JAV neberibos oficialių kontaktų su Taivanu

JAV nutraukia dešimtmečius galiojusius ribojimus dėl oficialių amerikiečių pareigūnų kontaktų su Taivanu, šeštadienį pareiškė šalies diplomatijos vadovas Mike'as Pompeo. Anot jo, sudėtingi vidaus apribojimai, reguliuojantys diplomatų, tarnybos narių ir kitų asmenų ryšius, buvo įvesti bandant nuraminti Pekino komunistinį režimą, ir pridūrė, kad daugiau to nebus.
Šis pareiškimas, paskelbtas likus mažiau nei dviem savaitėms iki dabartinio JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos darbo pabaigos, neabejotinai įsiutins Kiniją, kuri Taivaną laiko savo teritorija ir pasaulinėje arenoje stengiasi jį išlaikyti izoliuotą.
Kol kas neaišku, ką šis pokytis reiškia praktiškai. M. Pompeo teigė, kad vykdomosios valdžios ryšius su Taivanu tvarkys Taivano Amerikos institutas (TAI), kuris priklauso JAV vyriausybei ir yra de facto ambasada.
Pyktis dėl vizito
Pekinas priešinasi bet kokiam Taivano diplomatiniam pripažinimui.
M. Pompeo pareiškimas išplatintas praėjus vos dviem dienoms po to, kai Kinija perspėjo, jog JAV brangiai sumokės, jeigu Kelly Craft, šalies ambasadorė prie Jungtinių Tautų, neatšauks planų trečiadienį nuvykti vizito į Taivaną.
Jungtinės Valstijos už savo neteisingus veiksmus brangiai sumokės, sakoma Kinijos misijos prie JT pareiškime dėl K. Craft planų.
Taip pat priduriama, kad Kinija primygtinai ragina JAV nutraukti beprotišką provokaciją, nebekelti naujų sunkumų šalių santykiams bei bendradarbiavimui Jungtinėse Tautose ir nustoti eiti neteisingu keliu.
Išaugęs priešiškumas
JAV misija prie JT ketvirtadienio vakarą pranešė, kad K. Craft per savo vizitą, kurį oficialiai pasveikino Taibėjus, sustiprins tvirtą ir nuolatinę JAV vyriausybės paramą Taivano tarptautinei erdvei.
TAI buvo įkurtas 1979 m., kai JAV deklaravo žemyninės Kinijos diplomatinį pripažinimą pagal istorinį susitarimą, reikalaujantį nutraukti oficialų Taivano pripažinimą.
Vis dėlto Vašingtonas tebėra tvirtas Taibėjaus sąjungininkas, o JAV yra įpareigotos savo pačių įstatymais pasirūpinti, kad Taivanas galėtų apsiginti. Pastaruoju metu salai parduodama vis daugiau modernios ginkluotės. JAV prieštarauja bet kokiam žingsniui pakeisti dabartinį Taivano statusą jėga.
Įtampa neslopsta
Karinė įtampa tarp žemyninės Kinijos ir Taivano per pastaruosius metus išaugo ir yra didžiausia nuo 10-o dešimtmečio vidurio, sako kai kurie analitikai.
Kinų reaktyviniai lėktuvai pernai įvykdė rekordiškai daug 380 įsiveržimų į Taivano gynybos zoną, antradienį pranešė vienas kariškis.
Pekino priešiškumas labai išaugo po to, kai 2016 m. Taivano prezidento rinkimus laimėjo Tsai Ing-wen (Cai Ingven); ji atmeta Pekino tvirtinimą, kad sala yra vienos Kinijos dalis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti