„Gyvulių ūkio“ principas kovos su pandemija fronte

Publikuota: 2021-01-11
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Vakcinavimo procesas Europos Sąjungoje (ES), taip pat ir Lietuvoje, prasidėjęs vėliau nei Jungtinėje Karalystėje ar JAV, įsibėgėja vangiai ir yra apgaubtas įvairių biurokratinių paslapčių. Be to, išryškėjo šalutiniai simptomai, kuriuos buvo galima prognozuoti – nekantriausieji jau ieško būdų, kaip lygioje visuomenėje sukurti „lygesnių“ luomą.

Aplinkybės tam – palankios, nes europiečiai pralaimi ne tik greičiu, bet ir tuo sunkiau pasveriamu rodikliu, kuris vadinamas proceso skaidrumu ir aiškumu.

Štai sutarčių su vakcinų gamintojais detalės, kaip paaiškino už sveikatos apsaugą ir maisto saugą atsakinga Europos Komisijos narė Stella Kyriakides, laikomos paslaptyje, nes sutartys konfidencialios, o tokios informacijos atskleidimas pakenktų vykstančioms deryboms.

Nėra jokio argumentuoto paaiškinimo – kodėl tie patys skiepai jau leidžiami britams ir amerikiečiams, o Europos vaistų agentūra (EVA) vis „tempia gumą“.

Pavyzdžiui, leidimą „Modernos“ skiepui EVA sutiko paspartinti tik po galingo ES vadovų spaudimo – ir vis viena, pavilkino dar bent dvi dienas. Sprendimą dėl leidimo Oksfordo universiteto ir „AstraZeneca“ vakcinai agentūra iš pradžių apskritai nukėlė į vasarį ir tik praėjusį penktadienį prabilo apie galimą sprendimą sausio pabaigoje.

Tikriausiai ne visiškai dera tokius duomenis gretinti, tačiau statistika yra statistika: šeštadienį Lietuvoje buvo nustatyta 1.490 naujų užsikrėtusiųjų COVID-19, o paskiepyti buvo 295 asmenys.

Lietuvos reguliavimo nenaudai liudija ir vadinamosios šeštosios dozės istorija – jeigu Lietuva nuo pat pradžių būtų naudojusi dabar jau įteisintą šeštą dozę iš vieno „Pfizer“ ir „BioNTech“ flakonėlio – jau turėtume paskiepytais keliais tūkstančiais žmonių daugiau.

Suvaržyto socialinio gyvenimo nuvarginti žmonės pradėjo „vakcinų karus“. Vieni žūtbūt stengiasi įsisprausti į prioritetinį sąrašą, o kiti – apeiti eilę, pasinaudodami pažintimis, įtaka ar dar kokiomis nors gudrybėmis.

Kitaip ir negalėjo būti – kol skiepų dozių tik tūkstančiai, o Sveikatos apsaugos ministerija tik sausio pradžioje pati sužinojo, kokiu grafiku ir kokia apimtimi į Lietuvą iki kovo mėnesio bus gabenama vakcina.

Praėjusią savaitę perskaitęs sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymą, kuriame išvardytos prioritetinės skiepijimo grupės, prezidentas Gitanas Nausėda per savo patarėją perdavė pasigedęs konkretumo. VŽ tam pritartų: juk svarbu ne sąrašas eilėje, o kada ji ateis.

Aišku, ministrą dabar galima tik užjausti, bet informacijos nebuvimas, proceso neskaidrumas, konfidencialumas ir paslaptys tik kaitina aistras. Dažnas pasijuto nuviltas, kad būtent jo indėlis kovoje su koronavirusu nebuvo įvertintas prioritetiniu numeriu.

„Policijos pareigūnai vienareikšmiai yra toje pačioje fronto linijoje kartu su kitais statutiniais tarnautojais, turbūt ir su tais pačiais medikais. Mūsų kasdienybė yra ta, kad kiekvieną dieną turime vis naujus ir naujus kontaktus“, – argumentavo Renatas Požėla, policijos generalinis komisaras.

Lietuvos prekybos įmonių asociacija (LPĮA) paprašė įtraukti ir mažmeninės prekybos sektoriaus darbuotojus: kasininkus-pardavėjus, konsultantus, prekybos salės darbuotojus. „Šie darbuotojai jau 10 mėnesių dirba „priešakinėse linijose“, – reziumuoja Rūta Vainienė, LPĮA vykdomoji direktorė.

LR odontologų rūmai prašė įtraukti gydytojus odontologus, gydytojus odontologus specialistus ir burnos priežiūros specialistus į prioritetinę, COVID-19 vakcina skiepijamų asmenų, grupę.

Tai tik keli pavyzdžiai, kai spaudimą didina įvairios interesų grupės.

Gyvename socialioje visuomenėje, kurioje žmonių kontaktai neišvengiami – esi policininkas, mokytojas, pardavėjas, advokatas ar gamyklos vadovas.

Dėl jau minėtų aplinkybių tvarka ir šiaip atrodo neskaidri. Būtų labai blogai, jeigu tą jausmą stiprintų nuojauta, kad prioritetinėmis grupėmis tampa ne tie, kurie iš tiesų svarbesni, o tie – kurių profsąjungos agresyvesnės ar lobistai įtakingesni. Požymių, kad valstybė tokiam spaudimui yra linkusi nusileisti, jau yra. O pridėjus dar ir pavienius piktnaudžiavimo pasinaudojus asmenine įtaka atvejus nenoromis kyla įtarimų, kad vakcinavimo procesas, kuris turėtų visuomenę grąžint į įprastą gyvenimą, tik kuria naują „gyvulių ūkį“.

Prioritetinių grupių skiepijimas turi apsaugoti nuo perkaitimo sveikatos apsaugos sistemą. Todėl kiekvienas „per pažintį“ ar dėl įtakingesnio lobisto paskiepytas asmuo atitolins dieną, kai sveikatos apsaugos sistemai nebegrės pavojus ir galima bus pradėti galvoti apie suvaržymų švelninimą. Toks turėtų būti pagrindinis visos visuomenės, o ir visų interesų grupių prioritetas.

VŽ požiūriu, dėl visos virtinės aplinkybių skiepijimo vajaus pradžia Lietuvoje nebuvo sklandi. Sudarant prioritetų eilę nepamėginta net preliminariai prognozuoti, kada tikimasi paskiepyti šias grupes, nekalbant jau apie tą visuomenės dalį, kuri nepatenka tarp prioritetų ir kuri kol kas guodžiama miglotu pažadu: „šiais metais“.

Valstybė taip pat turėtų labiau pasistengti sklaidydama miglą ir kuo greičiau nustatydama aiškią tvarką. Kiekvienas skiepytis norintis gyventojas turi kuo greičiau ir labai aiškiai sužinoti – ar jam reikia laukti, ar kur nors kreiptis, ar jis bus pakviestas, ar turi pats užsiregistruoti ir kur registruotis. Svarbu žinoti, ar, kai jau vakcinos bus daugiau, procesas bus spartinamas išplečiant skiepijimo vietų skaičių. Galų gale, kadangi verslo įmonės jau yra pareiškusios norą įsigyti vakcinos ir pačios skiepyti darbuotojus – ar bus tokia komercinio skiepijimo galimybė?

Atsakymai į šiuos klausimus visiškai nepašalintų įtampos karantino išvargintoje visuomenėje, bet bent jau pačiai sistemai būtų aiškiau. Juk smagiau ne tik matyti šviesą tunelio gale, bet ir žinoti – kiek iki jos liko kelio.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
J. Bidenas pasikalbėjo su V. Putinu: išreiškė paramą Ukrainos suverenitetui ir susirūpinimą dėl A. Navalno

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pasikalbėjo telefonu,...

Verslo aplinka
2021.01.26
JAV Senatas patvirtino A. Blinkeną valstybės sekretoriumi

JAV Senatas antradienį lengvai patvirtino Anthony Blinkeną valstybės sekretoriumi, jo kandidatūrą parėmus ir...

Verslo aplinka
2021.01.26
TVF: po pandemijos greičiausiai atsigaus JAV ir Kinija  Premium

Antradienį Tarptautinis valiutos fondas (TVF) atnaujino prognozę, kurioje skelbia, kad pasaulinė ekonomika...

Finansai
2021.01.26
Švietimo ministerija siūlo didinti studijų finansavimą skiriant tam 35 mln. Eur

Švietimo ministerija siūlo didinti aukštojo mokslo studijų finansavimą, per ateinančius ketverius metus tam...

Verslo aplinka
2021.01.26
TVF pagerino šių metų pasaulio ekonomikos prognozę

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) antradienį pagerino pasaulio ekonomikos prognozę. TVF prognozuoja,...

Verslo aplinka
2021.01.26
Vokietijos eksportuotojai pozityvūs, nors virš ekonomikos tvenkiasi debesys Premium

Vokietijos eksportuojančių bendrovių apklausą atlikęs IFO institutas konstatuoja, kad metus šalies verslas...

Pramonė
2021.01.26
Lietuvą atsigavimo kelyje ima lenkti Estija ir Šiaurės šalys  Premium

Pirmaisiais šių metų mėnesiais Lietuvą lenktynėse, kuri pirmiau sugrįš į ikipandeminį lygį, ima lenkti tokios...

Finansai
2021.01.26
G. Mažeika: „Kai kuriems verslams – tai ne krizė, o tiesiog stipriai pasikeitusi verslo aplinka“ Verslo tribūna

Verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai” ekspertai nuolat intensyviai dirba su įmonių...

Reshape! Business
2021.01.26
Registrų centras atvėrė daugiau duomenų verslui ir visuomenei 

Registrų centras antradienį atvėrė daugiau Juridinių asmenų registro duomenų. Visuomenė galės nemokamai...

Verslo aplinka
2021.01.26
Italijos premjeras atsistatydina, didindamas politinę krizę šalyje

Italijos premjeras Giuseppe Conte antradienį pranešė apie atsistatydinimą, taip sukeldamas naują politinę...

Verslo aplinka
2021.01.26
J. Bideno ekonomikos skatinimo programa kėsinasi nukarūnuoti augimo akcijas  Premium 1

Su naująja prezidento administracija Vašingtone ir vieno Demokratų partijos balso persvara JAV Kongrese atėjo...

Rinkos
2021.01.26
Estijoje prisaikdinta naujoji koalicinė vyriausybė

Estijos parlamente antradienį davė priesaiką premjerės Kajos Kallas vadovaujama naujoji koalicinė vyriausybė,...

Verslo aplinka
2021.01.26
Sveikatos ekspertai siūlo tęsti karantino priemones 5

Prie Vyriausybės suburta sveikatos ekspertų taryba siūlo karantino priemones tęsti, kol pandemijos kontrolę...

Verslo aplinka
2021.01.26
„AstraZeneca“ padidino Europai planuojamų pristatyti COVID-19 vakcinų kiekius vasariui 1

Farmacijos kompanija „AstraZeneca“ padidino Lietuvai ir kitoms Europos Sąjungos (ES) narėms planuojamų...

Verslo aplinka
2021.01.26
Ar KAM išjudins Lietuvos gynybos pramonės traukinį? 1

Praėjusią savaitę krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas interviu BNS užsiminė apie Krašto apsaugos...

Verslo aplinka
2021.01.26
Rizikos: kas mūsų laukia 2021 m. Verslo tribūna

Naujos ir sparčiai besikeičiančios technologijos kelia naujų iššūkių, kaip ir klimato kaita bei su ja...

Paslaugos
2021.01.26
Pirmadienį Lietuvoje nustatyti 686 nauji COVID-19 atvejai, mirė 14 žmonių

Pirmadienį Lietuvoje nustatyti 686 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 14 žmonių, antradienį pranešė...

Verslo aplinka
2021.01.26
Vakcinų tiekimo sutrikimai Lietuvos plano nekeičia 3

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienio vakarą vakcinų nuo koronaviruso tiekimo Europos Sąjungai...

Verslo aplinka
2021.01.26
Dėl ribojimų įsigyti mišką Lietuvai gresia ES sankcijos 6

Aplinkos ministerija antradienį perspėjo, kad Europos Komisija gali pradėti pažeidimo procedūrą prieš...

Finansai
2021.01.26
JAV Senatas patvirtino J. Yellen iždo sekretore

Janet Yellen pirmadienį didele balsų persvara buvo patvirtinta JAV iždo sekretore, tikintis, kad jos glaudus...

Verslo aplinka
2021.01.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus