Amerika turi naują prezidentą

Publikuota: 2021-01-20
Andrew Caballero-Reynolds (AFP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Andrew Caballero-Reynolds (AFP/„Scanpix“) nuotr.

Joe Bidenas trečiadienį davė priesaiką ir tapo 46-uoju JAV prezidentu. Kartu su juo prisiekė ir naujoji viceprezidentė Kamala Harris. JAV prezidentas pabrėžė, kad nebus tik demokratų prezidentu, bet bus visos Amerikos prezidentu ir kvietė šalį užbaigti nepilietiškas rietenas ir susivienyti bendram tikslui.

Svarbiausi faktai:

  • Prisiekė naujasis prezidentas J. Bidenas ir viceprezidentė Kamala Harris.
  • J. Bidenas savo pirmoje kalboje ragino užbaigti nesantaiką tarp amerikiečių ir atversti naują Amerikos visuomenės puslapį susivienijus.
  • Ceremonija buvo apribota tiek dėl pandemijos, tiek dėl saugumo sumetimų po Kapitolijaus šturmo.
  • D. Trumpas atsisakė dalyvauti J. Bideno inauguracijoje. Jis tapo pirmuoju per daugiau kaip 150 metų JAV prezidentu, atsisakiusiu dalyvauti prisaikdinant jo įpėdinį.

20:27 Europos lyderiai reaguoja į naująjį prezidentą

Michaelis Martinas, Airijos premjeras: „Šiandien tikras Airijos draugas Joe Bidenas tapo 46-uoju JAV prezidentu. Kaip jis ir sakė savo kalboje, tai istorinė vilties diena. Labai laukiu, kada galėsime užmegzti dar glaudesnius santykius tarp mūsų valstybių. Ši diena taip pat istorinė diena ir dėl viceprezidentės Kamala Harris priesaikos, ji yra pirmoji moteris JAV užėmusi viceprezidentės pareigas. Linkiu jai ir J. Bidenui sėkmės ateities iššūkiuose“.

Giuseppe Conte, Italijos premjeras: „Tai nuostabi diena demokratijai, siekiantį kur kas toliau negu Amerikos sienos“.

Heiko Mass, Vokietijos užsienio reikalų ministras: „Dabar yra tas metas, kuomet mes turėtumėme siekti bendrystės. Naujoji JAV administracija jau sakė, kad sugrįš į Pasaulio sveikatos organizaciją ir Paryžiaus klimato susitarimą. Tikrai nebus taip, kad visada vieni su kitais sutarsime, tačiau nesiliausime ieškoję išeičių“.

Donaldas Tuskas, Europos liaudies partijos lyderis: „Vėl galėsime kvėpuoti švariu oru. Sėkmės Joe ir Kamala!

20:01 Pasveikino G. Nausėda

Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda pasveikino naująjį JAV prezidentą J. Bideną

„Sveikinimai, prezidente Joe Bidenai, jūsų inauguracijos proga. Lietuva pasiryžusi dirbti kartu kaip artimi draugai ir sąjungininkai, stiprinant mūsų nepakeičiamą transatlantinį ryšį. Mes branginame JAV indėlį į Baltijos regiono saugumą ir tikimės gilinti abipusius ryšius“, – savo „Twitter“ paskyroje trečiadienį paskelbė G. Nausėda.

19:42 Inauguracijos ceremonija baigta

 Inauguracijos ceremonija yra baigta, J. Bidenas ir jo pirmoji ponia Jill Biden išvyksta iš Kapitolijaus. Kartu išvyko ir K. Harris, vėliau išsiskirstė ceremonijos svečiai.

19:05 J. Bidenas: tai yra Amerikos diena

J. Bidenas savo inauguracijos kalboje pabrėžė, kad tai yra Amerikos diena.

„Tai Amerikos, tai demokratijos diena, tai diena, kai mes visi tikimės atsinaujinimo. Amerika nuolat atremdavo iššūkius. Švenčiame ne kandidato, o demokratijos triumfą“, – savo inauguracinėje kalboje sakė J. Bidenas.

Jis prisiminė vos prieš kelias savaites įvykusius šturmo Kapitolijuje įvykius.

„Nesugebėjome įvykdyti taikaus valdžios perdavimo. Mes tikrai žinome, kokia valstybe norime ir galime būti. Dėkoju savo pirmtakams iš abiejų didžiųjų JAV partijų. Aš pažįstu mūsų konstitucijos ir tautos stiprybę“, – kalbėjo J. Bidenas.

Prezidentas kvietė pradėti viską iš pradžių, parodyti vienas kitam pagarbą ir susivienyti.

„Noriu suvienyti Ameriką“, – sakė demokratas.

Jis teigė, kad būtina susitelkti kovai prieš pyktį, neapykantą, smurtą ir neviltį.

„Susitelkę kartu galime nuveikti daug dalykų“, – sakė JAV prezidentas.

J. Bidenas pabrėžė, kad jis ne demokratų prezidentas, o visos Amerikos prezidentas ir dirbs ne tik tiems, kurie jį rinko, bet ir tiems, kurie jo nerinko.

„Nustokime šaukti ir sumažinkime temperatūrą“, – savoje kalboje teigė J. Bidenas.

Anot prezidento, jeigu Amerika nesusivienys, tai niekada neturės ramybės.

„Vienybė yra mūsų ateities kelias“, – kalbėjo politikas.

Plačiau skaitykite čia.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/749?placement=

18:48 Prisiekė J. Bidenas

Išrinktasis JAV prezidentas J. Bidenas davė priesaiką ir tapo naujuoju JAV prezidentu. Dabar laukia šalies vadovo pirmasis kreipimasis į tautą.

Demokratas J. Bidenas buvo prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu per iškilmingą ceremoniją ant Kapitolijaus laiptų.

Prieš vidurdienį vietos (18 val. 44 min. Lietuvos) laiku 78 metų J. Bidenas ištarė prezidento priesaiką padėjęs ranką ant Biblijos. Jį prisaikdino Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas.

18:4 Prisiekė viceprezidentė

Prieš prisiekiant JAV prezidentui, priesaiką davė ir J. Bideno pasirinkta viceprezidentė Kamala Harris. Ji tapo pirmąja juodaode ir pirmąja azijiečių kilmės moterimi, užėmusia šį postą.

K. Harris ceremonijoje palaikė ir jos vyras.

18:37 Atliko himną

Nacionalinį JAV himną prieš priesaikos ceremoniją atliko dainininkė Lady Gaga.

18:06 D. Trumpas nusileido Floridoje

Kadenciją baigiantis JAV prezidentas D. Trumpas su savo šeima sėkmingai nusileido Floridoje. O vėliau grįžo sugrįžo į savo namus privačiame kurorte „Mar-a-Lago.

D. Trumpas nusprendė nedalyvauti Vašingtone vykusioje J. Bideno prisaikdinimo ceremonijoje ir prezidentiniu lėktuvu išskrido į Palm Bičą. Į „Mar-a-Lago“ jis buvo nuvežtas kortežo.

Šimtai jo gerbėjų išsirikiavo palei kelią, mojuodami D. Trumpo rinkimų kampanijos vėliavomis, JAV vėliavomis. Tarp jų buvo ir laikančių vėliavas su įžeidžiamais užrašais, skiriamais J. Bidenui.

Vienu metu kortežas sulėtėjo – matyt, kad D. Trumpas galėtų pabendrauti su savo šalininkais.

Viena moteris, laikiusi savadarbį transparantą su užrašu „Trumpo triuškinama pergalė“, liejo ašaras.

„Sveikas sugrįžęs namo“, – buvo užrašyta ant kito plakato.

„Trumpas 2024“, – buvo užrašyta ant dar vieno

„Mylime tave!“ – skandavo kita šalininkų grupė.

Taip pat buvo matyti šiek tiek J. Bidenui šalininkų transparantų. Ant vieno iš jo buvo užrašas: „Tu – atleistas, nevykėli.“

17:41 J. Bidenas atvyko į Kapitolijų

J. Bidenas ir viceprezidentė Kamala Harris atvyko į Kapitolijų Vašingtone, ruošiantis pradėti jų inauguracijos ceremoniją.

Tiesioginėje televizijos transliacijoje buvo matyti, kaip kortežu atvežtas J. Bidenas ir jo žmona Jill Biden įžengė į Kapitolijaus pastatą, kur juos pasveikins Kongreso lyderiai.

Planuojama, kad J. Bidenas duos prezidento priesaiką ant Kapitolijaus laiptų vidurdienį vietos (18:44 val. Lietuvos laiku). Kiek anksčiau bus prisaikdinta 56 metų K. Harris – pirmoji juodaodė ir pirmoji azijiečių kilmės moteris, užimsianti viceprezidento postą.

17:29 D. Trumpas paliko laišką

D. Trumpas išlaikė bent vieną valdžios perdavimo tradiciją: Baltieji rūmai trečiadienį pranešė, kad respublikonas valstybės vadovas paliko laišką savo įpėdiniui J. Bidenui.

Atstovas spaudai Juddas Deere'as susirašinėjimo privatumo sumetimais atsisakė atskleisti laiško turinį ar apibūdinti jo toną.

D. Trumpas atsisakė viešai pripažinti J. Bideno pergalę rinkimuose, o per savo du atsisveikinimo pareiškimus nepaminėjo savo oponento vardu.

17:23 Primename laiką

VŽ skaitytojams primename svarbiausius šiandienos įvykių laikus.

  • 18:35 val. Prisieks J. Bideno pasirinkta viceprezidentė Kamala Harris;
  • 18:44 val. Prisieks J. Bidenas;
  • 18:48 val. J. Bidenas kreipsis į tautą.

17:21  BBC: protestai prieš J. Bideną atšaukiami

Remiantis BBC turima informacija, viena iš grupių, organizavusių protestą pavadinimu „Public Advocate“, atšaukė protestą dėl mieste sustiprintų saugumo priemonių. Skelbiama, kad didelė dalis protestų bus organizuodami kitomis dienomis ir kitu laiku. Tačiau pavienių D. Trumpo palaikytojų greičiausiai bus ir šiandien.

16:37 Kitokia ceremonija

J. Bidenas ir jo viceprezidentė Kamala Harris prisieks apie 19 val. Lietuvos laiku, o tuomet J. Bidenas pasakys inauguracinę 20-30 min. truksiančią inauguracinę kalbą.

Remiantis šaltiniais, J. Bidenas „kreipsis į visus amerikiečius ir paragins kiekvieną pilietį dalyvauti sutinkant neeilinius iššūkius, su kuriais susiduriame visi“.

J. Bidenas duos prezidento priesaiką mieste, kuriame saugumą užtikrins daugiau kaip 20.000 Nacionalinės gvardijos karių.

Dėl įrengtų kontrolės postų ir didžiulių atitvertų zonų, į kurias eiliniams piliečiams patekti draudžiama, ceremoniją stebės tik nedidelis skaičius svečių. Visi jie dėvės kaukes ir laikysis atstumų dėl naujo koronaviruso pandemijos.

Svečiai ceremonijoje galėjo dalyvauti tik gavę neigiamą COVID-19 testą. Visuomenė negalės dalyvauti prisaikdinimo ceremonijoje, todėl Nacionalinė alėja, kurioje per prezidentų inauguracijas paprastai susirenka didžiulės minios, šiuo metu visiškai tuščia. Žmones pakeitė šalies vėliavų jūra.

Saugumo priemonių imtasi prie valstijų vyriausybių kompleksų visoje šalyje, vietos valdžios pareigūnams būgštaujant dėl galimų dešiniojo sparno grupių provokacijų prieš inauguraciją.

D. Trumpas ilgiau nei du mėnesius atsisakė pripažinti lapkričio 3-iąją įvykusių prezidento rinkimų rezultatus, o šalyje kunkuliavęs pyktis dėl D. Trumpo teiginių apie suklastotus rinkimus išsiveržė Kapitolijaus šturmu, Kongresui tvirtinant rinkimų rezultatus. Įsiveržimas į Kapitolijų pareikalavo 5 žmonių.  

16:33 J. Bidenas dalyvauja pamaldose

J. Bidenas, likus kelioms valandoms iki jo inauguracijos ceremonijos, atvyko į pamaldas vienoje bažnyčioje Vašingtone kartu su Kongreso lyderiais.

J. Bidenas ir būsima pirmoji ponia Jill Biden atvyko į pamaldas Vašingtono Šv. Apaštalo Mato katedroje. Juos lydėjo išrinktoji viceprezidentė Kamala Harris ir jos vyras Dougas Emhoffas.

J. Bideno kvietimu prie pirmosios poros prisijungė abiejų pagrindinių JAV partijų lyderiai Kongrese, įskaitant keturis aukščiausio rango įstatymų leidėjus.

Tarp jų yra abu Senato lyderiai – respublikonas Mitchas McConnellas ir demokratas Čakas Schumeris, taip pat Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi ir Atstovų Rūmų respublikonų lyderis Kevinas McCarthy.

Daugelis ankstesnių JAV prezidentų buvo pasirinkę inauguracijos dieną dalyvauti pamaldose Šv. Jono episkopalinėje bažnyčioje, kartais dar vadinamoje „Prezidentų bažnyčia“. J. Bidenas yra antrasis Jungtinių Valstijų vadovas katalikas, o Šv. Mato bažnyčia yra Vašingtono katalikų arkivyskupo būstinė.

J. Bidenas ankstesnę naktį tradiciškai praleido prezidentiniuose svečių namuose „Blair House“.

16:14 D. Trumpas paliko Baltuosius rūmus

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasakė paskutinę kalbą, kurioje gyrė ketverius savo administracijos metus, tačiau pirmą kartą jį pakeičiančiam Joe Bidenui palinkėjo sėkmės. D. Trumpas taip pat užsiminė „kad viena ar kita forma“ sugrįš.

„Tai buvo nuostabūs ketveri metai, mes labai daug ką pasiekėme, noriu padėkoti visiems“, – sakė D. Trumpas.

Kadenciją baigiančio prezidento kalba buvo nuosaikesnė negu kitos iki šiol pasakytos jo kalbos. Savo kalboje D. Trumpas nepaminėjo J. Bideno vardo.

Anot D. Trumpo, naujoji administracija turi „pagrindą nuveikti kažką tikrai įspūdinga“.

Plačiau skaitykite čia.

16:00 J. Bidenas nedelsiant pasirašys įsakus

Išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį pradės savo administracijos darbą pasirašydamas įsakus dėl Jungtinių Valstijų sugrįžimo į Paryžiaus klimato susitarimą ir Pasaulio sveikatos organizaciją, pranešė jo patarėjai.

Praėjus kelioms valandoms po to, kai bus prisaikdintas 46-uoju Amerikos prezidentu, J. Bidenas pasirašys 17 įsakų ir priemonių, po ketverių chaotiškų Donaldo Trumpo valdymo metu nustatydamas naują kursą imigracijos, aplinkos apsaugos, kovos su koronaviruso pandemija ir ekonomikos srityse.

Plačiau skaitykite čia.

15:00 Maskva ir Vašingtonas pradės derybas dėl START

Nepaisant nesutarimų dėl konfliktų Ukrainoje ir Sirijoje, taip pat Maskvai mestų kaltinimų kišimusi į JAV rinkimus ir kibernetinių atakų vykdymu, abi šalys tuojau po J. Bideno prisaikdinimo pradės derybas dėl istorinio branduolinių ginklų kontrolės susitarimo pratęsimo.

2010 metais sudaryta naujoji Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartis – paskutinis likęs branduolinis paktas tarp abiejų šalių – riboja Rusijos ir JAV branduolinius arsenalus ir turi liautis galioti vasario 5 dieną.

D. Peskovas trečiadienį pareiškė, jog rusų prezidentas Vladimiras Putinas „nuosekliai“ pasisako už sutarties išsaugojimą ir kad atsakomybė už šio dokumento likimą tenka Vašingtonui.

Derybos, pradėtos dirbant prezidento D. Trumpo administracijai, atsidūrė aklavietėje, Vašingtonui ėmus spausti Kiniją prisijungti prie sutarties, nors Pekinas pareiškė neketinąs to daryti.

J. Bideno padėjėjai leido suprasti, kad būsimas amerikiečių lyderis sieks pratęsti sutartį, tačiau jis prieš rinkimus taip pat žadėjo laikytis griežtesnės pozicijos Rusijos atžvilgiu.

14:00 ES vadovai išreiškė palengvėjimą

Europos Sąjungos aukščiausio rango pareigūnai trečiadienį išreiškė palengvėjimą dėl to, kad Baltuosiuose rūmuose vėl turės „draugą“, Joe Bidenui juose pakeičiant Donaldą Trumpą.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis sakė, kad reikėtų pasinaudoti proga ir suformuoti naują demokratinių galių „steigiamąjį paktą“.

Europos Parlamente prie jo prisidėjo Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, kuri taip pat kreipėsi į europarlamentarus likus kelioms valandoms iki J. Bideno inauguracijos.

„Ši sena ceremonija ant JAV Kapitolijaus laiptų pademonstruos Amerikos demokratijos sugebėjimą atsigauti ir bus didžiulis įrodymas, kad vėl, po ilgų ketverių metų, Europa turi draugą Baltuosiuose rūmuose“, – sakė ji.

Tačiau, pasak EK pirmininkės, tai, kad milijonai amerikiečių balsavo už D. Trumpą, o kai kurie jų sausio 6 dieną dėl jo šturmavo Kapitolijų, turėtų būti perspėjimas.

„Prezidentas Trumpas po kelių valandų gali tapti istorija, bet jo šalininkai lieka. Per rinkimus daugiau kaip 70 mln. amerikiečių balsavo už Trumpą, – pažymėjo U. von der Leyen. – Keli šimtai jų vos prieš kelias dienas šturmavo Kapitolijų Vašingtone, Amerikos demokratijos širdį.“

„Tikrai taip viskas ir atrodo, kai žodžiai virsta darbais, kai neapykantos kalba ir melagienos tampa realiu pavojumi demokratijai“, – pridūrė ji.

Plačiau apie JAV ir Europos Sąjungos santykius kviečiame skaityti šiame Premium tekste.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
V. Petraitis. Lietuvos konkurencingumas: viešasis sektorius atsilieka, tačiau efektyvios vadybos galima išmokti

Analizuojant Lietuvos konkurencingumo indeksą (39 vieta iš 141 pasaulio šalies), kurį reguliariai skelbia...

Šeštadienį nustatyta 390 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios ligos mirė šeši žmonės 

Praėjusią parą šalyje nustatyta 390 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos mirė dar šeši žmonės,...

JAV Senatas priėmė 1,9 trln. USD ekonomikos skatinimo programą 1

JAV prezidento Joe Bideno pasiūlytas 1,9 trln. USD (1,57 trln. Eur) šalies ekonomikos skatinimo planas...

Verslo aplinka
2021.03.06
Vokiečiai greituosius COVID-19 testus išpirko per kelias valandas

Šeštadienį vokiečiai plūstelėjo į prekybos centrų tinklo „Aldi“ parduotuves, norėdami įsigyti parduotuvių...

Verslo aplinka
2021.03.06
Kinijos kibernetinio šnipinėjimo padalinys aktyviai atakuoja JAV organizacijas

Mažiausiai 30 tūkst. JAV organizacijų, įskaitant vietos valdžios institucijas, pastarosiomis dienomis tapo...

Technologijos
2021.03.06
FNTT tyrime dėl galimo sukčiavimo atliko kratas Biržų mieste ir rajone

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) tyrime dėl galimo sukčiavimo šią savaitę atliko kratas Biržų...

Verslo aplinka
2021.03.06
Laisvės ananasai: Kinijai apkarto svaidymasis prekybos ribojimais Premium 1

Ananasų importą iš Taivano uždraudusi Kinija sulaukė priešingo rezultato nei tikėjosi: Taivane vaisius tapo...

Pramonė
2021.03.06
Praėjusią parą nustatyta 450 naujų COVID-19 atvejų, mirė 10 žmonių

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 450 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos mirė dar 10 žmonių,...

Verslo aplinka
2021.03.06
ES prašys Vašingtono pagalbos dėl „AstraZeneca“ vėluojančių vakcinų siuntų

Europos Sąjunga (ES) ketina paraginti JAV suteikti leidimą į Europą eksportuoti milijonus Amerikos gamyklose...

Verslo aplinka
2021.03.06
Griežtėja izoliacijos sąlygos į Lietuvą atvykstantiems iš Maltos, Serbijos

Paveiktų šalių, iš kurių atvykstantiems taikomos griežtesnės izoliacijos sąlygos, sąrašą papildė Malta ir...

Verslo aplinka
2021.03.06
ES ir JAV laikinai atšaukia muitus, įvestus ginčijantis dėl subsidijų „Boeing“ ir „Airbus“

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijos (JAV) susitarė sustabdyti baudžiamųjų muitų, kuriuos viena kitai...

Verslo aplinka
2021.03.05
JAV ėmėsi sankcijų prieš prieštaringai vertinamą Ukrainos oligarchą

Jungtinės Valstijos penktadienį uždraudė į šalį įvažiuoti prieštaringai vertinamam ukrainiečių milijardieriui...

Verslo aplinka
2021.03.05
SAM kanclerė: stengiamės nenueiti lengviausiu keliu ir pirma skiepijame pažeidžiamiausius 2

Kai kurioms savivaldybėms susiduriant su sunkumais skiepijimo nuo COVID-19 procese, Sveikatos apsaugos...

Verslo aplinka
2021.03.05
Airijos ekonomika 2020-aisiais augo, nepaisant pandemijos

Airijos ekonomika, nepaisant koronaviruso protrūkio, pernai paaugo 3,4%, kadangi pandemija paskatino...

Verslo aplinka
2021.03.05
Teismas: Lietuvos bankas turi sumokėti K. Ramonui 35.000 Eur

Lietuvos bankas (LB) turi sumokėti 34.900 Eur kompensaciją 2011-aisiais atleistam Kredito įstaigų priežiūros...

Verslo aplinka
2021.03.05
D. Grybauskaitė: komunikacija apie vakcinas nevyksta, o pats procesas – chaotiškas 1

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad komunikacija apie skepijimą nuo COVID-19...

Verslo aplinka
2021.03.05
Vengrijos premjeras nori sukurti naują Europos dešiniąją politinę jėgą

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas penktadienį paragino suformuoti naują Europos dešinės...

Verslo aplinka
2021.03.05
Teismas nurodė A. Navalnui sumokėti 0,5 mln. rublių J. Progožinui už garbės įžeidimą

Maskvos Liublino rajono teismas iš dalies patenkino verslininko Jevgenijaus Prigožino ieškinį opozicijos...

Verslo aplinka
2021.03.05
E. Ramonas. Y ir Z kartos iš verslo nori daugiau nei tik pardavėjo ir pirkėjo santykių

Pandemijos pristabdytas gyvenimas mums atnešė daugiau ir staigesnių pokyčių nei galima pamatyti siužeto...

Verslo aplinka
2021.03.05
Žemei draugiška Utenos darykla – pavyzdys net tarptautiniu mastu Verslo tribūna 1

Ieškant tvaraus verslo pavyzdžių, nereikia žvelgti labai toli. Visiškai „žalią“ energiją naudojanti...

Rinkos
2021.03.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus