Premjerė neatmeta, kad komendanto valanda galima, jeigu situacija negerės

Publikuota: 2020-12-17
Valdančiosios koalicijos atstovai tikina, kad pandeminei situacijai toliau blogėjant gali tekti svarstyti nepaprastosios padėties įvedimą. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Valdančiosios koalicijos atstovai tikina, kad pandeminei situacijai toliau blogėjant gali tekti svarstyti nepaprastosios padėties įvedimą. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Premjerė Ingrida Šimonytė tikina, kad artimiausiomis dienomis bus išanalizuoti naujausi duomenys dėl gyventojų mobilumo. Jeigu jis, nepaisant trečiadienį įsigaliojusio griežtesnio karantino ribojimų, nemažės, gali būti siūloma įvesti nepaprastąją padėtį ir komendanto valandą.

Tekstas papildytas premjerės komentarais apie galimą prekybos nebūtinomis prekėmis apribojimą.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje I. Šimonytė, taip pat sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys bei sveikatos ekspertai pateikė informaciją apie COVID-19 suvaldymo priemones, kurių Vyriausybė jau ėmėsi ir kurių dar gali imtis.

Premjerė pastebėjo, kad įsigaliojusio griežtesnio karantino, jeigu jo visuomenė tvarkingai laikysis, teigiamų rezultatų gali būti sulaukta po kelių savaičių.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vyriausybė tikisi, kad sausio antroje pusėje naujų koronaviruso atvejų skaičius sumažės iki 500-700 per parą ir jie bus atsekami.

Priešingu atveju, jei, pasak I. Šimonytės, Priešingu atveju, „žmonės nuspręstų, kad šventė yra svarbiau nei artimųjų sveikata ir gyvybė“, sausį gali būti naujas atkrytis ir siektino užsikrėtimų skaičiaus sumažėjimo tektų laukti dar ne vieną savaitę.

Apeliavo į visuomenės supratingumą

Todėl ir I. Šimonytė, ir A. Dulkys pabrėžė, kad šiuo šventiniu laikotarpiu būtinas visuomenės supratimas dėl situacijos rimtumo ir susitelkimas, siekiant teigiamų rezultatų.

Tuo atveju, jeigu susitelkimo nebus ir jeigu žmonės nesilaikys nustatytų taisyklių, ieškos, kaip jas apeiti, ministrės pirmininkės nuomone, teks svarstyti kur kas griežtesnes ribojančias priemones.

Premjerė pabrėžė, kad gali būti siūloma įvesti komendanto valandą, jeigu gyventojų mobilumas ir toliau nemažės: „Jeigu bus reikalingi tokie apribojimai, kurie yra iš esmės komendanto valandos apribojimai, tai yra tai, kas taikoma šiaip daugelyje Europos valstybių, tuomet tokių apribojimų jau tektų prašyti Seimo nustatyti.“

Komendanto valanda gali būti įvedama šalyje paskelbus nepaprastąją padėtį. Ją paskelbti gali Seimas.

„Eina kalba apie tai, kad jeigu nesusiimsime ir nesugebėsime laikytis taisyklių, suprasdami, kokia rimta yra situacija, tai tiesiog reikės tam tikrų prievartinių priemonių ir didesnio įgaliojimo priežiūros, teisėsaugos institucijoms, kad tai būtų prižiūrima“, – kalbėjo premjerė.

Ji sakė, kad dėl tokių priemonių būtinumo paaiškės „artimiausiomis dienomis“, gavus naujausius duomenis apie gyventojų mobilumą.

„Įvertinsime naujesnius mobilumo duomenis ir jeigu matysime, kad mobilumas nėra sumažėjęs pakankamai, tai reikės, matyt, svarstyti apie tas priemones, kurios tą mobilumą galėtų sumažinti, ir tos priemonės jau būtų Seimo prerogatyvoje“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Gali apriboti prekybą nebūtinomis prekėmis

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė–Nielsen neatmetė, kad gali tekti svarstyti nepaprastosios padėties įvedimą. Kartu ji tikisi, kad Vyriausybės jau įvestos priemonės pasiteisins.

„Aš manyčiau, kad dėl nepaprastosios padėties esant reikalui, šį klausimą reikės svarstyti. Dabar viliuosi, kad tie apribojimai, kurių imtasi pasieks rezultatą. Ir kad užsikrėtimų ir mirčių skaičius kris. Matysime jau labai greitai ar tos priemonės pasiteisino“, – sakė V. Čmilytė–Nielsen. 

I. Šimonytė taip pat užsiminė, kad jeigu didžiosios parduotuvės toliau bus žmonių traukos centrais, gali būti apribota prekyba nebūtinomis prekėmis.

„Jeigu tikrai matysime, kad tai yra traukos centras, turint mintyje, kad reikalinga sumažinti kontaktus, sumažinti žmonių laiką, kuris leidžiamas ne namuose, tuomet teks siūlyti apribojimus prekiauti tam tikru asortimentu ir didžiuosiuose prekybos centruose“, – paminėjo premjerė.

Opozicija ragino negąsdinti

Tuo metu ekspremjeras, opozicinių valstiečių-žaliųjų atstovas Saulius Skvernelis, paklaustas apie dabartinių valdančiųjų kalbas dėl nepaprastosios padėties šalyje įvedimo, neslėpė nuostabos.

„Tas politikavimas toje srityje, kada iš tikrųjų mes darėme visus žygius, reikalingus ir iki pat galo, tai jis privertė žmones pradėti abejoti, ar to reikia, galbūt iš tikrųjų tai nepavojinga, nereikia. Ir dabar patys gavo situaciją ir tomis pačiomis frazėmis kalba, lygiai tais pačiais argumentais“, – kalbėjo ekspremjeras.

„Dabar Vyriausybės posėdyje buvo pasakyta: darome taip, kaip buvo kovo mėnesį daroma. Bet tas toks netinkamas politikavimas, jis tikrai, manau, išblaškė mūsų visuomenę ir daugeliui žmonių tiesiog pavojus sumažėjo, laisvės pojūtis atsirado ir dabar atgal sugrąžinti viską tokiomis griežtomis priemonėmis – sudėtinga“, – pridūrė jis.

S. Skvernelio nuomone, daugelis žmonių nebe taip rimtai vertina koronaviruso grėsmę.

„Dabar viską sugrąžinti atgal griežtomis priemonėmis – sudėtinga. Jeigu žmonės patys nesupras ir nenorės, nieko nepadarysi – nei komendanto valandomis, nei kitais griežčiausiais policiniais metodais“, – kalbėjo jis.

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas teigė, kad valdančiųjų vieši svarstymai apie galimą nepaprastosios padėties įvedimą šalyje daro žalą visuomenei, pavargusiai nuo karantino ribojimų: „Negalima visuomenei grasinti nepaprastąja padėtimi, kad štai, jeigu nesilaikysite draudimų, tai dar griežčiau „kalsime“. Pavargusioje nuo pandemijos visuomenėje tai gali sukelti tik dar didesnę atmetimo reakciją įvestiems karantino ribojimams.“

„Per šventes mirs tie, kurie užsikrėtė dabar“

Anot Seimo posėdyje kalbėjusių ekspertų, situacija kritinė – kliūna nemažėjantis gyventojų judėjimas, rekordiniai skaičiai dar ne pabaiga. Parlamentarai paraginti ruoštis svarstyti nepaprastąją padėtį.

Profesorius Mindaugas Stankūnas Seimo nariams sakė, kad mirčių nuo koronaviruso vis dar daugės.

Anot jo, Lietuvoje, lapkritį paskelbus pirmąsias antrojo karantino priemones, 100 užsikrėtusių žmonių užkrėsdavo 150 kitų asmenų. Dabar šis rodiklis sumažėjo iki 117-os užkrėstųjų, tačiau vistiek tebėra aukštas.

Todėl, pasak M. Stankūno, būtina mažinti užkrėtimo rodiklį.

„Turint po 3.000 atvejų kasdien, tai parodo, kad daug žmonių naujai užsikrečia virusu“, – kalbėjo medikas.

Profesoriaus tvirtinimu, lietuviai nepakankamai apribojo savo mobilumą, dėl to virusas turi galimybes plisti.

Pasak jo, labiausiai naujų užsikrėtimų skaičių padeda sumažinti mažų susibūrimų ribojimas, ugdymo įstaigų uždarymas ir asmenų vietinio judėjimo ribojimas, efektą turi ir nebūtinųjų verslų uždarymas.

Duomenų ekspertas Vaidotas Zemlys–Balevičius Seimo nariams teigė situacija nuo spalio tik blogėja.

„Matome stabilų augimą ir situacijos negerėjimą nuo spalio pradžios“, – teigė jis, pridūręs, kad, kad pikas atvejų dar nėra pasiektas, „nes mirtys seka iš paskos, per Kalėdas ir Naujus metus pradės mirti žmonės, kurie užsikrėtė dabar“.

Jis priekaištavo politikams, kad nebuvo laiku imtasi naujų ribojančiųjų priemonių.

V. Zemlys-Balevičius teigė, kad vienintelė išeitis yra testuoti gyventojus. Ekspertas taip pat ragino pradėti ruoštis ir galimam nepaprastosios padėties įvedimui, nes tai yra ilgas procesas. 

Lietuvoje trečiadienį įsigaliojo griežtesnis karantino režimas, kurio metu uždarytos daugelis parduotuvių, kirpyklos ir apribotas žmonių judėjimas.

[infogram id="71c3ec71-0891-4605-b689-d134b8e8b597" prefix="IfF" format="interactive" title="COVID-19 pandemijos valdymo priemonės nuo 2020 12 16"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
A. Dulkys PSO asamblėjoje susitiko su Taivano viceministre

Arūnas Dulkys, Sveikatos apsaugos ministras, dalyvauja sekmadienį prasidėjusioje Pasaulio sveikatos...

Varšuva ir Kyjivas sutarė dėl bendros šalių sienų kontrolės

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, ir Andrzejus Duda, Lenkijos prezidentas, susitarė pasirašyti...

Prancūzija: Ukraina į ES įstos po 15–20 metų 2

Clement'as Beaune'as, Prancūzijos Europos reikalų ministras, sekmadienį pareiškė, kad Ukrainos siekis įstoti...

Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 9

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
13:33
Būsimasis Australijos premjeras žada didesnį dėmesį skirti klimato kaitai

Anthony Albanese'is, būsimasis Australijos ministras pirmininkas, skubantis iki svarbaus viršūnių susitikimo...

Maskva neatmeta ukrainiečių belaisvių iškeitimo į V. Medvedčuką

Maskva svarstys galimybę iškeisti Ukrainos pulko „Azov“ belaisvius į Viktorą Medvedčuką – prokremlišką...

„Invega“ primena: finansavimo galimybės rizikingam, bet visiems naudingam verslui

Socialinis verslas ir socialinio poveikio projektų vykdytojai gali pasinaudoti ir valstybės pagalba –...

Gazelė
09:03
Australijos premjeras S. Morrisonas pripažino pralaimėjęs rinkimus

Australijos premjeras Scottas Morrisonas šeštadienį pripažino pralaimėjęs nacionalinius rinkimus po sunkaus...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Zelenskis: Ukrainai reikia ES kandidatės statuso, o ne kompromisų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad jo vadovaujama šalis turi tapti visateise...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Stiprindama gynybą, Albanija įsigijo prieštankinių raketų „Javelin“

Albanijos gynybos ministras šeštadienį pranešė, kad Vakarų Balkanų šalis pasirašė sutartį su JAV bendrove...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Statybų inspekcija: E. Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą 14

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje, Pavilnių regioniniame parke,...

Statyba ir NT
2022.05.21
Prezidentas pasirašė patikslintą biudžetą, kritikuoja antiinfliacinių priemonių tempą

Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį pasirašė patikslintą 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių...

Verslo aplinka
2022.05.21
Baltieji Rūmai: prezidentas J. Bidenas pasirašė 40 mlrd. USD paramos Ukrainai paketą

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. USD (37,8 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai paketą, pagal...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Per APEC susitikimą kitų šalių atstovai išėjo kalbant Rusijos atstovui

Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų keturių šalių delegatai šeštadienį paliko konferencijų salę, Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.21
A. Armonaitė prašė Liberalų sąjūdžio paramos civilinės sąjungos projektui

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime paprašė sąjūdžio paramos...

Verslo aplinka
2022.05.21
Liberalai atnaujino vizualinį identitetą – naujuoju simboliu tapo stilizuota raidė „L“ 2

Šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime valdantysis Liberalų sąjūdis nauju partijos simboliu pasirinko...

Verslo aplinka
2022.05.21
Kinija perspėja JAV dėl paramos Taivanui Premium

Kinijos vyriausiasis diplomatas perspėjo JAV dėl didėjančios Vašingtono paramos Taivanui. Kaip savo atsaką...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21
V. Zelenskis: karą Ukrainoje gali užbaigti tik diplomatija

Kyjivo ir Maskvos deryboms tebesant aklavietėje, šeštadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Rusija įvardijo G. Kasparovą ir M. Chodorkovskį užsienio agentais 3

Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus – šachmatų didmeistrį...

Kremliaus agresija
2022.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku