Prancūzija: ES galėtų priimti biudžetą, apeidama oponentų pastangas jį užblokuoti

Europos Sąjunga svarsto praktinius sprendimus, siekdama išspręsti aklavietę dėl Bendrijos biudžeto ir koronaviruso paveiktos ekonomikos gaivinimo plano, tačiau galėtų juos priimti ir nepaisydama Vengrijos, Lenkijos ir Slovėnijos prieštaravimų, trečiadienį pareiškė Prancūzijos Europos reikalų ministras Clementas Beauneas.
Papildyta skirsniu EP sako nuolaidų nedarysiantis
Kadangi ES pirmininkauja Vokietija, ieškome praktinių sprendimų, sakė jis senatoriams Paryžiuje ir pridūrė: nagrinėjame, kaip kraštutiniu atveju galėtume tęsti be šalių, blokuojančių susitarimą.
Vengrija ir Lenkija pirmadienį užblokavo Europos Sąjungos 20212027 metų 1,8 trln. Eur vertės biudžeto ir 750 mlrd. Eur finansinių priemonių dėl pandemijos paketo patvirtinimą, nes nesutinka, kad finansavimas būtų susietas su tuo, kaip valstybės narės laikosi teisinės valstybės ir demokratijos principų.
Budapeštas ir Varšuva nerimauja, kad tai leistų ES institucijoms vienašališkai spręsti, ar vyriausybės laikosi Europos demokratinių normų.
Nors Slovėnija nevetavo biudžeto, šios šalies ministras pirmininkas Janezas Janša išreiškė palaikymą Lenkijai ir Vengrijai ir savo laiške Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charlesiui Micheliui pažymėjo, kad politinė institucija neturėtų spręsti ginčų dėl teisės viršenybės.
Anot C. Beauneo, ES pareigūnai išnagrinės galimybę patikslinti teisės viršenybės laikymosi reikalavimą, bet tikrai jo nekvestionuos, nes ant kortos pastatytos mūsų vertybės ir mūsų europietiškas projektas.
Europa negali būti laikoma įkaite kelių vyriausybių, nenorinčių judėti į priekį ir negerbiančių mūsų politinio projekto pamatų, perspėjo prancūzų ministras.
Gina savo sprendimus vetuoti biudžetą
Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis trečiadienį gynė Varšuvos sprendimą vetuoti ES biudžetą ir ekonomikos gaivinimo planą, pabrėždamas, kad Briuselio bandymas susieti finansavimą su teisės viršenybės principo laikymusi yra nepriimtinas.
ES, kur egzistuoja Europos oligarchija, baudžianti silpnesnes [valstybes nares], nėra ta ES, į kurią įstojome, parlamente pareiškė M. Morawieckis.
Jis pridūrė: Pasisakome už Europos Sąjungą, bet prieš vaikiškas bausmes, prieš mechanizmus, reiškiančius, kad su Lenkija ir kitomis šalimis elgiamasi nevienodai.
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas pareiškė, kad jo šalis vetavo ES biudžetą, nes planai susieti Bendrijos finansavimą su įpareigojimu laikytis teisinės valstybės principų, prilygsta imigracijai nepritariančių šalių šantažavimui.
Šiandien Briuselyje tik migrantus įsileidžiančios šalys laikomos besilaikančiomis įstatymų viršenybės, sakoma V. Orbano pranešime.
Kai tik šis pasiūlymas bus priimtas, nebeliks kliūčių susieti valstybių narių [gaunamą] bendrų lėšų dalį su parama migracijai ir [naudoti] finansines priemones šantažuoti šalims, kurios priešinasi migracijai, pridūrė premjeras.
EP sako nuolaidų nedarysiantis
Europos Parlamentas (EP) trečiadienį vakare paskelbė pareiškimą, kuriame sakė, jog nesutiks daryti jokių nuolaidų, kad patenkintų Vengriją ir Lenkiją.
Iš mūsų pusės daugiau jokių nuolaidų nebus, sakoma pareiškime, paskelbtame po EP frakcijų vadovų susitikimo.
Bendrijos lyderių virtualaus susitikimo išvakarėse EP frakcijų vadovai paragino bloko šalis nares kuo greičiau priimti paketą ir pradėti ratifikavimo procesą.
VŽ rašė, kad EP ir 27 Bendrijos valstybės narės lapkričio pradžioje sutarė susieti bloko ilgalaikį biudžetą su mechanizmu, reikalaujančiu laikytis ES demokratijos taisyklių.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti