas tikino, kad net ir pandemijos įkarštyje situacija „nebuvo tokia bloga, kokia buvo paskutinėmis Sovietų Sąjungos dienomis, kai lentynos buvo tuščios“.

Rusijos prezidentas tikino, kad „valdžia turi visus mechanizmus, kad sukontroliuotų augančias kainas, ir ketina šiais instrumentais pasinaudoti“.

Remiantis Rusijos oficialiai skelbiama statistika, nuo 2020 m. sausio mėnesio maisto kainos Rusijoje augo 8,2%, daržovių – 17,5%, o vaisių – 13,5%.

Rusijos prezidentas žadėjo išmokas šeimoms, auginančioms vaikus, vienišiems tėvams ir besilaukiančioms moterims.

Jo žodžiais, šalies vyriausybė planuoja išmokėti vienkartines 10.000 RUB (apie 130 USD) išmokas už kiekvieną šeimoje auginamą mokyklinio amžiaus vaiką.

V. Putinas savo metiniame pareiškime taip pat teigė, kad būtina gerinti Rusijos verslo aplinką, mažinti biurokratiją.

„Nors šį klausimą ne kartą esame aptarę“, – pripažino jis.

V. Putinas taip pat tikino, kad Rusijos vyriausybė yra pajėgi „didinti investicijas į infrastruktūrą“.

Situacija nedžiuginanti

V. Putinas ne atsitiktinai dalijo pažadus apie valdžios pastangas gerinti rusų gyvenimą ir pastangas gaivinti ekonomiką. Nuo 2019 m. ekonominė situacija šalyje blogėja, prie to prisidėjo ir pandemija. 

Finansinės problemos, kurias atnešė sankcijos, dėl įtampos su Vakarais sumažėjusios užsienio investicijos, sumenkusios naftos kainos privertė Kremlių priimti nepopuliarius sprendimus, tokius kaip pensinio amžiaus didinimas.

Vidutinis atlyginimas Rusijoje, atskaičius mokesčius ir atsižvelgiant į infliacijos poveikį, mažėjo nuo Ukrainos karo pradžios 2014 m. Remiantis „Reuters“ skaičiavimais, šiuo metu jis yra 10% mažesnis negu prieš septynerius metus.

VŽ jau rašė, kad 2020 m. Rusijos realiosios gyventojų pajamos smuktelėjo į seniai nematytas žemumas. Nors V. Putinas kas metus gyventojams žada gerėjančias gyvenimo sąlygas, pažadai nevirsta realiais pinigais rusų kišenėse.

[infogram id=„166cbf8e-cbd6-41b2-a547-b8e2ec5364cd“ prefix=„r9C“ format=„interactive“ title=„Plonesnės rusų piniginės “]

Nedarbo lygis šalyje pandemijos įkarštyje buvo didžiausias nuo 2011 m., praėjusiais metais dėl pandemijos šalies ekonomika traukėsi labiausiai per pastaruosius vienuolika metų.

V. Putinas trečiadienį kalboje paragino rusus pasiskiepyti nuo COVID-19. Anksčiau Rusijos prezidentas yra teigęs, kad pasirinkimas skiepytis ar ne yra asmeninio apsisprendimo reikalas.

„Kreipiuosi į visus Rusijos piliečius: pasiskiepykite. Tai vienintelis būdas mums atsikratyti šios mirtinai [pavojingos] ligos“, – sakė jis.

Nors Rusija vakcinacijos kampaniją pradėjo gruodžio pradžioje, anksčiau už daugumą pasaulio valstybių, skiepijimo procesas šalyje vyksta sunkiai.

Trečiadienio duomenimis, nuo pandemijos pradžios Rusijoje nustatyta per 4,7 mln. COVID-19 atvejų, 106 tūkst. užsikrėtusių žmonių mirė.

Tačiau V. Putinas vėl pakartojo visos pandemijos metu kartojamą savo teiginį, kad Rusija su COVID-19 protrūkiu dorojasi geriau už daugumą valstybių.

„Sveikatos apsaugos [sistemos] daugelyje pirmaujančių valstybių negalėjo taip veiksmingai atremti epidemijos kaip mes, – sakė jis.

Kol kas pačioje Rusijoje „Sputnik V“ vakcina skiepijamasi vangiai, rusai nepasitiki savo sveikatos apsaugos sistema. Kremliaus spaudos tarnyba praėjusį mėnesį teigė, kad V. Putinas pasiskiepijo, tačiau jis to nepadarė prieš kameras, todėl nežinoma, kokia vakcina tiksliai jis buvo paskiepytas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Baltarusijoje nepriklausomo naujienų portalo Tut.by redakcijoje atliekama krata

Baltarusijos saugumo tarnybų agentai antradienį surengė kratų pagrindinio nepriklausomo naujienų portale...

JAV papildomai eksportuos 20 mln. COVID-19 vakcinos dozių

JAV kitoms pasaulio šalims išsiųs 20 mln. vakcinų nuo koronaviruso dozių, ir bendras jų kiekis sieks 80 mln.,...

ES ir JAV skelbia paliaubas ginče dėl plieno ir aliuminio muitų

Europos Sąjunga (ES) ir JAV skelbia paliaubas ginče dėl plieno ir aliuminio muitų, kurį pradėjo buvusio JAV...

Prezidentas pasiūlė kandidatą ambasadoriumi ES 1

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė dar vieną kandidatą ambasadoriumi Europos Sąjungoje. Šalies...

Pirmadienį Lietuvoje nustatyti 685 nauji COVID-19 atvejai, mirė 10 žmonių 3

Pirmadienį šalyje nustatyti 685 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė dešimt žmonių,...

S. Krėpšta. Mažesni mokesčiai mažiausiai uždirbantiems: kodėl svarbu mažinti pajamų nelygybę?

Spartaus ekonomikos atsigavimo ženklai leidžia su viltimi žvelgti į ateitį. Tačiau krizė išryškino ir vėl...

Japonijos ekonomika susitraukė labiau nei tikėtasi

Japonijos ekonomika šių metų pirmąjį ketvirtį susitraukė labiau nei tikėtasi, nes lėtas skiepijimas ir naujų...

Raketos laimi prieš diplomatines pastangas nutraukti Izraelio ir palestiniečių kovas 4

Konfliktas tarp Izraelio ir „Hamas“ kovotojų Gazoje vyksta jau antrą savaitę, o paliaubų ženklų kol kas...

„Maserati Fuoriserie“: automobiliai pagal asmenybę Verslo tribūna

Sakoma, kad geriausiai tinka tie kostiumai, kurie buvo pasiūti pagal individualų užsakymą. Ši taisyklė...

Belskite, gal bus atidaryta 6

Galimybių pasas kitą savaitę daliai žmonių turėtų praverti karantininius vartus į daugmaž normalesnį...

LAT patikslino turiningojo viešųjų pirkimų pasiūlymų vertinimo ribas Verslo tribūna

2021 m. gegužės 12 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį, kuria patikslino teismų...

„TeraSky Baltic“ kibernetinio saugumo imasi mokyti žmones, turinčius autizmo sutrikimą Premium

Izraelio kapitalo IT saugumo ir infrastruktūros bendrovė „TeraSky Baltic“ iš šios šalies į Lietuvą atveža...

Inovacijos
2021.05.17
Pasaulio ekonomikos forumas atšaukė 2021 metų viršūnių susitikimą Singapūre

Pasaulio ekonomikos forumas pirmadienį paskelbė atšaukęs metinį pasaulio politikos, ekonomikos ir verslo...

Verslo aplinka
2021.05.17
Prezidentas siūlo teisėkūros iniciatyvas vertinti klimato kaitos požiūriu

Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo įtvirtinti, kad teisėkūros iniciatyvos turėtų būti vertinamos ir...

Verslo aplinka
2021.05.17
Seimas planuoja pasmerkti Kinijoje vykdomus nusikaltimus žmoniškumui 3

Lietuvos Seimas planuoja pasmerkti Kinijoje vykdomus nusikaltimus žmoniškumui, uigūrų genocidą.

Verslo aplinka
2021.05.17
URM: Minsko kaltinimai Lietuvai – bandymai pateisinti totalitarinius sprendimus

Minskui pareiškus apie neva turimus duomenis dėl Lietuvoje veikusio SS bataliono nusikaltimų vykdant...

Verslo aplinka
2021.05.17
RC atstovė ragina gyventojus pasitikrinti duomenis apie savo koronaviruso istoriją 2

Nuo kitos savaitės Lietuvoje ruošiantis pradėti naudoti Galimybių pasą, Registrų centras (RC) ragina...

Verslo aplinka
2021.05.17
A. Lukašenka plečia jėgos struktūrų galimybes veikti prieš protestuotojus

Baltarusijos neteisėtas prezidentas Aliaksandras Lukašenka pasirašė įstatymą, suteikiantį vidaus reikalų...

Verslo aplinka
2021.05.17
Lietuva planuoja pirkti 5,58 mln. „Pfizer“ vakcinų 2022–2023 metais

Vyriausybė pirmadienį pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui dalyvauti Europos Komisijos (EK)...

Verslo aplinka
2021.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku