R. Karbauskis atsisako mandato, bet liktų, jeigu Seimo dauguma prašytų

Publikuota: 2020-11-19
Atnaujinta 2020-11-19 15:39
Seimo posėdis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Seimo posėdis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo klasė“
„Verslo žinios“

Lietuvos valstiečių ir žalių sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis atsisako Seimo nario mandato.

Papildyta: G. Paluckas mano, kad R. Karbauskis dar gali pakeisti savo sprendimą.

„Protestuodamas prieš liberalios valdančios daugumos pastangas suvaržyti mūsų frakcijos narių galimybes veikti Seime, suvokdamas savo atsakomybę formuojant šešėlinę Vyriausybę, stiprinant LVŽS struktūras, rengiantis artėjantiems savivaldybių rinkimams, nutariau pasitraukti iš Seimo“, — parašė LVŽS pirmininkas socialiniame tinkle „Facebook“.

Anksčiau ketvirtadienį LVŽS paskelbė atsisakanti bet kokių pareigų Seimo valdančiosiose struktūrose, savo teises sako ginsianti Konstituciniame Teisme.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Frakcijos atstovė Dalia Vencevičienė informavo, kad tokį sprendimą jis ir didžiausia opozicijos frakcija priėmė „nepritardami ir protestuodami prieš Seimo vadovybės ir Seimo daugumos veiksmus, kuriais eliminuojama didžiausia opozicinė frakcija iš Seimo vadovybės“.

„Dar ryte frakcija pranešė atsisakanti dalyvauti tolesniame politiniame farse, kurį kuria frakcijos pasitikėjimą praradusi Seimo vadovybė ir valdančioji dauguma. R. Karbauskis prašymą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) įteiks artimiausiame šios komisijos posėdyje“, – sakoma partijos pareiškime.

Liktų jeigu prašytų valdantieji

„Viena aplinkybė galėtų pakeisti, jeigu Seimo dauguma paprašytų manęs to nedaryti", — sakė R. Karbauskis, cituoja naujienų portalas „Delfi“.

Į VRK jis žada kreiptis antradienį.

„Jie turi laiko iki antradienio, jeigu nori, kad likčiau Seime“, — sakė R. Karbauskis, o už jo nugaros sustoję frakcijos kolegos tikimybę, kad taip atsitiks, pasitiko juoku.

„Visi čia juokiamės, ir aš galiu juoktis“, — sakė R. Karbauskis.

Po frakcijos posėdžio jis kalbėjo, kad  jam pasitraukus derybos dėl pozicijų Seime turėtų prasidėti iš naujo ir anksčiau atmesta LVŽS atstovės Aušrinės Norkienės kandidatūra iš naujo teikiama į Seimo vicepirmininkes.

„Labai tikėčiausi, kad Seimo dauguma turės nors truputį sąžinės ir grįš prie pirminio pasiūlymo dėl Seimo pirmininko pavaduotojų, ja vėlgi būtų siūloma A. Norkienė, kadangi argumentų prieš ją nebuvo pasakyta jokių, išskyrus, kad siūlau aš“, – sakė R. Karbauskis.

Jis tikino savo pasitraukimu siekiąs, kad valdančioji dauguma nusileistų ir LVŽS frakcijai sudarytų galimybes pilnai dirbti Seime.

„Kadangi suprantu, kad viena iš problemų, kodėl pozicija negali nusileisti ir atstatyti demokratijos, yra mano asmenyje, aš ir šitą problemą panaikinsiu“, –  sakė R. Karbauskis.

Seimo pirmininkė: sprendimas sunkiai suprantamas

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako sunkiai suprantanti opozicinių „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio sprendimą atsisakyti Seimo nario mandato.

„Seimo pirmininkės nuomone, toks sprendimas yra sunkiai suprantamas, bet kiekvieno Seimo nario pasirinkimas, dirbti ar nedirbti Seime, kuriuo metu išeiti, yra laisvas“, – BNS parlamento vadovės poziciją perdavė jos atstovas Paulius Žeimys.

Jis taip pat teigė, kad kol kas V. Čmilytei-Nielsen nepavyko susisiekti su R. Karbauskiu ir pasikalbėti apie motyvus.

V. Čmilytė-Nielsen tikisi, jog R. Karbauskį pakeisianti Seimo narė „galės išpildyti rinkėjų lūkesčius“.

R. Karbauskį, jeigu šis atsisakys mandato, Seime turėtų pakeisti Asta Kubilienė.

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas mano, kad R. Karbauskis dar gali pakeisti savo sprendimą.

Jis sako netikėsiantis jo žodžiais tol, kol nepamatys VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės „perkirptosjo Seimo nario kortelės“.

„Ne pirmą kartą sako, kad trauksis ir nesitraukia“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė G. Paluckas ir ragino tiesiog nekreipti dėmesio į R. Karbauskio žodžius.

„Siūlau mums visiems nesirgti tuo vadizmu. Yra žmogus, tvarkoje, turi jis savo įvairias nuostatas ir garsiai šneka. Praeis dvi savaitės, ir visi pamiršime, jeigu nebus to žmogaus, kuris taip garsiai šneka“, – teigė G. Paluckas.

Frakcijos pareiškimas: svarbu ne postai

Po LVŽS frakcijos posėdžio išplatintame pranešime rašoma, kad atsisakydamas Seimo nario mandato R. Karbauskis tokiu būdu išreiškė protestą dėl Seimo vadovybės ir Seimo daugumos veiksmų, „kuriais žeminama didžiausia opozicinė frakcija ir drauge su ja šimtai tūkstančių rinkėjų, kurie palaikė LVŽS per šiuos rinkimus, o taip pat paminamos opozicijos teisės, kurios yra demokratinės visuomenės pamatas“.

„Mes turime parodyti pavyzdį, kad mums ne postai, ne valdžia ir ne mandatai svarbu, o darbai“, – pranešime cituojama naujai išrinkta frakcijos seniūnė A. Norkienė.

R. Karbauskis teigia aktyviai bendradarbiausiantis su frakcijos kolegomis ir jiems padėsiantis siekti partijos programos įgyvendinimo Seime. Jo teigimu, Seimo nario mandato atsisakymas jam atvers duris aktyvesnei ir svaresnei dabartinės valdžios kritikai. 

Neturi atstovo Seimo valdyboje

Praėjusį atradienį R. Karbauskis piktinosi tuo, kad didžiausioji frakcija Seime, turinti 32 narius, neturi savo atstovo Seimo valdyboje.

„LVŽS rinkimuose surinko kelių šimtų tūkstančių žmonių palaikymą ir per pirmąsias dvi Seimo darbo dienas padaryta viskas, kad būtų sugriauta ilgametė Lietuvos Seimų tradicija, politinės kultūros pagrindai, t. y. frakcija, kuri turi 32 narius, neturi savo atstovo Seimo valdyboje, kai savo atstovus turi frakcijos su dešimt Seimo narių“, – žurnalistams sakė LVŽS vadovas.

Paklaustas, ko frakcija pasieks sprendimu (nedalyvauti Seimo valdančiosiose struktūrose), R, Karbauskis atsakė: „Parodysim, kad mes nesusitaikom su tuo, kad mums kaip šunims būtų mėtomi kaulai, mes ne šunauja“.

„Jeigu naujai valdžiai Lietuvos žmonės yra šunauja, kaip buvo, tokiu atveju mes tų žmonių garbę, kurie už mus balsavo, ginsime visais būdais. Tikrai kreipsimės į Konstitucinį Teismą, į Europos institucijas ir taip toliau pasakydami, kad Lietuvos Seime tokio dydžio frakcija, didžiausia opozicinė, neturi savo atstovo Seimo vadovybėje“, – kalbėjo valstiečių“ vadovas.

Seimui antradienį atmetus „valstiečių“ kandidatę A. Norkienę ir į vicepirmininkus paskyrus socialdemokratą Julių Sabatauską, didžiausia opozicinė „valstiečių“ frakcija kol kas liko be atstovo Seimo valdyboje. Kitu Seimo pirmininkės pavaduotoju iš opozicijos, jau anksčiau buvo išrinktas „darbietis“ Andrius Mazuronis.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad, į Seimo pirmininkus išrinkus mažesnių opozicinių frakcijų atstovus, LVŽS frakcija savo atstovą valdyboje galėtų turėti delegavę opozicijos lyderį.

Tačiau, kadenciją baigiantis premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį teigė, kad dėl opozicijos lyderio greičiausiai nebus susitarta.

„Mes turime tokį, matyt, pirmą kartą parlamentarizmo istorijoje atvejį, kada didžiausia opozicinė frakcija nėra niekieno atstovaujama. Bandymas kalbėti, kad štai turės opozicijos lyderį yra vėl intrigavimas ir melavimas, puikiai žinant, ir Seimo pirmininkė tai puikiai žino, kad Valstiečių ir žaliųjų frakcija neturi tiek Seimo narių, kad galėtų turėti opozicijos lyderį“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė premjeras.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Lietuvos vadovai sutarė „dėl pagrindinių principų“ su EK derinant pokyčius dėl Kaliningrado tranzito 2

Prezidentūroje pirmadienį susirinkę šalies vadovai sutarė „dėl pagrindinių principų ir pamatinių nuostatų“,...

Sekmadienį nustatyti 54 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 54 nauji COVID-19 atvejai, fiksuotos dvi mirtis, rodo pirmadienį paskelbti...

J. Bidenas ragina Vakarus laikytis išvien dėl Ukrainos

JAV prezidentas Joe Bidenas kartu su Vakarų sąjungininkais sekmadienį Bavarijos Alpėse pradėjo trijų dienų...

Žaliavos pinga ir tai nėra gera žinia visiems gamintojams Premium

Verslo aplinka šiemet tapo daug sudėtingesnė negu anksčiau. Kai kas veikiausiai pirmąjį pusmetį neblogai...

Pramonė
09:00
Daugiafunkcis sporto centras Dariaus ir Girėno gatvėje – žengtas svarbus žingsnis Verslo tribūna

Klaipėdos rajono savivaldybė skelbia tarptautinį konkursą daugiafunkcio centro statyboms. Dariaus ir Girėno...

Apie patirtį – puse lūpų

Nors viešai įvairiomis progomis Vyriausybės nariai kalba apie finansinio raštingumo ugdymą, savo asmeniniu...

Nuomonės
05:50
Kriptovaliutininko patriotizmo kaina: 0,6 mln. Eur mokesčių, kurių jam neleidžia sumokėti Premium 8

Vytautas Labanauskas, kaunietis prekiautojas kriptovaliutomis, į Lietuvos biudžetą mielai ir tuojau pat...

Finansai
05:45
Šią savaitę: NATO, G7, Kaliningrado tranzitas, infliacija Premium

NATO viršūnės spręs dėl Aljanso rytinio flango apginamumo stiprinimo, G7 lyderiai aptaria Ukrainą ir pasaulio...

LAT padėjo tašką viename iš JAV „W. P. Carey“ fondo ir „Kesko Senukų“ ginče Premium

Statybinių ir apdailos medžiagų tinklui „Kesko Senukai Lithuania“ nepavyko užginčyti jam nepalankaus kone...

Ambasadorius prie NATO: Lietuva turės sustiprintas sąjungininkų pajėgas Premium

Netrukus įvyksiančiame NATO viršūnių susitikime Madride turėtų būti priimti ir sprendimai dėl Aljanso rytinio...

J. Bidenas: G-7 sieks surinkti 600 mlrd. USD pasaulinės infrastruktūros programoms

JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį paskelbė apie Didžiojo septyneto (G-7) projektą, skirtą mesti iššūkį...

Verslo aplinka
2022.06.26
R. Paulas. Lietuvos IT – „amazing“. Bet ar nepritrūks talentų? 7

Lietuva JAV tebeturi žinomumo problemą – tiek apskritai kaip šalis, tiek, juo labiau, kaip investavimo...

Nuomonės
2022.06.26
Šalies vadovai pirmadienį aptars sankcijas Kaliningrado tranzitui 1

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį su kitais šalies vadovais aptars kilusią įtampą dėl Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2022.06.26
Dėl išpuolio Osle areštuotas įtariamas islamistų teroristas

Po dviejų žmonių gyvybes nusinešusio šeštadienio išpuolio Oslo centre norvegų policija areštavo „islamistiniu...

Verslo aplinka
2022.06.26
J. Bidenas: Rusijos invazijos į Ukrainą akivaizdoje Vakarai turi išlikti vieningi

JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui pareiškė, kad Vakarai turi...

Verslo aplinka
2022.06.26
G-7 šalys uždraus aukso importą iš Rusijos

Didžiojo septyneto (G-7) valstybės uždraus Rusijos aukso importą, siekdamos sugriežtinti sankcijas Maskvai...

Verslo aplinka
2022.06.26
JAV priėmus moterų teisę į abortus panaikinantį sprendimą, šalyje tęsiasi protestai

Teisės į abortą gynėjai šeštadienį Amerikoje antrą dieną protestavo prieš istorinę Aukščiausiojo Teismo...

Verslo aplinka
2022.06.26
Vokietijoje prasideda G-7 viršūnių susitikimas

Didžiojo septyneto (G-7) šalių lyderiai sekmadienį pradeda susitikimą, kurio metu tarsis dėl strategijų, kaip...

Verslo aplinka
2022.06.26
Sekmadienį baigiasi laikas pasirinkti nepriklausomą tiekėją 3

Sekmadienį baigiasi terminas, kai antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai turi pasirinkti...

Verslo aplinka
2022.06.26
Infliacija pasauliui smogė ne vienodai – kai kurios šalys patiria mažesnį spaudimą Premium

Vakarų lyderiai dažnai pabrėžia, kad pastaruoju metu fiksuojamas kainų šuolis yra pasaulinis reiškinys,...

Verslo aplinka
2022.06.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku