Pabūklai kare prieš virusą jau iššovė

Publikuota: 2020-12-28
Tomo Markelevičiaus (15min/“Scanpix“) nuotr.
svg svg
Tomo Markelevičiaus (15min/“Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Pasaulio mokslininkų per rekordiškai trumpą laiką sukurtą vakciną nuo COVID-19 medikai jau pavadino šviesa tunelio gale, o praėjusį sekmadienį – istorine diena. Gruodžio 27 d. Lietuva, kaip ir kitos ES valstybės, pradėjo vakcinavimą, galintį efektyviai suvaldyti pasaulį apėmusią pandemiją.

Mūsų šalyje pirmiausiai pradėti skiepyti medikai, dirbantys su COVID-19 pacientais. Atvykus naujoms vakcinos partijoms palaipsniui bus skiepijami gyventojai. Prievartos nebus, tačiau epidemiologai perspėja: viruso plitimas gali būti suvaldytas, jei bus paskiepyta didelė dalis visuomenės. Tuomet galima tikėtis, kad ir ekonomikos traukinys vėl galės riedėti įprastiniais bėgiais, į normalų gyvenimą pradės grįžti ir verslas.

Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos ministras, šeštadienį savo „Facebook“ paskyroje pranešęs, kad vakcina pagaliau pasiekė Lietuvą, rašė: „Prasideda viltingas etapas, kai reaguosime ne „bėgdami paskui virusą“, bet kovodami su juo“.

Su COVID-19 pacientais dirbančių medikų vakcinavimas pradėtas sekmadienį 8 val. ryte ligoninėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Iš viso artimiausiomis dienomis bus paskiepyta 9.750 medikų. Dabar skiepijama „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurta vakcina, jos firminis pavadinimas yra „Comirnaty“. Šia vakcina skiepijimas vyksta du kartus su trijų savaičių pertrauka po pirmo skiepo, o pakankama imuninės sistemos apsauga susidaro praėjus savaitei po antro skiepo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kaip žurnalistams sekmadienį sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės — Kauno klinikų generalinis direktorius prof. Renaldas Jurkevičius, „tai – diena, kai kare prieš infekciją pradedama karo baigtį galinti lemti operacija.“

Netrukus turėtų būti svarstoma ir dėl kompanijos „Moderna“ vakcinos patvirtinimo Europos Sąjungoje. Be to, eilėje laukia ir „AstraZeneca“ bei dar bent trijų kompanijų sukurtos vakcinos nuo koronaviruso. Lietuvos Vyriausybė iš viso yra rezervavusi apie 7,6 mln. dozių iš šešių gamintojų. Iš jų vien „Pfizer“/„BioNTech“ – apie 1,8 mln. dozių.

A. Dulkys pabrėžė, kad dėl to, kokia tvarka bus skiepijama likusi dalis visuomenės, spręs premjerės Ingridos Šimonytės sudaryta ekspertų taryba, tačiau tiksli informacija bus žinoma tik tuomet, kai bus aišku, kokie ir kokios vakcinos kiekiai atkeliauja į Lietuvą. Po medikų ir socialinės globos įstaigų darbuotojų bei gyventojų paskiepijimo eilėje prie vakcinos galės išsirikiuoti vyresni nei 65 m. amžiaus bei lėtinių ligų turintys asmenys.

Plačiųjų gyventojų sluoksnių vakcinavimą Sveikatos apsaugos ministerija organizuos kartu su savivaldybėmis. Pastarosios skirtingai planuoja šią kampaniją.

Anot Ievos Bajoriūnienės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojos, persirgusiems COVID-19 liga ir įgijusiems imunitetą žmonėms skiepytis nėra būtina.

Dar tik pasirodžius pirmiesiems pranešimams apie sėkmingus vakcinos bandymus ir pradėtą masinę gamybą, į viešumą išlindo įvairių paskalų ir sąmokslo teorijų rezgėjai, gąsdinantys vakcinavimo pasekmėmis. Tokių pseudopranašų bei vakcinavimosi skeptikų netrūksta ir Lietuvoje. Net vakar, jau pradėjus skiepyti medikus, pasirodė „informacija“ apie neva prastėjančią vakcinuotų žmonių savijautą ir pan.

Skirtingos apklausos Lietuvoje rodo skirtingą visuomenės pasirengimą dalyvauti vakcinavimo kampanijoje. Viena jų parodė, kad du trečdaliai šalies gyventojų, kurie yra vyresni nei 18 m., planuoja skiepytis nuo COVID-19.

„Klausimas buvo formuluotas, ar žmonės sutiktų skiepytis jiems prieinama ir saugia vakcina. Konkrečiai 68% atsakė, kad tikrai taip ar greičiau taip. Tai reiškia, kad jie planuoja skiepytis“, – informavo Simonas Krėpšta, prezidento patarėjas.

Tuo metu LRT užsakymu „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenimis, 45% šalies gyventojų skiepytųsi, 22% skiepytis nesutiktų, o trečdalis dar neapsisprendė.

Skaičiuojama, kad išlaikius bent po 10.000–20.000 žmonių per savaitę vakcinavimo tempus, iki gegužės pabaigos Lietuvoje galėtų būti paskiepyta ne mažiau kaip pusė milijono gyventojų. Siekiant įgyti vadinamąjį „kolektyvinį imunitetą“, vakcinuotis arba jau būti persirgus COVID-19 liga turėtų apie 70% gyventojų. Lietuvos atveju tai būtų maždaug 1,9 mln. žmonių.

Specialistai aiškina: vakcinų principas yra „supažindinti“ imuninę sistemą su infekciniu sukėlėju ir paruošti jį atremti pilnu pajėgumu, kai jis pateks į imuninę sistemą. Pakliuvus sukėlėjui, jis yra sunaikinamas, iki kol spėja išsivystyti ligos simptomai. Vakcina yra saugiausias būdas įgyti imunitetą prieš infekcinius sukėlėjus. Tokioms užkrečiamoms ligoms, kaip COVID-19, vakcina šiuo metu laikoma svarbiausia priemone, valdant pandemiją.

VŽ primena: medikai vis garsiau skambina pavojaus varpais – net prognozuojama, kad sausį gali ištikti sveikatos sistemos griūtis. Apeliuoti į žmonių sąmoningumą ir atsakingą elgesį darosi vis sunkiau – tai parodė ir prekybos centrų šturmas prieš paskelbiant sugriežtintą karantiną, tai parodė ir šventinės dienos, kai jokių perspėjimų bei raginimų neklausantys žmonės mėgino automobiliais šturmuoti savivaldybių ribas saugančius kontrolės postus, vardindami pačius absurdiškiausius „būtinybės“ argumentus. Suvaldyta pandemija – tai pirmiausia žmonių sveikata ir išgelbėtos gyvybės. Jau turime tam priemonę – vakciną. Skiepytis sutikusių žmonių skaičius lems, kaip greitai grįšime į normalų gyvenimą, kaip greitai atsigaus verslai – iš prastovų sugrįš darbuotojai, bus kuriamos naujos darbo vietos etc. Štai, pavyzdžiui, turizmo sektorius meldžiasi, kad greičiau prasidėtų masinis gyventojų skiepijimas nuo COVID-19, panašu, kad panašiomis nuotaikomis gyvena ir kiti paslaugų bei gamybos sektoriai. Mokslininkai savo misiją atliko, dabar daug kas priklausys nuo pačių žmonių.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
E. prekyba rieda nuo kalniuko, bendrą prekybos lėtėjimą veikia infliacija Premium

Per balandį mažmeninės prekybos įmonių apyvarta sumažėjo 1,7%, o maitinimo ir gėrimų teikimo įmonių apyvarta...

Prekyba
07:30
Europa – pirmą kartą nebe didžiausia rusiškos naftos pirkėja

Tanklaiviais plukdomas rekordiškai daug rusiškos naftos, o į Indiją ir Kiniją keliauja precedento neturintys...

Rinkos
2022.05.28
Tinkamiausiais kandidatais vadovauti LVAT pripažinti S. Žalimienė ir G. Kryževičius

Tinkamiausiais kandidatais į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininko pareigas...

Verslo aplinka
2022.05.28
Šiuo metu neveikia apie 35% Ukrainos ekonomikos

Rusija Ukrainoje sunaikino daugiau nei 25.000 km kelių, kelis šimtus tiltų ir 12 oro uostų. Taip pat...

Verslo aplinka
2022.05.28
Ispanija Latvijai siunčia raketų ir papildomų karių

Ispanija pasiųs raketų „žemė-oras“ bateriją ir apie 100 karių į NATO priešakinių pajėgų misiją Latvijoje,...

Verslo aplinka
2022.05.28
V. Putinas bando įtikinti Vokietijos ir Prancūzijos vadovus švelninti sankcijas

Rusijos autoritarinis vadovas Vladimiras Putinas Vakarų lyderius bando įtikinti švelninti ekonomines...

Verslo aplinka
2022.05.28
P. Porošenka turėjo atvykti į Vilnių, bet nebuvo išleistas iš Ukrainos

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šeštadienį pranešė, kad jam buvo neleista išvykti iš šalies,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Individualiems namams – sustiprinta nuotekų kontrolė 1

Aplinkos ministerijos užsakymu kuriama speciali sistema, kuri kontroliuos individualiuose namuose gyvenančių...

Verslo aplinka
2022.05.28
A. Merkelis. Pinigų plovimo prevencijos auditas: kaip naštą paversti galimybėmis

Lietuvoje „fintech“ įmonių skaičius artėja prie 300, ir toms, kurios turi finansų įstaigos licenciją, svarbu...

Nuomonės
2022.05.28
J. Neliupšienė: investuotojai teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas 7

Investuotojai dabar visai kitaip vertina ir mato mūsų regioną, jie teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
Infografika: Rusija sparčiai „dovanoja“ ginkluotę Ukrainos pajėgoms Premium

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko ne tik sunaikinti...

Verslo aplinka
2022.05.28
Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka nutraukia ryšius su Rusija

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka penktadienį pareiškė nutraukianti ryšius su Rusija dėl...

Verslo aplinka
2022.05.28
Vienas pagrindinių Kremliaus ruporų vis dar Briuselyje – ciniškai giriasi ryšiais su ES pareigūnais Premium

Vladimiras Čižovas, Rusijos ambasadorius prie Europos Sąjungos (ES), po Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir...

Verslo aplinka
2022.05.28
O. Scholzas Vokietijos verslui su Kinija pataria elgtis atsargiau

Šalies įmonės turėtų dėti daugiau pastangų, kad diversifikuotų savo tiekimo grandines ir eksporto rinkas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvoje – rekordinis pasitikėjimas kariuomene

Tęsiantis Rusijos karui prieš Ukrainą, iki 68% išaugo pasitikėjimas kariuomene, rodo šeštadienį „Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
TBT prokuroras ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Rusija turėtų bendradarbiauti su Tarptautiniu Baudžiamuoju Teismu (TBT) tiriant įtariamus karo nusikaltimus,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Rusija gali organizuoti Niurnbergą 2.0

Rusija propagandos bei invazijos pateisinimo tikslais gali organizuoti parodomąjį karo teismą sulaikytiems...

Verslo aplinka
2022.05.28
LVŽS išsirinko kandidatus į merus, A. Verygą siunčia į Kauną

Parlamentinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Taryba penktadienio vakarą patvirtino 24...

Verslo aplinka
2022.05.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku