Nesutariama dėl subsidijų nukentėjusioms savivaldybių įmonėms

Publikuota: 2021-04-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kai kurie parlamentarai linkę pritarti idėjai, kad nuo koronaviruso nukentėjusių įmonių subsidijos, apskaičiuotos atsižvelgiant į sumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM), būtų skirtos ir savivaldybių valdomoms įmonėms, pavyzdžiui, baseinams, sporto centrams, vežėjams.   

Finansų ministerija neatmeta galimybės, kad lėšų savivaldybių transporto įmonių nuostolių kompensacijoms bus numatyta tikslinant valstybės biudžetą. Kitų įmonių rėmimu abejojama. 

Subsidijos neturi priklausyti nuo savininko 

„Valstietis“ Tomas Tomilinas sako, kad subsidijų, kurios padeda įmonėms atsitiesti nuo koronaviruso krizės padarinių, skyrimas neturi priklausyti nuo įmonės savininko statuso.  

„Jos taip pat gali bankrutuoti, nes veikia rinkos sąlygomis, pajamos priklauso nuo klientų, o veikla, kaip ir kitų, uždaryta. Juk jos neturi pastovaus finansavimo, savivaldybė dažniausiai finansuoja projektus, o kitas lėšas gauna iš klientų“, – BNS teigė T. Tomilinas. 

Pasak jo, įprastomis sąlygomis tokia parama nepateisinama: „Bet pandemijos sąlygomis reikia įlieti ir toms įmonėms lėšų“.   

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovas Mykolas Majauskas pripažįsta, kad dėl subsidijų teikimo nuo pandemijos nukentėjusioms savivaldybių įmonėms „teks kalbėti su Ekonomikos ir inovacijų ministerija“. 

„Ministerija įvertins galimybes ir turimus finansinius resursus“, – BNS sakė M. Majauskas. 

Tačiau jis taip pat tvirtina, kad valstybės ir savivaldos kontroliuojamos įmonės, skirtingai negu privatus smulkus verslas, turi „stiprų akcininko užnugarį ir išskirtines galimybes bei prieigą prie finansavimo“. 

„Tuo negali pasidžiaugti privačios smulkios įmonės, (...) todėl pagalbos priemonių architektūra buvo sudėliota taip, kad šiomis (paramos – BNS) priemonėmis visų pirma galėtų pasinaudoti smulkus ir vidutinis verslas“, – teigė M. Majauskas. 

Jis pabrėžė, kad smulkios įmonės konkurencinėje kovoje dažnai pralaimi savivaldybių įmonėms.  

Liberalas Eugenijus Gentvilas abejoja, ar reikia savivaldos įmonėms skirti subsidijas. 

„Savivaldybėms leista iš savo įmonių paslaugas pirkti be konkursų. Tai štai, kas vyksta, kai savivaldybės užsiima joms nebūdingomis funkcijomis, kurias gali teikti rinka. Dabar savivaldybės nori ir valdyti, ir kad jų įmonės būtų prilygintos privačioje rinkoje veikiantiems verslams ir būtų tokios pat kompensacijos. Jeigu jos nori turėti savo bizniuką, tegu juo ir pasirūpina“, – BNS kalbėjo E. Gentvilas.    

Šiaulių meras Artūras Visockas  sako, kad savo įmonių savivaldybės neturėtų turėti, tačiau jeigu turi ir tos įmonės pačios išsilaiko, jas per koronaviruso krizę remti reikia. 

„Ko gero valstybė turėtų atkreipti dėmesį ir padėti tokiam įstaigoms neužsidaryti ir išsilaikyti. Tokiais atvejais reikėtų vertinti atskirus atvejus“, – BNS kalbėjo meras.  

Anykščių mero Sigučio Obolevičiaus teigimu, įmonių, priklausančių savivaldybei, rajone nėra daug. Anot jo, šilumos, vandens, komunalinį ūkius prižiūrinčios bendrovės, nesiskundžia, kad nukentėjo nuo koronaviruso krizės.  

„Įmonėms apyvartinių lėšų dar netrūksta. Datrauks, kol pasibaigs karantinas. Iš principo jos nelabai ir nukentėjo. Na, taip jos nukenčia dabar nebent todėl, kad, įvedus karantiną, sutriko dalis atsiskaitymų“, – BNS sakė Anykščių meras.   

Įmonės: lėšos padėtų planuotis veiklą

Tuo tarpu šeštą mėnesį Anykščiuose neveikiančio savivaldybei priklausančios baseino „Bangenis“ vadovė Sonata Veršelienė sako, kad subsidija būtų gyvybiškai reikalinga, nes apyvarta yra kritusi daugiau negu 50%. 

„Labai gaila būtų, jeigu ši pandemija sunaikins įstaigą, galima sakyti, save išsilaikiusį  savivaldybės verslą“, – BNS teigė S. Veršelienė. 

Jos skaičiavimu, atsižvelgiant į sumokėtą GPM, subsidija įstaigai siektų apie 12 tūkst. eurų ir būtų naudojama padengti būtiniausias išlaidas bei skolas. S. Veršelienė sako, kad per karantiną nedirbant patiriami nuostoliai siekia po 8.000 Eur per mėnesį.  

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento patarėja Jolita Gumaniukienė įsitikinusi, kad dėl  koronaviruso krizės nuostolių patyrusios savivaldybės įmonės, negalėdamos gauti subsidijų, yra diskriminuojamos. 

Tačiau ji taip pat sutinka, kad dauguma, apie 90% savivaldybių įmonių su subsidijų poreikiu „smarkiai nesusiduria“, nes yra susijusios su viešųjų paslaugų teikimu, tačiau akcentuoja, kad savivaldybės mato ir kelia klausimą, kad jų įmonės veikia ne lygiomis sąlygomis su verslu. 

J. Gumaniukienė išskiria, kad labiausiai yra nukentėjusios savivaldybių valdomos keleivių vežimo miesto ir priemiesčio maršrutais įmonės – jų nuostoliai dėl išaugusių sąnaudų „labai smarkiai didėjo“: vežėjai turėjo daug investuoti į savo ir transporto priemonių apsaugos priemones, nuolatinį autobusų dezinfekavimą, dėl kryžminio žmonių sodinimo mažesni autobusai buvo keičiami didesniais, kurie naudoja daugiau kuro, o keleivių sumažėjo.  

„Jos veikia tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir privačios įmonės. Pastarosios, teikdamos savivaldybėms paslaugas, gauna valstybės paramą, o analogiškai tokios pačios įmonės, kurių savininkė  savivaldybės, negali pasinaudoti. Taip gaunasi konkurencijos iškraipymas“, – BNS teigė asociacijos atstovė, pabrėždama, kad savivaldybės pačios subsidijų skirti negali, nes neturi tam pinigų. 

Anot J. Gumaniukienė, maždaug 30-ties savivaldybių transporto įmonių nuostoliai pernai, lyginant su 2019-aisiais, išaugo 30,8 mln. Eur. Tačiau ji pabrėžė, kad 17,3 mln. Eur vežėjai sutaupė, nes vyko mažiau žmonių, kurių kelionės yra kompensuojamos. 

Kaip sakė J. Gumaniukienė, asociacija neturi duomenų, kiek nuostolių patyrė ir „kiek jie yra kritiniai“ sporto arenų, stadionų, vandens parkų, kuriuos valdo savivaldybės, veikla.   

Parama transporto įmonėms – tikslinant biudžetą

Finansų viceministras Gediminas Norkūnas BNS pranešė, kad ministerija yra gavusi prašymų kompensuoti tik vežėjų nuostolius: apsisaugojimo priemonių išlaidas, patirtus nuostolius dėl neužpildytų autobusų ir negautas pajamos dėl judėjimo apribojimų.

„Kadangi Vyriausybė savo rezervo lėšomis kompensuoja kovai su pandemija naudotų priemonių išlaidas, o negautų pajamų nekompensuoja nė vienai ekonomikos šakai, turime identifikuoti tik COVID-19 sąlygotas ir dar nekompensuotas išlaidas“, – tvirtina viceministras.

Pasak jo, su Susisiekimo ministerija yra vertinami nuostoliai ir „savivaldybių veiksmai“ juos minimizuojant. 

„Vėliau, tikėtina, tikslinant biudžetą, galėtų būti priimti sprendimai dėl savivaldybių transporto įmonių“, – nurodė G. Norkūnas.

„Mes kalbame apie savivaldybių transporto įmonių nuostolius, kuriuos savivaldybės yra įsipareigojusios kompensuoti vežėjams pagal pasirašytas sutartis už nurodytų keleivių vežimo maršrutų aptarnavimą“, – pridūrė jis. 

Viceministras taip pat pranešė, kad yra vertinama, kokiomis priemonėmis savivaldybių vežėjai galėtų pasinaudoti.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vietoje pasaulinės Spalio revoliucijos – „Sputnikas“ Premium

Rusijos tiesioginių investicijų fondas (Russian Direct Investment Fund, RDIF) reguliariai skelbia apie naujas...

Laisvalaikis
10:18
Praėjusią parą nustatyta 740 naujų COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių

Praėjusią parą šalyje nustatyta 740 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos mirė 14 žmonių,...

 J. Bidenas: „Hamas“ privalo liautis leisti raketas į Izraelį 1

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį kalbėdamasis su palestiniečių prezidentu Mahmudu Abbasu pareiškė, kad...

V. Šostak. Grėsmė investuotojams – ne infliacija, o galimybių kaštai 1

Nuo praėjusio rudens spaudoje vis labiau keliama infliacijos tema, medijų siunčiamos žinutės visuomenėje...

Skola – ne rona, neužgis: pinigų pilstelėjo lyg iš gausybės rago, kaip reikės grąžint? Premium 1

Pasibaigus pandemijai, vyriausybėms teks grįžti prie rekordiškai augusių skolų klausimo.

Finansai
07:14
„Didžiajame šeimos gynimo marše“ Vingio parke Vilniuje dalyvavo apie 10.000 žmonių 60

Šeštadienį Vilniuje Vingio parke įvyko „Didysis šeimos gynimo maršas“, kurio dalyviai siekia išreikšti...

Verslo aplinka
2021.05.15
Izraelis vėl smogė Gazos Ruože, nukentėjo „al Jazeera“, „AP“ redakcijų biurai 18

Izraelio aviacija šeštadienį sunaikino 13 aukštų pastatą Gazos Ruože, kuriame buvo Katare įsikūrusios...

Verslo aplinka
2021.05.15
„Super Mario“ atsisakė atlygio už premjero pareigas

Italijos premjeras, buvęs Europos centrinio banko (ECB) pirmininkas Mario Draghi atsisakė algos už savo darbą...

Verslo aplinka
2021.05.15
Europos Komisija gavo ir ėmėsi vertinti Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą

Europos Komisija gavo oficialų Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą. Šiame plane...

Finansai
2021.05.15
Praėjusią parą nustatytas 1.141 naujas COVID-19 atvejis, paskiepyta 29.100 gyventojų  1

Praėjusią parą šalyje nustatytas 1.141 naujas COVID-19 atvejis, nuo šios infekcinės ligos mirė du žmonės,...

Verslo aplinka
2021.05.15
E. Leontjeva. Apie solidarius veiksmus ir solidarumo mokesčius

Pagarbos mokesčių mokėtojams dienos išvakarėse buvo vėl prisiminta solidarumo mokesčio idėja. Tarptautinis...

Verslo aplinka
2021.05.15
Skiepijimas ES įgauna pagreitį – vejasi pirmūnes Premium

Europos Sąjungoje (ES) skiepijimo tempas sparčiai vejasi kitus Vakarų sąjungininkus. Kol kas Jungtinėje...

Verslo aplinka
2021.05.15
Seime – ginčai dėl Prabavimo rūmų iškėlimo iš Druskininkų

Seime skinasi kelią draudimas iš Druskininkų į Vilnių iškelti Prabavimo rūmus. Taip parlamentarai siekia...

Verslo aplinka
2021.05.14
Rusijos paskelbtame oficialiame nedraugiškų šalių sąraše – tik JAV ir Čekija 6

Rusija penktadienį oficialiai paskelbė Jungtines Valstijas ir Čekiją „nedraugiškomis valstybėmis“, išliekant...

Verslo aplinka
2021.05.14
KT vertins, ar atsisakiusį tikrintis dėl COVID-19 žmogų galima nušalinti nuo darbo 1

Konstitucinis Teismas (KT) vertins, ar dėl užkrečiamosios ligos atsisakiusį tikrintis darbuotoją galima...

Verslo aplinka
2021.05.14
I. Šimonytė: šeimų maršui turėtų būti taikomi karantino reikalavimai renginiams 14

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia mananti, kad Vilniuje organizuojamam „Didžiajam šeimos gynimo maršui“ turėtų...

Verslo aplinka
2021.05.14
„Toshiba“ irgi nukentėjo nuo programišių grupuotės „DarkSide“ 1

Japonijos „Toshiba“ padalinys penktadienį pranešė, kad korporacijos verslas Europoje patyrė kibernetinę...

Inovacijos
2021.05.14
Švelnesnės izoliacijos sąlygos – atvykstantiems iš Prancūzijos, Turkijos

Nuo pirmadienio, gegužės 17 d., keliautojams, atvykstantiems į Lietuvą iš Prancūzijos, Turkijos, Andoros,...

Verslo aplinka
2021.05.14
PSO ragina šalis pirma aukoti COVAX programai, o tik tuomet skiepyti vaikus

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paragino turtingąsias valstybes verčiau padovanoti vakcinų...

Verslo aplinka
2021.05.14
Lietuva skirs 200.000 vakcinos dozių Rytų partnerystėms šalims

Lietuva skirs 200.000 vakcinos nuo koronaviruso dozių Rytų partnerystės šalims. Kol kas 100.000 vakcinos...

Verslo aplinka
2021.05.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku