Turkijos mokslininkai sukūrė itin greitą, 99% tikslų COVID-19 testą

Įvairių šalių mokslininkai eksperimentuoja kurdami koronaviruso testus, kurie sudarytų mažiau diskomforto besitiriantiems ir būtų greitesni už vadinamuosius PGR testus, nustatančius viruso genetinę medžiagą (RNR). Turkijos universiteto mokslininkai tikina, kad jiems tai pavyko, rašo Euronews.
Ankaroje, Turkijoje, esančio Bilkento universiteto mokslininkai pranešė sukūrę naują diagnostikos produktą Diagnovir, kuriuo, pasitelkiant nanotechnologijas, paciento kūne aptinkamas COVID-19.
Ali Aytac Seyman, Nacionalinio nanotechnologijų tyrimų centro mokslininkas, Euronews aiškina, kad pirmiausia iš paciento burnos paimama seilių, jos sumaišomos su specialiu tirpalu, ir užlašinamos ant patogeno aptikimo lusto.
Tyrimo rezultatai išties itin aukšto tikslumo, reziumuoja A. Seyman.
Svarbu tai, kad testo rezultatas aiškus jau po 5-10 sekundžių, jei yra teigiamas, ir trunka iki 20 sekundžių, kai testo rezultatas neigiamas. Tuo metu PGR testų rezultatų pacientams dabar tenka laukti kur kas ilgiau.
Turkijos mokslininkai tikisi, kad naująjį testą atsakingos valdžios institucijos patvirtins netrukus ir per ateinančius porą mėnesių bus galima pradėti masinę testo Diagnovir gamybą. Tikimasi, kad naujasis produktas galų gale pakeis PGR testus.
Du būdai
Siekiant laiku diagnozuoti koronavirusą ir suvaldyti viruso plitimą, šiandien Lietuvoje pasitelkiami du testavimo metodai molekuliniai ir serologiniai. Jais nustatomi skirtingi koronaviruso infekcijos rodikliai.
Molekuliniai testai nustato viruso genetinę medžiagą (RNR) ir dažniausiai vadinami genetiniais arba PGR testais. Molekuliniai testai parodo, ar žmogus testo atlikimo metu serga virusu ir ar yra potencialus ligos nešiotojas.
Siekiant laiku diagnozuoti ir pagydyti ligą bei užkirsti kelią jos platinimui, pirmiausia, šie testai atliekami turintiems koronavirusui būdingus simptomus, kai asmuo karščiuoja, kosėja ar kankina dusulys.
Šie testai informatyviausi tuomet, kai atliekami dar ankstyvame infekcijos etape dar pirmąją infekcijos savaitę.
Tyrimas atliekamas paėmus nosiaryklės mėginį, nes virusas patenka į žmogaus organizmą oro lašeliniu būdu per kvėpavimo takus. Kvėpavimo takų ląstelėse virusas dauginasi, todėl mėginyje galima aptikti viruso RNR.
Tuo metu greitieji serologiniai testai tiria paciento kraujyje žmogaus imuninio atsako į virusą produktus antikūnus, susidariusius žmogaus organizme, vystantis imuniniam atsakui į koronaviruso infekciją. Šie testai leidžia aiškiau matyti šalies epidemiologinį paveikslą, valdyti šios infekcijos plitimą, įvertinti, kiek žmonių jau yra persirgę ir kokių priemonių būtų galima imtis tolimesniam ligos valdymui.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, greitųjų serologinių testų nerekomenduojama naudoti koronaviruso infekcijai diagnozuoti, nes šiuo metu dar nėra pakankamai tyrimų apie jų patikimumą.
Greitieji testai informatyviausi antrąją infekcijos savaitę, kai aktyvinamas imuninis atsakas į virusą. Testui atlikti paimami ir tiriami kraujo mėginiai, kur cirkuliuoja susidarę antikūnai.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti