Ciniškas ES tūpsnis Kinijai

Didžiulė diplomatinė pergalė Pekinui. Smūgis Joe Bidenui į dantis. Tokiais vertinimais užsienio žiniasklaidos apžvalgininkai pasitiko ES ir Kinijos susiderėtą investicijų susitarimą.
Ir negali nesutikti. Nors kai kurie užsienio apžvalgininkai teigė, kad Europos Sąjunga yra naivi pasirašydama susitarimą su Kinija. Greičiausiai naivumas čia niekuo dėtas. ES turėjo ekonominį interesą, ypač Vokietijos automobilių gamintojai, naujo koronaviruso pandemijai parklupdžius regiono ekonomikas, sudaryti susitarimą su Kinija.
O Kinija turėjo labai aiškų politinį motyvą būti pripažinta ir, dar nepradėjus darbo, įkąsti naujo JAV prezidento administracijai. Tiesa, Amerika ragino Bendriją neskubėti pasirašyti susitarimo ir palaukti, kol į Baltuosius rūmus įžengs J. Bidenas.
Tačiau Bendrijos viduje nuotaikos dėl transatlantinių santykių renesanso išlieka pesimistinės. Dar prieš rinkimus politologai VŽ pabrėžė, kad, nepaisant pasikeitusios retorikos, ambicingų susitarimų su JAV tikėtis sudėtinga. O ypač dabar, kai visą pasaulį tiesiog pribloškė Kapitolijaus šturmo vaizdai ir Amerika ilgai gydysis randus. Tad ES nusprendė nelaukti.
Vis dėlto, nepaisant Europoje vis garsiau girdimo savarankiškumo retorikos, JAV Europai išlieka svarbus saugumo garantas. Be to, JAV ir Europą ir toliau sieja ir sies bendros vakarietiškos vertybės.
Keistai atrodo kai kurių apžvalgininkų teiginiai apie tai, kad Europa ateityje turės pasirinkti tarp JAV ir Kinijos. Pasirinkimo nėra ir negali būti. Kinija nuolat pažeidžia žmogaus teises, teisės viršenybės principą. Šalies valdžia laužo tarptautines sutartis naikindama Honkongo autonomiją, nepaisydama laisvosios prekybos susitarimo su Australija įvedė tarifus dėl australų kritikos Pekino represijoms. Kinija ir toliau vykdo represijas prieš musulmonų etninę mažumą uigūrus ir t. t.
ES gina teisės viršenybės principą ir žmogaus teises, tai, kas vyksta Kinijoje, yra absoliučiai nesuderinama su Bendrijos vertybėmis. Dar visai neseniai pati Bendrija sau nebūdingai drąsiai pavadino Kiniją sistemine priešininke. Tik pasirašydama šį susitarimą tai pamiršo.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad dabar netinkamas laikas kurti glaudesnius santykius su Kinija. Susitarimą dar turės patvirtinti visos ES valstybės narės ir Europos Parlamentas. Tikėkimės, kad bent tuomet Bendrija prisimins savo įsipareigojimą deklaruojamoms vertybėms ir neleis Pekinui išsipirkti nuodėmių atleidimo.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti