Naujos Vyriausybės starto belaukiant

Publikuota: 2020-12-08
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Aštuonioliktosios Vyriausybės sudėtis patvirtinta, programa paskelbta, iki darbų starto lieka vienas žingsnis – Seimo palaiminimas. Tikimasi, kad programos narstymas ir svarstymas neužtruks – naujojo ministrų kabineto laukia neatidėliotini ir efektyvūs sprendimai suvaldant pandemijos plitimą. Ingridos Šimonytės Vyriausybės programoje taip pat ypatingas dėmesys skiriamas ekonomikos proveržiui, švietimo reformai, sveikatos sistemos pertvarkai, žaliajam kursui.

„Esamos aplinkybės diktuoja ne tik būtinybę greitai veikti. Vyraujantis neapibrėžtumas (kai nežinome, kaip ilgai, kokia imtimi virusas veiks ir kokia bus jo galutinė įtaka) sukuria prielaidas naujai pažvelgti į iki šiol nueitą mūsų šalies raidos kelią ir, remiantis žiniomis, prognozėmis, duomenimis, atversti naują pažangos lapą“, – rašoma Vyriausybės programoje.

„Tikiu, kad tai yra ta programa, kurią man ir mano kolegoms ministrams pavyks įgyvendinti ir pasiekti užsibrėžtus tikslus“, – vakar teigė I. Šimonytė.

Pasak jos, Vyriausybės programos pagrindai išdėstyti dar lapkričio pradžioje pasirašytoje valdančiosios koalicijos sutartyje. Vakar paskelbtoje Vyriausybės programoje įsipareigojama, kad mokesčių sistemos pakeitimai nebus skubinami, o darbo mokesčiai neturėtų būti didinami.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Planuojama kruopščiai peržiūrėti mokesčių lengvatas, tačiau bet kokie pokyčiai šioje srityje bus svarstomi tik tada, kai koalicijoje bus sutarta dėl viešojo sektoriaus įsipareigojimų masto – viešųjų paslaugų, infrastruktūros, gynybos, žaliojo kurso ir ekonomikos transformacijos srityse.

Bus įvertintos galimybės keisti įmonių pelno mokestį, atsisakant reinvestuoto pelno apmokestinimo, atsisakyta subsidijų ir lengvatų iškastiniam kurui, atlikta savivaldybių teisės leisti obligacijas pranašumų ir trūkumų analizė.

Naujasis kabinetas pasižada įgyvendinti švietimo reformą: „Ilgalaikė mūsų valstybės pažanga priklauso nuo švietimo sistemos ir jos gebėjimo prisitaikyti prie kintančios aplinkos poreikių. Mes įsipareigojame, kad kartu su visomis politinėmis jėgomis, mokytojais, tėvais, mokiniais, visuomene parengsime ir imsimės įgyvendinti nacionalinį švietimo susitarimą, kurio pagrindinis tikslas – kiekvienam Lietuvos vaikui užtikrinti vienodas galimybes siekti geriausio išsilavinimo, nepaisant jo gyvenamosios vietos ar socialinės padėties.“

Vykdant sveikatos sistemos reformą, bus įsipareigota nediskriminuoti privačių medicinos įstaigų. Programoje rašoma: pandemija tik dar labiau išryškino mūsų dabartinės sveikatos sistemos trūkumus ir kartu parodė, kuria kryptimi turėtume ją plėtoti, jei norime užtikrinti sveikatos paslaugų kokybę ir prieinamumą visiems gyventojams. Vyriausybė įsipareigoja kurti gyventojams patogią, prieinamą ir kokybišką, visoje šalyje paslaugas teikiančią, krizėms atsparią sveikatos priežiūros sistemą, nediskriminuodama ir privačių sveikatos priežiūros įstaigų.

Vyriausybė žada siekti, kad Lietuva taptų aukštą pridėtinę vertę kuriančia šalimi. Todėl būtina užtikrinti, kad valstybės inovacijų ekosistema skatintų Lietuvos įmonių technologinį atsinaujinimą ir persiorientavimą į inovatyvių prekių ir paslaugų gamybą bei eksportą. Verslumą ir piliečių įsitraukimą turėtų skatinti valstybės teisinis reguliavimas ir mokesčių sistema. Tam reikalinga nuosekliai vykdoma dereguliacija ir verslo klimato gerinimas, įskaitant paprastesnį verslo administravimą, modernią migracijos politiką, aktyvią darbo rinkos politiką, toliau vykdomą valstybės paslaugų skaitmenizaciją ir atvirų duomenų politiką, į ekonominį naudingumą orientuotus viešuosius pirkimus.

Ekonominėje Vyriausybės programos dalyje dėmesys skiriamas ir valstybės bei savivaldybių valdomoms įmonėms – siekiama užtikrinti, kad valstybės ištekliai nebūtų švaistomi valstybei ir savivaldybėms tiesiogiai arba netiesiogiai (veikiant per savo kontroliuojamas bendroves) investuojant į konkurencingas rinkas. Regis, naujoji Vyriausybė pasirengusi atsižvelgti į daugkartines verslininkų pastabas – žadama atsisakyti sąlygų valstybei ir savivaldybėms konkuruoti su privačiu verslu tose ūkio šakose, kuriose valstybės dalyvavimas nebūtinas.

Planuojama, kad akcijų biržoje atsidurtų daugiau valstybės valdomų įmonių (VVĮ). Iš visų 49-ių VVĮ šiuo metu akcijų biržos prekybos sąrašuose yra vos penkios, beveik visos jos yra listinguojamos nominaliai, todėl didžiosios dalies akcijomis nėra aktyviai prekiaujama.

„Sukurdami galimybę investuoti į Lietuvos strategines reguliuojamas įmones užtikrinsime, kad Lietuvos pensijų fondų ir draudimo kompanijų lėšos būtų investuojamos Lietuvoje, o ne užsienyje“, – rašoma Vyriausybės programoje. Tęsiant VVĮ veiklos efektyvinimą per jų valdymo depolitizavimą žadama užtikrinti, kad tokios bendrovės vadovautųsi komerciniais principais.

Ekonomistai pozityviai vertina Ingridos Šimonytės Vyriausybės programą pabrėždami atvirumą, kaštų ir naudos analizę, diskusijas prieš priimant sprendimus etc.

Indrė Genytė-Pikčienė, „INVL Asset Management“ vyriausioji analitikė, mano, kad vien iš išdėstytų naujos Vyriausybės veikimo principų galima tikėtis kitokio viešojo dialogo: duomenimis grįstų sprendimų, atvirumo ir atskaitomybės, bendradarbiavimo ir atviros komunikacijos.

„Toks dialogas leidžia tikėtis atviro lygiaverčio dialogo su visuomene ir gerokai mažiau politikos sprendimų „iš viršaus“: populistinių „politikų gelbėtojų“ pinigų dalybų, ar ribojimų iš jėgos pozicijos“, – teigia ji.

Tadui Povilauskui, SEB banko ekonomistui, Vyriausybės programoje taip pat pirmiausia į akis krenta žodis „atvirumas“ – daug kalbama apie atvirus sprendimus, atvirą visuomenę ir pan. Jo nuomone, programoje aiškiai matyti atsargumas, žadant, kas bus daroma mokesčių srityje. „Daugiausia matome žodžių „diskutuosime“, „svarstysime“, „apgalvosime“, – sako jis.

VŽ nuomone, tai, kad Vyriausybės programoje numatyta daug erdvės dialogui, suteikia vilčių, kad nebus neapgalvotų sprendimų. Kaip pabrėžia ekonomistai, programoje įvardyta, kad pirmiausia būtina peržiūrėti išlaidų eilutes, įvertinti jų efektyvumą, naudas ir galimybes sutaupyti, o tik vėliau, jei būtina, imtis mokesčių sistemos pokyčių. Toks veiksmų planas gerokai sunkesnis, mažiau populiarus, bet labai sveikintinas ir daug efektyvesnis.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
A. Dulkys PSO asamblėjoje susitiko su Taivano viceministre

Arūnas Dulkys, Sveikatos apsaugos ministras, dalyvauja sekmadienį prasidėjusioje Pasaulio sveikatos...

Varšuva ir Kyjivas sutarė dėl bendros šalių sienų kontrolės

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, ir Andrzejus Duda, Lenkijos prezidentas, susitarė pasirašyti...

Prancūzija: Ukraina į ES įstos po 15–20 metų 2

Clement'as Beaune'as, Prancūzijos Europos reikalų ministras, sekmadienį pareiškė, kad Ukrainos siekis įstoti...

Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 6

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
13:33
Būsimasis Australijos premjeras žada didesnį dėmesį skirti klimato kaitai

Anthony Albanese'is, būsimasis Australijos ministras pirmininkas, skubantis iki svarbaus viršūnių susitikimo...

Maskva neatmeta ukrainiečių belaisvių iškeitimo į V. Medvedčuką

Maskva svarstys galimybę iškeisti Ukrainos pulko „Azov“ belaisvius į Viktorą Medvedčuką – prokremlišką...

„Invega“ primena: finansavimo galimybės rizikingam, bet visiems naudingam verslui

Socialinis verslas ir socialinio poveikio projektų vykdytojai gali pasinaudoti ir valstybės pagalba –...

Gazelė
09:03
Australijos premjeras S. Morrisonas pripažino pralaimėjęs rinkimus

Australijos premjeras Scottas Morrisonas šeštadienį pripažino pralaimėjęs nacionalinius rinkimus po sunkaus...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Zelenskis: Ukrainai reikia ES kandidatės statuso, o ne kompromisų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad jo vadovaujama šalis turi tapti visateise...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Stiprindama gynybą, Albanija įsigijo prieštankinių raketų „Javelin“

Albanijos gynybos ministras šeštadienį pranešė, kad Vakarų Balkanų šalis pasirašė sutartį su JAV bendrove...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Statybų inspekcija: E. Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą 12

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje, Pavilnių regioniniame parke,...

Statyba ir NT
2022.05.21
Prezidentas pasirašė patikslintą biudžetą, kritikuoja antiinfliacinių priemonių tempą

Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį pasirašė patikslintą 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių...

Verslo aplinka
2022.05.21
Baltieji Rūmai: prezidentas J. Bidenas pasirašė 40 mlrd. USD paramos Ukrainai paketą

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. USD (37,8 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai paketą, pagal...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Per APEC susitikimą kitų šalių atstovai išėjo kalbant Rusijos atstovui

Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų keturių šalių delegatai šeštadienį paliko konferencijų salę, Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.21
A. Armonaitė prašė Liberalų sąjūdžio paramos civilinės sąjungos projektui

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime paprašė sąjūdžio paramos...

Verslo aplinka
2022.05.21
Liberalai atnaujino vizualinį identitetą – naujuoju simboliu tapo stilizuota raidė „L“ 2

Šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime valdantysis Liberalų sąjūdis nauju partijos simboliu pasirinko...

Verslo aplinka
2022.05.21
Kinija perspėja JAV dėl paramos Taivanui Premium

Kinijos vyriausiasis diplomatas perspėjo JAV dėl didėjančios Vašingtono paramos Taivanui. Kaip savo atsaką...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21
V. Zelenskis: karą Ukrainoje gali užbaigti tik diplomatija

Kyjivo ir Maskvos deryboms tebesant aklavietėje, šeštadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Rusija įvardijo G. Kasparovą ir M. Chodorkovskį užsienio agentais 3

Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus – šachmatų didmeistrį...

Kremliaus agresija
2022.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku