Derybos dėl prekybos po „Brexit“ bus tęsiamos, laiko beveik nebeliko

Publikuota: 2020-12-13
Atnaujinta 2020-12-13 15:59
Hannibal Hanschk (REUTERS/ „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Hannibal Hanschk (REUTERS/ „Scanpix“) nuotr.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen ir Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sekmadienį sutarė tęsti toliau derybas dėl prekybos po „Brexit“ ir bandyti rasti susitarimą. Sekmadienis buvo dar vienas iš daugybės derybų terminų, kurie turėjo būti galutiniai.

„Po beveik metų derybų, nors nustatytų terminų vis buvo nesilaikoma, manome, jog šiuo metu būtų atsakinga žengti dar vieną žingsnį,“ – teigiama bendrame B. Johnsono ir U. von der Leyen pareiškime.

Anot Europos Komisijos (EK) ir Jungtinės Karalystės (JK) vadovų, sekmadienį telefonu jie aptarė pagrindinius neišspręstus klausimus ir įgaliojo derybininkus tęsti derybas bei nustatyti, ar galima pasiekti susitarimą net ir šiuo vėlyvu etapu.

Sekmadienis buvo dar vienas iš daugybės derybų terminų, kurie turėjo būti galutiniai. Britanija šių metų pabaigoje pasitrauks iš ES bendrosios rinkos ir muitų sąjungos. Jeigu iki to laiko sutartis dėl tolesnių ryšių nebus sudaryta, abi šalys turės laikytis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklių, o tai reiškia muitus, kvotas ir apsunkintas sąlygas importuotojams.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Borisas Johnsonas sekmadienį sakė, jog vis dar tikisi susitarti su ES dėl prekybos po „Brexito“, bet pridūrė, kad „labiausiai tikėtina“ baigtis yra derybų nesėkmė.

„Gaila, bet mūsų pozicijos vis dar labai skiriasi dėl kai kurių svarbių dalykų, bet kol esi gyvas, vilties neprarandi“, – sakė jis reporteriams po pokalbio su EK U. von der Leyen, kurio metu sutarė tęsti derybas ir praėjus abiejų šalių nusistatytam sekmadienio terminui.

JK ir ES derybos dėl ateities santykių ne kartą buvo ties bedugnės kraštu, daugiausiai nesutarimų kelia trys klausimai – žuvininkystė, vienodos konkurencijos sąlygos ir ateities skundų nagrinėjimo procedūros.

Didesnė žala britams

VŽ primena, kad JK atsisakė pratęsti pereinamąjį laikotarpį ir jis baigsis jau šių metų pabaigoje. Tai reiškia, kad nesusiderėjus, JK ir ES prekybai nuo sausio 1 d. turėtų būti taikomi tiek tarifininiai, tiek netarifiniai barjerai. Prekių, kurias ES perka ir parduoda į JK, kaina neišvengiamai didėtų.

Vertinama, kad JK pasitraukimas iš Bendrijos šių metų pabaigoje be prekybos susitarimo didesnę žalą padarytų britams. Tarptautinis valiutos fondas (TVF) skaičiuoja, kad blogiausias scenarijus ilguoju laikotarpiu galėtų ES sukuriamą BVP sumenkinti 0,5%. Tačiau JK toks scenarijus turėtų žymiai didesnę žalą. Remiantis TVF skaičiavimais, JK blogiausias scenarijus ilguoju laikotarpiu kainuotų beveik 3% BVP.

Įvertinus tarpusavio prekybos mastą, Miuncheno Ekonomikos tyrimų instituto (IFO) paskelbtoje ataskaitoje taip pat teigiama, kad britus „Brexit“ paveiks stipriau negu ES.

„Brexit“, žinoma, reiškia, kad abi šalys kažką praras, tačiau JK praras kur kas daugiau. Abiejų šalių interesas yra susitarti dėl prekybos santykių po sausio 1 d.“, – IFO pranešime spaudai cituojama Lisandra Flach, IFO Tarptautinės ekonomikos centro direktorė.

ES yra didžiausia JK rinka. 2019 m. ES šalims teko 50% JK importo, ir 47% eksporto. 27 ES narėms JK yra mažiau svarbi rinka. 2019 m. tik 4% Bendrijos eksporto teko JK, o importas iš JK – 6%.

[infogram id="ead96d89-73e4-4c22-b09e-a08fc4aa965c" prefix="TLb" format="interactive" title="Pagrindinės JK eksporto šalys 2019 m."]

Nieko gero ir ES

Tai nereiškia, kad ES, britams pasitraukus iš Bendrijos be susitarimo, išliptų sausa iš balos. Bendrijos prekybai su JK pakenktų ne tik atsiradę muitai, bet ir greičiausiai nusidrieksiančios vilkikų eilės. Išaugusios muitinės procedūros pareikalautų ir didesnių kaštų.

Be to, JK rinka nėra vienodai svarbi visoms Bendrijos narėms. Kai kurioms ES šalims „Brexit“ be prekybos susitarimo padarytų didesnę žalą, kitoms mažesnę. Airija itin skaudžiai sureaguotų į naujus žemės ūkiui atsirasiančius muitus. Maždaug 40% šalies žemės ūkio eksporto nusėda JK. Britai yra didžiausi Airijos prekybos partneriai.

Vokietijos automobilių sektorių blogiausias scenarijus taip pat paliestų skaudžiai. Remiantis tarptautinės kredito kompanijos „Euler Hermes“ skaičiavimais, Vokietijai toks scenarijus per metus galėtų kainuoti 8,2 mlrd. Eur. Prancūzijai, apart naujų tarifų sūriui ir vynui, gali tekti susidurti ir su žuvininkystės bėdomis.

Būtina ruoštis

JK ir išstojusi iš Europos Sąjungos  išliks svarbia rinka Lietuvai, tačiau analitikai perspėja, kad, nepaisant to, ar JK ir ES pavyks pasiekti susitarimą dėl ateities prekybos santykių, nuo sausio 1 d. verslą šioje rinkoje neišvengiamai pasitiks pokyčiai. Daugeliu atvejų, kokie konkrečiai – vis dar nežinoma. „Tikrai atsiras papildomos muitinės procedūros, tai lems, kad įmonės turės parengti daugiau prekes lydinčių dokumentų, tai užims papildomo laiko ir dėl patikrų muitinėje pats transportavimo procesas užtruks ilgiau ypač pirmais mėnesiais, kai dar bus nesubalansuotos procedūros“, – VŽ sakė Vadimas Ivanovas, „Versli Lietuva“ tyrimų ir analizės skyriaus vadovas.

VŽ jau rašė, kad ekspertai ragina ruoštis neišvengiamiems pokyčiams prekybai, nepaisant to, koks bus pasiektas susitarimas.

„Verslios Lietuvos" analitikas pastebi, kad nusiteikti tokiems scenarijams reikia dabar, nes nauja tvarka įsigalios iškart po pereinamojo laikotarpio pabaigos, nuo kitų metų sausio 1 d.

„Tai labiausiai neramina ir sukelia neaiškumų, kad JK nėra paskelbusi konkrečiai, tai kaip tos taisyklės atrodys visoms prekių kategorijoms. Daug neaiškumo lieka dėl maisto prekių, pramoninėms prekėms to aiškumo kiek daugiau“, – pastebi jis.

Jo nuomone, toms įmonėms, kurios ir taip eksportuoja į už ES ribų esančias rinkas, bus lengviau prisitaikyti prie pokyčių, nes muitinės procedūros bus analogiškos. Tačiau sudėtingiau bus su sertifikuojamomis prekėmis.

VŽ jau rašė, kad maisto pramonė vis dar nežino, kam ruoštis. Kad padėtis kiek chaotiška, pripažino ir Europos Komisija.

„Žinome, kad „Brexit“ įvyks, žinome, kad tai turės įtakos tarptautinei prekybai, ir žinome, kad niekas nieko nežino“, – vienintelius šioje situacijoje aiškius dalykus VŽ anksčiau įvardijo Laurynas Miškinis, „Auga group“ ekologinių produktų vystymo ir komercijos vadovas.

[infogram id="561967d5-d0d0-45d5-8e04-0d24e6c039c2" prefix="uux" format="interactive" title="Pagrindinės Lietuvos eksporto šalys 2020 01-09"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
12:06
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
12:05
R. Pocius: valstybė už elektrą kompensuos iki 9ct 3

Valstybė elektros vartotojams antrąjį šių metų pusmetį – nuo liepos iki gruodžio pabaigos – turėtų padengti...

Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
11:04
Vengrija įveda papildomo pelno mokestį įmonėms 1

Viktoras Orbanas, Vengrijos ministras pirmininkas, trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė įves papildomo...

Paskyrusi administracijos vadovą Kalvarijos savivaldybė išvengė tiesioginio valdymo 1

Gresiant tiesioginiam valdymui, Kalvarijos savivaldybės taryba ketvirtadienį, po kelių mėnesių pertraukos,...

Infografika: Rusija laužo karo tabu ir atima vandenį Premium 1

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 6 mln. žmonių čia neturi visavertės prieigos prie vandens. Tai itin svarbus...

D. Kuleba: Ukrainai labai reikia salvinės raketų ugnies sistemos

Ukrainos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šaliai labai reikia salvinės raketų ugnies...

Trečiadienį – 158 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus

Praėjusią parą nustatyti 158 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo ketvirtadienį paskelbti...

A. Anušauskas: iš kai kurių politikų reikėtų surinkti telefonus, kad neskambintų V. Putinui

Sankcijos Rusijai nebus švelninamos, o iš kai kurių Vakarų politikų galbūt „reikėtų surinkti telefonus ir...

V. Putinas rusams žada dešimtadaliu didesnes pensijas ir MMA 1

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos socialinės išmokos...

Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ skiriama 175.000 Eur dotacija

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį planuoja skirti biudžeto dotaciją jos iki šiol negavusiai...

Bendrovei „Scandagra Group“ – ERPB aukso medalis už aplinkosaugos ir socialines inovacijas Baltijos šalyse Verslo tribūna 1

Ekologiškų grūdų prekybos sektoriuje Baltijos šalyse lyderiaujanti įmonių grupė AB „Scandagra Group“...

Pagaliau aukštesnės palūkanos 8

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
05:50
Infliacija perskirsto turtą: kas vakar buvo vargšas, šiandien – turtuolis ir atvirkščiai Premium 8

Daug kalbama apie žalingą infliacijos poveikį, jos padarinius, it pelių graužiamas santaupas, tačiau kainų...

Finansai
05:45
Pilnėjantys restoranai – tik pagražintas atspindys, realybėje – gresiantys bankrotai Premium

Kredito rizikos vertinimas rodo, kad maitinimo sektoriaus įmonių padėtis per metus šiek tiek gerėjo, dalis...

Prekyba
05:45

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku