Prezidentas: Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui

Publikuota: 2020-11-25
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimo darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui, pažymi prezidentas Gitanas Nausėda.

„Esame kritiškai svarbiame kovos su pandemija taške, be to, būtina sklandžiai užbaigti ir Vyriausybės tvirtinimą. Nepaisant visų Seimui tenkančių išbandymų, šios vienos svarbiausių valstybės institucijų darbas negali nutrūkti ilgesniam laikui“, – Prezidentūros pranešime spaudai cituojamas prezidentas.

Klausimus, kaip artimiausiu metu planuojama organizuoti parlamento darbą ir galimybes priimti su Vyriausybės formavimu susijusius sprendimus, šalies vadovas trečiadienį aptarė nuotoliniame susitikime su Seimo valdyba.

Seimo valdyba šalies vadovui pristatė planus išplėsti Seimo galimybes dirbti nuotoliniu būdu. Anot pranešimo, prezidentas domėjosi, kokios priemonės numatytos siekiant identifikuoti ne Seimo salėje balsuojančius parlamentarus, kaip bus užtikrinama sklandi diskusijų eiga bei apsaugotos opozicijos teisės.

„Kviečiu visas parlamentines partijas suvienyti jėgas ir priimti tolesniam Seimo darbui būtinus sprendimus“, – sako šalies vadovas.

Seime šią savaitę neužteko balsų priimti Seimo statuto pataisoms dėl nuotolinių parlamento posėdžių įteisinimo.

Pataisomis siūlyta nustatyti, kad paskelbus ekstremaliąją situaciją, kai kyla pavojus žmonių sveikatai ar gyvybei, Seimo valdybos sprendimu Seimo posėdis galėtų būti organizuojamas nuotoliniu būdu elektroninių ryšių priemonėmis, užtikrinant Seimo nario tapatybės nustatymą.

Pataisas kritikavo opozicijoje esantys „valstiečiai“, kurie siūlė nesvarstyti projektų skubos tvarka ir sudaryti darbo grupę pataisoms parengti.

„Valstiečiai“ taip pat teigia, kad pirminio Seimo statuto projekto nuostatos būtų sudariusios galimybę valdantiesiems piktnaudžiauti savo galiomis, nes daug sprendimų patikėta pirmininkaujančiam be diskusijų. Valdantieji šią kritiką atmeta, teigdami, kad Statuto pataisas peikiantieji neįsigilinę į jų esmę.

Parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad Statuto pataisos bus svarstomos iš naujo iš saviizoliacijos grįžus valdančiajai Liberalų sąjūdžio frakcijai, kurios 11 atstovų negalėjo dalyvauti balsavime antradienį.

„Grįžtame, nes suprantame, kad jis (Statuto pakeitimas) labai svarbus, kad nepertraukiamas Seimo darbas būtų užtikrintas šiomis sudėtingomis sąlygomis. Prezidento nuomonė taip pat buvo, kad nuotolinis darbas aktualus ir svarbus klausimas, ir šioje vietoje sutampa nuomonės, kad jį reikėtų kuo greičiau spręsti. Tam yra tiek techninės, tiek teisinės kliūtys, nes nepakeitus Seimo statuto vakar to padaryti nepavyko“, – per spaudos konferenciją trečiadienį sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Parlamento vadovė nuotolinio darbo įteisinimui taip pat tikėjosi ir iki šiol pataisas stabdžiusios opozicijos palaikymo.

„Ar pavyks tai padaryti, klausimas atviras, akivaizdu, kad reikia balsų, reikia valdančiosios koalicijos dalyvavimo pilno, ko mes vakar negalėjome užtikrinti, nes viena valdančioji frakcija buvo pasodinta ant atsarginių suolelio dėl saviizoliacijos reikalavimo. Lauksime momento, kai Seimo nariai neturės taip masiškai izoliuotis“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

„Matau teisines galimybes, taip pat labai aktyviai konsultuojamės su konstitucinės teisės ekspertais apie tai, kokios galėtų būti galimybės įteisinti, bet pirmasis žingsnis, Statuto pakeitimas, turi būti žengtas Seime ir aš apeliuosiu ir į opozicijos sveiką protą suprantant, kad tokioje situacijoje, kai Lietuvoje skaičiai kasdien yra vis blogėjantys, tie užsikrėtimo atvejai vienaip ar kitaip paliečia (Seimo darbą)“, – pažymėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Abejoja, ar nepažeidžiama Konstitucija

Seimo pirmininkė taip pat teigia abejojanti, ar nepažeidžiama Konstitucija iš darbo eliminuojant dalį parlamentarų, nepaisant to, kad jie turi neigiamus COVID-19 testus.

„Seimas yra pagrindinė Lietuvos žmonių atstovybė. Kišimasis į jo darbą eliminuojant Seimo narius, yra grėsmė Konstitucijai. Tai labai aiškiai turi suprasti ir ministrai, nesvarbu, laikinai jie eina pareigas, ar ne“, – trečiadienį savo „Facebook“ paskyroje teigia V. Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, Seimo nario įgaliojai apibrėžti Konstitucijoje.

„Joje aiškiai reglamentuota, kaip gali būti apribojami Seimo nario įgaliojimai. Jokių ministrų įsakymai to negali padaryti, juolab – valstybės institucija. Seimo narys privalo atlikti savo pareigas, nepriklausomai nuo to, kokios negandos purto šalį. Jo tarnystės Lietuvai negali riboti žemesnių instancijų sprendimai“, – tvirtina Seimo vadovė.

„Juolab kad, pavyzdžiui, liberalų politikai izoliacijoje būna net turėdami neigiamus testus. Ir jiems sąlygas, kada palikti izoliaciją, diktuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Dar, beje, ir darydamas klaidas, kaip pamatėme vakar, kuomet norėta izoliuoti dar tris politikus. Man ši situacija atrodo nenormali“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Jos teigimu, yra ne vienas būdas, kaip užtikrinti saugų Seimo nario darbą, nekeliant pavojaus kitiems žmonėms parlamento rūmuose.

„Mes privalome gerbti svarbiausią šalies įstatymą ir nesukurti precedento taip lengvai paralyžiuoti mūsų parlamento“, – tvirtina V. Čmilytė-Nielsen.

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad Konstitucijos pažeidimus gali vertinti tik Konstitucinis Teismas.

„Visa kita yra spekuliacijos, kas ką pažeidžia ar nepažeidžia“, – žurnalistams trečiadienį sakė jis.

Ministras taip pat teigė, kad klaidą padarė Seimo kanceliarija, o ne Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, todėl jam už tai net nevertėjo atsiprašyti.

„Situacija yra nejuokinga, todėl kad, mano turimomis žiniomis, žmonės, kurie gavo nurodymus izoliuotis ne iš NVSC, o iš Seimo kanceliarijos, daug sau leido, kėlė balsą prieš epidemiologus. Noriu į juos viešai kreiptis: prašom nesusireikšminti, epidemiologai dirba savo darbą, prašom jų nekritikuoti, žmonės nori geranoriškai paskambinę padėti, paaiškinti, kokia yra situacija“, – teigė A. Veryga.

Seime po antradienio posėdžių siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą padaryta pertrauka iki gruodžio 3 dienos.

COVID-19 yra užsikrėtusi pati Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen ir keli kiti parlamentarai. Visa valdančioji Liberalų sąjūdžio frakcija dėl kontakto su COVID-19 yra saviizoliacijoje. Koronavirusas patvirtintas ir keliems kitiems Seimo nariams.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras dėl kontaktų su sergančiaisiais yra nurodęs saviizoliuotis visai Liberalų sąjūdžio frakcijai, daliai konservatorių. Antradienį pranešta, kad izoliuotis privalėjo ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė bei šios partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius.

Tačiau tos pačios dienos vakarą Nacionalinis visuomenės sveikatos centras patikslino, kad pastariesiems trims izoliacija neprivaloma, nes jų rizika užsikrėsti įvertinta kaip maža.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
R. Žemaitaitis bandys burti naują frakciją Seime

Parlamentaras, partijos „Laisvė ir teisingumas“ pirmininkas  Remigijus Žemaitaitis sako, kad kovą Seime gali...

Dėl snygio Lietuvoje lūžta medžiai, dalis kelių nepravažiuojami

Iki trečiadienio ryto ugniagesiai 331 kartą vyko šalinti nuvirtusių medžių ir kitų sniego padarinių,...

Nustatytų koronaviruso atvejų skaičius pasaulyje viršijo 100 mln.

Pasaulyje patvirtintų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų antradienį viršijo 100 mln., rodo Johnso...

08:19
„AstraZeneca“ vadovas atsikerta: ES pati ilgai delsė

„AstraZeneca“ vadovas Pascalis Soriotas teigia, kad sutrikimai platinant koronaviruso vakciną ES šalyse kilo...

Ar slapukauti išties paranku?

Dalis įmonių Lietuvoje ne tik nevykdo prievolės teikti savo metines finansines ataskaitas Registrų centrui –...

Finansai
05:50
BVP lūkesčiai: kodėl po pernykščio kuklaus minuso šiemet tikimasi atšokimo Premium

2020 m. Lietuvos bendrasis vidaus produkto (BVP) nuosmukis siekė iki 2% ir buvo vienas mažiausių Europos...

„Pigu.lt“ e. prekybos platforma per metus pritraukė apie 2000 pardavėjų: viršyti apyvartos lūkesčiai ir pagalba šimtams verslų Verslo tribūna

Verslo pasaulį pernai sukausčiusi koronaviruso pandemija ir toliau diktuoja savo taisykles – tęsti savo...

J. Bidenas pasikalbėjo su V. Putinu: išreiškė paramą Ukrainos suverenitetui ir susirūpinimą dėl A. Navalno

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pasikalbėjo telefonu,...

Verslo aplinka
2021.01.26
JAV Senatas patvirtino A. Blinkeną valstybės sekretoriumi

JAV Senatas antradienį lengvai patvirtino Anthony Blinkeną valstybės sekretoriumi, jo kandidatūrą parėmus ir...

Verslo aplinka
2021.01.26
TVF: po pandemijos greičiausiai atsigaus JAV ir Kinija  Premium

Antradienį Tarptautinis valiutos fondas (TVF) atnaujino prognozę, kurioje skelbia, kad pasaulinė ekonomika...

Finansai
2021.01.26
Švietimo ministerija siūlo didinti studijų finansavimą skiriant tam 35 mln. Eur

Švietimo ministerija siūlo didinti aukštojo mokslo studijų finansavimą, per ateinančius ketverius metus tam...

Verslo aplinka
2021.01.26
TVF pagerino šių metų pasaulio ekonomikos prognozę

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) antradienį pagerino pasaulio ekonomikos prognozę. TVF prognozuoja,...

Verslo aplinka
2021.01.26
Vokietijos eksportuotojai pozityvūs, nors virš ekonomikos tvenkiasi debesys Premium

Vokietijos eksportuojančių bendrovių apklausą atlikęs IFO institutas konstatuoja, kad metus šalies verslas...

Pramonė
2021.01.26
Lietuvą atsigavimo kelyje ima lenkti Estija ir Šiaurės šalys  Premium

Pirmaisiais šių metų mėnesiais Lietuvą lenktynėse, kuri pirmiau sugrįš į ikipandeminį lygį, ima lenkti tokios...

Finansai
2021.01.26
G. Mažeika: „Kai kuriems verslams – tai ne krizė, o tiesiog stipriai pasikeitusi verslo aplinka“ Verslo tribūna

Verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai” ekspertai nuolat intensyviai dirba su įmonių...

Reshape! Business
2021.01.26
Registrų centras atvėrė daugiau duomenų verslui ir visuomenei  1

Registrų centras antradienį atvėrė daugiau Juridinių asmenų registro duomenų. Visuomenė galės nemokamai...

Verslo aplinka
2021.01.26
Italijos premjeras atsistatydina, didindamas politinę krizę šalyje

Italijos premjeras Giuseppe Conte antradienį pranešė apie atsistatydinimą, taip sukeldamas naują politinę...

Verslo aplinka
2021.01.26
J. Bideno ekonomikos skatinimo programa kėsinasi nukarūnuoti augimo akcijas  Premium 1

Su naująja prezidento administracija Vašingtone ir vieno Demokratų partijos balso persvara JAV Kongrese atėjo...

Rinkos
2021.01.26
Estijoje prisaikdinta naujoji koalicinė vyriausybė

Estijos parlamente antradienį davė priesaiką premjerės Kajos Kallas vadovaujama naujoji koalicinė vyriausybė,...

Verslo aplinka
2021.01.26
Sveikatos ekspertai siūlo tęsti karantino priemones 5

Prie Vyriausybės suburta sveikatos ekspertų taryba siūlo karantino priemones tęsti, kol pandemijos kontrolę...

Verslo aplinka
2021.01.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus