Vyriausybei siūloma karantiną pratęsti mėnesiui

Publikuota: 2021-01-25
Karantinas, patikros postas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Karantinas, patikros postas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybei siūloma pratęsti visuotinį karantiną mėnesiui – iki vasario 28 d. Ministrų kabinetas sprendimą turėtų priimti šį trečiadienį. Taip pat bus svarstomas judėjimo tarp savivaldybių draudimo galimas atlaisvinimas, kuris įsigaliotų nuo kitos savaitės. Tačiau sprendimai dėl parduotuvių ir paslaugų teikimo vietų palengvo atvėrimo atidedami vasario viduriui.

Tekstas papildytas pareigūnų komentarais apie galimus atlaisvinimus ir nuo kada jie įsigaliotų.

Dėl karantino pratęsimo pirmadienio posėdyje apsisprendė Vyriausybinė ekstremalių situacijų komisija (VESK).

Pirmuosius atlaisvinimus žada „artimiausiu metu“

„Matome, kad susirgimų kreivė mažėja, tai griežto karantino rezultatai, tačiau rezultatai dar nėra tokie, kurių siekiame, todėl siūlome pratesti karantiną. Tikimės, kad artimiausiu metu galėsime pasiūlyti ir pirmus atlaisvinimus verslui“,–  po daugiau kaip dvi valandas trukusio posėdžio teigė vidaus reikalų ministrė, VESK pirmininkė Agnė Bilotaitė.

Anot jos, posėdžio metu buvo pristatyti ribojimų atlaisvinimų etapai, kurie yra grindžiami epidemiologinės situacijos stebėsenos rodikliais. Kuo mažiau susirgimų, skaičiuojant atvejų skaičių, tenkantį 100.000 gyventojų per 14 d. ir teigiamų COVID-19 testų, tuo palankesnė yra situacija ir galima bus svarstyti atlaisvinimus.

Priimtas sprendimas pavesti ministerijoms savo srityse konkretizuoti ir detalizuoti galimus atlaisvinimus, o kitą savaitę jie būtų teikiami Vyriausybei. Tačiau visi atlaisvinimai turėtų būti siejami su sergamumo rodiklių ir teigiamų testų dalimi.

Ragina laikytis rekomendacijų

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos prognozių, vasario pradžioje galėtų būti pasiektas 500 atvejų skaičius 100.000 gyventojų, pasiekus šią ribą galima būtų kalbėti apie atlaisvinimus. Sekmadienio duomenimis susirgimų vidurkis šalyje siekia 527 atvejus.

„Mums tikrai gerai sekasi, tačiau pusiaukelėje sustoti negalime, norėdami didesnių ribojimų atlaisvinimų – turime išlikti vieningi ir laikytis galiojančių rekomendacijų“, – teigė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Preliminariai planuojama, kad nuo vasario vidurio, jeigu būtų mažėjantys sergamumo rodikliai, galima būtų leista bendrauti dviems namų ūkiams, taip pat būtų didinimas planinių stacionarinių paslaugų skaičius, atsižvelgus ir atlaisvintas lovas sumažėjus COVID-19 susirgimų skaičiui.

Dar vienas galimas atlaisvinimas – nuo vasario antros pusės, svarstoma apie grįžimą prie kontaktinio arba mišraus pradinių klasių ugdymo, užtikrinant Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo A. Dulkio nustatytus reikalavimus.

Spręs dėl judėjimo ribojimo

„Teiktume prioritetą verslo atlaisvinimui, o judėjimo ribojimai tarp savivaldybių bus dar svarstomi šią savaitę kartu su ekspertais, tikimės, kad sprendimai dėl šio reguliavimo bus priimti artimiausiu metu“, –  kalbėjo vidaus reikalų ministrė.

„Kai naujų atvejų skaičius bus mažesnis nei 500 šimtui tūkstančių gyventojų per 14 d. ir kai teigiamų testų skaičius bus mažesnis nei 10%, tuomet galėtų būti svarstomi tam tikri pirmieji atlaisvinimai, pirmiausia – dėl judėjimo tarp savivaldybių. Bet ir čia svarstytume įvairius variantus, galbūt pirmiausia atlaisvinant darbo dienomis, bet paliekant savaitgaliais ir per šventes“, – pridūrė A. Bilotaitė.

Anot Policijos departamento, per sausio mėnesį daugiau nei 18.000 transporto priemonių buvo apgręžta, per šį mėnesį surašyta daugiau nei 5.200 protokolų už karantino sąlygų pažeidimus. Judėjimas šalies keliuose sumenkęs 72%

.A. Dulkys sutiko su A. Bilotaite, kad pirmieji karantino atlaisvinimai galėtų būti svarstomi šią savaitę, bet priimti jau kitos savaitės Vyriausybės posėdyje. Karantino režimą bus siūloma peržiūrėti kas dvi savaites atsižvelgiant į sergamumą.

Parduotuvių atvėrimas bus palaipsnis

Vienas iš pirmųjų svarstomų atlaisvinimų verslui – leisti veikti ir parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra ne maisto prekių pardavimas, tačiau tik su sąlyga, kad parduotuvė turi atskirą įėjimą iš lauko. Taip pat vienam lankytojui turi būti užtikrintas 20 kv. m plotas. Tokie atlaisvinimai galėtų būti vasario antroje pusėje arba pabaigoje.

Tarp svarstymų yra ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymas leisti veikti centrams, kurie teikia lauko slidinėjimo paslaugas, užtikrinant saugumo reikalavimus. Tokių centrų Lietuvoje yra 6.

Iki kovo 1 d. išliktų rekomendacija, jeigu įmanoma, tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje rinktis nuotolinį darbą, išskyrus tas funkcijas, kurias būtina atlikti darbo vietoje.

Karantinas Lietuvoje paskelbtas pernai lapkričio 7 d., nuo gruodžio 16 d. jo režimas sugriežtintas ir pratęstas iki sausio 31-osios.

Šiuo metu šalyje uždaryta daugelis parduotuvių, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose.

Opozicija pažėrė pasiūlymų

Tuo metu opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) paragino  Vyriausybę naikinti judėjimo tarp savivaldybių draudimus, leisti veikti kirpykloms ir mažesnėms ne maisto prekių parduotuvėms, skirti prioritetą mokytojams testuoti, taip pat leisti atnaujinti kontaktinį mokymąsi COVID-19 persirgusių šeimų vaikams.

LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga spaudos konferencijoje teigė, kad ilgai užsitęsę draudimai gali turėti didesnės neigiamos įtakos nei pats koronavirusas.

Vis dėlto A. Veryga neneigė, kad jam perduodant sveikatos apsaugos sistemos vairą naujiems valdantiesiems sparčiai prastėjusi epidemiologinė situacija ėmė gerėti būtent dėl griežtų draudimų: „Žinant, kiek žmonių judėjimas sumažėjo, kiek yra hipodinamijos, siūlytume masinio judėjimo stabdymo atsisakyti ir didesnį dėmesį skirti visuomenės aiškinimui, motyvavimui dėl šeimos ūkių nebendravimų, kitų priemonių, kurios leistų išvengti kontaktų.“

„Tokio karantino, koks dabar egzistuoja, LVŽS nebūtų priiminėjusi jokiu būdu, mes galime kalbėti apie judėjimo ribojimus tik nacionalinių švenčių dienomis, kada žmonės juda vieni pas kitus“, – tvirtino R. Karbauskis.

A. Veryga įsitikinęs, kad smulkusis verslas vis tiek apeina draudimus, pvz., kirpėjai „masiškai vaikšto pas žmones į namus“, o tai esą kur kas pavojingiau, nei leisti verslui veikti griežtai laikantis saugumo. „Šis sektorius galėjo veikti ir, manau, kad artimiausiu metu galėtų pradėti veikti laikantis visų griežtų saugumo reikalavimų. Dar daugiau – jei jau tikrai labai bijoma, galima nustatyti prievolę kas savaitę darbuotojams ar verslams savo sąskaita darbuotojus testuoti“, – sakė jis.

Ne maisto prekes, anot eksministro, verslininkai taip pat parduoda už grynus pinigus, slėpdami pajamas ir mokesčius.

„Siūlome atnaujinti prekybą mažoms įmonėms, ypač toms, kurios turi įėjimą iš lauko. Tikrai jokia logika nepaaiškinsite, kodėl galima ateiti į didelį prekybos centrą, bet negalima įeiti į mažą parduotuvėlę“, – tvirtino A. Veryga.

Ateityje svarstant atnaujinti viešojo maitinimo paslaugas, jis siūlė iškart trumpinti kavinėse ir baruose prekybos alkoholiu laiką.

LVŽS taip pat siūlo šiemet atsisakyti brandos egzaminų. „Matant ir vertinant praėjusiais metais buvusias problemas, siūlome šiemet tikrai nebekelti papildomo streso, nes vaikams bus tikrai sudėtinga pasiruošti tiems egzaminams, ir vis tiktai šiemet tokių egzaminų atsisakyti“, – aiškino A. Veryga.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Maskva reaguos „asimetriškai“, bet santykių su ES nenutrauks

Maskva reaguos į Europos Sąjungos veiksmus, tačiau savo iniciatyva nenutrauks santykių, teigia Vladimiras...

Skaitmeninė ateitis – per ES remiamus projektus Verslo tribūna

Pokyčiai, technologijos, skaitmenizavimas – šios sąvokos linksniuojamos daugelio įmonių, didelių ir mažų,...

Kodėl daugiau perkame internetu: kaip per metus pasikeitė šalies gyventojų kasdienybė Verslo tribūna

Koronaviruso pandemija iš pamatų pakeitė ne tik mūsų kasdienę rutiną, bet ir  apsipirkimo įpročius. Dar iki...

JAV netrukus patvirtins „Johnson&Johnson“ vakciną

JAV vaistų reguliuotoja skelbia, kad „Johnson&Johnson“ koronaviruso vakcina yra saugi ir veiksminga.

Priešnuodis nuo krizės yra, verslas prašo išrašyti receptą Premium

Lietuva gali ilgam įklimpti krizėje, jei valdžia nepaskubės su sprendimu neapmokestinti investuojamo pelno –...

Finansai
05:45
D. Maksimavičius: „Tele2“ išmoktos karantino pamokos Verslo tribūna

Beveik metus dėl pandemijos visiškai kitaip darbą organizuojantys verslai į įprastas vėžes greičiausiai...

Prezidentas skuba: Seimui teikia pelno mokesčio lengvatą Premium 1

Prezidentas Gitanas Nausėda nusprendė nelaukti Finansų ministerijos suburtos ekspertų darbo grupės išvadų.

Finansai
05:45
LAT: VSD teiginiai apie E. Šatą neatitinka tikrovės bei pažeidė jo garbę ir orumą 1

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas trečiadienį nusprendė, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) teiginiai...

Verslo aplinka
2021.02.24
A. Dulkys: švelninti karantino reikalavimus būtų galima išplėtus testavimą 1

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad karantino laisvinimą galėtų paspartinti platesnis...

Verslo aplinka
2021.02.24
Lietuvoje nustatyta 11 naujų britiškosios koronaviruso mutacijos atvejų

Lietuvoje nustatyta 11 naujų britiškosios koronaviruso (COVID-19) atmainos atvejų, trečiadienį pranešė...

Verslo aplinka
2021.02.24
Draudimas taikyti priemokas už tarptinklinį ryšį baigsis kitąmet, EK siūlo jį pratęsti

Europos Komisija (EK) trečiadienį pateikė naujo Tarptinklinio ryšio reglamento pasiūlymą, kuriuo siekiama dar...

Technologijos
2021.02.24
Vyriausybė patikslino paramos kriterijus, nes kreipiasi ir nenukentėjusios įmonės

Vyriausybė trečiadienį patikslino paramos skirstymo sąlygas nuo koronaviruso pandemijos nukentėjusiam verslui.

Gazelė
2021.02.24
Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nutekintų „darnipora.lt“ duomenų

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nutekintų pažinčių svetainės „darnipora.lt“ duomenų.

Paslaugos
2021.02.24
Po masinių protestų Rusijos valdžia didina baudas protestuotojams  

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pasirašė įsakymą, kuriuo bus padidintos baudos...

Verslo aplinka
2021.02.24
Augančias sąnaudas Europos fabrikai jau perkelia ant vartotojų pečių

Europos gamintojai skaičiuoja augančias gamybos išlaidas, kuriomis jau dalinasi ir su vartotojais –...

Pramonė
2021.02.24
Vyriausybė teikia Seimui pavasario sesijos darbų programą

Vyriausybė trečiadienį patvirtino Seimui teikiamą pavasario sesijos darbų programą, iš viso joje – per 110...

Verslo aplinka
2021.02.24
Karantinas pratęstas mėnesiui, yra pokyčių jo režime 37

Visuotinio karantino galiojimą Vyriausybė pratęsė mėnesiui – iki kovo pabaigos. Taip pat priimti keli...

Verslo aplinka
2021.02.24
Spaudimas technologijų milžinams didėja: Kanada žada sekti Australijos pėdomis 

Kanada planuoja pasekti Australijos pavyzdžiu ir priimti teisės aktus, numatančius, kad tokios kompanijos,...

Technologijos
2021.02.24
A. Blinkenas: JAV nori sugrįžti į JT žmogaus teisių tarybą

Jungtinės Valstijos siekia būti išrinktos į Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybą, iš kurios prieš beveik...

Verslo aplinka
2021.02.24
A. Navalnas neteko „sąžinės kalinio“ statuso 1

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ trečiadienį pranešė nebepripažįstanti įkalinto Rusijos...

Verslo aplinka
2021.02.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus