Naujam Seimui teikiamos kandidatūros į Konstitucinio Teismo teisėjus

Naujos kadencijos Seimui tenka imtis darbo, kurio nepadarė ligšioliniai parlamentarai, paskirti tris naujus Konstitucinio Teismo (KT) teisėjus, taip pat ir šio Teismo pirmininką. Jeigu viskas vyks sklandžiai, šios procedūros bus baigtos kitų metų pradžioje.
Praėjusią savaitę pranešta, kad prezidentas Gitanas Nausėda Seimui antrą kartą pateikė advokatės Giedrės Lastauskienės kandidatūrą į KT teisėjas. O pirmadienį laikinoji Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkė Sigita Rudėnaitė apsisprendė į KT teisėjus pakartotinai teikti LAT teisėjo Algio Norkūno kandidatūrą.
Šiemet balandį ankstesnės kadencijos Seimas buvo atmetęs abi šias kandidatūras.
Pasak šalies vadovo, G. Lastauskienė yra aukščiausios kvalifikacijos teisininkė, akademinėje bendruomenėje gerbiama ir pripažinta teisėtyrininkė, teisės teoretikė, todėl jos profesionalumas ir sukaupta solidi mokslinio bei pedagoginio, praktinio teisinio darbo patirtis prisidės prie sėkmingo darbo KT.
Balandį Seimui atmetus šią kandidatūrą G. Nausėda ne kartą minėjo nematantis priežasčių ieškoti naujo kandidato į KT, nes neišgirdo svarių argumentų, kodėl G. Lastauskienė netinka.
Tuo metu pasak LAT laikinosios pirmininkės, jos teikiamo kandidato į KT teisėjus A. Norkūno svariausias ir išskirtinis privalumas ilgametis kasacinio teismo teisėjo darbas, reikšmingas indėlis į kasacinės praktikos civilinėse bylose formavimą, taigi ir į vienodo teisės aiškinimo ir taikymo mūsų valstybėje užtikrinimą.
Toks užtikrinimas neįmanomas be gilaus ir visapusiško Konstitucijos išmanymo, kasdienio Konstitucijos, esančios atskirų teisės šakų pagrindu, taikymo, rašoma S. Rudėnaitės teikime Seimo pirmininkei.
Anot LAT pranešimo, A. Norkūnas, 28 m. dirbantis teisėjo darbą, vertinamas kaip plačios erudicijos, aukštos profesinės kvalifikacijos ir nepriekaištingos reputacijos teisininkas. Jis 20062008 metais ėjo Teisėjų tarybos pirmininko pavaduotojo pareigas, 20102016 metais vadovavo Teisėjų etikos ir drausmės komisijai, 20162020 metais buvo Teisėjų tarybos narys.
Trečią kandidatą į laisvą KT teisėjo vietą turi pasiūlyti Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Kaip VŽ pranešė jos atstovas spaudai Paulius Žeimys, parlamento vadovė kol kas nėra apsisprendusi, ar sutiks su šiemet birželį buvusio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio teikimu į KT teisėjus skirti Seimo kanceliarijos Teisės departamento vadovą Andrių Kabišaitį, ar pasirinks kurią nors kitą kandidatūrą. Esą V. Čmilytė-Nielsen apie savo pasirinkimą apsispręs artimiausiu metu.
Šių metų pradžioje V. Pranckietis į KT teisėjus pasiūlė buvusią šio Teismo kanclerę Ingridą Danėlienę, G. Nausėda advokatę G. Lastauskienę, laikinoji LAT pirmininkė S. Rudėnaitė LAT teisėją A. Norkūną.
Bet Seimas balandį atmetė visus tris teiktus kandidatus, todėl paskyrimo procedūra pradėta iš naujo. Prieš daugiau kaip pusmetį kaip pagrindinis priekaištas kandidatams minėta, jog jie nėra konstitucinės teisės specialistai.
Bet jau tada pranešta, kad apsispręsti dėl naujų KT teisėjų teks jau kitos kadencijos Seimui, kuris buvo išrinktas spalį, o dirbti pradėjo lapkričio viduryje.
Konstitucija numato, kad KT kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Teismą sudaro devyni teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai.
KT pirmininko Dainiaus Žalimo bei teisėjų Gedimino Mesonio ir Vyto Miliaus kadencija baigėsi šiemet kovo 19 d. Jie toliau eina savo pareigas, kol bus paskirti nauji teisėjai.
Kai vietoje trijų kadenciją baigusių KT teisėjų bus paskirti nauji, prezidentas G. Nausėda iš visų devynių teisėjų korpuso pasirinks kandidatą į KT pirmininkus ir pateiks jį Seimui tvirtinti.
Tikimasi, kad naujų KT teisėjų ir šio Teismo pirmininko paskyrimo procedūrą Seimas baigs kitų metų sausį-vasarį pratęstoje savo rudens sesijoje arba sušauktoje neeilinėje.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti