Skyrybų dramos atomazga: JK pasitraukė iš ES bendrosios rinkos, įsigalioja susitarimas

Publikuota: 2021-01-01
Dominic Lipinski („PA Wire/PA Images“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Dominic Lipinski („PA Wire/PA Images“ / „Scanpix“) nuotr.

Jungtinė Karalystė (JK), Londono Big Benui išmušus 23 val. (1 val. Lietuvos laiku), pasitraukė iš Europos Sąjungos (ES) bendrosios rinkos ir muitų sąjungos.

Pereinamojo laikotarpio pabaiga žymi galutinį tašką JK ir ES skyrybų dramoje. Nuo sausio 1 d. britai su Bendrija prekiaus pagal naujas taisykles. ES ir JK sulauks pokyčių visose gyvenimo srityse.

Nors JK ir ES po sudėtingų derybų pavyko susitarti dėl prekybos nulio tarifų, nulio kvotų režimu, ekspertai perspėja, kad administracijos naštos padidėjimo verslui išvengti nepavyks. Pasibaigus pereinamajam laikotarpiui nebebus taikomos ES taisyklės ir iškart neliks laisvo daugiau kaip 500 mln. žmonių judėjimo tarp JK ir 27 ES valstybių.

Pirmą kartą po dešimtmečių pertraukos sugrįš muitinės patikrinimai prie sienos, nepaisant laisvosios prekybos susitarimo tikimasi eilių ir sutrikimų dėl papildomo kanceliarinio darbo.Be to, sudarytas susitarimas neapima 80% britų ekonomikos sudarančių paslaugų.

Susitarti dėl prekybos sąlygų pavyko paskutinę minutę, todėl verslas techniškai neturėjo galimybių visiškai pasiruošti pasikeitusiai realybei. Europos Parlamentas net nespėjo susitarimo ratifikuoti, tai bus padaryta tik šį mėnesį. Neabejojama, kad pirmaisiais mėnesiais nepavyks išvengti trikdžių ir išaugusių prekybos kaštų. Prognozuojamos eilės pasienyje.

Plačiau apie visus laukiančius pokyčius išsamiai kviečiame skaityti ČIA.

Pasirašiusi ES prekybos susitarimą su britais, Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, neslėpė, kad pasiektas susitarimas Europai yra karčiai saldus. VŽ jau rašė, kad prekybos susitarimas paradoksalus: susitarta dėl prastesnių prekybos ryšių negu jie buvo iki tol. 

„Tai buvo labai ilga kelionė, tačiau dabar metas „Brexit“ palikti užnugaryje. Mūsų ateitis kuriama Europoje“, – teigė Europos Komisijos pirmininkė.

Pats skyrybų architektu buvęs JK premjeras Borisas Johnsonas britams pareiškė, kad „šios didžios šalies likimas dabar tvirtai yra mūsų rankose“.

„Ši akimirka pagaliau ateina ir laikas ja pasinaudoti“, – sakė B. Johnsonas.

B. Johnsonas sakė, kad ketvirtadienis pranašauja „naują pradžią mūsų šalies istorijoje ir naujus santykius su ES“.

Vadovas ketvirtadienį pareiškė, kad pasibaigus pereinamajam laikotarpiui po „Brexito“ iš ES galutinai pasitraukusi Britanija bus „atvira, dosni, orientuota į aplinkinį pasaulį, internacionalistinė ir laisvai prekiaujanti“ šalis.

„Turime laisvę savo rankose, ir nuo mūsų priklauso, kaip labiausiai ja pasinaudosime“, – premjeras sakė savo naujametiniame kreipimesi.

Savo kalboje B. Johnsonas išreiškė viltį, kad koronaviruso krizė greitai baigsis, randantis vis daugiau vakcinų, įskaitant sukurtą Jungtinėje Karalystėje – Oksfordo universiteto ir bendrovės „AstraZeneca“.

nuotrauka::1nocrop

Vis dėlto priešakyje tebelaukia „sunki kova“, Britanijoje aptikus naują, užkrečiamesnę koronaviruso atmainą, sakė jis.

Britanija, perimanti pirmininkavimą Didžiajam septynetui (G-7) ir organizuosianti Jungtinių Tautų viršūnių susitikimą klimato kaitos klausimu COP 26, dirbs su partneriais visame pasaulyje, sakė B. Johnsonas.

Jis taip pat paragino užtikrinti JK sričių vienybę, dėl „Brexito“ sagos ypač išryškėjus jų nesutarimams.

„Ir manau, kad pasireikš visa aprėpiantis šios šalies žmonių instinktas susivienyti kaip vienai Jungtinei Karalystei – Anglijai, Škotijai, Velsui ir Šiaurės Airijai – dirbant kartu, kad išreikštume savo vertybes visame pasaulyje“, – kalbėjo vyriausybės vadovas.

„Draugė ir sąjungininkė“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas savo ruožtu ketvirtadienį pareiškė, kad Britanija ir po „Brexito“ išliks „mūsų draugė ir sąjungininkė“.

Savo naujametiniame kreipimesi į tautą E. Macronas pareiškė: „Šį vakarą, pirmąjį kartą, kuri nors šalis – Jungtinė Karalystė – paliks Europos Sąjungą.“

Proeuropietiškų centristinių pažiūrų prezidentas pakartojo savo įsitikinimą, kad JK sprendimas palikti ES buvo „daugybės melo ir netikrų pažadų“ rezultatas“.

Jis taip pat kaltino „Europos negalavimus“, sukūrusius sąlygas „Brexitui“ 2016 metais, bet tuo pačiu pakartojo, kad Prancūzijos „likimas“ yra Europa.

E. Macronas įnirtingai kritikavo užbaigti 47 metus trukusią narystę Bendrijoje ir ne kartą smerkė „melą“, esą teikusį peno „Brexito“ kampanijai.

E. Macronas stengėsi patikinti, kad Prancūzijos ekonomika nebus itin neigiamai paveikta. Pasak jo, su Londonu suderėtas susitarimas dėl prekybos ryšių po „Brexito“ padės „apginti mūsų interesus, mūsų pramonės įmones, mūsų žvejus ir mūsų Europos vienybę“.

Europos Komisija patvirtino, kad anglų kalba liks oficialia bendrijos kalba ir po „Brexito“, rašo „Euronews“.

Tiesa, paskutiniu susitarimu dėl prekybos JK ir ES derybos greičiausiai nesibaigs. Ir ateityje teks tartis dėl bendradarbiavimo įvairiais klausimais. 

JK – svarbi finansų ir diplomatijos žaidėja, svarbi NATO narė – yra pirmoji šalis, išstojusi iš ES, įkurtos šalims po Antrojo pasaulinio karo vienyti. ES netenka 66 mln. gyventojų ir 2,32 trln. eurų vertos ekonomikos.

Iššūkiai pasienyje

Prancūzijos šiauriniame Kalė uostamiestyje esančiame Eurotunelio terminale nuo vidurnakčio pareigūnai pradėjo taikyti naujas muitinės procedūras. Pirmasis patikros sulaukė vienas sunkvežimis iš Rumunijos, gabenęs pašto siuntas ir siuntinius.

Pervežimų bendrovės „HSF Logistics“, užsiimančios daugiausiai šviežios mėsos ir šaldytų prekių gabenimu tarp Britanijos ir Europos, direktorius Mattas Smithas sakė, kad prieš įsigaliojant naujai tvarkai Naujųjų metų išvakarėse išsiuntė į ES 15 sunkvežimių.

Po „Brexito“ veiksianti JK vyriausybės sukurta muitinės patikrų sistema dar visai nauja. M. Smithas svarsto, kaip verslui seksis pildyti naujus dokumentus.

„Tiesą sakant, nesu visiškai ramus – atrodo, kad bus truputėlis galvosopio, – jis sakė naujienų agentūrai AFP. – Šioje eilėje kažkuriame etape bus trikdžių.“

Tačiau kad ir kokių iškiltų naujų kliūčių, Britanijos vyriausybė neabejoja „Brexito“ nauda.

Pirmasis keltas

Kalė uoste penktadienį prisišarvavo pirmasis keltas, atplaukęs iš Jungtinės Karalystės po šalies pasitraukimo iš ES muitų sąjungos, o trijų dešimčių keltu atvykusių transporto priemonių pasienio patikros procedūros praėjo sklandžiai, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.

Operatorės „P&O Ferries“ valdomas keltas „The Pride of Kent“ Kalė prieplaukoje prisišvartavo 7 val. 15 min. Grinvičo laiku (9 val. 15 min. Lietuvos laiku), praėjus kelioms valandoms po Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš muitų sąjungos ir bendrosios rinkos, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui po „Brexito“.

Tai buvo pirmasis keltas, atplaukęs į Kalė iš Britanijos po Naujųjų metų sutiktuvių.

Pagal vadinamąsias išmaniųjų sienų taisykles, kurias Prancūzijos institucijos įgyvendino siekdamos sumažinti eiles, vežėjai iš anksto turi nusiųsti informaciją apie savo krovinius ir išvažiuoja su visu eismo srautu arba būna pakviečiami tolesniems patikrinimams.

Iš 36 sunkvežimių, išriedėjusių iš kelto „The Pride of Kent“, atvykusio iš Didžiosios Britanijos Doverio uosto, trims buvo liepta sustoti atlikti papildomus patikrinimus, pranešė AFP korespondentas.

Kalė uosto vadovas Jeanas-Marcas Puissesseau ketvirtadienį pareiškė, kad pareigūnai nesijaudina dėl naujos tvarkos, nes buvo atlikti reikalingi mokymai, o į infrastruktūrą investuota 13 mln. Eur.

Maždaug 70% prekybos tarp Didžiosios Britanijos ir ES vyksta per Prancūzijos Kalė ir Diunkerko uostus. Vidutiniškai per šiuos uostus keliauja 60.000 keleivių ir 12.000 sunkvežimių per parą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Prasidėjo A. Navalno teismo posėdis

Pirmadienį prasidėjo sulaikyto Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno teismo posėdis. Remiantis A.

Informacinį saugumą turi užtikrinti tiek institucijos, tiek privačios bendrovės

Pandemijos metu dėmesys krašto gynybai ir saugumui negali mažėti, o šalies institucijos turi užtikrinti...

Timas Cookas: „Parler“ galėtų grįžti į „App Store“, jei įgyvendintų pokyčius

Timas Cookas, „Apple“ vadovas pareiškė, kad socialinis tinklas „Parler“ galėtų grįžti į „Apple App Store“,...

„Samsung“ imperijos paveldėtojui – 2,5 metų kalėjimo

Pietų Korėjos milžinės „Samsung Electronics“ viceprezidentui, akcijų paveldėtojui ir kompanijos faktiniam...

Sekmadienį nustatyti 476 nauji COVID-19 atvejai, mirė 21 žmogus 5

Sekmadienį Lietuvoje nustatyti 476 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 21 žmogus, pirmadienį pranešė...

G. Landsbergis: išnaudoti dar ne visi sankcijų Baltarusijos režimui instrumentai Premium 1

Europiniu lygiu suderintos sankcijos Baltarusijos režimui neturi pakenkti paprastų tos šalies žmonių...

„Zurich Insurance Group“ nutraukė bendradarbiavimą su „Nord Stream 2“

Šveicarijos draudimo kompanija „Zurich Insurance Group Ltd.“ dėl JAV sankcijų grėsmės nutraukė...

JAV griežtai pasmerkė A. Navalno sulaikymą Maskvoje

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo sekmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos „griežtai smerkia“ į...

Kinijos ekonomika pernai ūgtelėjo 2,3%

Kinijos ekonomikos augimas paskutinį pernai metų ketvirtį grįžo prie ikipandeminio tempo. Būtent paskutinieji...

Elektronikos prietaisų gamybos testavimo linija Verslo tribūna

Elektronikos prietaisų gamintojui, įsikūrusiam Lietuvoje, prireikė atnaujinti testavimo liniją. Padidėjusi...

Pramonė
06:30
„Telia“ pasitelkė „BMK Vision“: tikslūs duomenys leidžia gerinti paslaugų kokybę Verslo tribūna

Tiksliai stebėti salonų lankytojų srautus, juos analizuoti ir remiantis šiais duomenimis tobulinti vidinių...

Rinkodara
06:00
Ar atoslūgį pakeis investicijų potvynis?

Po tiesioginių užsienio investicijų (TUI) piko 2019 m. ir Europoje, ir Lietuvoje pernai jautėsi šioks toks...

Kurios šalys ir kam sumažino PVM, kas laukia Lietuvoje Premium

Per pandemiją tik dvi šalys – Vokietija ir Airija – laikinai apkarpė standartinį PVM tarifą, tačiau atskiroms...

Finansai
05:45
Nebeliko išimties vienintelio UAB akcininko duomenų registravimui Premium 1

Nuo metų pradžios pasikeitė uždarosios akcinės bendrovės (UAB) vienintelio akcininko duomenų registravimo...

Finansai
05:45
VMU: pirkėjams užtikrinama medienos sortimentų įvairovė, rangovams – darbų stabilumas Verslo tribūna

Medienos ruošos proceso efektyvumas, patikimų partnerių turėjimas ir lankstus reagavimas į rinkos pokyčius...

A. Navalnas sulaikytas oro uoste, jo buvimo vieta nežinoma 22

Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas sekmadienio vakarą grįžo į Maskvą iš Vokietijos. Oro uoste jį išsivedė...

Verslo aplinka
2021.01.17
A. Navalno lėktuvas nusileido Maskvoje

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas grįžo į Rusiją, lėktuvas nusileido Šeremetjevo oro uoste,...

Verslo aplinka
2021.01.17
Maskva laukia sugrįžtant A. Navalno 4

Ko gero, Maskva pastaraisiais metais nieko nelaukė taip grįžtant į tėvynę, kaip Aleksejaus Navalno. Socialinė...

Verslo aplinka
2021.01.17
Baltarusija saugių šalių reitinge iš 16 vietos nukrito į 114

Pasaulinės duomenų bazės „Numbeo“ sudaromame saugių valstybių reitinge Baltarusija per metus nukrito 98...

Verslo aplinka
2021.01.17
Vnukovo oro uoste – lyg karinė padėtis 3

Vnukovo oro uoste – karinė padėtis, taip socialiniuose tinkluose liudininkai, susirinkę į oro uostą pasitikti...

Verslo aplinka
2021.01.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus