G. Paluckas neskuba atsistatydinti iš LSDP pirmininkų

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas pripažįsta savo asmeninę atsakomybę dėl pernai rudenį pralaimėtų Seimo rinkimų, bet neskelbia apie savo atsistatydinimą iš partinio lyderio posto ir kol kas nepraneša, ar sieks perrinkimo per pavasarį įvyksiančius socialdemokratų vadovo rinkimus. Kai kurie LSDP nariai ragina jį trauktis arba bent jau paskelbti, kad perrinkimo nesieks.
Trečiadienį LSDP tarybos posėdyje aptarti pernai spalį vykę Seimo rinkimų rezultatai. Į naująjį parlamentą buvo išrinkta tik 13 socialdemokratų penkiais mažiau nei per 2016 m. Seimo rinkimus. Partija liko opozicijoje, kas sukėlė didelį socialdemokratų skyrių nepasitenkinimą bei kaltinimus partijos vadovybei dėl pralaimėtų rinkimų.
Todėl tarybai pasiūlyta priimti rezoliuciją, kuri įvertintų rinkimų rezultatus kaip nepateisinusius lūkesčių arba kaip tiesiog blogus. Dėl rezoliucijos priėmimo bus balsuojama artimiausias kelias dienas.
Pripažino asmeninę atsakomybę
Savo pasisakyme G. Paluckas pripažino, kad prastą LSDP pasirodymą lėmė ir jo paties klaidos dėl strateginių sprendimų, ir oponentų žingsniai, nesugebėjimas iškomunikuoti savo programos.
Tai, be abejo, yra ir mano paties klaidos, tiek strateginių kai kurių sprendimų, tiek asmeninių poelgių. Tai yra mūsų visų veikimo kokybė, politinės aplinkos pokytis ir, be jokios abejonės, politinių oponentų žingsniai. Aš savo veiklą vertinu tikrai savikritiškai, tačiau siūliau prezidiume ir prezidiumas nedidele balsų persvara pritarė tarybos nutarimo projektui, kuriuo rinkimų rezultatus vertintumėme kaip nepateisinusius lūkesčių, sakė G. Paluckas.
Kita vertus, jis pripažino, kad taryba balsuos ir dėl alternatyvios, kur kas griežtesnės formuluotės rinkimų rezultatus ir partijos vadovybės darbą per kampaniją vertinti kaip blogą.
Anot LSDP pirmininko, rinkimuose buvo padaryta ir organizacinių, ir finansų valdymo ir kitų klaidų, bet esminė priežastis, anot jo, yra tai, kad rinkėjams socialdemokratai pasirodė nereikalingi. Mes nesugebėjome garsiai aiškiai ir prasmingai paaiškinti rinkėjams, ką mes užsirašėme programoje. Taip, kartais jaučiausi kaip dirigentas be orkestro, šnekėjau vienas, kai daugelis mūsų ir sąrašo, ir regionų lyderių, nežinau dėl kokių priežasčių, patogiai pratylėjo. Todėl šiandien aš tikrai už šituos rezultatus prisiimu visą atsakomybę ir nekaltinu absoliučiai nieko, tarybos nariams kalbėjo G. Paluckas.
Vis dėlto jis nepareiškė nei apie savo atsistatydinimą iš LSDP pirmininko pareigų, nei pranešė, kad nedalyvaus socialdemokratų lyderio tiesioginiuose rinkimuose, kurie vyks balandžio pabaigoje. Kandidatų iškėlimas prasidės jau artimiausiomis dienomis, o baigsis kovo antroje pusėje. Iki to laiko G. Paluckas žada pranešti apie savo apsisprendimą, ar dalyvaus pirmininko rinkimuose.
LSDP vadovo nuomone, partijai kenkia viešas tarpusavio santykių aiškinimasis, todėl jei nenustosime savęs skalbti, tai ir reitingų rezultatų atsigavimo, matyt, tikrai negalime tikėtis.
Minėjo galimus įpėdinius
Socialdemokratų lyderis sulaukė daug kritikos iš partijos senbuvių, buvęs eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, Seimo LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Sysas ir kiti ragino jį atsistatydinti, kad galėtumėme judėti į priekį ir gegužės mėnesį performuoti komandą.
Mielas Gintai, manau, kad tu jau subrendai kaip politikas ir būtų gerai, kad tu tokį brandų sprendimą padarytum ir mums visiems būtų smagu judėti į priekį. Tu mums reikalingas komandoje, bet, manau, kad kaip pirmininkas savo vaidmenį jau suvaidinai, sakė V. P. Andriukaitis.
Bet kiti kalbėjusieji taryboje pasisakė prieš tokį radikaliausią G. Palucko žingsnį. Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė tvirtino: Tai, kad mūsų partijos rezultatai per Seimo rinkimus yra blogi, jau daug kartų aptarta. Bet aš tikrai nemanau, kad galėtume ateityje ko nors pasiekti, jeigu viduje kariausime tarpusavyje. Taip nebus jokio gero rezultato, o tik džiaugsmas oponentams. Stop, mielieji! Ne tik pirmininkas, visi kalti. Mums reikia daug išminties ir taikos, kad ką nors pasiektume ateityje.
Beje, daugelis kalbėjusių LSDP tarybos narių įvardijo V. Blinkevičiūtę kaip geriausią potencialią kandidatę į partijos lyderes. Taip pat minėti ir kiti galimi kandidatai, tarp jų V. Andriukaitis, Juozas Olekas, Mindaugas Sinkevičius.
Tarėsi dėl darbo opozicijoje
Vertinčiau skeptiškai reikalavimus Gintautui atsistatydinti, nes tai būtų tam tikra silpnumo išraiška. Jis pats galėtų apsispręsti, ar jis nori kandidatuoti, ar ne, o kas bus išrinktas apsispręsime visi kartu demokratiškai balsuodami, kalbėjo LDP tarybos narys Liutauras Gudžinskas.
Sigita Burbienė pareiškė, kad pirmininkas turėjo dar pernai po Seimo rinkimų pirmojo turo pareikšti apie savo atsistatydinimą. Tai būtų europietiškas žingsnis. Tai reikėjo padaryti tuomet. Nežinau, ar tikslinga tai daryti dabar. Turbūt šaukštai jau po pietų, sakė ji.
Niekas turbūt dabar jo nereikalauja atsistatydinti, bet kitiems pirmininko rinkimams tai turbūt vertėtų padaryti pauzę. Dabar partijai reikia labiau telkiančio žmogaus, pasisakė Birutė Vėsaitė.
Nematau jokios bėdos, jeigu Gintautas atsistatydins, bet ir nematau jokios tragedijos, jeigu neatsistatydins. Gegužę balsuodami visi nuspręsim, kaip geriau, apibendrino Alfonsas Brazas.
Aš pasisakyčiau už partijos vadovybės esminį pakeitimą ar su Gintautu, ar be jo. Jeigu Gintautas liktų, kiti vadovybės nariai turi būti ne tokie, kurie tik visame kame pritaria pirmininkui, bet kritiškai vertinantys jo veiklą ir kolektyviai ieškantys, kaip problemas spręsti, kaip pasiekti kuo geresnių ateinančių rinkimų rezultatų, pridūrė jis.
LSDP taryboje taip pat diskutuota apie darb1 opozicijoje. G. Paluckas teigė, kad Seimo opozicijos lyderio postas socialdemokratų nedomina, jei nebus sutarta dėl bendrų veiksmų plano.
Seime opozicinėmis yra pasiskelbusios trys frakcijos: LSDP, Darbo partijos bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti