Lietuva ir Estija su nerimu stebi padėtį Rusijoje ir Baltarusijoje – G. Nausėda

Publikuota: 2021-03-03
Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos / Roberto Dačkaus nuotr.
svg svg
Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos / Roberto Dačkaus nuotr.

Lietuva ir Estija su nerimu stebi žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje ir Baltarusijoje, taip pat siekius iškraipyti istoriją, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Papildyta skirsniais apie vakciną ir Astravo elektrą

Tai šalies vadovas, be kitų temų, trečiadienį aptarė su Vilniuje viešinčia Estijos prezidente Kersti Kaljulaid.

Pasak jo, žmogaus teisių padėtis Rusijoje ir Baltarusijoje „šiandien yra ganėtinai apverktinos būklės“.

„Mes matome toliau besitęsiančius žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje, persekiojamą opoziciją. Deja, panašūs procesai intensyvėja ir Rusijoje: Navalno suėmimas, opozicijos lyderių persekiojimas. Ir, žinoma – mus labai neraminantys reiškiniai, susiję su istorijos falsifikavimu, ir jau visiškai gėdingas, kitaip to nepavadinsi, sprendimas persekioti mūsų teisėjus ir prokurorus, kurie siekia atstatyti teisingumą Sausio 13-osios byloje“, – bendroje spaudos konferencijoje su Estijos kolege pabrėžė G. Nausėda.

„Su šituo mes nesitaikstysim ir su tuo, manau, negali taikstytis visa Europos Sąjunga, kuri šiuo metu kaip tik yra sankcijų svarstymo procese“, – pridūrė jis.

K. Kaljulaid pabrėžė, kad trečiadienį, be kitų susitikimų, ji planuoja pasimatyti su Europos humanitarinio universiteto atstovais ir aptarti, „kaip vystyti teisinę valstybę“.

„Mūsų, kaip laisvų demokratinių valstybių ir tautų, užduotis yra padėti išlaikyti Baltarusijos žmonių viltį ir įsitikinimą, kad kiekviena tauta, taip pat ir jie, turi teisę pasirinkti savo kelią, kad ir koks jis būtų“, – sakė ji.

Šalių vadovai aptarė ir Sakartvelo padėtį. Pasak K. Kaljulaid, situacija „labai atidžiai stebima“ tiek Vilniuje, tiek Taline. Anot jos, būtina kartu galvoti, kaip padėti Rytų partnerystės šalyse „skatinti politinį dialogą“.

K. Kaljulaid taip pat išreiškė užuojautą visiems, dėl COVID-19 netekusiems artimųjų, paminėdama ir intelektualės, literatūrologės ir teatrologės Irenos Veisaitės netektį.

„Vienas šaunus žmogus, kuriam praėjusių metų pabaigoje virusui taip pat teko pasiduoti, yra jums gerai žinoma Irena Veisaitė, kuri prisiminusi savo ankstesnius kontaktus su estais labai taikliai pasakė: mes buvome labiau romantikai, o jūs – labiau pragmatikai. Nežinau, ar taip yra, bet tikriausiai taip atrodome“, – sakė Estijos vadovė.

Estija pirktų trečiųjų šalių vakcinų, jei jas patvirtintų EVA

Estijos prezidentė sakė, kad jos šalis pirktų trečiųjų šalių vakcinų, jei jas patvirtintų Europos vaistų agentūra (EVA).

„Dėl trečiųjų šalių – esame įsitikinę, kad jei šios vakcinos bus patvirtintos Europos Sąjungoje, tai Estija į šias vakcinas žiūrės kaip į lygiavertes, lyginant su kitomis vakcinomis. (...) Estijos valdžia yra įsitikinusi, kad kitų šalių vakcinos, jei bus užregistruotos, tikrai bus naudojamos ir savo žmonėms vakcinuoti“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė K. Kaljulaid.

Pasak Estijos prezidentės, klausimai, susiję su galimybe įsigyti Rusijos „Sputnik V“ vakcinos greičiau, priveda prie „rimtos komunikacinės problemos, kurią šiandien Europoje turime“.

„Nėra kažkokios jūros „Sputnik V“ vakcinų, kur mes nenorime paimti iš ten. „Sputnik V“ vakcinų yra parduota daugiau, nei yra pagaminta, ir mes tikrai nežinom, kaip bus toliau su jų pristatymu“, – kalbėjo šalies vadovė.

Savo ruožtu Lietuva yra apsisprendusi nepirkti rusiškos vakcinos „Sputnik V“, net jei ją patvirtintų Europos vaistų agentūra.

G. Nausėda teigė, kad kalbėti apie kitas vakcinas iš alternatyvių gamintojų yra „nelabai rimta“, nes jos nėra pradėjusios EVA patvirtinimo procedūros.

Anot šalies vadovo, šiuo metu laukiama Vakarų gamintojų vakcinų patvirtinimo.

Aptarė Astravo AE klausimą

Prezidentai aptarė ir Astravo AE elektros patekimo į Baltijos šalių rinką klausimą.

„Labai didelį dėmesį mūsų susitikime skyrėme elektros energijos iš nesaugios atominės elektrinės Baltarusijoje patekimo į Baltijos šalių rinką užkardymui. Kadangi šiandien tikrai reikia efektyvių, realių priemonių, kad šita elektra į mūsų ir kontinentinės Europos rinką nepatektų“, – kalbėjo G. nausėdaprezidentas. 

Jis pabrėžė, kad būtina imtis priemonių baltarusiškos elektros užkardymui, kad Lietuva nepažeidinėtų jos priimto „antiastravinio“ įstatymo“.

Komentuodamas Vyriausybės komisijai antradienį pristatytą naują trišalės prekybos elektra su Rusija metodikos projektą, kurį ketinama siūlyti Latvijai ir Estijai, prezidentas pažymėjo, kad būtinas bendras trijų valstybių sutarimas šiuo klausimu.

„Metodikos veikia tiktai tada, kai yra bendras visų valstybių sutarimas, priešingu atveju jos netenka galios. Todėl dėl šito klausimo mes dar turėsime tartis su savo partneriais“, – sakė šalies vadovas.

Estijos prezidentė K. Kaljulaid kelis kartus pakartojo, kad jos šalis tiesiogiai elektros iš Rusijos neperka, tačiau šalies rinkoje rusiškos elektros yra.

„Estija yra prisijungusi prie BRELL sistemos per devynias linijas, iš jų nė viena nėra prekiaujanti linija – Estija nė per vieną liniją neperka elektros energijos iš Rusijos. Tai nereiškia, kad Estijos rinkoje nebūtų rusiškos energijos. Didžiausia dalis tokios energijos ateina iš šiaurės į „NordPool“ rinką“, – sakė Estijos vadovė.

„Ir tikrai tam tikra dalis mūsų naudojamos energijos yra kilusi iš Rusijos. Kokia tai dalis, mes negalime įvertinti“, – komentavo ji.

Pasak Estijos prezidentės, būtina kuo skubiau apmokestinti elektrą iš trečiųjų šalių, kur energija gaminama taršiose elektrinėse ir kurios turi konkurencinį pranašumą, palyginti su Europos Sąjungos gamintojais.

„Dirbame tam, kad Europos Sąjunga kuo greičiau apmokestintų elektros prekybą per sienas dėl to, kad dėl aukštos CO2 kainos Europa yra sumažinusi savo energijos gamybą ir mes dabar nematome, kad vietoj to ateitų žalioji energija“, – aiškino prezidentė.

Ji viliasi, jog Baltijos šalys sėkmingai pasuks energetikos žalinimo keliu. K. Kaljulaid kartu pabrėžė, kad trečiųjų šalių elektros importo problema bus išspręsta trims valstybėms sinchronizavus tinklus su žemynine Europa.

„Tikrai turiu daug vilties, kad žaliasis posūkis Baltijos ir Šiaurės šalyse įvyks ir tikrai mes turime įdėti didelį indėlį, kad duotume investuotojams tikrumą, jog žalieji sprendimai mūsų rinkoje veiks. Kai sinchronizuosime savo tinklus su Europos tinklais, problema bus išspręsta ir nebeturėsime jau to klausimo. Kaip jau sakiau, Estija neturi elektros importo iš Rusijos“, – sakė Estijos prezidentė.

Po susitikimo su G. Nausėda Estijos vadovė padės gėlių prie paminklo Lietuvos laisvės kovotojams, lankysis Europos humanitariniame universitete, susitiks su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen ir ministre pirmininke Ingrida Šimonyte.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kai vėliau – per vėlu

Apie vieną naujausių į Seimą atkeliavusį įstatymo pakeitimų projektą, ko gero, negalima sakyti „geriau vėliau...

Trumpai ir aiškiai: kas svarbaus laukia šią savaitę  Premium

Lietuvoje švelnėja karantino režimas, paaiškės, ar tiesioginiai merų rinkimai atitinka Konstituciją, ieškoma...

Rusija išsiunčia 20 Čekijos diplomatų

Reaguodama į 18 Rusijos diplomatų išsiuntimą iš Prahos, Rusija paskelbė 20 Čekijos ambasados Maskvoje...

Verslo aplinka
2021.04.18
PSO: naujų COVID-19 atvejų ir mirčių skaičiaus augimas šią savaitę sulėtėjo

Naujų COVID-19 atvejų pasaulyje augimas šią savaitę sumenko iki 4% nuo 11,6% ankstesnę savaitę, o mirčių dėl...

Verslo aplinka
2021.04.18
Čekijoje protestuotojai susirinko prie Rusijos ambasados 1

Čekijoje protestuotojai aplaistė Rusijos ambasados sieną kraują primenančiu kečupu, tuo tarpu politikai...

Verslo aplinka
2021.04.18
Berlynas: ES ministrai pirmadienį aptars A. Navalno padėtį 

Didėjant susirūpinimui dėl Rusijos pataisos kolonijoje bado streiką paskelbusio Kremliaus kritiko...

Verslo aplinka
2021.04.18
JAV įspėjo Rusiją apie pasekmes, jei A. Navalnas mirs 

JAV prezidento Joe Bideno nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas sekmadienį įspėjo, kad Rusija...

Verslo aplinka
2021.04.18
Milenialsai. Jie jau valdo mus Premium

Pasaulis šiuo metu primena išskaptuotą avokadą, kurį ant mūsų tepa galingi keturiasdešimtmečiai.

Verslo klasė
2021.04.18
Čekija dėl 2014-ųjų sprogimo išsiunčia 18 Rusijos diplomatų, žada išslaptinti medžiagą apie įvykį 8

Čekijos vyriausybė šeštadienį paskelbė išsiunčianti iš šalies 18 rusų diplomatų, kuriuos čekų žvalgybininkai...

Verslo aplinka
2021.04.18
JAV ir Kinija pasižadėjo bendradarbiauti dėl klimato prieš viršūnių susitikimą, Kremlius spręs, ar jame dalyvauti

Artėjant JAV prezidento Joe Bideno organizuojamam pasaulio lyderių susitikimui, Amerika ir Kinija paskelbė ...

Verslo aplinka
2021.04.18
A. Navalno komanda ragina rusus balandžio 21-ąją išeiti į gatves protestuoti

Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno, kalėjime tęsiančio bado streiką, bendražygiai sekmadienį paragino rusus...

Verslo aplinka
2021.04.18
Kaip sutvarkyti vakcinų sukeltą sumaištį Europoje

COVID-19 visoje Europoje sukėlė daug kančių, o Europos Sąjungoje lėtai vykstanti vakcinacija grasina dar...

Verslo aplinka
2021.04.18
Izraelis atšaukia reikalavimą dėvėti kaukes lauke, atidaro mokyklas

Izraelis, po masinio skiepijimo kampanijos toliau švelnindamas dėl COVID-19 pandemijos įvestus...

Verslo aplinka
2021.04.18
Seimas ėmėsi pataisų, kurios ribotų teisėjų papildomą uždarbį iš paskaitų

Seimas šią savaitę ėmėsi pataisų, kurios ribotų teisėjų papildomą darbą skaitant paskaitas.

Verslo aplinka
2021.04.18
Dar du Rusijos desantiniai laivai įplaukė į Juodąją jūrą

Dar du dideli Rusijos karinio jūrų laivyno desantiniai laivai – „Kaliningrad“ ir „Koroliov“ – šeštadienį per...

Verslo aplinka
2021.04.18
E. Macronas ragina nustatyti aiškias raudonas linijas Rusijai 1

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas interviu, kurio ištrauka paskelbta šeštadienį, sakė, kad...

Verslo aplinka
2021.04.18
A. Lukašenka: prie bandymo nušalinti prisidėjo JAV 1

Baltarusijos  valstybės saugumo komitetui (KGB) paskelbus, kad organizuota grupė rengėsi per ginkluotą maištą...

Verslo aplinka
2021.04.18
Atgabenta nauja „Modernos“ vakcinų siunta – 19.200 dozių

Į Lietuvą atgabenta nauja „Modernos“ vakcinų nuo COVID-19 siunta – 19.200 dozių, sekmadienį pranešė Sveikatos...

Verslo aplinka
2021.04.18
Pirmojo šiemet kruizinio laivo Klaipėda tikisi liepą

Pernai į Klaipėdą dėl pandemijos pirmą kartą neatvykus nė vienam kruizų laivui, šiemet tikimasi, kad kruizų...

Paslaugos
2021.04.18
Šeštadienį nustatyti 726 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 726 nauji COVID-19 atvejai, mirė 6 žmonės. Pirmąją skiepo dozę šeštadienį gavo 1.452...

Verslo aplinka
2021.04.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku