2021 m. biudžetas priimtas – viešųjų finansų deficitas sieks 7% BVP

Publikuota: 2020-12-22
Atnaujinta 2020-12-22 16:33
Seime vyksta 2021 m. biudžeto tvirtinimas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Seime vyksta 2021 m. biudžeto tvirtinimas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas pritarė 2021 m. valstybės biudžetui, kuriame numatoma, kad kitąmet valdžios sektoriaus deficitas sieks 7% bendrojo vidaus produkto (BVP). Biudžeto priėmimą lydėjo aštrios valdančiųjų ir opozicijos diskusijos tiek dėl paties projekto turinio, tiek ir dėl jo priėmimo procedūros.

Tekstas papildytas balsavimo dėl biudžeto priėmimo rezultatais. 

Už biudžeto priėmimą antradienį plenariniame posėdyje balsavo 77 Seimo nariai, prieš buvo 2, susilaikė 49 parlamentarai. Biudžeto projektą parėmė visa valdančioji konservatorių ir liberalių partijų koalicija, taip pat pavieniai opozicijos atstovai, pvz., Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai priklausantis Antanas Vinkus, o prieš ir susilaikė bemaž visi posėdyje dalyvavę keturių opozicinių frakcijų nariai.

Dabar biudžeto įstatymas guls ant prezidento Gitano Nausėdos darbo stalo. Ne vėliau kaip kitą savaitę jis turėtų biudžetą pasirašyti ir oficialiai paskelbti.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Formaliai prezidentas turi teisę vetuoti biudžetą, tačiau niekada iki šiol valstybės vadovai to nedarydavo. Be to, G. Nausėda ir jo patarėjai pastaruoju metu yra ne kartą pasisakę teigiamai apie naujos Vyriausybės pakoreguotąjį biudžetą ir jame numatytąjį deficitą bei priemones padėti nuo pandemijos iššūkių kenčiančiai ekonomikai.

Premjerė Ingrida Šimonytė neatmeta galimybės, kad kitąmet Seimui gali teikti ir patikslintą biudžetą, jei prireiks papildomų lėšų pandeminei krizei įveikti. Dabar pandemijos ir jos padarinių suvaldymui kitąmet numatyta 934 mln. Eur.

Pasiūlymų narstymas užtruko visą dieną

Seimas antradienį visą dieną svarstė ir balsavo dėl atskirų parlamentarų pateiktų pasiūlymų šiam teisės aktui. Finansų ministrė Gintarė Skaistė informavo, kad Vyriausybė pritarė tik vos keliems iš bemaž šešių dešimčių Seimo narių pateiktųjų pasiūlymų.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/724?placement=

Be kita ko, nepritarta opozicijos iniciatyvoms dėl lengvatinio elektros tarifo Ignalinos regiono gyventojams kompensavimo, dėl Jonavos aplinkkelio statybos, dėl įvairių sporto, kultūros ir švietimo objektų visoje Lietuvoje papildomo finansavimo, dėl papildomų lėšų skyrimo teisėsaugos institucijoms ir kt.

Vyriausybė paaiškino, kad pataisytame biudžeto projekte jau yra atsižvelgta į dalį pateiktųjų pasiūlymų, pvz., perskirstyti Specialiųjų tyrimų tarnybai skirti asignavimai, numatant daugiau lėšų pareigūnų atlyginimams didinti, bet nėra galimybių prisiimti papildomų finansinių įsipareigojimų.

Seimas sutiko su beveik visomis Vyriausybės išvadomis dėl parlamentarų pasiūlymų atmetimo.

Netikėtai pritarė milijoninėms iniciatyvoms

Tačiau pataisų svarstymo metu buvo netikėtai pritarta valdančiojo Liberalų sąjūdžio atstovo Ričardo Juškos pasiūlymui Seimo kanceliarijos darbo užmokesčio fondui papildomai skirti beveik 1,6 mln. Eur. Už tai balsavo 77 Seimo nariai ne tik iš opozicijos, bet ir iš dalies valdančiųjų gretų. Tokį Seimo balsavimą premjerė I. Šimonytė pavadino neatsakingu ir cinišku.

„Pati buvusi valdžia, nenumačiusi biudžete pinigų net tam, kam reikia minimaliai tenkinti įstatymų reikalavimus, dabar padidino dar deficitą, už kurį mane bando kalti prie kryžiaus“, – teigė ji. 

Be to, Seimas taip pat netikėtai 73 balsais pritarė valdančiosios Laisvės partijos atstovo Artūro Žukausko kompleksiniam pasiūlymui 46 mln. Eur papildomai skirti įvairioms su mokslu susijusioms programoms finansuoti, iš jų 18 mln. Eur moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai ir 14 mln. Eur – studijoms aukštosiose mokyklose.

Tačiau posėdžiui pirmininkaujantis konservatorius Jurgis Razma paskelbė pakartotinį balsavimą dėl A. Žukausko pasiūlymo. Antrąkart reikiamos Seimo daugumos jis jau nebesulaukė, nes už balsavo 67 parlamentarai.

Pakartotinis balsavimas sukėlė didelį šurmulį Seimo salėje. Opozicijos atstovai net vienu metu ėmė skanduoti „gėda!“. Kreiptasi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, siekiant išsiaiškinti, ar buvo teisėti pirmininkaujančiojo veiksmai. Komisija svarstė šį klausimą ypatingos skubos tvarka. 6 komisijos narių balsais prieš 5 konstatuota, kad pažeidimų nebuvo ir leista biudžeto priėmimo procedūrą tęsti.

Konservatorius Mykolas Majauskas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, dar ankstesnių pataisų svarstymo metu sunerimo, kad ne tik opozicija, bet ir dalis valdančiosios koalicijos partnerių balsuoja dėl pateiktųjų pasiūlymų ne vienu milijonu pakeisti biudžeto išlaidų eilutes.

„Matome, kad kai kuriais atvejais vis priartėjama prie 71 balso, nes ir kai kurie koalicijos atstovai paremia tuos pasiūlymus, kuriems nepritarė Vyriausybė. Tai jeigu norima prisiimti atsakomybę už Vyriausybės darbą, tai taip ir reikia daryti. Bet nėra atsakinga ir nuoseklu „masažuoti“ ar ardyti biudžetą papildomais milijonais, kai tam kabinetas nepritaria“, – pasipiktinęs kalbėjo M. Majauskas.

Išlaidas pavadino optimaliomis

Opozicija taip pat siūlė kitų metų valstybės biudžete numatyti papildomai beveik 100 mln. Eur kompensuoti savivaldybėms įvairias investicines ir einamąsias nenumatytąsias išlaidas. G. Skaistė pabrėžė, kad savivaldybėms kitąmet jau yra numatyta apie 70 mln. Eur daugiau nei šiemet. Be to, valdantieji yra pažadėję svarstyti Lietuvos savivaldybių asociacijos pasiūlymą įsteigti specialų, savivaldybių investicijoms skirtą šimtamilijoninį valstybinį fondą.

Diskusijos metu finansų ministrė teigė, kad biudžete numatytos išlaidos yra optimalios, o skolos suvaldymas atsispindės 2022 m. biudžete, nes dabar svarbiausia – koronaviruso pandemijos pažabojimas. 

„Suplanuotos išlaidos yra optimalios pagal tas priemones, kurios yra numatytos. Išlaidos suplanuotos pusei metų. Tikimės, kad per tą laiką pandemiją pavyks suvaldyti ir jeigu matysime, kad situacija nėra taip greitai besistabilizuojanti, kaip mes prognozuojame, turėtume biudžeto peržiūrą pavasario pabaigoje. Tada COVID-19 skirtas išlaidas galėsime padidinti“, – sakė G. Skaistė.

Anot jos, pirminė Vyriausybės užduotis yra koronaviruso pandemijos ir jos padarinių suvaldymas, o skolos suvaldymas yra kitų metų klausimas.

Numatytas padidintas Vyriausybės rezervas

Biudžeto projektą parengė ir buvusios kadencijos Seimui spalį pateikė dar Sauliaus Skvernelio Vyriausybė, tačiau jį pakoregavo gruodžio 11-ąją dirbti pradėjęs I. Šimonytės ministrų kabinetas. 

Šis be kita ko daugiau kaip 1,1 mlrd. Eur padidino biudžeto išlaidas, iš jų beveik 1 mlrd. Eur skiriant kovai su koronaviruso pandemija bei jos pasekmėmis.

Premjerės teigimu, skaidrus ir atsakingas biudžeto valdymas reikalauja, kad Seimas apsispręstų, kokioms sritims ir institucijoms skiriami biudžeto pinigai – tiek surinkti kaip mokesčiai, tiek pasiskolinti valstybės vardu: „Deficitas dėl to nei sumažėja, nei padidėja, kai atsiranda daugiau skaidrumo, aišku, kokiose institucijose kokios sumos yra numatytos kokioms priemonėms.“

Planuojama, kad kitąmet Vyriausybės rezervas sudarys 398 mln. Eur – pustrečio karto daugiau, nei paprastai. Valdantieji tvirtina, kad toks padidintas rezervas yra reikalingas, nes koronaviruso pandemijos sąlygomis yra daug neapibrėžtumo, kuris nulems nemenkas neplanuotas išlaidas, susijusias su vakcinavimu ar sveikatos apsaugos sistemos palaikymu. Opozicijos atstovai atrėžia, kad, jų teigimu, toks „išpūstas“ Vyriausybės rezervas yra „tam tikras dalies biudžeto išlaidų paslėpimas“, nes tos šimtamilijoninės lėšos esą gali būti panaudotos neskaidriai.

Vyriausybė nusprendė iš 2021 m. biudžeto pašalinti visas išlaidas ir pajamas, susijusias su ekonomikos gaivinimui skirtu DNR planu, nes, kaip teigė I. Šimonytė, jame numatyti projektai bus persvarstyti kitų metų pavasarį.

Buvę valdantieji Valius Ąžuolas ir Lukas Savickas pateikė pasiūlymą į biudžetą sugrąžinti DNR plano finansavimą, kuriam iš Europos atstatymo fondo būtų skirta 813 mln. Eur. Tačiau Vyriausybė su tuo nesutiko.

Padidintas viešųjų finansų deficitas

Pakoreguotame 2021 m. valstybės biudžeto projekte pajamos, įskaitant 2,264 mlrd. Eur Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, sieks 11,252 mlrd. Eur. Biudžeto asignavimai kitąmet turėtų būti 15,828 mlrd. Eur, įskaitant 3,063 mlrd. Eur europinės ir kitos paramos lėšas.

Valstybės biudžeto deficitas kitąmet sieks 4,576 mlrd. Eur.

[infogram id="82e76f4b-abd7-47bb-8600-60ebe03fca94" prefix="Ug4" format="interactive" title="Valstybės biudžeto projektas 2021 m."]

Tuo metu visų viešųjų finansų, apimančių ne tik valstybės, bet ir savivaldybių, „Sodros“, Sveikatos draudimo biudžetus bei kelių biudžetinių fondų lėšas, deficitas sudarys 7% bendrojo vidaus produkto, t. y. apie 3,5 mlrd. Eur. Ankstesnė Vyriausybė planavo 4,9% BVP viešųjų finansų deficitą.

Kitais metais vidutiniškai 9% didės senatvės pensijos, dešimčia eurų – iki 70 Eur – vaiko pinigai, minimali alga augs nuo 607 iki 642 Eur iki mokesčių.

Biudžetas sudarytas skaičiuojant, kad BVP kitąmet augs 2,8%, o darbo užmokesčio augimas sieks 4,1%.

Kartu su kitų metų valstybės biudžetu numatoma patvirtinti kelis lydinčiuosius įstatymus, tarp jų – dėl nulinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) taikymo vakcinoms bei dėl 5% lengvatinio PVM elektroninei žiniasklaidai.

„Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetus 2021-iesiems Seimas ketina patvirtinti šį trečiadienį rengiamame plenariniame posėdyje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Rusijos pakraščiuose aktyviai verbuoja į karą prieš Ukrainą – siūlo nuo 800 USD

Esami Rusijos kariniai daliniai ir Rusijos nacionalinė gvardija („Rosgvardija“) toliau verbuoja savanorius,...

Prieš artėjančius Italijos rinkimus – kaltinimai dėl M. Draghi vyriausybės griūties, įžvelgiama ir Kremliaus ranka Premium

Ruošiantis neįprastai trumpai dviejų mėnesių Italijos parlamento rinkimų kampanijai, konkuruojančios partijos...

FED narė pasisako už tolesnius didelius palūkanų kėlimus 1

Pastaruosius du kartu palūkanas po 75 bazinius punktus pakėlęs FED turėtų ir toliau svarstyti apie panašaus...

Rinkos
2022.08.06
ES ragina deeskaluoti padėtį po naujausio smurto pliūpsnio Gazos Ruože

Europos Sąjunga šeštadienį paragino laikytis didžiausio santūrumo, įsiplieskus didžiausiems susirėmimams tarp...

Verslo aplinka
2022.08.06
Lietuvos piliečiams rekomenduojama nevykti į Izraelį ir Palestiną

Atsižvelgdama į nestabilią saugumo padėtį dėl prasidėjusių Izraelio apšaudymų iš Gazos ruožo, Užsienio...

Verslo aplinka
2022.08.06
I. Šimonytė: ukrainiečiai tęsia mūsų partizanų neužbaigtą kovą

Lietuvos vadovai pagerbė šeštadienį į sąskrydį „Su Lietuva širdy“ susirinkusius Lietuvos tremtinius,...

Verslo aplinka
2022.08.06
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
Komercinio šnipinėjimo aukso amžius Premium

Skaitmenizacija ir programišių išpuoliai prisideda prie to, kad vis daugiau pasaulio verslų konkurentų...

Inovacijos
2022.08.06
Taivanas kaltina Pekiną per karines pratybas imituojant įsiveržimą į salą

Taivanas šeštadienį apkaltino Kinijos kariuomenę per pratybas imituojant įsiveržimą į salą, Pekinui tęsiant...

Verslo aplinka
2022.08.06
Kinija signalizuoja, kad šiemet nepasieks ekonomikos augimo tikslo

Kinija šiais metais gali nepasiekti metinio ekonomikos augimo tikslo – antroji pagal dydį pasaulio ekonomika...

Verslo aplinka
2022.08.06
Po A. Paleckio asociacijos įsteigimo notarų rūmai ragina griežtinti tvarką 2

Už šnipinėjimą nuteistam Algirdui Paleckiui įsteigus asociaciją Lietuvos notarų rūmai ragina griežtinti...

Verslo aplinka
2022.08.06
Zaporižios atominėje elektrinėje išlieka vandenilio nuotėkio, radiacijos pasklidimo pavojus, prašoma Vakarų pagalbos perimti kontrolei 1

Praėjusią parą du apšaudymus patyrusioje Zaporižios, didžiausioje Europos, atominė elektrinėje šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.08.06
Šokoladukų „Snickers“ gamintoja atsiprašė, kad pavadino Taivaną šalimi 7

Amerikiečių saldumynų gamybos milžinė „Mars Wrigley“ atsiprašė, kad vienoje šokoladukų „Snickers“ reklamoje...

Verslo aplinka
2022.08.06
Izraelis ir Gazos Ruožo kovotojai apsikeitė ugnimi

Izraelis šeštadienį surengė aviacijos smūgių Gazos Ruože, o šios teritorijos palestiniečiai kovotojai atsakė...

Verslo aplinka
2022.08.06
Penktadienį nustatyti 1.503 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė

Per praėjusią parą nustatyti 1.503 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.06
Dėl kaltinimų išdavyste Rusijoje sulaikytas vienas pagrindinių viršgarsinių ginklų kūrėjų

Vienas pagrindinių mokslininkų kuriant Rusijos viršgarsiniu ginklus Dr. Aleksandras Šipliukas sulaikytas dėl...

Verslo aplinka
2022.08.06
JAV: Kinijos sprendimas nutraukti derybas dėl klimato – „iš esmės neatsakingas“

Jungtinės Valstijos pareiškė, kad Kinijos sprendimas nutraukti bendradarbiavimą keliose srityse yra „iš esmės...

Verslo aplinka
2022.08.06
Lietuviškų įmonių kovos Rusijoje primena detektyvą Premium

Politikams pradėjus svarstyti galimybes riboti lietuvių valdomą verslą Rusijoje, kai kurios jų tarpusavio...

Pramonė
2022.08.06
FAO skelbia apie staigų pasaulinių maisto kainos kritimą liepos mėnesį

Maisto kainos pasaulyje liepą smarkiai krito, o pagrindiniai grūdai bei augaliniai riebalai atpigo dviženkle...

Verslo aplinka
2022.08.05
V. Putinas ir R. T. Erdoganas sutarė dėl bendradarbiavimo stiprinimo, dalies mokėjimų už dujas rubliais 1

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį sutarė...

Verslo aplinka
2022.08.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku