EP siūlo surengti tarptautinį Baltarusijos režimo tyrimą

Europos Parlamentas (EP) pasmerkė smurtą Baltarusijoje, paskelbė pritariantis naujam sankcijų paketui ir siūlo surengti tarptautinį Aliaksandro Lukašenkos režimo tyrimą.
Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje, kurią palaikė 613 ES narių (41 balsavo prieš ir 35 susilaikė) EP ragina atlikti skubų, išsamų ir nepriklausomą Ramano Bandarenkos mirties tyrimą, taip pat kitų protestais susijusių asmenų A. Taraikouskio, A. Vichoro, A. Parukovo, H. Šutavo ir K. Šyšmakovo mirčių tyrimą.
EP pranešime pabrėžiama, kad 31 metų minskietį R. Bandarenką lapkričio 11 d. vakarą mirtinai sumušė civilių drabužius ir kaukes dėvinčių žmonių grupė, kuri, kaip pranešama, turi artimus ryšius su A. Lukašenkos režimu.
Europarlamentarai smerkia nepagrįstus Baltarusijos žurnalistų sulaikymus ir ragina apginti žiniasklaidos laisvę šalyje, padidinti paramą nepriklausomai žiniasklaidai.
EP įsitikinimu, veiksmai, kurių ES ir jos valstybės iki šiol ėmėsi prieš A. Lukašenkos režimą, yra nepakankami. Parlamentas ragina išplėsti sankcijų sąrašą ir palankiai vertina Tarybos sprendimą parengti trečiąjį sankcijų paketą, skirtą įmonėms ir oligarchams, susijusiems su Lukašenkos režimu.
Rezoliucijoje raginama visiškai įšaldyti visus ES lėšų pervedimus, įskaitant Europos investicijų banko, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko ir kitas paskolas, dabartinei Baltarusijos valdžiai.
Europarlamentarai taip pat remia siūlymą surengti tarptautinį A. Lukašenkos režimo nusikaltimų prieš Baltarusijos žmones tyrimą, siūlo įsteigti įrodymų rinkimo centrą ir ES tarptautinės teisės ekspertų darbo grupę.
Tam, kad būtų nustatyti faktai, siūloma surengti neatidėliotiną EP misiją į Vilnių ir Varšuvą.
Europos liaudies partijos narys Andrius Kubilius pabrėžia, kad rezoliucijų jau nebeužtenka su A. Lukašenkos režimu reikėtų elgtis kaip ir su kitais teroristiniais režimais: taikyti griežtas ekonomines sankcijas režimui svarbioms privačioms ir valstybinėms įmonėms.
Sankcijos turi būti nukreiptos ne tik į patį teroristinį režimą, bet ir į terorizmo šalininkus. Kremlius turi žinoti, kad jei jis ir toliau palaikys A. Lukašenkos teroristinį režimą, sankcijos taip pat paveiks ir Kremlių, ragino A. Kubilius.
EP rezoliucijoje taip pat reiškiamas nepasitenkinimas, kad elektrą pradėjusi gaminti Astravo atominė elektrinė neatitinka aukščiausių tarptautinių aplinkosaugos ir saugos standartų, ir remia pastangas užtikrinti Europos solidarumą dėl joje gaminamos energijos importo į ES rinką uždraudimo.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti