Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui

Publikuota: 2020-11-25
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui, pažymi prezidentas Gitanas Nausėda.

„Esame kritiškai svarbiame kovos su pandemija taške, be to, būtina sklandžiai užbaigti ir Vyriausybės tvirtinimą. Nepaisant visų Seimui tenkančių išbandymų, šios vienos svarbiausių valstybės institucijų darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui“, – Prezidentūros pranešime spaudai cituojamas prezidentas.

Klausimus, kaip artimiausiu metu planuojama organizuoti parlamento darbą ir galimybes priimti su Vyriausybės formavimu susijusius sprendimus, šalies vadovas trečiadienį aptarė nuotoliniame susitikime su Seimo valdyba.

Seimo valdyba šalies vadovui pristatė planus išplėsti Seimo galimybes dirbti nuotoliniu būdu. Anot pranešimo, prezidentas domėjosi, kokios priemonės numatytos siekiant identifikuoti ne Seimo salėje balsuojančius parlamentarus, kaip bus užtikrinama sklandi diskusijų eiga bei apsaugotos opozicijos teisės.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Kviečiu visas parlamentines partijas suvienyti jėgas ir priimti tolesniam Seimo darbui būtinus sprendimus“, – sako šalies vadovas.

Seime šią savaitę neužteko balsų priimti Seimo statuto pataisoms dėl nuotolinių parlamento posėdžių įteisinimo.

Pataisomis siūlyta nustatyti, kad paskelbus ekstremaliąją situaciją, kai kyla pavojus žmonių sveikatai ar gyvybei, Seimo valdybos sprendimu Seimo posėdis galėtų būti organizuojamas nuotoliniu būdu elektroninių ryšių priemonėmis, užtikrinant Seimo nario tapatybės nustatymą.

Pataisas kritikavo opozicijoje esantys „valstiečiai“, kurie siūlė nesvarstyti projektų skubos tvarka ir sudaryti darbo grupę pataisoms parengti.

„Valstiečiai“ taip pat teigia, kad pirminio Seimo statuto projekto nuostatos būtų sudariusios galimybę valdantiesiems piktnaudžiauti savo galiomis, nes daug sprendimų patikėta pirmininkaujančiam be diskusijų. Valdantieji šią kritiką atmeta, teigdami, kad Statuto pataisas peikiantieji neįsigilinę į jų esmę.

Parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad Statuto pataisos bus svarstomos iš naujo iš saviizoliacijos grįžus valdančiajai Liberalų sąjūdžio frakcijai, kurios 11 atstovų negalėjo dalyvauti balsavime antradienį.

„Grįžtame, nes suprantame, kad jis (Statuto pakeitimas) labai svarbus, kad nepertraukiamas Seimo darbas būtų užtikrintas šiomis sudėtingomis sąlygomis. Prezidento nuomonė taip pat buvo, kad nuotolinis darbas aktualus ir svarbus klausimas, ir šioje vietoje sutampa nuomonės, kad jį reikėtų kuo greičiau spręsti. Tam yra tiek techninės, tiek teisinės kliūtys, nes nepakeitus Seimo statuto vakar to padaryti nepavyko“, – per spaudos konferenciją trečiadienį sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Parlamento vadovė nuotolinio darbo įteisinimui taip pat tikėjosi ir iki šiol pataisas stabdžiusios opozicijos palaikymo.

„Ar pavyks tai padaryti, klausimas atviras, akivaizdu, kad reikia balsų, reikia valdančiosios koalicijos dalyvavimo pilno, ko mes vakar negalėjome užtikrinti, nes viena valdančioji frakcija buvo pasodinta ant atsarginių suolelio dėl saviizoliacijos reikalavimo. Lauksime momento, kai Seimo nariai neturės taip masiškai izoliuotis“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

„Matau teisines galimybes, taip pat labai aktyviai konsultuojamės su konstitucinės teisės ekspertais apie tai, kokios galėtų būti galimybės įteisinti, bet pirmasis žingsnis, Statuto pakeitimas, turi būti žengtas Seime ir aš apeliuosiu ir į opozicijos sveiką protą suprantant, kad tokioje situacijoje, kai Lietuvoje skaičiai kasdien yra vis blogėjantys, tie užsikrėtimo atvejai vienaip ar kitaip paliečia (Seimo darbą)“, – pažymėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Abejoja, ar nepažeidžiama Konstitucija

Seimo pirmininkė taip pat teigia abejojanti, ar nepažeidžiama Konstitucija iš darbo eliminuojant dalį parlamentarų, nepaisant to, kad jie turi neigiamus COVID-19 testus.

„Seimas yra pagrindinė Lietuvos žmonių atstovybė. Kišimasis į jo darbą eliminuojant Seimo narius, yra grėsmė Konstitucijai. Tai labai aiškiai turi suprasti ir ministrai, nesvarbu, laikinai jie eina pareigas, ar ne“, – trečiadienį savo „Facebook“ paskyroje teigia V. Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, Seimo nario įgaliojai apibrėžti Konstitucijoje.

„Joje aiškiai reglamentuota, kaip gali būti apribojami Seimo nario įgaliojimai. Jokių ministrų įsakymai to negali padaryti, juolab – valstybės institucija. Seimo narys privalo atlikti savo pareigas, nepriklausomai nuo to, kokios negandos purto šalį. Jo tarnystės Lietuvai negali riboti žemesnių instancijų sprendimai“, – tvirtina Seimo vadovė.

„Juolab kad, pavyzdžiui, liberalų politikai izoliacijoje būna net turėdami neigiamus testus. Ir jiems sąlygas, kada palikti izoliaciją, diktuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Dar, beje, ir darydamas klaidas, kaip pamatėme vakar, kuomet norėta izoliuoti dar tris politikus. Man ši situacija atrodo nenormali“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Jos teigimu, yra ne vienas būdas, kaip užtikrinti saugų Seimo nario darbą, nekeliant pavojaus kitiems žmonėms parlamento rūmuose.

„Mes privalome gerbti svarbiausią šalies įstatymą ir nesukurti precedento taip lengvai paralyžiuoti mūsų parlamento“, – tvirtina V. Čmilytė-Nielsen.

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad Konstitucijos pažeidimus gali vertinti tik Konstitucinis Teismas.

„Visa kita yra spekuliacijos, kas ką pažeidžia ar nepažeidžia“, – žurnalistams trečiadienį sakė jis.

Ministras taip pat teigė, kad klaidą padarė Seimo kanceliarija, o ne Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, todėl jam už tai net nevertėjo atsiprašyti.

„Situacija yra nejuokinga, todėl kad, mano turimomis žiniomis, žmonės, kurie gavo nurodymus izoliuotis ne iš NVSC, o iš Seimo kanceliarijos, daug sau leido, kėlė balsą prieš epidemiologus. Noriu į juos viešai kreiptis: prašom nesusireikšminti, epidemiologai dirba savo darbą, prašom jų nekritikuoti, žmonės nori geranoriškai paskambinę padėti, paaiškinti, kokia yra situacija“, – teigė A. Veryga.

Seime po antradienio posėdžių siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą padaryta pertrauka iki gruodžio 3 dienos.

COVID-19 yra užsikrėtusi pati Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen ir keli kiti parlamentarai. Visa valdančioji Liberalų sąjūdžio frakcija dėl kontakto su COVID-19 yra saviizoliacijoje. Koronavirusas patvirtintas ir keliems kitiems Seimo nariams.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras dėl kontaktų su sergančiaisiais yra nurodęs saviizoliuotis visai Liberalų sąjūdžio frakcijai, daliai konservatorių. Antradienį pranešta, kad izoliuotis privalėjo ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė bei šios partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius.

Tačiau tos pačios dienos vakarą Nacionalinis visuomenės sveikatos centras patikslino, kad pastariesiems trims izoliacija neprivaloma, nes jų rizika užsikrėsti įvertinta kaip maža.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
E. Macronas susilaikė nuo Rusijos įvardijimo teroristine valstybe

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pareiškė nevadinsiąs Rusijos „terorizmą remiančia...

B. Johnsono siekis perrašyti „Brexit“ taisykles įveikė pirmąją kliūtį

Jungtinės Karalystės (JK) ministro pirmininko Boriso Johnsono siekis atsikratyti kai kurių su Europos Sąjunga...

Teismas vėl atmetė 240 mln. Eur vertės Lietuvos ieškinį „Veolia“

Lietuvos apeliacinis teismas antradienį dar kartą atmetė daugiau nei 240 mln. Eur vertės valstybės ieškinį...

Pramonė
14:38
Finansinių sukčių padaryti nuostoliai pernai augo dukart, iki 10,2 mln. Eur

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei...

Rinkos
14:30
G 7 šalys susitarė didinti karo kainą Rusijai, išreiškė tvirtą paramą Ukrainai

Pasibaigus tris dienas trukusiam aukščiausiojo lygio susitikimui, G 7 šalių vadovai susitarė nustatyti...

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį sumažėjo 3 punktais

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį buvo minus 11 ir, palyginti su geguže, sumažėjo 3 procentiniais...

„Moody's“: Rusija neįvykdė užsienio skolos įsipareigojimų

Reitingų agentūra „Moody's“ patvirtino, kad Rusija pirmą kartą per šimtmetį neįvykdė užsienio skolos...

Rinkos
12:54
Seimas ėmėsi siūlymo dekriminalizuoti nedidelį kiekį kanapių 5

Seimas antradienį ėmėsi siūlymo už nedidelį kiekį kanapių taikyti nebe baudžiamąją, o administracinę...

Premjerė ir Seimo pirmininkė laisvalaikiu nebebus saugomos 1

Vyriausybės ir Seimo vadovės laisvalaikiu nebebus saugomos, jeigu jų sveikatai ir gyvybei nekils grėsmių.

Pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų 3

Lietuvoje pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo antradienį paskelbti...

A. Bilotaitė: nepaprastosios padėties vis dar reikia Premium 3

Rusijos ir Baltarusijos keliamos grėsmės yra išlikusios ir netgi kartais gerokai suintensyvėja, be to, niekur...

Prezidento patarėjas: neabejojame, kad iš NATO susitikimo parsivešime siektą rezultatą

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Kęstutis Budrys sako neabejojantis, kad iš antradienį Madride vykstančio...

Pakels vieną antakį? 8

Kone aštuonerius metus brandintas draudimas atsiskaityti grynaisiais pinigais didesnėmis sumomis, regis,...

Nuomonės
05:50
Dažniausiai daromos klaidos, kuriant tvarią pakuotę: naujos mados ir žaliasis smegenų plovimas Verslo tribūna

Visuomenės dėmesys tvarumo temoms nuosekliai auga, o ir įstatymų leidėjai vis griežčiau rūpinasi ne tik...

Prancūzijos finansų ministras: valstybės skolos lygis pasiekė „pavojingą lygį“

Prancūzijos valstybės skolos lygis pasiekė „pavojingą lygį“, pirmadienį pareiškė finansų ministras Bruno Le...

Rinkos
2022.06.27
Turtingiausias Ukrainos žmogus padavė Rusiją į teismą 6

Turtingiausias Ukrainos žmogus – verslininkas Rinatas Achmetovas pirmadienį pateikė ieškinį prieš Rusiją...

Verslo aplinka
2022.06.27
Seimo NSGK vadovas: pirmi ženklai rodo, kad mūsų lūkesčiai Madride bus atliepti

Pirmi ženklai rodo, kad Lietuvos lūkesčiai turėti NATO brigadą ir stiprinti oro gynybą bus atliepti Aljanso...

Verslo aplinka
2022.06.27
Atstatyta Migracijos departamento informacinių sistemų veikla 3

Pašalinus informacinių sistemų trikdžius pirmadienio pavakarę atstatyta pasų išdavimo veikla, informavo...

Verslo aplinka
2022.06.27
„Coface“ atsargiau vertina Baltijos šalių ekonomines perspektyvas

Tarptautinė prekinio kredito bendrovė „Coface“ Lietuvos ekonomikos įvertį artimiausiam laikotarpiui pablogino...

Finansai
2022.06.27
J. Stoltenbergas patvirtino: bus didinamos Aljanso pajėgos rytiniame NATO sparne 2

Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, pirmadienį patvirtino, kad NATO ketina rytinėje Aljanso...

Verslo aplinka
2022.06.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku