Karantino švelninimai – tik simboliniai, visų parduotuvių atvėrimas atidedamas

Publikuota: 2021-04-07
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Atsižvelgdama į negerėjančią epidemiologinę situaciją Vyriausybė kol kas nesiima ženklesnių karantino režimo švelninimų. Kuriam laikui atidėti tokie pakeitimai kaip prekybos centruose esančių parduotuvių atidarymas ar kultūros renginių palaipsnis atlaisvinimas.

Tekstas papildytas komentarais per Vyriausybės posėdį.

Vyriausybės posėdyje trečiadienį svarstyti pakeitimai nutarime dėl karantino sąlygų.

Patvirtinti tik techniniai pakeitimai

Anksčiau skelbta, kad ministrų kabinete bus svarstoma nuo balandžio 12 d. atidaryti prekybos centrų parduotuves, neturinčias atskiro įėjimo iš lauko. Be to, pranešta, kad Vyriausybė taip pat svarstys sprendimus, susijusius su sporto, laisvalaikio ir kultūros sritimis.

Tačiau ministrų kabineto posėdyje konstatuota, kad prastėjanti epidemiologinė situacija bent kol kas neleidžia imtis ženklesnių švelninimų. Todėl priimti tik keli labiau techninio pobūdžio sprendimai dėl karantino režimo.

Kaip nebeaktuali panaikinta nutarimo nuostata, numatanti judėjimo tarp savivaldybių draudimą.

Taip pat neteko galios punktas, draudžiantis asmenims palikti gyvenamąją vietą, kadangi, kaip nurodyta aiškinamajame rašte, „atlaisvinant vis daugiau veiklų, neberibojant asmenų judėjimo tarp savivaldybių, šio reikalavimo laikymasis tampa nebeaktualus“.

Nebegalios ir nuostata, kurioje išdėstytos rekomendacijos prekybos vietoms nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių, padidinti dirbančių kasų skaičių ir kt.

„Šios rekomendacijos buvo labiau aktualios šventiniais laikotarpiais, taip pat jos neturi privalomojo pobūdžio, todėl negali būti kontroliuojamos“, – teigiama rašte.

Ugdymo įstaigos

Nauja nutarimo dėl karantino redakcija nustatyta, kad „neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas atvirose erdvėse gali būti vykdomas dalyvaujant iki 10 asmenų, o uždarose erdvėse reikalavimą paslaugos plotui sumažinant iki 20 kv. m vienam asmeniui, o negalint tokio ploto užtikrinti, leidžiant dalyvauti ne daugiau kaip vienam asmeniui“.

Vyriausybė išplėtė savivaldybių, kuriose bus taikomi švelnesni karantino ribojimai, sąrašą. Nuspręsta, kad švelnesnes karantino režimo priemones galima įvesti savivaldybėse, kur dviejų savaičių naujų COVID-19 atvejų skaičius neviršija 300 atvejų, tenkančių 100.000 gyventojų. Šiuo metu nustatyta riba yra 200 atvejų. 

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tvirtino, kad tai būtų daugiausia taikoma dėl švietimo srities atlaisvinimų.

Kartu nustatyta, jog jei per dvi savaites atvejų skaičius savivaldybėje nesumažės iki 200, ji būtų išbraukta iš švelnesnių ribojimų sąrašo.

„Tokiu atveju, savivaldybės būtų išbraukiamos iš sąrašo ir jos jau turėtų mokymo programą organizuoti su testavimu“, – sakė A. Dulkys.

Jo duomenimis, tokių savivaldybių yra 13.

Šiek tiek atlaisvinus reikalavimus savivaldybėms, švelnesni reikalavimai iš viso gali būti taikomi 49 savivaldybėse, tarp jų – Alytaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose bei rajonuose. 

Sveikatinimas, bibliotekos ir archyvai

Nuo 5 iki 10 padidintas maksimalus asmenų skaičius, kuriam leidžiama atvirose erdvėse sportuoti, jiems teikti laisvalaikio ir pramogų paslaugas.

Leista sveikatinimo centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veikla. Bet Vyriausybė pabrėžė, kad tokios paslaugos kaip laisvalaikio, pramogų, pirčių, baseinų yra draudžiamos pagal kitą nutarimo punktą.

„Visiškas sveikatinimo paslaugų centrų veiklos draudimas buvo perteklinis. Tad tokie centrai, kaip ir kiti ūkio subjektai, gali veikti teikdami tik nutarimu tiesiogiai nedraudžiamas paslaugas“, – pastebima aiškinamajame rašte.

Visose savivaldybėse leista fiziškai aptarnauti lankytojus bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklose. Toks sprendimas priimtas, nes „mokslinių institucijų darbuotojams kyla kliūčių susipažinti su tyrimams ar projektams vykdyti reikalingais dokumentais valstybės archyvų skaityklose, o ypač ši problema aktuali Vilniuje veikiančių valstybės archyvų veiklai“.

Žadėjo svarstyti po Velykų

Praėjusią savaitę po premjerės Ingridos Šimonytės ir Lietuvos prekybos įmonių asociacijos atstovų susitikimo skelbta, kad sprendimai dėl prekybos atlaisvinimo gali būti priimti jau šią savaitę, o prekyba būtų atverta nuo balandžio 12-osios.

I. Šimonytė penktadienį perspėjo, kad sprendžiant dėl visos prekybos atlaisvinimo itin svarbu, kaip šiuo metu veikiančios parduotuvės laikysis reikalavimų per Velykų savaitgalį.

Šiuo metu suvaržymai atlaisvinti tik daliai parduotuvių – kovo pradžioje leista dirbti visoms parduotuvėms su atskiru įėjimu iš lauko, tačiau toliau draudžiama parduotuvių, veikiančių dideliuose prekybos centruose ir neturinčių įėjimo iš lauko, veikla.

I. Šimonytė tuomet tvirtino, kad prekybos centrų ir kitų veiklų atlaisvinimas yra „savaičių klausimas“, tačiau vėliau šių planų buvo atsisakyta dėl pablogėjusios epidemiologinės situacijos.

Šiuo metu prekybos centruose gali veikti tik būtinųjų prekių – maisto, farmacijos, optikos ir veterinarijos – parduotuvės, o kitos gali veikti tik kaip prekių atsiėmimo punktai.

Taip pat praėjusią savaitę kultūros ministras Simonas Kairys užsiminė, kad netrukus po Velykų galėtų būti svarstomi ir klausimai dėl tam tikrų kultūros įstaigų palaipsnio atvėrimo, dalies renginių leidimo.  

Laisvinimų planas tapo nebeaktualus

Bet trečiadienio posėdyje šie anonsuoti sprendimai nebuvo priimti.

„Praėjusią savaitę tarėmės, kad jeigu situacija rimtai nepablogės, tuomet artimiausiuose posėdžiuose svarstytume tam tikrus atlaisvinimus. Bet dabar turime senokai matytus skaičius ir pusėje savivaldybių turime eksponentinį atvejų didėjimą“, – taip I. Šimonytė posėdyje paaiškino, kodėl kol kas nesiimta ženklesnių karantino laisvinimų.  

„Matysime, kaip situaciją paveiks antradienį priimtas sprendimas panaikinti judėjimo tarp savivaldybių ribojimą. Per artimiausias tris savaites yra numatoma vakcinavimo plėtra. Tai gali leisti bent kiek suvaldyti situaciją. Ir tada, kruopščiai įvertindami operatyvius duomenis, svarstytume galimus karantino sąlygų pakeitimus“, – pridūrė ji.

Dėl Vyriausybės sprendimo kol kas neleisti likusių parduotuvių atvėrimo posėdyje apgailestavimą išsakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, Prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė, Nekilnojamojo turto asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius. Premjerė prašė supratingumo ir tikino, kad prie karantino laisvinimo klausimo kabinetas grįš artimiausiu metu, kai tik epidemiologinė situacija bent jau nustos blogėjusi.

Antrasis karantinas Lietuvoje galioja nuo praėjusių metų lapkričio.

Vasario mėnesį Vyriausybė patvirtino karantino atlaisvinimo planą, tačiau A. Dulkys šį antradienį pripažino, kad išplitus koronaviruso atmainoms ir vėl augant susirgimų skaičiui šis planas savo aktualumą prarado.

Antrasis karantinas Lietuvoje įvestas pernai lapkritį, gruodžio viduryje gerokai sugriežtintas, bet šiemet vasarį jį imtasi palaipsniui švelninti.

Karantinas kol kas galioja iki balandžio 30 d.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Griežtesnės izoliacijos sąlygos galios atvykstantiems iš Argentinos, Čilės

Nuo pirmadienio griežtesnės izoliacijos sąlygos bus taikomos keliautojams, atvykstantiems į Lietuvą iš...

Maskva išsiunčia 10 amerikiečių diplomatų, uždraudė atvykti FTB vadovui

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pareiškė, kad Maskva, atsakydama į JAV...

„Pfizer“ vadovas gina didelę vakcinos nuo COVID-19 kainą

Didžiausios pasaulyje farmacijos bendrovės „Pfizer“ vadovas teigia, kad kartu su biotechnologijų įmone...

„Clubhouse“: naujokas, išgąsdinęs socialinių tinklų milžinus Premium

Šviežias, vos apie metus egzistuojantis ir kol kas tik „iPhone“ naudotojams pasiekiamas uždaras socialinis...

Inovacijos
19:39
V. Zelenskis tikisi kitą savaitę atkurti paliaubas Rytų Ukrainoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė besitikintis, kad kitą savaitę bus atkurtos...

Rusija pusmečiui uždaro kai kurias Juodosios jūros akvatorijas

Maskva iki spalio pabaigos ribos užsienio karinių ir valstybinių laivų navigaciją tam tikrose Juodosios jūros...

Aplinkos ministras sustabdė medžioklę Punios šile

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas nuo gegužės 1-os dienos pavedė Valstybinių miškų urėdijai stabdyti...

URM: Rusijos ambasadoriui išreikštas Lietuvos nepritarimas Rusijos vykdomai politikai

Į Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją penktadienį buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus...

I. Šimonytė: po gegužės 3-iosios gali būti daugiau atlaisvinimų su neigiamu COVID-19 testu

Po gegužės 3-iosios gali būti daugiau atlaisvinimų gyventojams, kurie turi neigiamą COVID-19 testą, sako...

Ekonomikos gaivinimo planą užkūrė, bet projektų dar nėra  3

Siekiant pertvarkyti ir sustiprinti Lietuvos ekonomiką popandeminei erai, per šešerius metus bus įlieta 2,225...

Finansai
12:26
„Brexit“ kaina dar po pandemijos debesimis, tačiau pirmieji ženklai nedžiugina Premium

Jungtinės Karalystės (JK) ir Europos Sąjungos (ES) skyrybos jau turėjo neigiamą įtaką JK ekonomikai, tačiau...

Kaunas tris dienas neskiepys, nes neturi vakcinų

Kauno vakcinavimo centras savaitgalį ir pirmadienį nedirbs, nes jau sunaudojo visus turėtus skiepus.

Laukiant verdikto dėl tiesioginių merų rinkimų konstitucingumo: už ir prieš Premium

Kitos savaitės pradžioje Konstitucinis Teismas (KT) skelbs savo sprendimą dėl prieš šešerius metus įteisintų...

ES tolsta nuo naujų „AstraZeneca“ užsakymų

Labai tikėtina, kad Europos Sąjunga neatnaujins savo sutarčių dėl vakcinos nuo COVID-19 su farmacijos...

„Apple“ pristatė 200 mln. USD miškininkystės fondą 1

JAV technologijų milžinė „Apple“ ketvirtadienį pranešė steigianti 200 mln. USD dydžio fondą, kurio...

Inovacijos
13:10
Skiepijimo lenktynėse ES šalių greitis skiriasi, Lietuva – tarp pirmūnų 2

Didėjant skiepijimo nuo koronaviruso mastams Europoje ir regionui netrukus pasieksiant 100 mln. paskirstytų...

Pramonė
12:08
R. Vilpišauskas. Optimizmas pandemijos metu

Balandį įvykęs Pasaulio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pavasario susitikimas pasižymėjo optimizmu...

Premjerė I. Šimonytė: lėčiau skiepijančios savivaldybės pasitempė 1

Pagal vakcinavimo duomenis atsiliekančios savivaldybės eina teisinga linkme, sako Vilniaus krašto vakcinavimo...

Ketvirtadienį nustatyti 1.088 nauji COVID-19 atvejai, mirė 7 žmonės

Ketvirtadienį Lietuvoje nustatyti 1.088 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė septyni...

Kinijos ekonomika I ketv. augo 18,3% 6

Kinijos ekonomika per 2021 m. pirmąjį ketvirtį augo 18,3%, palyginti su tuo pačiu 2020 m. ketvirčiu.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku