A. Dulkys: švelninti karantino reikalavimus būtų galima išplėtus testavimą

Publikuota: 2021-02-24
Dariaus Janučio (LRVK) nuotr.
svg svg
Dariaus Janučio (LRVK) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad karantino laisvinimą galėtų paspartinti platesnis gyventojų testavimasis nuo koronaviruso.

Jo teigimu, pastarųjų dienų duomenyse matomos „negeros tendencijos“, tačiau kalbėti apie trečiąją bangą pagrindo kol kas nėra.

Pasak A. Dulkio, situaciją į blogąją pusę gali kreipti sumažėjusi gyventojų disciplina ir viruso mutacijos.

Kaip vertinate besikeičiančią sergamumo dinamiką? Kai kas tai jau vadina trečiąja banga. 

Aš manau, kad tikrai negalima daryti tokių pareiškimų iš tiek duomenų, kiek mes turime dabar. Duomenų analitikai, specialistai sako, kad duomenys turi būti tvarūs. Reikia žiūrėti septynių arba 14 dienų tendencijas. 

Taip, faktas toks, kad dabar keletą dienų turime nerimą keliančius signalus, atitinkamai turim imtis kažkokių priemonių. Tam ir apgalvojom karantino scenarijų, galimybes, įsivedėme rodiklius, kad juos stebėtume ir pagal juos priimtume sprendimus.

Dar yra per daug ankstyva daryti labai skambias išvadas, bet faktas, kad mūsų rodiklių gerėjimas sustojo, kai kurie rodikliai pradėjo rodyti negeras tendencijas. Tai mums signalas ir turime galvoti, ką toliau daryti.

Kodėl sustojo užsikrėtimų mažėjimas?

Aš manau, kad šiandien Lietuvoje tokio žmogaus, kuris galėtų tiksliai pasakyti kodėl, nėra. Mes galime tik pasvarstyti arba pabandyti išmąstyti kažkokius dalykus.

Vienas niuansas yra mūsų visuotinis taisyklių ir rekomendacijų laikymasis. Ši disciplina labai svarbi. Kitas dalykas, taip, buvo pasiųstų lūkesčių ir kai kurie verslai – grožio paslaugos, prekyba – atlaisvėjo ir vien nuo to, tomis dienomis, kai jau buvo paskelbta, kad planuojama atlaisvinti, buvo pastebėtas ir mobilumo išaugimas – ne tik transporto, apskritai, žmonių mobilumas. Vadinasi, galėjo padaugėti kontaktų. Trečias dalykas, kas mums mažiausiai matoma, tai pačio viruso elgesys. Darome sekoskaitas, tiriame, su nerimu laukiame žinių, galbūt yra kažkokių mutacijų.

Didesnį mobilumą siejate su gyventojų lūkesčiais, kurie kilo dar prieš sprendimus dėl atlaisvinimo?

Galima tai suprasti žmogiškai, kad laikas yra pakankamai ilgas, kai turime judėjimo suvaržymus, tad veržimasis judėti ir noras judėti yra natūralus. 

Minėjote, kad reikės kažką daryti. Gal galite pasakyti, ko reikėtų imtis matant šią tendenciją, ar turite planą, pagrindinius žingsnius?

Vyriausybė jau ėmėsi sekoskaitos projekto, vyksta aktyvus darbas. Visos geriausios, svarbiausios mūsų laboratorijos dirba.

Kitas dalykas – mes negalime gyventi ištisai naudodami tik vienodas priemones. Tai dabar į mūsų priemonių arsenalą turi ateiti daugiau įvairaus testavimo. Sakykime, švietimo srityje norime išbandyti kaupinių metodą, dabar jau vyksta pilotinis mokyklos projektas. Jei jis pavyks, reiškia, mes galėsime svarstyti galbūt ir kitose mokyklose, kitose organizacijose. Tai – vienas variantas, kaip neužsisėdėti namuose ir kaip tęsti veiklas.

Kitas dalykas – jau kitą savaitę į Lietuvą turi atvažiuoti greitųjų antigenų didžiulė partija. Reiškia, mes per mobilius punktus paleisime papildomo profilaktinio testavimo galimybę. Dar vienas dalykas – mes didiname apskritai profilaktinį testavimą ir prieš kelias savaites suteikėme savivaldybėms galimybę, jos gali savarankiškai didinti testavimą.

Savo ruožtu, mes taip pat tas grupes didiname, kurios galėtų būti testuojamos, darome serologinį antikūnų testavimą. Noriu pasakyti, kad šiai krizei valdyti mes įvedame labai daug skirtingų testavimo metodų, kurie įsivažiavę turėtų mums padėti išmokti gyventi su virusu kitaip, tai reiškia, kad galėtumėme atverti daugiau veiklų, bet padidinę testavimą tų žmonių, kurie tose veiklose dalyvauja.

Pastebėti atvejai, kai socialinės globos įstaigose nustatomi koronaviruso atvejai praėjus kelioms savaitėms po antrojo skiepo suleidimo. Šiandien buvo pavyzdys Tauragėje, vakar – Trakuose. Kaip vertinate tokią informaciją?

Manau, kad kiekvieną tų atvejų reikia vertinti detaliau, kviesčiau mus visus atsargiai tokias žinutes platinti ir tik įsigilinus į situaciją.

Mes jau turime beveik 10% Lietuvos gyventojų imunizaciją, pirmu skiepu jau beveik 5% paskiepyti, antru skiepu – 2,5%. Taip, vakcinacija neapsaugo nuo visų gyvenimo ligų ir nuo visų atvejų, taip, ji padeda, bet ir per gatvę einant mašina vis tiek gali partrenkti, nors jeigu ir būsit vakcinuotas. 

Kiekvienas žmogus skirtingas, kiekvieno organizmas yra skirtingas, aš manau, kad šituos konkrečius atvejus reikia detaliau paanalizuoti. Jų kol kas tikrai nedaug, lyginant su tuo, kiek yra žmonių vakcinuota.

Ar ministerija seka šiuos atvejus? 

Visi vakcinavimo dalykai, visi šalutiniai poveikiai patenka į e. sveikatą, į sistemą, į įrašus. Nėra nė vieno žmogaus, apie kurio vakcinavimą ar kažkokius šalutinius poveikius nebūtų žinoma. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba šiuos dalykus seka, skelbia viešai savo informaciją, kiek  ko buvo pastebėta. Kol kas žiūrint į kritinę masę, tie požymiai, kurie susiję su vakcinomis, tikrai niekuo neišsiskiria, nėra kažkokie, kurie turėtų kelti labai didžiulį nerimą. Yra galbūt skirtumas tarp pačių vakcinų. Po vienų vakcinų po pirmo skiepo yra kažkokių papildomų pojūčių, po kitų – po antrojo skiepo. Bet tokių dalykų, kurie turėtų kelti grėsmę riziką kelti tokius klausimus tikrai pagrindo nėra.

Antrasis karantinas trunka jau mėnesiu ilgiau, nei buvo pirmasis. Jeigu situacija negerės, kaip bus sprendžiami klausimai dėl visuotinio nuovargio, kai žmonės pavargsta nuo ribojimo ir jų nebesilaiko? 

Bendražmogiškai žiūrint, mes juk visi siekiame bendro tikslo. Kas labai svarbu, mes labai sau aiškiai įsivardinome, ką mes turim padaryti. Mes visi esame ištikti tos vienos bėdos. Tikrai nemanau, kad mes norime įsirašyti į tų zuikiautojų gretas, kad aš jau dabar nebedalyvausiu žaidime, o tegul žaidžia kiti. Mes – krepšinio šalies gyventojai. Jei kažkuriam iš kėlinių mūsų komandai sekasi sunkiau, ar pralošinėjam, tai reiškia, kad dabar paliksim aikštelę ar žiūrovų tribūnas ir paliksim komandą likimo valiai?

Man atrodo, kad mes tikrai labai šauniai ir daug padarėme, žmonių pasiekimas yra. Prisiminkim, kokia situacija buvo gruodžio viduryje – buvom ir pirmi pasaulyje, ir pirmi Europoje pagal skaičių blogumą. Šiandien mes sprendžiame jau kito lygio problemas. Kelių dienų tendencijos neturėtų priversti mūsų apleisti jėgas.

Aš net norėčiau pasakyti tokį dalyką ir kviesčiau visus vienytis ir susikaupti, juk gruodžio viduryje, kai buvom pačioje kritiškiausioje situacijoje, Lietuvoje nevyko vakcinavimo procesas.

Ta jei nesugebėsim susiimti, jei sugrįšim į situaciją, kada vėl gydymo įstaigos pradės lūžti nuo ligonių, tai sugadinsim patį vakcinavimo procesą, nes šiame procese būtent sveikatos apsaugos sistemos žmonės dalyvauja. Todėl turime rasti jėgų ir toliau susikaupę laikytis, siekti to rezultato.

Tuo labiau mes keičiam tuos įrankius – daugiau testavimo darysime, bet reikia kad ir tame testavime žmonės dalyvautų. Leidome atnaujintoms veikloms naudotis nemokamai profilaktiniais testavimais, bet labai nedidelė dalis atėjo testuotis.

Ar testavimas sumažina tikimybę, kad blogėjant situacijai būtų grįžtama prie apribojimų?

Manau, kad tikrai neturėtume tokių dalykų svarstyti. Visų pirma, jei mes dar sugebame kartu susikaupę laikytis taisyklių kovo mėnesį, tai per kovo mėnesį pirmu skiepu būsime paskiepiję daugumą žmonių 70 metų amžiaus grupėje ir vyresnius. Būtent šitoje amžiaus grupėje yra daigiausiai mirčių. Tai reiškia, kad jau ta grupė žmonių yra saugesni, mes taip pat jau vakcinavom sveikatos sistemos darbuotojus. Tendencijos rodo, kad pasitaiko užsikrėtimų, bet jie yra ženkliai sumažėję. Ir jei dar mūsų kultūroje atsiras testavimasis, mes galėsime tą virusą tokiomis priemonėmis ir valdysime, nereikės sėdėti užsidarius. Tai leis geriau išgaudyti tą virusą, greičiau izoliuoti kontaktus, mes tada jį stabdysim būtent tokiomis priemonėmis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Čekija išsiunčia 18 rusų diplomatų, ieško įtariamų Skripalių nuodytojų

Čekijos vyriausybė šeštadienį paskelbė išsiunčianti iš šalies 18 rusų diplomatų, kuriuos čekų žvalgybininkai...

Šeštadienį nustatyti 726 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 726 nauji COVID-19 atvejai, mirė 6 žmonės

J. Bidenas: A. Navalno padėtis yra visiškai neteisinga

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį sakė, kad kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno, kuris, pasak...

A. Navalno sveikata kritinė, bet gydytojams draudžiama jį apžiūrėti 3

Laisvės atėmimo bausmę atliekantis Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas gali „bet kurią akimirką“ patirti...

Verslo aplinka
2021.04.17
Pasaulis atsisveikino su princu Philipu  1

Karalienė Elizabeth II šeštadienio popietę atsisveikino su velioniu vyru princu Philipu. Laidotuvės dėl...

Verslo aplinka
2021.04.17
Vilniuje protestuotojai reiškė paramą Ukrainai 3

Apie pusšimtis protestuotojų šeštadienį, prieš vidurdienį, prie Rusijos ambasados Vilniuje reiškė paramą...

Verslo aplinka
2021.04.17
Atsistatydino Kubos lyderis R. Castro: šeimos valdymo epocha baigta

Kubos komunistų partijos lyderis Raulis Castro penktadienį pranešė atsistatydinantis iš partijos vadovo...

Verslo aplinka
2021.04.17
Lietuva vėl „juodojoje“ zonoje: 100.000 gyventojų tenka per 500 COVID-19 atvejų 6

Penktadienį šalyje nustatyti 1.193 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė 12 žmonių.

Verslo aplinka
2021.04.17
Rusija uždaro A. Navalno antikorupcinius fondus 6

Rusijos prokurorai siekia įkalintojo Aleksejaus Navalno antikorupcinius fondus pripažinti ekstremistinėmis...

Verslo aplinka
2021.04.17
Kurortai traukia skiepų kozirį ir prašo greičiau leisti dirbti

Kurortinės Birštono ir Druskininkų savivaldybės, kuriose atitinkamai paskiepyta jau apie trečdalis ir apie...

Gazelė
2021.04.17
Vilniuje prie Rusijos ambasados rengiama ukrainiečių palaikymo akcija

Šeštadienį priešpiet Vilniuje, Boriso Nemcovo skvere priešais Rusijos ambasadą, rengiama ukrainiečių...

Verslo aplinka
2021.04.17
J. Bidenas Rusiją auklėja „morkos ir lazdos“ principu Premium 11

Naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas už agresyvų elgesį tarptautinėje erdvėje Rusiją pasiryžęs auklėti...

Verslo aplinka
2021.04.17
Griežtesnės izoliacijos sąlygos galios atvykstantiems iš Argentinos, Čilės

Nuo pirmadienio griežtesnės izoliacijos sąlygos bus taikomos keliautojams, atvykstantiems į Lietuvą iš...

Verslo aplinka
2021.04.16
Maskva išsiunčia 10 amerikiečių diplomatų, uždraudė atvykti FTB vadovui

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pareiškė, kad Maskva, atsakydama į JAV...

Verslo aplinka
2021.04.16
„Pfizer“ vadovas gina didelę vakcinos nuo COVID-19 kainą 1

Didžiausios pasaulyje farmacijos bendrovės „Pfizer“ vadovas teigia, kad kartu su biotechnologijų įmone...

Verslo aplinka
2021.04.16
„Clubhouse“: naujokas, išgąsdinęs socialinių tinklų milžinus Premium

Šviežias, vos apie metus egzistuojantis ir kol kas tik „iPhone“ naudotojams pasiekiamas uždaras socialinis...

Inovacijos
2021.04.16
V. Zelenskis tikisi kitą savaitę atkurti paliaubas Rytų Ukrainoje 4

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė besitikintis, kad kitą savaitę bus atkurtos...

Verslo aplinka
2021.04.16
Rusija pusmečiui uždaro kai kurias Juodosios jūros akvatorijas

Maskva iki spalio pabaigos ribos užsienio karinių ir valstybinių laivų navigaciją tam tikrose Juodosios jūros...

Verslo aplinka
2021.04.16
Aplinkos ministras sustabdė medžioklę Punios šile

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas nuo gegužės 1-os dienos pavedė Valstybinių miškų urėdijai stabdyti...

Verslo aplinka
2021.04.16
URM: Rusijos ambasadoriui išreikštas Lietuvos nepritarimas Rusijos vykdomai politikai

Į Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją penktadienį buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus...

Verslo aplinka
2021.04.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku