Politologai abejoja, ar prezidentas sutiks su visais kandidatais į ministrus

Publikuota: 2020-11-18
Dėl Arūno Dulkio kandidatūros į sveikatos apsaugos ministrus gali kilti aštri diskusija tarp prezidentūros ir valdančiosios koalicijos. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Dėl Arūno Dulkio kandidatūros į sveikatos apsaugos ministrus gali kilti aštri diskusija tarp prezidentūros ir valdančiosios koalicijos. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Politologai pabrėžia, kad būsimosios premjerės Ingridos Šimonytės paskelbtas kandidatų į ministrus sąrašas tėra preliminarus, nes prezidentui Gitanui Nausėdai esą gali būti sunku sutikti su kai kuriomis pavardėmis. Be to, politikos ekspertai kelia klausimus, kaip efektyviai pavyks dirbti naujai vyriausybinei komandai, nes dalis kandidatų neturi pakankamos patirties didžiojoje politikoje.

Politologė Rima Urbonaitė VŽ sakė atkreipusi dėmesį, kad I. Šimonytė ir koalicija pasiūlė politinę Vyriausybę.

„Tuo ji gerokai skiriasi nuo 2016 m. po Seimo rinkimų suformuotos pirmosios valstiečių-žaliųjų ir socialdemokratų Vyriausybės sudėties, nes tuomet buvo labiau apeliuojama į ministrų profesionalumą, bet ne politiškumą. Kitas reikalas, kad per ketverius metus kabinetas pamažu, bet nuosekliai dreifavo link labiau politinės sudėties“, – kalbėjo politologė.

Pasak jos, kitas su nauja Vyriausybe susijęs dalykas – beveik visi pasiūlytieji kandidatai yra Seimo nariai. Tai gali sukelti tam tikrų iššūkių dabartinei trijų centro dešinės partijų valdančiajai koalicijai užtikrinti pakankamai tvarų Seimo darbą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Ne paslaptis, kad Seimo nario mandatą turintys ministrai anaiptol ne taip aktyviai dalyvauja parlamento darbe. Tad 74 mandatus teturinčiai koalicijai gali kilti tam tikrų iššūkių per jai svarbius balsavimus Seime“, – teigė R. Urbonaitė.

Išskyrė keletą pretendentų

Politologė pastebėjo, kad siūlomi kandidatai į ministrus yra palyginti jauno amžiaus, bet jau gana ambicingi. Kita vertus, anot jos, „nemažai paskelbtųjų kandidatų neturi ilgesnės buvimo didžiojoje politikoje patirties“.

„Tai savo ruožtu gali sukelti klausimų, kaip Vyriausybei pavyks dirbti vienoje komandoje. Bus įdomu, kaip jie susidirbs ir veiks kartu. Neatmestini ir tam tikri konfliktiniai židiniai ir netgi pakrikimo ženklai“, – prognozavo R. Urbonaitė.

Iš kitos pusės, pasak politologės, premjerės autoritetas ir stiprios charakterio savybės gali nulemti, kad „Vyriausybės laivas bus pakankamai stabilus ilgą laiką, gal net ir visą kadenciją“.

Nuotrauka::1 left

Vertindama atskirus kandidatus, R. Urbonaitė išskyrė keletą.

„Į užsienio reikalų ir krašto apsaugos ministrus siūlomi Gabrielius Landsbergis ir Arvydas Anušauskas, tikriausiai, vargu ar galėtų būti prezidento atmesti, nes abu kandidatai yra labai stipriai susieti su juos deleguojančia Tėvynės sąjunga, yra jau nebe pirmus metus politikoje ir susiję būtent su tomis sritimis, kurioms ir yra siūlomi vadovauti. Bet G. Landsbergio atveju atkreipčiau dėmesį į tai, kad paskyrimas ministru silpnintų jo kaip konservatorių lyderio pozicijas, nes jau nebegalėtų tiek daug dėmesio skirti dirigavimui tiek partijai, tiek ir frakcijai Seime“, – sakė politologė.

Ji teigė, kad Aušrinės Armonaitės parinkimas į Ekonomikos ir inovacijos ministerijos vadovės poziciją yra sveikintinas: „Reikia tikėtis, kad pagaliau turėsime ekonomikos ministrą, nes pastaruosius metus jo nesimatė, nors pandemijos iššūkių ekonomikai yra begalės ir visas tas problemas tiesiog gyvybiškai būtina spręsti.“

G. Nausėda turės pažerti argumentų

R. Urbonaitė pripažino, kad Gintarė Skaistė, kuri yra paskelbtoji kandidatė į finansų ministres, „nėra politikos sunkiasvorė“.

„Tad I. Šimonytė, panašu, čia rinkosi tą žmogų, kuriuo, viena vertus, galėtų stipriai asmeniškai pasitikėti, iš kitos pusės – leistų pačiai premjerei, kuri, kaip žinome, yra buvusi finansų ministrė, imtis tiesiogiai diriguoti šiai svarbiai sričiai“, – kalbėjo politologė.

Pasak jos, kandidatė į švietimo ministres Jurgita Šiugždinienė „gana gerai žino šios srities, ypač aukštojo mokslo, problemas“. Be to, ši politikė labai prisidėjo prie Tėvynės sąjungos programos, kurioje daug dėmesio skiriama švietimo pertvarkai, parengimo.

„Tad J. Šiugždinienei beliktų įgyvendinti tą programą, jeigu ji būtų paskirta ministre. Tačiau prezidentas, kuris irgi švietimą priskiria prie savo svarbiausiųjų prioritetų, neabejoju, turės gana plačią manevro laisvę kritiškai vertindamas siūlomą kandidatę. Kita vertus, jeigu ji būtų atmesta, prezidentas turėtų labai aiškiai argumentuoti, kodėl taip elgiasi“, – teigė politologė.

Didžiausiu iššūkiu valstybės vadovui ji vadina I. Šimonytės siūlomą kandidatą į sveikatos apsaugos ministrus Arūną Dulkį.

„Ne tik todėl, kad sveikatos sritis šiuo pandeminiu metu yra bene svarbiausia ir labiausiai matoma. A. Dulkio, kurio prezidentas prieš pusmetį neteikė antrai valstybės kontrolieriaus kadencijai, pasirinkimas yra tikri spąstai G. Nausėdai. Nes jeigu jis paskirs A. Dulkį ministru, tuomet sukels klausimų, kodėl šis kandidatas tinka į tokią kritinę poziciją, nors į valstybės kontrolierius esą netiko. O jeigu būtų atmestas, tuomet labai aiškiai turėtų komunikuoti, dėl kokių priežasčių tą daro, be to, rizikuoja stoti į atvirą konfrontaciją su premjere, kuri, panašu, asmeniškai pasirinko ir labai remia A. Dulkio kandidatūrą“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

Ji prognozavo, kad prezidentas sugebės vetuoti „kokius du ar tris kandidatus, bet vargu ar daugiau“. 

Bet kuris sveikatos ministras atsidurs „taikinyje“

Politologas Tomas Janeliūnas sutinka, kad „tai dar negalutinis kandidatų sąrašas, nes prezidentūra dar gali jį pakoreguoti“.

Bet jis spėja, kad didelių pokyčių nebus, nes „tam tikri išankstiniai, neformalūs kandidatūrų derinimai su prezidentu jau vyko“.

Nuotrauka::2 right

„Nesutikčiau su pasigirstančiomis nuomonėmis, kad I. Šimonytė jau dabar paskelbė kandidatus į ministrus, siekdama kažkurių iš jų „sudeginimo“. Nematau priežasties, kodėl I. Šimonytė turėtų kažką „deginti“. Galbūt gali kiek daugiau klaustukų kilti dėl sveikatos apsaugos ministro kandidatūros, nes tai nėra partinis žmogus, nėra politikas, be to, siūlomas į labai „degančią“ sritį. Tad šioje pozicijoje esantis asmuo gali iškart atsidurti kritikos taikinyje, nes niekas nežino, kaip čia seksis kovoti su pandemija“, – LRT kalbėjo T. Janeliūnas.

„Nors įtikina ir kandidatės į premjerus argumentai, jog A. Dulkys turės užtikrinti sisteminį požiūrį į sveikatos apsaugos problemų sprendimą, bet gali susiklostyti ir tokia situacija, kad ir kas bebūtų šioje pozicijoje, dabartinė sudėtinga situacija jį tiesiog „sudegins“, – neatmetė jis.

Politologas Lauras Bielinis atkreipė dėmesį, kad beveik pusė siūlomų kandidatų į ministrus yra moterys. Be to, jo nuomone, nėra blogai tai, kad tarp siūlomų pretendentų yra nedaug patirties didžiojoje politikoje.

Kalbėdamas apie A. Dulkio kandidatūrą, politologas sakė: „Užimti šią poziciją neturint ministro veiklos patirties iš tikrųjų nebus lengva. Bet, kita vertus, A. Dulkys yra neblogai žinomas, yra gerbiamas už intelektą bei valią. Todėl galima manyti, kad šis kandidatas išspręstų iškylančius klausimus kaip įmanoma geriau.“

„Bet pabrėžčia, kad kol kas matome tik pradinį kandidatų sąrašą, dėl kurio greičiausiai dar vyks diskusijos“, – tvirtino politologas.

Tikimasi, kad I. Šimonytės kandidatūra į premjeres bus pateikta šį ketvirtadienį Seime, o kitą savaitę būsimoji Vyriausybės vadovė oficialiai pateiks prezidentui kandidatų į ministrus sąrašą.

[infogram id="249def53-a32c-4da3-8dd3-247379e5b4c8" prefix="KmB" format="interactive" title="Valdančiosios koalicijos siūloma naujos Vyriausybės sudėtis 2020 11 18"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Kinija perspėja JAV dėl paramos Taivanui Premium

Kinijos vyriausiasis diplomatas perspėjo JAV dėl didėjančios Vašingtono paramos Taivanui. Kaip savo atsaką...

V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai?

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
12:29
V. Zelenskis: karą Ukrainoje gali užbaigti tik diplomatija

Kyjivo ir Maskvos deryboms tebesant aklavietėje, šeštadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis...

Rusija įvardijo G. Kasparovą ir M. Chodorkovskį užsienio agentais

Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus – šachmatų didmeistrį...

Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai

Rusija šeštadienį sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai, pranešė suomių valstybinė valstybinė dujų bendrovė...

Australija balsuoja įtemptuose rinkimuose

Konservatorių ministras pirmininkas Scottas Morrisonas per rinkimus stengsis išlikti valdžioje ir įveikti...

Europoje plinta beždžionių raupai: dvylikoje šalių patvirtinta 80 atvejų

Pasaulio sveikatos organizacija turi duomenų apie Europoje plintančią Centrinei ir Vakarų Afrikai būdingą...

Davosą kartina karas – Rusijai vieta nesuteikta, Ukraina turės plačią delegaciją Premium

Po dvejų metų pertraukos Alpių prieglobstyje Šveicarijos Davoso mieste, vėl prasideda pasaulio ekonomikos...

Putino bunkerio iliuzijos Premium

Kai leidai atimti savo laisves, esi apsuptas nemokšiškumo, buko banditizmo, skurdo, beširdiškumo ir...

G. Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą...

Verslo aplinka
2022.05.20
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų ir gynybos ministrus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Turkija pareiškė toliau kalbėsianti su Vakarais dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vokietija prieštarauja bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėjai 3

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
„Azov“ pulko vadas: Ukrainos kariuomenė įsakė „Azovstal“ likusiems kariams nutraukti kovą

Kyjivas įsakė likusiems Ukrainos kariams, tebesantiems apsiaustoje Mariupolio metalurgijos gamykloje...

Verslo aplinka
2022.05.20
G7 skirs beveik 20 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Didysis septynetas (G-7) susitarė dėl 19,8 mlrd. USD (18,7 mlrd. Eur) vertės paramos paketo Ukrainai,...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Schroederis traukiasi iš „Rosneft“ 3

Buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis, pastaruoju metu spaudžiamas atsisakyti pareigų rusiškose...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kariuomenės vadas: NATO atgrasymo ir gynybos struktūra regione bus patobulinta

NATO patobulins atgrasymo ir gynybos struktūrą rytiniame sparne po birželį Madride vyksiančio Aljanso...

Verslo aplinka
2022.05.20
PSO patvirtino kinų „CanSinoBIO“ vakciną nuo COVID-19

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo...

Verslo aplinka
2022.05.20
Portugalija žada apmokestinti sandorius kriptovaliutomis

Portugalija planuoja užtaisyti teisinę spragą, dėl kurios virtualus turtas tapo itin patrauklus kriptovaliutų...

Rinkos
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku