Karantino švelninimai – tik simboliniai, visų parduotuvių atvėrimas atidedamas

Atsižvelgdama į negerėjančią epidemiologinę situaciją Vyriausybė kol kas nesiima ženklesnių karantino režimo švelninimų. Kuriam laikui atidėti tokie pakeitimai kaip prekybos centruose esančių parduotuvių atidarymas ar kultūros renginių palaipsnis atlaisvinimas.
Tekstas papildytas komentarais per Vyriausybės posėdį.
Vyriausybės posėdyje trečiadienį svarstyti pakeitimai nutarime dėl karantino sąlygų.
Patvirtinti tik techniniai pakeitimai
Anksčiau skelbta, kad ministrų kabinete bus svarstoma nuo balandžio 12 d. atidaryti prekybos centrų parduotuves, neturinčias atskiro įėjimo iš lauko. Be to, pranešta, kad Vyriausybė taip pat svarstys sprendimus, susijusius su sporto, laisvalaikio ir kultūros sritimis.
Tačiau ministrų kabineto posėdyje konstatuota, kad prastėjanti epidemiologinė situacija bent kol kas neleidžia imtis ženklesnių švelninimų. Todėl priimti tik keli labiau techninio pobūdžio sprendimai dėl karantino režimo.
Kaip nebeaktuali panaikinta nutarimo nuostata, numatanti judėjimo tarp savivaldybių draudimą.
Taip pat neteko galios punktas, draudžiantis asmenims palikti gyvenamąją vietą, kadangi, kaip nurodyta aiškinamajame rašte, atlaisvinant vis daugiau veiklų, neberibojant asmenų judėjimo tarp savivaldybių, šio reikalavimo laikymasis tampa nebeaktualus.
Nebegalios ir nuostata, kurioje išdėstytos rekomendacijos prekybos vietoms nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių, padidinti dirbančių kasų skaičių ir kt.
Šios rekomendacijos buvo labiau aktualios šventiniais laikotarpiais, taip pat jos neturi privalomojo pobūdžio, todėl negali būti kontroliuojamos, teigiama rašte.
Ugdymo įstaigos
Nauja nutarimo dėl karantino redakcija nustatyta, kad neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas atvirose erdvėse gali būti vykdomas dalyvaujant iki 10 asmenų, o uždarose erdvėse reikalavimą paslaugos plotui sumažinant iki 20 kv. m vienam asmeniui, o negalint tokio ploto užtikrinti, leidžiant dalyvauti ne daugiau kaip vienam asmeniui.
Vyriausybė išplėtė savivaldybių, kuriose bus taikomi švelnesni karantino ribojimai, sąrašą. Nuspręsta, kad švelnesnes karantino režimo priemones galima įvesti savivaldybėse, kur dviejų savaičių naujų COVID-19 atvejų skaičius neviršija 300 atvejų, tenkančių 100.000 gyventojų. Šiuo metu nustatyta riba yra 200 atvejų.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tvirtino, kad tai būtų daugiausia taikoma dėl švietimo srities atlaisvinimų.
Kartu nustatyta, jog jei per dvi savaites atvejų skaičius savivaldybėje nesumažės iki 200, ji būtų išbraukta iš švelnesnių ribojimų sąrašo.
Tokiu atveju, savivaldybės būtų išbraukiamos iš sąrašo ir jos jau turėtų mokymo programą organizuoti su testavimu, sakė A. Dulkys.
Jo duomenimis, tokių savivaldybių yra 13.
Šiek tiek atlaisvinus reikalavimus savivaldybėms, švelnesni reikalavimai iš viso gali būti taikomi 49 savivaldybėse, tarp jų Alytaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose bei rajonuose.
Sveikatinimas, bibliotekos ir archyvai
Nuo 5 iki 10 padidintas maksimalus asmenų skaičius, kuriam leidžiama atvirose erdvėse sportuoti, jiems teikti laisvalaikio ir pramogų paslaugas.
Leista sveikatinimo centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veikla. Bet Vyriausybė pabrėžė, kad tokios paslaugos kaip laisvalaikio, pramogų, pirčių, baseinų yra draudžiamos pagal kitą nutarimo punktą.
Visiškas sveikatinimo paslaugų centrų veiklos draudimas buvo perteklinis. Tad tokie centrai, kaip ir kiti ūkio subjektai, gali veikti teikdami tik nutarimu tiesiogiai nedraudžiamas paslaugas, pastebima aiškinamajame rašte.
Visose savivaldybėse leista fiziškai aptarnauti lankytojus bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklose. Toks sprendimas priimtas, nes mokslinių institucijų darbuotojams kyla kliūčių susipažinti su tyrimams ar projektams vykdyti reikalingais dokumentais valstybės archyvų skaityklose, o ypač ši problema aktuali Vilniuje veikiančių valstybės archyvų veiklai.
Žadėjo svarstyti po Velykų
Praėjusią savaitę po premjerės Ingridos Šimonytės ir Lietuvos prekybos įmonių asociacijos atstovų susitikimo skelbta, kad sprendimai dėl prekybos atlaisvinimo gali būti priimti jau šią savaitę, o prekyba būtų atverta nuo balandžio 12-osios.
I. Šimonytė penktadienį perspėjo, kad sprendžiant dėl visos prekybos atlaisvinimo itin svarbu, kaip šiuo metu veikiančios parduotuvės laikysis reikalavimų per Velykų savaitgalį.
Šiuo metu suvaržymai atlaisvinti tik daliai parduotuvių kovo pradžioje leista dirbti visoms parduotuvėms su atskiru įėjimu iš lauko, tačiau toliau draudžiama parduotuvių, veikiančių dideliuose prekybos centruose ir neturinčių įėjimo iš lauko, veikla.
I. Šimonytė tuomet tvirtino, kad prekybos centrų ir kitų veiklų atlaisvinimas yra savaičių klausimas, tačiau vėliau šių planų buvo atsisakyta dėl pablogėjusios epidemiologinės situacijos.
Šiuo metu prekybos centruose gali veikti tik būtinųjų prekių maisto, farmacijos, optikos ir veterinarijos parduotuvės, o kitos gali veikti tik kaip prekių atsiėmimo punktai.
Taip pat praėjusią savaitę kultūros ministras Simonas Kairys užsiminė, kad netrukus po Velykų galėtų būti svarstomi ir klausimai dėl tam tikrų kultūros įstaigų palaipsnio atvėrimo, dalies renginių leidimo.
Laisvinimų planas tapo nebeaktualus
Bet trečiadienio posėdyje šie anonsuoti sprendimai nebuvo priimti.
Praėjusią savaitę tarėmės, kad jeigu situacija rimtai nepablogės, tuomet artimiausiuose posėdžiuose svarstytume tam tikrus atlaisvinimus. Bet dabar turime senokai matytus skaičius ir pusėje savivaldybių turime eksponentinį atvejų didėjimą, taip I. Šimonytė posėdyje paaiškino, kodėl kol kas nesiimta ženklesnių karantino laisvinimų.
Matysime, kaip situaciją paveiks antradienį priimtas sprendimas panaikinti judėjimo tarp savivaldybių ribojimą. Per artimiausias tris savaites yra numatoma vakcinavimo plėtra. Tai gali leisti bent kiek suvaldyti situaciją. Ir tada, kruopščiai įvertindami operatyvius duomenis, svarstytume galimus karantino sąlygų pakeitimus, pridūrė ji.
Dėl Vyriausybės sprendimo kol kas neleisti likusių parduotuvių atvėrimo posėdyje apgailestavimą išsakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, Prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė, Nekilnojamojo turto asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius. Premjerė prašė supratingumo ir tikino, kad prie karantino laisvinimo klausimo kabinetas grįš artimiausiu metu, kai tik epidemiologinė situacija bent jau nustos blogėjusi.
Antrasis karantinas Lietuvoje galioja nuo praėjusių metų lapkričio.
Vasario mėnesį Vyriausybė patvirtino karantino atlaisvinimo planą, tačiau A. Dulkys šį antradienį pripažino, kad išplitus koronaviruso atmainoms ir vėl augant susirgimų skaičiui šis planas savo aktualumą prarado.
Antrasis karantinas Lietuvoje įvestas pernai lapkritį, gruodžio viduryje gerokai sugriežtintas, bet šiemet vasarį jį imtasi palaipsniui švelninti.
Karantinas kol kas galioja iki balandžio 30 d.
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti