Karantinas pratęstas, bet kol kas nesušvelnintas

Iki šio sekmadienio turėjęs galioti visuotinis karantinas Lietuvoje pratęstas iki vasario pabaigos. Iki tos pačios datos pratęstas ir asmenų judėjimo tarp savivaldybių ribojimas. Tokius sprendimus trečiadienį priėmė Vyriausybė.
Tekstas papildytas premjerės komentarais apie galimus palaisvinimus bei tikslą iki liepos paskiepyti 70% populiacijos.
Kol kas susilaikyta nuo sprendimų bent kiek atlaisvinti griežtąjį karantino režimą, tačiau žadama, kad kitą savaitę tam tikri švelninimai gali būti svarstomi, tiesa, su sąlyga, kad epidemiologinė situacija ir toliau gerės.
Dabar galios iki vasario 28 d.
Vyriausybės priimtame nutarime nurodoma, kad 2020 m. lapkričio 7 d. įvestas ir gruodžio 16 d. sugriežtintas visuotinis karantinas, turėjęs galioti iki sausio 31 d., yra pratęstas iki sekmadienio, vasario 28 d. 24 val.
Taip pat nustatyta, kad iki tos pat datos pratęstas asmenų judėjimo tarp savivaldybių ribojimas, išskyrus atvejus, kai vykstama į gyvenamosios vietos savivaldybę, į kitą savivaldybę dėl artimųjų giminaičių mirties, į darbą ar darbo reikalais, taip pat į tarptautinių kelionių vietas ir iš jų.
Jokie didesni karantino režimo atlaisvinimai ministrų kabinete šį kartą nesvarstyti.
Kaip teigė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, įvedus griežtą karantiną, sergamumas COVID-19 sumažėjo, tačiau vis viena išlieka didelis. Taip pat daugėja savivaldybių, kuriose registruojami nedideli susirgimų skaičiai.
Atvejų skaičius Lietuvoje mažėja, bet mažėjimo tempas, palyginus su ankstesnėmis savaitėmis yra sulėtėjęs, tvirtino jis.
Mirtingumas taip pat išlieka didelis, nors pastebimas tiek jo, tiek bendro mirtingumo mažėjimas.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, šiuo metu imunitetą COVID-19 ligai turi apie 7% Lietuvos gyventojų: paskiepyti bent viena vakcinos doze (apie 2%) arba persirgę liga per paskutinį pusmetį (apie 5%).
Prezidentas Gitanas Nausėda viliasi, kad iki šio vidurvasario Lietuva galėtų įgyti vadinamąjį kolektyvinį imunitetą, t. y. persirgusių koronavirusu ir paskiepytųjų galėtų būti 70% populiacijos. Bet premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad šį tikslą būtų įmanoma pasiekti tik su sąlyga, jog jau artimiausiu metu bus gerokai paspartintas vakcinų tiekimas į Lietuvą. Kol kas, anot Vyriausybės vadovės, nėra žinių, kad taip ir įvyks.
Dabar Lietuvą per savaitę pasiekia apie 25.000-30.000 vakcinų dozių. Norint iki vasaros vidurio paskiepyti 70% populiacijos arba apie 2 mln. šalies gyventojų, reikia, kad vakcinų dozių per savaitę būtų tiekiama bent 150.000-200.000, t. y. šešis-septynis kartus daugiau, nei dabar.
Atlaisvinimų sąlyga sergamumo mažėjimas
I. Šimonytė trečiadienį Vyriausybės posėdyje ir spaudos konferencijoje po jo užsiminė, kad pirmųjų atlaisvinimų galima tikėtis nuo vasario vidurio, bet pabrėžė, kad turi ir toliau mažėti užsikrėtimų COVID-19.
Tiesa, pripažinta, kad sprendimai dėl judėjimo tarp savivaldybių apribojimų švelninimo esą galimi jau kitą savaitę, jeigu tuomet bus konstatuota, kad sergamumo koronavirusu naujų atvejų skaičius jau nebesieks 500 šimtui tūkstančių gyventojų per pastarąsias dvi savaites. Šio trečiadienio duomenimis, Lietuva jau atitinka šį kriterijų šis rodiklis siekia 498,2.
Premjerė taip pat pranešė, kad jau šį penktadienį numatomas Vyriausybės pasitarimas dėl karantino režimo galimo švelninimo: Galbūt, reikalui esant, galėsime ir į Vyriausybės posėdžio režimą pereiti ir, atitinkamai, priimti tam tikrus sprendimus, jeigu skaičiai tą leis ir jeigu ekspertai pritars. O šiaip, matyt, artimiausiu metu kas savaitę, o gal ir po kelis kartus per savaitę vis grįšim prie nutarimo dėl karantino peržiūros pagal esamą situaciją.
Tačiau šį penktadienį Vyriausybė dar nežada priimti sprendimo dėl judumo tarp savivaldybių.
Mes dar nesame toje stadijoje, kurioje jau galėtume galvoti apie judėjimo apribojimų atšaukimą. Bet tai nereiškia, kad iki pat vasario pabaigos galios tas apribojimas, galimi ir ankstesni sprendimai. Viskas priklausys nuo rodiklių, paaiškino I. Šimonytė.
Kaip teigė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, sprendžiant dėl karantino režimo palaisvinimų bus žiūrima ir į kitą rodiklį kad teigiamų testų skaičius bent kurį laiką sudarytų mažiau nei 10%. Kol kas šis tikslas nėra pasiektas šį antradienį teigiamų testų skaičius buvo 10,8%.
Šiuo metu šalyje uždaryta daugelis parduotuvių, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose.
Bus paskelbtas atskiras planas
Kitą savaitę Vyriausybinė ekstremaliųjų situacijų komisija ir pati Vyriausybė turėtų patvirtinti palaipsnį karantino švelninimo planą. Tačiau visi atlaisvinimai turėtų būti siejami su sergamumo rodiklių ir teigiamų testų dalimi.
Preliminariai planuojama, kad nuo vasario vidurio, jeigu būtų mažėjantys sergamumo rodikliai, galima būtų leista bendrauti dviems namų ūkiams, taip pat būtų didinimas planinių stacionarinių paslaugų skaičius, atsižvelgus ir atlaisvintas lovas sumažėjus COVID-19 susirgimų skaičiui.
Dar vienas galimas atlaisvinimas nuo vasario antros pusės svarstoma apie grįžimą prie kontaktinio arba mišraus pradinių klasių ugdymo.
Be to, tik vasario antroje pusėje arba pabaigoje gali būti leista veikti tam tikroms paslaugų teikimo vietoms, pvz., grožio salonams, bei parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra ne maisto prekių pardavimas, tačiau tik su sąlyga, kad yra atskiras įėjimas iš lauko. Taip pat vienam lankytojui turės būti užtikrintas 20 kv. m plotas.
Tarp svarstymų yra ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymas leisti veikti centrams, kurie teikia lauko slidinėjimo paslaugas, užtikrinant saugumo reikalavimus. Tokių centrų Lietuvoje yra 6.
[infogram id="d99ae007-4090-41b4-8369-5801072c0bb7" prefix="cIs" format="interactive" title="COVID-19 pandemijos valdymo priemonės nuo 2021 01 27 karantinas"]
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti