G. Landsbergis: sankcijos Baltarusijai neturi likti tik popieriuje

Publikuota: 2020-12-17
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Naujasis Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis žada nedelsdamas aiškintis, kaip užtikrinamas sankcijų Baltarusijai įgyvendinimas, kad jos neliktų vien popieriuje. Interviu BNS jis taip pat sako, kad ne visi Lenkijos sprendimai priimtini, bet ginče su ES reikia kompromiso, ir kalba apie būtinybę diversifikuoti Lietuvos ryšius Azijoje.  

Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadoriai trečiadienį sutarė įvesti sankcijas Baltarusijos įmonėms ir asmenims, kurie remia Aliaksandro Lukašenkos režimą. Tai bus jau trečias ES sankcijų paketas.

Paklaustas, kokia ekonominė žala Lietuvai būtų priimtina tam, kad būtų galima nubausti A. Lukašenkos režimą, G. Landsbergis sako, kad visų pirma turi būti išnaudoti visi instrumentai, kurie apriboja asmenų teisę atvykti į ES.

„Europiniai sąrašai dabar yra, švelniai tariant, nedidelės apimties, manau, kad jie tikrai galėtų būti plečiami. Lygiai tas pats galioja tų asmenų finansiniams ištekliams, kuriuos jie turi tiek ES, tiek Lietuvoje. Reikia nesustoti, kad įvedamos sankcijos ir paliekama valstybių narių atsakomybei pačioms aiškintis, ar jos turi tų išteklių savo šalyje, ar neturi.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Aš raginu mūsų finansines institucijas, jeigu tai nėra padaryta dar iki šiol, tiesiog patikrinti, ar tie asmenys, kurie yra įtraukti į sankcijų sąrašus, neturi Lietuvoje finansinių išteklių. Lygiai taip pat Lietuva gali kreiptis ir į kitas valstybes nares paklausiant to paties klausimo, kad tos sankcijos neliktų tik popieriuje“, – pabrėžia užsienio reikalų ministras.

Jis patikino, kad neatidėliodamas sieks išsiaiškinti, kaip sankcijos veikia: „Tai yra vienas iš pirmųjų darbų, ką ketinu daryti. Kadangi ir pilietinė visuomenė yra šituo užsiėmusi, dabar suplanuoti keli susitikimai su baltarusių opozicijos atstovais, esančiais Vilniuje. Iškelsime klausimą – ką jie žino, kokia yra situacija, galbūt gali būti kažkokios papildomos informacijos. Kol kas esu užtikrintas, kad europinės sankcijos veikia efektyviai – lyg ir neturėčiau pagrindo abejoti, bet aš norėčiau sužinoti, kaip jos veikia, kas tikrina, kokios institucijos tai daro, kaip tai yra atliekama, nes tame turi dalyvauti ir komerciniai bankai, kurie tuos išteklius ir turi. Taigi tą neatidėliodamas darysiu.“

Ministras sakė kol kas negirdėjęs, kad Lietuvoje ar ES bent vieno Baltarusijos piliečio turtas ar sąskaitos būtų įšaldyti ar areštuoti dėl įtraukimo į juodąjį sąrašą.

G. Landsbergis taip pat teigė, kad nėra reikalo dabar grąžinti Lietuvos ambasadorių į Baltarusiją: „Mano pozicija yra ta, kad esant įtemptai situacijai ambasadorius gali užtrukti Vilniuje dėl konsultacijų ir ambasada gali būti vadovaujama žmogaus, kuris nėra įteikęs skiriamųjų raštų nelegitimiam valstybės vadovui, koks dabar yra A. Lukašenka“.

Artimiausias draugas

Kalbėdamas apie Lenkijos ir ES ginčą dėl teisės viršenybės, G. Landsbergis sako, kad ne visi Lenkijos sprendimai džiugina, bet ji yra artimiausias Lietuvos draugas.

„Aš nenorėčiau būti arbitru tarp ES ir Lenkijos. Mes, būdami artimi draugai su Lenkija, stebime situaciją, kartais ją stebime su susirūpinimu ir nesakau, kad turime džiaugtis visomis naujienomis, kurios mus pasiekia iš Varšuvos. Bet tai nepakeičia esminio, pamatinio principo, kad vis dėlto Lenkija yra mūsų artimiausias draugas. Ta strateginė partnerystė, kuri kurta šimtmečiais, negali būti išlukštenta į kitokį santykį per vienerius metus ar netgi per dešimtmetį“, – teigia G. Landsbergis.

Jis taip pat sakė šioje situacijoje pasikliaująs tuo, kad ES yra kompromisu grįsta sąjunga.

„Kartais antraštės parodo mums, kad „Brexit“ atveju ar Lenkijos klausimu diskusija užaštrėja iki raudonumo – įkaitusi geležis net šnypščia, bet staiga išaušta rytas ir paaiškėja, kad institucija, kuri gerbia kiekvieną diskusijoje dalyvaujančią pusę, randa kompromisą. Išeina visi truputį pralaimėję, bet daugmaž patenkinti bendru rezultatu. Aš tuo kliaunuosi, nes tikiu ES, kuri yra grįsta kompromisu“, – sakė G. Landsbergis.

Naujų ryšių Azijoje paieška

Interviu BNS G. Landsbergis taip pat teigė, kad Lietuva turėtų vengti pernelyg stiprių ryšių su Kinija ir Užsienio reikalų ministerija per artimiausius ketverius metus turėtų kelti aiškų strateginės diversifikacijos Azijoje tikslą.

„Šiandien matome, kad mūsų susisiejimas su Kinija ateityje ilgainiui gali pradėti veržti mums tam tikrus varžtus, dėl kurių mes galime pradėti jaustis nejaukiai, būdami per daug susisaistę. Dėl to reikia ieškoti papildomų galimybių tiek verslui, tiek ekonomikai, Azijos regione ieškoti naujų kontaktų, naujų ryšių, naujų rinkų, iš kurių galėtume atsivežti mums būtinų prekių, į kurias mes galėtume eksportuoti tai, kas mums yra svarbu.

Turime ambasadą Japonijoje, turime ekonominių ryšių vienoje ar kitoje valstybėje regione, bet tą tikrai galima stiprinti. Manau, kad galima planuoti atidaryti diplomatinę atstovybę Pietų Korėjoje, su kuria ekonominius ryšius gana aktyviai mezgėme per mūsų „Independence“ laivo istoriją. Užmegzti ryšiai gali būti plėtojami tiek strateginiu lygiu, tiek ekonominiu lygiu, ieškant naujų rinkų ar prekių ir paslaugų mūsų ekonominei plėtrai. Ryšius reikia stiprinti ir su Singapūru – tiek akademinius ryšius, tiek verslo ryšius“, – sakė G. Landsbergis.

Ministro teigimu, dėl strateginių investicijų padėtis kontroliuojama, nes Lietuva turi neblogai veikiančius instrumentus tiek Vyriausybės, tiek parlamento lygiu. O dėl investicijų, kurios nėra nukreiptos į strategiškai pavojingus sektorius, G. Landsbergis šiuo metu kol kas didelės rizikos irgi nemato: „Lietuva nėra labai įsipareigojusi vienai valstybei – ES yra valstybių, kur kas labiau išplėtojusį tą dvišalių investicijų formatą“.

Jis taip pat neatmetė, kad, nepaisant Kinijos nepasitenkinimo, Lietuvoje galėtų atsidaryti Taivano atstovybė.

„Aš tikrai neatmesčiau tokios galimybės dėl to, kad tai yra verslo atstovybė. Jei neklystu, paskutiniais duomenimis, Lietuva yra tarp dviejų Europos Sąjungos valstybių, kuri tokios atstovybės neturėtų. Mane stebintų kokios nors atsakomosios akcijos, jos primintų ir šantažo momentą, kuris nebūtinai dvišaliuose valstybių santykiuose yra priimtinas bendravimo būdas, ypatingai turint galvoje, kad tai yra jau nusistovėjusi europinė diplomatinė norma verslo santykius tarp valstybių narių ir Taivano stiprinti būtent tokiu būdu atidarant atstovybę valstybėje narėje arba valstybės narės verslo atstovybę Taivane“, – sakė G. Landsbergis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

J. Bidenas pasirašė Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO paraiškų ratifikavimo dokumentus

Joe Bidenas, JAV prezidentas, antradienį pasirašė Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO paraiškų ratifikavimo...

Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
05:50
Vokietijos ekonomikos stebuklas blėsta – visi šalies ūkio varikliai pavojuje Premium

Didžiausios Europos ekonomikos atsigavimas po koronaviruso pandemijos buvo silpnesnis negu kitų išsivysčiusių...

VMI išlyga: neturinčiųjų išmaniojo kasos aparato po sausio 1 d. nebaus. Bet reikės įrodymų Premium

Įmonėms, kurios nuo kitų metų privalo nuolat teikti kasos kvitų duomenis VMI, tačiau iki numatyto termino...

Finansai
05:45
Ar lėtėjanti ekonomika paskatins įmones imtis skaitmeninių sprendimų? Verslo tribūna

Daug Lietuvos įmonių dar nespėjo visiškai atsitiesti ir išmokti visų pandemijos pamokų, o rekordinė...

„Norfos“ efektyvumo sprendimai: iš ko mokėti didesnius atlyginimus? Verslo tribūna

Nuo sumažinto apšvietimo iki išjungiamų šaldytuvų – mažmeninės prekybos tinklai šiandien priversti ieškoti...

G. Nausėda: Lietuva remia baltarusių siekį kovoti už laisvą gyvenimą

Prieš dvejus metus prasidėję protestai negrįžtamai pakeitė dalį baltarusių visuomenės, o Lietuva remia jų...

Verslo aplinka
2022.08.09
Lenkija žada imtis atsako prieš ES dėl užblokuotų lėšų

Įtampa tarp Lenkijos ir Europos Komisijos šią savaitę vėl išaugo, lenkų konservatyvios valdančiosios partijos...

Verslo aplinka
2022.08.09
Turkija po 2 metų pertraukos pasiuntė gręžybos laivą į Viduržemio jūros rytus

Turkija antradienį pasiuntė savo naujausią gręžybos laivą į pirmąją per beveik dvejus metus energijos...

Verslo aplinka
2022.08.09
Baltarusių opozicija: nuo režimo bėgantieji į Lietuvą gali patekti tik nelegaliai 1

Nuo Aliaksandro Lukašenkos, neteisėto Baltarusijos vadovo, režimo bėgantys baltarusiai į Lietuvą gali patekti...

Verslo aplinka
2022.08.09
Graikijos premjeras smerkia opozicinės partijos lyderio sekimą

Kyriakos Mitsotakis, Graikijos premjeras, pirmadienį pripažino, kad žvalgybos tarnybos vykdytas opozicinės...

Verslo aplinka
2022.08.09
Rusijos aviakompanijos pradeda ardyti lėktuvus atsarginėms dalims

Rusijos aviakompanijos, įskaitant didžiausią iš jų – valstybės kontroliuojamą „Aeroflot“, pradėjo ardyti...

Verslo aplinka
2022.08.09
„Transneft“: Ukraina sustabdė rusiškos naftos tranzitą į Europą 3

Rusijos valstybės valdoma naftos kompanija „Transneft“ teigė, kad nuo rugpjūčio 4 dienos Ukraina nustojo...

Pramonė
2022.08.09
JK baiminantis recesijos, B. Johnsonas fiskalinius sprendimus palieka kitam premjerui

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas, iki savo pasitraukimo kitą mėnesį nedarys...

Verslo aplinka
2022.08.09
A. Armonaitė Klaipėdai žada numatyti finansavimą mėlynųjų inovacijų ir aplinkosaugos idėjoms

Klaipėda iš visų Lietuvos miestų turi didžiausią potencialą ateityje pritraukti su Baltijos jūros ištekliais,...

Verslo aplinka
2022.08.09
Panevėžyje ir Kuršių mariose prasideda karinės pratybos

Antradienį Panevėžio mieste ir rajone bei Vakarų Lietuvoje prasideda Lietuvos kariuomenės pratybos.

Verslo aplinka
2022.08.09
Rusija įšaldė objektų inspektavimą pagal START sutartį su JAV

Rusija pirmadienį pranešė, kad įšaldo objektų inspektavimą pagal strateginės ginkluotės mažinimo sutartį su...

Verslo aplinka
2022.08.09
Pirmadienį – 1.935 nauji COVID-19 atvejai, mirė žmogus

Per praėjusią parą nustatyti 1.935 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus, rodo antradienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.09
Prezidento patarėjas: pirmiausia reikia didinti žmonių pajamas, vėliau galima svarstyti ir PVM maistui lengvatą 3

Siekiant mažinti infliacijos poveikį gyventojams gali būti svarstoma ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2022.08.09
D. Trumpas pranešė apie FTB reidą jo namuose Floridoje 1

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paskelbė, kad FTB agentai vykdo reidą jo rezidencijoje...

Verslo aplinka
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku