Paramos schemoms vėluojant verslas baiminasi, kad gali jų ir nebesulaukti

Publikuota: 2020-11-18 08:52
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vėluojant naujoms paramos verslui schemoms, skirtoms padėti nuo antros karantino bangos nukentėjusioms įmonėms, kai kurie paveikti verslai gali jų nesulaukti apskritai ir bankrutuoti, sako verslo atstovai.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija šiuo metu rengia dvi naujas priemones – subsidijas ir lengvatines paskolas, kurioms turėtų būti skirta iki 110 mln. Eur. 

Tačiau jos vis dar nėra patvirtintos Vyriausybės, be to, jas reikės notifikuoti Europos Komisijoje, todėl, ministerijos vertinimu, priemonės geriausiu atveju galėtų būti taikomos nuo gruodžio.

Gruodį turėtų prisiekti naujoji Vyriausybė – jos Ingrida Šimonytė, kuriai kaip tikimasi, galbūt jau trečiadienį prezidentas paves formuoti ministrų kabinetą, kritikuoja siūlomos pagalbos schemą, pavyzdžiui, reikalavimą, kad ne tik įmonės apyvarta būtų kritusi 30%, bet ir viso sektoriaus bendras nuomukis viršytų 40%. Apie tai I. Šimonytė kalbėjo interviu VŽ.

„Vyriausybė dabar svarsto kažkokius paramos mechanizmus ir man pasąmonė sako, kad tų kriterijų bandoma sugalvoti tokių, tarsi norėtum minimizuoti lėšas, kurias nori tam skirti. Maždaug, gausi paramą tik tada, jeigu pats būsi nukentėjęs 30%, o visas tavo sektorius – ne mažiau kaip 40%. Paimkit ir pasvarstykit iš paprasto žmogaus pozicijų – nukentėjau 30%, bet ar man rūpi, kiek ten mano šaka nukentėjo? Kodėl tai mane turėtų jaudinti? O jeigu mano šaka nukentėjo 39,9%? Tai tada paramos negausiu? Ar tai teisinga?“, – VŽ sakė kandidatė į premjeres.

Kai kurių sektorių veikla buvo apribota dar iki tol, todėl verslo atstovai sako, kad parama jau yra pavėluota.

nuotrauka::1left

„Žodis pavėluota neatspindi, kaip tai yra pavėluota. Man atrodytų, kad mes valstybėje nesuvokiame, jog tai yra kiekvienos dienos klausimas“, – BNS sakė Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis.

Jis anksčiau jau yra siūlęs keisti prastovų kompensavimo mechanizmą, kad verslas, skirtingai nei dabar, nebesidalintų rizikos su valstybe ir ši iki tam tikros ribos kompensuotų 100% darbuotojų prastovų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis anksčiau užsiminė, kad prastovų kompensavimo tvarkos keisti neplanuojama, tačiau A. Romanovskio teigimu, šimtaprocentinės subsidijos padėtų išvengti tokių atvejų, kaip „Eglės“ sanatorijoje, kuri dėl drastiškai kritusių užsakymų atleis pusę darbuotojų.

Be to, LVK siūlo laikinai stabdyti Ateities ekonomikos DNR plano įgyvendinimą, nes šiuo metu verslui labiausiai reikia išgyventi antrąjį karantiną.

Paramos kai kurie gali ir nesulaukti

Smulkiojo ir vidutinio verslo taryba sako dėl planuojamų paramos priemonių ir kriterijų praėjusią savaitę kalbėjusi su ekonomikos ir inovacijų viceministre Jekaterina Rojaka ir išsakiusi „griežtą poziciją“.

„Manau, kad taip ir bus, kai kurie verslai nesulauks paramos ir tiesiog žlugs. Šitas tąsymasis pirmyn, atgal, kriterijai, dar visa kita – man toks jausmas, kad mūsų valdininkai neturi ką veikti“, – sakė tarybos pirmininkė Dalia Matukienė.

Ji teigė, kad šią savaitę asociacija kreipsis ir į kitas institucijas ir jų vadovus – Prezidentūrą, premjerą, Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijas.

„Reikia šitą dalyką išjudinti. Negi mes esame tokios aukos, visas smulkusis verslas? Kaip mums paskui bus galima atsigauti ir kas surinks tuos mokesčius? Kažkaip į priekį reikia pažiūrėti“, – svarstė D. Matukienė.

Lietuvos turizmo asociacijos vadovė Milda Plepytė-Rainienė taip pat sako, kad kai kurios bene skaudžiausiai nuo pandemijos nukentėjusios turizmo įmonės gali bankrutuoti, nesulaukusios paramos.

„Priklausomai nuo to, kiek parama vėluos ir kada galų gale bus sulaukta priemonių, dėl kurių asociacijos kreipėsi dar vasarą“, – sakė M. Plepytė-Rainienė.

„Tikrai labai laukiame ir labai tikimės, kad šios priemonės nesuvėluos, taip, kaip buvo su kitomis priemonėmis“, – pridūrė ji.

Reikia prastovų, atlyginimų subsidijų

Vertindamas priemones, kurios būtų efektyviausios ir padėtų išsilaikyti iki pandemijos pabaigos, verslas sako, kad gyvybiškai svarbios yra prastovų ir atlyginimų subsidijos.

„Pirmiausia reikia labai greitai subsidijų. Mes siūlėme ir nuo sumokėtų mokesčių procentą, visus variantus, kuomet būtų galima per keletą dienų pervesti. Antra – prastovos, bet dabar turėtų keistis procentas, nes verslas nebeturės iš ko prisidėti. Mes siūlome, kad būtų 100% minimalaus atlyginimo (MMA) ir kad būtų keičiama procentuotė bent jau į 20/80 proc. kvalifikuotiems darbuotojams, nes galiausiai žmonės eis į Užimtumo tarnybą ir valstybei tai kainuos 3-4 kartus daugiau“, – sakė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Asociacijos prezidentė pridūrė, kad taip pat siūloma pratęsti nuomos subsidijas.

„Tai ypatingai padėtų restoranų sektoriui, nes dauguma patalpų yra nuomojama“, – pabrėžė E. Šiškauskienė.

Nuotrauka::2left

M. Plepytė-Rainienė taip pat sako, kad reikia pratęsti darbo užmokesčio subsidijas – tai, anot jos, padėtų kitąmet kelionių organizatoriams tęsti veiklą. Be to, pasak jos, privalu panaikinti perteklinius reikalavimus tikslinėms paskoloms.

„Mes turime susitvarkyti su priemone ir panaikinti perteklinius reikalavimus lengvatinėms tikslinėms paskoloms, skirtoms atsiskaityti su vartotojais, kurie nori susigrąžinti pinigus. Tai yra gyvybiškai svarbi priemonė, numeris vienas“, – sakė M. Plepytė-Rainienė.

Taip pat ji pastebi, kad reikia subsidijuoti įmones, kurių apyvartos šiemet, palyginti su 2019 m., krito drastiškai. Pasak jos, maksimali 50% apyvartos kritimo kartelė pradžioje yra „tinkama suma“, tačiau tęsiantis pandemijai ir turizmo verslui beveik negeneruojant pajamų, reikėtų pagalvoti ir apie didesnį procentą.

Jaučia atsakomybės baimę

A. Romanovskis tvirtina, kad be nepasitikėjimo taip pat jaučiama ir valstybės tarnautojų baimė prisiimti atsakomybę.

„Vienas dalykas yra nepasitikėjimas ir tuo pačiu tarnautojų baimė prisiimti atsakomybę. Mes matome daug skandalų dėl pirkimų, tai tarnautojai bijo prisiimti atsakomybę, dėl to juos kažkokie aiškesni kriterijai apsaugoja“, – sakė LVK prezidentas.

Anot jo, reikalavimas solidariai pasidalinti finansinę naštą dėl krizės, kilusios apribojus ekonomiką, siekiant suvaldyti sveikatos krizę, išduoda ir „ciniškumą, ir nesuvokimą“.

„Jie to nesuvokia kaip kažkokios ekstraordinarios krizės ir galvoja, kad tai yra paprasčiausia dar viena finansinė krizė – kad jeigu jūs nebuvote pajėgūs atsilaikyti, galbūt iš tikrųjų jūs numirsite ir kažkas kitas užims jūsų vietą“, – teigė A. Romanovskis.

D. Matukienė sako, kad nepasitikėjimas yra abipusis.

Nuotrauka::3left

„Manau, kad čia yra pagrindinė problema, kad verslas nepasitiki valstybės institucijomis, o jos – nepasitiki verslu. Jeigu jie susitiktų labai aiškioje pusiaukelėje, tada nereikėtų nei papildomų administracinių naštų, nei reiketų apkrauti „Invegą“, – sakė ji.

Anot smulkiųjų verslininkų atstovės, iš naujos valdžios tikimasi, kad ši su verslu tarsis nuo pat pradžių.

„Dabar ministerijos pradeda tartis su verslu tuomet, kai jie jau būna parašę visą pirminį aprašą. Ir tada jau sako – žinokit, šito negalime pakeisti ir tada jau prasideda tarimosi imitacija“, – teigė D. Matukienė.

„Jeigu siekiame rezultato mes turime pradėti tartis pačiame pirminiame etape“, – pabėžė ji.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
I. Šimonytė: po prezidento filtro partijoms gali tekti iš naujo dalytis ministerijas 3

Prezidentui Gitanui Nausėdai atmetus kurį nors kandidatą į ministrus, centro dešinės koalicijos partijoms...

Verslo aplinka
2020.12.01
Estijos prezidentė: su Rusija Europa turi tvirtai laikytis savo pozicijų

Baltijos šalys yra saugesnės ir geriau ginamos nei tuomet, kai Rusija 2014 m. aneksavo Krymą, nes Europa...

Verslo aplinka
2020.12.01
Valstybės kontrolė: paramą gavo ir nenukentėjusios įmonės

Valstybės kontrolė skelbia, jog nuo koronaviruso krizės nukentėjusiam verslui skirtą valstybės paramą per...

Verslo aplinka
2020.12.01
Feisbuko „aukščiausiasis teismas“ imasi spręsti ginčus dėl turinio

Socialinio tinklo „Facebook“ „aukščiausiasis teismas“, kuriam pavesta spręsti dėl opaus ir žalingo turinio...

Technologijos
2020.12.01
J. Bidenas ragina JAV Kongresą priimti „tvirtą“ pagalbos planą

JAV išrinktasis prezidentas Joe Bidenas antradienį paragino Kongresą greitai patvirtinti „tvirtą“ pagalbos...

Verslo aplinka
2020.12.01
JK restoranai ir barai gali nebeįsileisti nenorinčiųjų skiepytis nuo COVID-19 3

Jungtinei Karalystei rengiantis pradėti skiepyti milijonus žmonių nuo koronaviruso, už vakcinavimo eigą...

Paslaugos
2020.12.01
Vokietija planuoja mokesčių nuolaidas darbuotojams, dirbantiems iš namų

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vyriausybė pirmadienį pranešė planuojanti mokesčių nuolaidas gyventojams,...

Verslo aplinka
2020.12.01
E. Macronas: skiepai nuo COVID-19 visoje Prancūzijoje planuojami balandžio–birželio mėnesiais 1

Prancūzija siekia plataus masto vakcinavimą nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 pradėti kitų metų...

Verslo aplinka
2020.12.01
EK vadovė kritikuoja Vengriją ir Lenkiją blokuojant ES biudžetą europiečių sąskaita

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį apkaltino Lenkiją ir Vengriją, esą milijonų...

Verslo aplinka
2020.12.01
COVID-19 tyrimams reikalingų medžiagų yra, apimčių mažinti nereikės

Kadenciją baigiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad rizikos dėl COVID-19 tyrimams...

Verslo aplinka
2020.12.01
Kinijos bepilotis erdvėlaivis „Chang'e 5“ nusileido Mėnulyje

Kinijos bepilotis erdvėlaivis antradienį nusileido Mėnulyje, pranešė valstybinė žiniasklaida apie antrą...

Technologijos
2020.12.01
G. Nausėda siūlo ES sutarti dėl mokesčio taršiems importuotojams

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina Europos Sąjungą (ES) susitarti dėl pasienio taršos mokesčio importuojamai...

Verslo aplinka
2020.12.01
Analitikai: praėjus metams ES vadovų tandemui dar stinga politinio svorio 

Vadovauti Europos Sąjungai (ES) nėra paprasta. Prie 27 labai skirtingų valstybių Bendrijos vairo stovinčiam...

Verslo aplinka
2020.12.01
EBPO karpo pasaulinę 2021 m. BVP prognozę, ragina vyriausybes tęsti paramą

Rudenį kilusi antroji pandemijos banga reikšmingai pristabdė pasaulinės ekonomikos atsigavimą. Koronavirusą...

Finansai
2020.12.01
VATESI aiškinasi galimą avariją Astravo AE aušinimo sistemoje 2

Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje (AE) galbūt įvykus avarijai atsarginėje pirmojo bloko aušinimo...

Verslo aplinka
2020.12.01
Baltarusijos opozicijos lyderė sieks už smurtą atsakingų asmenų tarptautinio persekiojimo 2

Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja inicijavo bendrą nusikaltimų, įvykdytų...

Verslo aplinka
2020.12.01
COVID-19 valdymo veiksmų įgyvendinimas vėluoja – Valstybės kontrolė

28% COVID-19 valdymo strategijoje numatytų veiksmų įgyvendinimas vėluoja, rodo antradienį paskelbta Valstybės...

Verslo aplinka
2020.12.01
Prezidentas: S. Gentvilas turės įtikinti abejojančius dėl jo tinkamumo

Prezidentas Gitanas Nausėda neabejoja Liberalų sąjūdžio pasiūlytojo kandidato į aplinkos ministrus Simono...

Verslo aplinka
2020.12.01
JK pareiškė, kad ES iš Londono reikalauja per daug

Vienas iš Jungtinės Karalystės (JK) aukšto rango ministrų kabineto narių Michaelis Gove‘as antradienį...

Verslo aplinka
2020.12.01
„Revolut“: „Juodąjį penktadienį“ tarp lietuviškų apsipirkimo vietų dominavo „Maxima“, „Lidl“ ir „Rimi“ 

„Juodojo penktadienio“ išpardavimai persikėlė į internetą, o didžiausia išpardavimų karštinės laimėtoja...

Prekyba
2020.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus