R. Karbauskis atsisako mandato, bet liktų, jeigu Seimo dauguma prašytų

Publikuota: 2020-11-19
Seimo posėdis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Seimo posėdis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos valstiečių ir žalių sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis atsisako Seimo nario mandato.

Papildyta: G. Paluckas mano, kad R. Karbauskis dar gali pakeisti savo sprendimą.

„Protestuodamas prieš liberalios valdančios daugumos pastangas suvaržyti mūsų frakcijos narių galimybes veikti Seime, suvokdamas savo atsakomybę formuojant šešėlinę Vyriausybę, stiprinant LVŽS struktūras, rengiantis artėjantiems savivaldybių rinkimams, nutariau pasitraukti iš Seimo“, — parašė LVŽS pirmininkas socialiniame tinkle „Facebook“.

Anksčiau ketvirtadienį LVŽS paskelbė atsisakanti bet kokių pareigų Seimo valdančiosiose struktūrose, savo teises sako ginsianti Konstituciniame Teisme.

Frakcijos atstovė Dalia Vencevičienė informavo, kad tokį sprendimą jis ir didžiausia opozicijos frakcija priėmė „nepritardami ir protestuodami prieš Seimo vadovybės ir Seimo daugumos veiksmus, kuriais eliminuojama didžiausia opozicinė frakcija iš Seimo vadovybės“.

„Dar ryte frakcija pranešė atsisakanti dalyvauti tolesniame politiniame farse, kurį kuria frakcijos pasitikėjimą praradusi Seimo vadovybė ir valdančioji dauguma. R. Karbauskis prašymą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) įteiks artimiausiame šios komisijos posėdyje“, – sakoma partijos pareiškime.

Liktų jeigu prašytų valdantieji

„Viena aplinkybė galėtų pakeisti, jeigu Seimo dauguma paprašytų manęs to nedaryti", — sakė R. Karbauskis, cituoja naujienų portalas „Delfi“.

Į VRK jis žada kreiptis antradienį.

„Jie turi laiko iki antradienio, jeigu nori, kad likčiau Seime“, — sakė R. Karbauskis, o už jo nugaros sustoję frakcijos kolegos tikimybę, kad taip atsitiks, pasitiko juoku.

„Visi čia juokiamės, ir aš galiu juoktis“, — sakė R. Karbauskis.

Po frakcijos posėdžio jis kalbėjo, kad  jam pasitraukus derybos dėl pozicijų Seime turėtų prasidėti iš naujo ir anksčiau atmesta LVŽS atstovės Aušrinės Norkienės kandidatūra iš naujo teikiama į Seimo vicepirmininkes.

„Labai tikėčiausi, kad Seimo dauguma turės nors truputį sąžinės ir grįš prie pirminio pasiūlymo dėl Seimo pirmininko pavaduotojų, ja vėlgi būtų siūloma A. Norkienė, kadangi argumentų prieš ją nebuvo pasakyta jokių, išskyrus, kad siūlau aš“, – sakė R. Karbauskis.

Jis tikino savo pasitraukimu siekiąs, kad valdančioji dauguma nusileistų ir LVŽS frakcijai sudarytų galimybes pilnai dirbti Seime.

„Kadangi suprantu, kad viena iš problemų, kodėl pozicija negali nusileisti ir atstatyti demokratijos, yra mano asmenyje, aš ir šitą problemą panaikinsiu“, –  sakė R. Karbauskis.

Seimo pirmininkė: sprendimas sunkiai suprantamas

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako sunkiai suprantanti opozicinių „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio sprendimą atsisakyti Seimo nario mandato.

„Seimo pirmininkės nuomone, toks sprendimas yra sunkiai suprantamas, bet kiekvieno Seimo nario pasirinkimas, dirbti ar nedirbti Seime, kuriuo metu išeiti, yra laisvas“, – BNS parlamento vadovės poziciją perdavė jos atstovas Paulius Žeimys.

Jis taip pat teigė, kad kol kas V. Čmilytei-Nielsen nepavyko susisiekti su R. Karbauskiu ir pasikalbėti apie motyvus.

V. Čmilytė-Nielsen tikisi, jog R. Karbauskį pakeisianti Seimo narė „galės išpildyti rinkėjų lūkesčius“.

R. Karbauskį, jeigu šis atsisakys mandato, Seime turėtų pakeisti Asta Kubilienė.

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas mano, kad R. Karbauskis dar gali pakeisti savo sprendimą.

Jis sako netikėsiantis jo žodžiais tol, kol nepamatys VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės „perkirptosjo Seimo nario kortelės“.

„Ne pirmą kartą sako, kad trauksis ir nesitraukia“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė G. Paluckas ir ragino tiesiog nekreipti dėmesio į R. Karbauskio žodžius.

„Siūlau mums visiems nesirgti tuo vadizmu. Yra žmogus, tvarkoje, turi jis savo įvairias nuostatas ir garsiai šneka. Praeis dvi savaitės, ir visi pamiršime, jeigu nebus to žmogaus, kuris taip garsiai šneka“, – teigė G. Paluckas.

Frakcijos pareiškimas: svarbu ne postai

Po LVŽS frakcijos posėdžio išplatintame pranešime rašoma, kad atsisakydamas Seimo nario mandato R. Karbauskis tokiu būdu išreiškė protestą dėl Seimo vadovybės ir Seimo daugumos veiksmų, „kuriais žeminama didžiausia opozicinė frakcija ir drauge su ja šimtai tūkstančių rinkėjų, kurie palaikė LVŽS per šiuos rinkimus, o taip pat paminamos opozicijos teisės, kurios yra demokratinės visuomenės pamatas“.

„Mes turime parodyti pavyzdį, kad mums ne postai, ne valdžia ir ne mandatai svarbu, o darbai“, – pranešime cituojama naujai išrinkta frakcijos seniūnė A. Norkienė.

R. Karbauskis teigia aktyviai bendradarbiausiantis su frakcijos kolegomis ir jiems padėsiantis siekti partijos programos įgyvendinimo Seime. Jo teigimu, Seimo nario mandato atsisakymas jam atvers duris aktyvesnei ir svaresnei dabartinės valdžios kritikai. 

Neturi atstovo Seimo valdyboje

Praėjusį atradienį R. Karbauskis piktinosi tuo, kad didžiausioji frakcija Seime, turinti 32 narius, neturi savo atstovo Seimo valdyboje.

„LVŽS rinkimuose surinko kelių šimtų tūkstančių žmonių palaikymą ir per pirmąsias dvi Seimo darbo dienas padaryta viskas, kad būtų sugriauta ilgametė Lietuvos Seimų tradicija, politinės kultūros pagrindai, t. y. frakcija, kuri turi 32 narius, neturi savo atstovo Seimo valdyboje, kai savo atstovus turi frakcijos su dešimt Seimo narių“, – žurnalistams sakė LVŽS vadovas.

Paklaustas, ko frakcija pasieks sprendimu (nedalyvauti Seimo valdančiosiose struktūrose), R, Karbauskis atsakė: „Parodysim, kad mes nesusitaikom su tuo, kad mums kaip šunims būtų mėtomi kaulai, mes ne šunauja“.

„Jeigu naujai valdžiai Lietuvos žmonės yra šunauja, kaip buvo, tokiu atveju mes tų žmonių garbę, kurie už mus balsavo, ginsime visais būdais. Tikrai kreipsimės į Konstitucinį Teismą, į Europos institucijas ir taip toliau pasakydami, kad Lietuvos Seime tokio dydžio frakcija, didžiausia opozicinė, neturi savo atstovo Seimo vadovybėje“, – kalbėjo valstiečių“ vadovas.

Seimui antradienį atmetus „valstiečių“ kandidatę A. Norkienę ir į vicepirmininkus paskyrus socialdemokratą Julių Sabatauską, didžiausia opozicinė „valstiečių“ frakcija kol kas liko be atstovo Seimo valdyboje. Kitu Seimo pirmininkės pavaduotoju iš opozicijos, jau anksčiau buvo išrinktas „darbietis“ Andrius Mazuronis.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad, į Seimo pirmininkus išrinkus mažesnių opozicinių frakcijų atstovus, LVŽS frakcija savo atstovą valdyboje galėtų turėti delegavę opozicijos lyderį.

Tačiau, kadenciją baigiantis premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį teigė, kad dėl opozicijos lyderio greičiausiai nebus susitarta.

„Mes turime tokį, matyt, pirmą kartą parlamentarizmo istorijoje atvejį, kada didžiausia opozicinė frakcija nėra niekieno atstovaujama. Bandymas kalbėti, kad štai turės opozicijos lyderį yra vėl intrigavimas ir melavimas, puikiai žinant, ir Seimo pirmininkė tai puikiai žino, kad Valstiečių ir žaliųjų frakcija neturi tiek Seimo narių, kad galėtų turėti opozicijos lyderį“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė premjeras.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
I. Šimonytė: po prezidento filtro partijoms gali tekti iš naujo dalytis ministerijas 3

Prezidentui Gitanui Nausėdai atmetus kurį nors kandidatą į ministrus, centro dešinės koalicijos partijoms...

Verslo aplinka
2020.12.01
Estijos prezidentė: su Rusija Europa turi tvirtai laikytis savo pozicijų

Baltijos šalys yra saugesnės ir geriau ginamos nei tuomet, kai Rusija 2014 m. aneksavo Krymą, nes Europa...

Verslo aplinka
2020.12.01
Valstybės kontrolė: paramą gavo ir nenukentėjusios įmonės

Valstybės kontrolė skelbia, jog nuo koronaviruso krizės nukentėjusiam verslui skirtą valstybės paramą per...

Verslo aplinka
2020.12.01
Feisbuko „aukščiausiasis teismas“ imasi spręsti ginčus dėl turinio

Socialinio tinklo „Facebook“ „aukščiausiasis teismas“, kuriam pavesta spręsti dėl opaus ir žalingo turinio...

Technologijos
2020.12.01
J. Bidenas ragina JAV Kongresą priimti „tvirtą“ pagalbos planą

JAV išrinktasis prezidentas Joe Bidenas antradienį paragino Kongresą greitai patvirtinti „tvirtą“ pagalbos...

Verslo aplinka
2020.12.01
JK restoranai ir barai gali nebeįsileisti nenorinčiųjų skiepytis nuo COVID-19 3

Jungtinei Karalystei rengiantis pradėti skiepyti milijonus žmonių nuo koronaviruso, už vakcinavimo eigą...

Paslaugos
2020.12.01
Vokietija planuoja mokesčių nuolaidas darbuotojams, dirbantiems iš namų

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vyriausybė pirmadienį pranešė planuojanti mokesčių nuolaidas gyventojams,...

Verslo aplinka
2020.12.01
E. Macronas: skiepai nuo COVID-19 visoje Prancūzijoje planuojami balandžio–birželio mėnesiais 1

Prancūzija siekia plataus masto vakcinavimą nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 pradėti kitų metų...

Verslo aplinka
2020.12.01
EK vadovė kritikuoja Vengriją ir Lenkiją blokuojant ES biudžetą europiečių sąskaita

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį apkaltino Lenkiją ir Vengriją, esą milijonų...

Verslo aplinka
2020.12.01
COVID-19 tyrimams reikalingų medžiagų yra, apimčių mažinti nereikės

Kadenciją baigiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad rizikos dėl COVID-19 tyrimams...

Verslo aplinka
2020.12.01
Kinijos bepilotis erdvėlaivis „Chang'e 5“ nusileido Mėnulyje

Kinijos bepilotis erdvėlaivis antradienį nusileido Mėnulyje, pranešė valstybinė žiniasklaida apie antrą...

Technologijos
2020.12.01
G. Nausėda siūlo ES sutarti dėl mokesčio taršiems importuotojams

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina Europos Sąjungą (ES) susitarti dėl pasienio taršos mokesčio importuojamai...

Verslo aplinka
2020.12.01
Analitikai: praėjus metams ES vadovų tandemui dar stinga politinio svorio 

Vadovauti Europos Sąjungai (ES) nėra paprasta. Prie 27 labai skirtingų valstybių Bendrijos vairo stovinčiam...

Verslo aplinka
2020.12.01
EBPO karpo pasaulinę 2021 m. BVP prognozę, ragina vyriausybes tęsti paramą

Rudenį kilusi antroji pandemijos banga reikšmingai pristabdė pasaulinės ekonomikos atsigavimą. Koronavirusą...

Finansai
2020.12.01
VATESI aiškinasi galimą avariją Astravo AE aušinimo sistemoje 2

Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje (AE) galbūt įvykus avarijai atsarginėje pirmojo bloko aušinimo...

Verslo aplinka
2020.12.01
Baltarusijos opozicijos lyderė sieks už smurtą atsakingų asmenų tarptautinio persekiojimo 2

Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja inicijavo bendrą nusikaltimų, įvykdytų...

Verslo aplinka
2020.12.01
COVID-19 valdymo veiksmų įgyvendinimas vėluoja – Valstybės kontrolė

28% COVID-19 valdymo strategijoje numatytų veiksmų įgyvendinimas vėluoja, rodo antradienį paskelbta Valstybės...

Verslo aplinka
2020.12.01
Prezidentas: S. Gentvilas turės įtikinti abejojančius dėl jo tinkamumo

Prezidentas Gitanas Nausėda neabejoja Liberalų sąjūdžio pasiūlytojo kandidato į aplinkos ministrus Simono...

Verslo aplinka
2020.12.01
JK pareiškė, kad ES iš Londono reikalauja per daug

Vienas iš Jungtinės Karalystės (JK) aukšto rango ministrų kabineto narių Michaelis Gove‘as antradienį...

Verslo aplinka
2020.12.01
„Revolut“: „Juodąjį penktadienį“ tarp lietuviškų apsipirkimo vietų dominavo „Maxima“, „Lidl“ ir „Rimi“ 

„Juodojo penktadienio“ išpardavimai persikėlė į internetą, o didžiausia išpardavimų karštinės laimėtoja...

Prekyba
2020.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus