Mokslas, kompetencija ir sveikas protas nugalės

Publikuota: 2020-12-11
Angelos Weiss (AFP /  „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Angelos Weiss (AFP / „Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Sėkmingi vakcinos nuo COVID-19 bandymai paskatino farmacijos kompanijas pradėti masinę jos gamybą. Kai kurios šalys jau pradėjo skiepyti gyventojus, į pirmųjų pasiskiepijusių gretas stoja aukščiausi valstybių vadovai. Panašią iniciatyvą išreiškė ir Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė. Šalies darbdaviai pasiryžę skiepyti savo darbuotojus, tačiau priversti jų negali. Lietuvoje, kaip ir kai kuriose kitose valstybėse, plinta vadinamųjų antivakserių judėjimas, gąsdinantis žmones skleidžiamais įvairiausiais mitais.

Lietuvos deleguotas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius teigia, kad visos bendrame Europos Sąjungos pirkime dalyvaujančios šalys vakciną gaus vienu metu; dabar svarbu ruoštis užtikrinti logistiką šalyje, kad būtų tinkamai pasirengta skiepyti.

„Mes kalbame apie trijų keturių savaičių laiko tarpą, kada vakcina realiai galėtų pasiekti šalis nares. Svarbiausi akcentai yra užtikrinti jos logistiką šalyje, išlaikant reikalingas temperatūras, sąlygas, taip pat kad jos būtų pasiekiamos ne tik miestuose, bet ir regionų centruose“, – BNS gruodžio 7 d. sakė V. Sinkevičius.

VŽ rašė, kad COVID-19 vakcinų tiekimo grandinės turės dirbti sutartinai, kad būtų užtikrintas sklandus tiekimas iš gamyklų į gydymo įstaigas įvairiose valstybėse. Krovinio pristatymo vietose vakcinos turės keliauti į oro uostuose esančius sandėlius, kurie atitiktų „šaltosios grandinės“ reikalavimus. Po to – perkrautos į automobilinius šaldytuvus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pavyzdžiui, „Pfizer“ nurodo turinti savo pristatymo planą trumpuoju laikotarpiu. Šios kompanijos vakcina lėktuvais ir automobiliais bus paskirstoma iš įmonių JAV, Vokietijoje ir Belgijoje. Paskui iš paskirstymo centrų jos bus gabenamos į galutinio naudojimo vietas.

Transportavimui „Pfizer“ sukūrė specialias sausu ledu šaldomas ir 5.000 dozių skirtas lagamino dydžio dėžes su GPS sekikliais. Tokios dėžės tinkamos pakartotiniam naudojimui, o reikiama temperatūra jose išlaikoma iki 10 dienų.

Ekspertai sako, kad COVID-19 vakcinos Lietuvą gali pasiekti per Helsinkio oro uostą arba tiesioginiais užsakomaisiais skrydžiais, o iš Helsinkio į mūsų šalį atgabentos vilkikais-šaldytuvais.

Skelbiama, kad pirmiausia bus skiepijami medikai, slaugos, globos darbuotojai, rizikos amžiaus ir rizikos grupių gyventojai. Vėliau bus vakcinuojami jaunesnio amžiaus ir ligų neturintys asmenys.

Darbdaviai sako esantys suinteresuoti, kad pasiskiepytų kuo daugiau dirbančiųjų, tačiau juos galima tik paraginti – teisininkai perspėja: darbdaviai neturi teisinių įrankių, kuriais galėtų priversti darbuotojus skiepytis nuo COVID-19.

Pandeminė situacija Lietuvoje – itin sudėtinga. Nueinanti valdžia ilgą laiką delsė skelbti karantiną, vėliau – įvesti griežtesnius apribojimus. Kaip rodo statistika, pasikliauti vien žmonių sąmoningumu ir supratimu – pernelyg naivu ir neatsakinga.

Simboliška, kad net paskutinio posėdžio metu trečiadienį Vyriausybė nusiplovė rankas, ignoravusi I. Šimonytės prašymą sugriežtinti apribojimus. „Nebe mūsų daržas – nebe mūsų pupos“? Tačiau kiekviena pradelsta diena kainuoja žmonių gyvybę, sveikatą, nuo viruso ir nuovargio krintančius medikus ir kt.

Saulius Skvernelis dar ir pasipiktino – esą naujoji premjerė pati nieko konkretaus nepasiūlė, ko gi ji nori iš nueinančios Vyriausybės...

Nežinia, ir kam tarnauja Seimo opozicijoje atsidūrę vakardienos valdžios politikai, pasiryžę tempti gumą, – mat jiems pernelyg sudėtinga perskaityti Vyriausybės programą. Barjerų rentimas naujos valdžios startui – tai pradelstas laikas imtis skubių ir efektyvių pandemijos pažabojimo veiksmų.

Su nueinančia, paskutines savaites tyliai merdinčia valdžia daug vilčių nesiejome ir visus ketverius metus, per kuriuos ji taip ir nesugebėjo savo mąstymu ir veiksmais spręsti kiek sudėtingesnių nei kokio nors agrokoncerno kompleksiškumo problemų. Per visą laikotarpį tai buvo akivaizdi problema kone visose Vyriausybės valdymo grandyse.

Štai Susisiekimo ministerijos problemų sprendimo masteliai tesiekė kokio keliuko naujam dvarponiui tiesimo ar lojalių politinių ginklanešių įdarbinimo valstybinių įmonių valdybose kartelę, o Sveikatos apsaugos ministerija apsiribojo kasdienės koronaviruso statistikos fiksavimu. Strateginio matymo taip ir nesulaukėme. Gal ką praleidome arba, kaip įprasta, pamiršo mus informuoti, bet nei iki, nei po pranešimų apie vakcinos nuo koronaviruso sukūrimą neteko girdėti apie Vyriausybės narių, gydymo įstaigų ir logistikos verslų specialistų bendrus pasitarimus, „kaip gausime, vešime, saugosime ir platinsime“.

Dabartinė situacija yra dramatiška ne tik dėl savo letalinių, ekonominių padarinių, bet ir dėl to, kad atsiradus vakcinai pasaulis atsidūrė ant didelių ilgalaikių pokyčių slenksčio, kurių kryptis ir rezultatas pirmiausia priklauso nuo valstybių administracinių ir politinių gebėjimų.

Vakcinos įsigijimo, logistikos ir paskirstymo klausimas šiandien vis labiau siejamas su unikalia istorine galimybe valstybėms pasiekti ekonominį proveržį ir geopolitinį pirmavimą, vienoms – pasaulyje, kitoms – regionuose. Juk pirmosios pasiskiepijusios šalys, kaip tvirtina specialistai, pirmosios užkurs ir savo ekonomiką, o nepasiruošusios, delsiančios ar negalinčios jos įsigyti bus pasmerktos dešimtmečius truksiančiam stagnavimui.

VŽ nuomone, tik efektyvi vyriausybių veikla užtikrins savo piliečiams ir darbus, ir pajamas, ir rinkas, o kai kuriose srityse – ilgalaikį konkurencinį pranašumą. Tai – šansas ir Lietuvai santykinai mažomis sąnaudomis sukurti realų pokytį valstybėje ir suteikti kol kas miglose skendinčiam gerovės valstybės mitui konkretesnį žemišką pavidalą.

Tačiau tam reikia bent „kelių žingsnių priekyje“ lyderystės, atsidavusių, sąžiningų ir mokančių megzti dialogą su skirtingomis visuomenės grupėmis politikų, institucijų vadovų. Ar ateinanti politinė komanda tai supranta, turi kompetencijų ir yra pasiryžusi?

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
„Financial Times“: Turkija NATO ambasadorių susitikime blokavo derybų dėl Suomijos ir Švedijos narystės pradžią

Turkija užblokavo pirminį NATO sprendimą imtis nagrinėti Suomijos ir Švedijos paraiškas dėl narystės Aljanso,...

Ukrainoje teisiamas pirmasis Rusijos karo nusikaltėlis kaltę dėl civilio nužudymo pripažįsta

Ukrainos sostinėje trečiadienį prasidėjo pirmasis nuo Rusijos invazijos pradžios teismo procesas dėl karo...

V. Sinkevičius apie „RePowerEu“: turime sumažinti ES energetinę priklausomybę nuo trečiųjų šalių

Europos Sąjungos (ES) energetikos laukia revoliuciniai pokyčiai, tačiau siekiant susitarti dėl šeštojo...

Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
15:02
Infografika: efektyviausia Vakarų tiekiama ginkluotė Ukrainai Premium

Ukrainai laimėjus mūšį prie Charkivo, atstūmus priešo pajėgas kone iki pat sienos su Rusija ir sėkmingai...

Vyriausybė oficialiai atšaukia ambasadorių Rusijoje

Vyriausybė trečiadienį posėdyje nusprendė iš ambasadoriaus Rusijoje pareigų oficialiai atšaukti Eitvydą...

Subsidijos Ukrainos verslui: už įsikūrimą Lietuvoje – 10.000 Eur 1

Ukrainos verslai, po vasario 24 d. pradėję veiklą Lietuvoje, galės gauti subsidijas už įsikūrimą ir darbo...

Gazelė
13:54
Seimo komitete pritarta naujai vaiko priežiūros išmokų tvarkai: keistųsi trukmė ir dydis 6

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijuoja naują vaiko priežiūros pirmuosius dvejus jo gyvenimo...

Vadyba
13:44
Prieš KAM svetainę gegužę įvykdyta masyvi kibernetinė ataka

Atnaujinus Krašto apsaugos ministerijos (KAM) internetinį puslapį, prieš jį po kelių dienų buvo įvykdyta...

Baltarusija išplėtė mirties bausmės taikymą

Baltarusijoje įvesta mirties bausmė už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą, trečiadienį pranešė Rusijos...

Biudžeto deficito riboženklių sugrįžtuvių horizontuose dar nematyti Premium

Tvyrant ekonominiam neapibrėžtumui, Europos Sąjunga rimtai svarsto dar kuriam laikui pratęsti prieš dvejus...

„Ignitis“ iš JAV įsigijo du naujus SkGD krovinius

Elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ įsigijo du naujus suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) krovinius, kurie...

Rinkos
13:02
Dėl sankcijų Rusijos ekonomika šiemet trauksis 7,8%

Rusijos ekonominės plėtros ministerija pagerino šių metų, tačiau pablogino 2023 m. prognozę.

Finansai
12:48
Lenkijos ekonomika pirmąjį metų ketvirtį ūgtelėjo 8,5% 1

Lenkija per pirmus tris šių metų mėnesius sukūrė palyginamosiomis kainomis 8,5% didesnį nei prieš metus...

JAV aiškinasi galimybes įtikinti Turkiją neblokuoti Suomijos ir Švedijos priėmimo į NATO

Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui vis griežčiau pasisakant prieš Suomijos ir Švedijos planą...

Briuselis skaičiuoja Ukrainos atstatymo kainą, ES narės raginamos ir vėl bendrai pasiskolinti Premium

Tiek pati Ukraina, tiek ir Vakarų partneriai dar tebesitęsiant kariniams veiksmams svarsto, kaip reikės...

Suomija ir Švedija oficialiai pateikė paraiškas įstoti į NATO 2

Suomija ir Švedija trečiadienį oficialiai pateikė narystės NATO prašymus. Taip pradėdamos, diplomatų teigimu,...

Infliacija Jungtinėje Karalystėje pašoko į 40 metų nematytas aukštumas 1

Trečiadienį paskelbtais oficialiais duomenimis, balandį infliacija Jungtinėje Karalystėje (JK) šoktelėjo į 40...

Advokatų taryba: advokatai negali teikti paslaugų, kuriomis būtų bandoma apeiti sankcijas

Advokatai negali teikti paslaugų sankcionuotiems asmenims, o taip pat paslaugų, kuriomis būtų bandoma apeiti...

Antradienį – 191 naujas COVID-19 atvejis

Lietuvoje antradienį nustatytas 191 naujas COVID-19 atvejis, nei vienas žmogus nemirė, rodo Lietuvos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku