Paramos schemoms vėluojant verslas baiminasi, kad gali jų ir nebesulaukti

Publikuota: 2020-11-18
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vėluojant naujoms paramos verslui schemoms, skirtoms padėti nuo antros karantino bangos nukentėjusioms įmonėms, kai kurie paveikti verslai gali jų nesulaukti apskritai ir bankrutuoti, sako verslo atstovai.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija šiuo metu rengia dvi naujas priemones – subsidijas ir lengvatines paskolas, kurioms turėtų būti skirta iki 110 mln. Eur. 

Tačiau jos vis dar nėra patvirtintos Vyriausybės, be to, jas reikės notifikuoti Europos Komisijoje, todėl, ministerijos vertinimu, priemonės geriausiu atveju galėtų būti taikomos nuo gruodžio.

Gruodį turėtų prisiekti naujoji Vyriausybė – jos Ingrida Šimonytė, kuriai kaip tikimasi, galbūt jau trečiadienį prezidentas paves formuoti ministrų kabinetą, kritikuoja siūlomos pagalbos schemą, pavyzdžiui, reikalavimą, kad ne tik įmonės apyvarta būtų kritusi 30%, bet ir viso sektoriaus bendras nuomukis viršytų 40%. Apie tai I. Šimonytė kalbėjo interviu VŽ.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Vyriausybė dabar svarsto kažkokius paramos mechanizmus ir man pasąmonė sako, kad tų kriterijų bandoma sugalvoti tokių, tarsi norėtum minimizuoti lėšas, kurias nori tam skirti. Maždaug, gausi paramą tik tada, jeigu pats būsi nukentėjęs 30%, o visas tavo sektorius – ne mažiau kaip 40%. Paimkit ir pasvarstykit iš paprasto žmogaus pozicijų – nukentėjau 30%, bet ar man rūpi, kiek ten mano šaka nukentėjo? Kodėl tai mane turėtų jaudinti? O jeigu mano šaka nukentėjo 39,9%? Tai tada paramos negausiu? Ar tai teisinga?“, – VŽ sakė kandidatė į premjeres.

Kai kurių sektorių veikla buvo apribota dar iki tol, todėl verslo atstovai sako, kad parama jau yra pavėluota.

nuotrauka::1left

„Žodis pavėluota neatspindi, kaip tai yra pavėluota. Man atrodytų, kad mes valstybėje nesuvokiame, jog tai yra kiekvienos dienos klausimas“, – BNS sakė Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis.

Jis anksčiau jau yra siūlęs keisti prastovų kompensavimo mechanizmą, kad verslas, skirtingai nei dabar, nebesidalintų rizikos su valstybe ir ši iki tam tikros ribos kompensuotų 100% darbuotojų prastovų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis anksčiau užsiminė, kad prastovų kompensavimo tvarkos keisti neplanuojama, tačiau A. Romanovskio teigimu, šimtaprocentinės subsidijos padėtų išvengti tokių atvejų, kaip „Eglės“ sanatorijoje, kuri dėl drastiškai kritusių užsakymų atleis pusę darbuotojų.

Be to, LVK siūlo laikinai stabdyti Ateities ekonomikos DNR plano įgyvendinimą, nes šiuo metu verslui labiausiai reikia išgyventi antrąjį karantiną.

Paramos kai kurie gali ir nesulaukti

Smulkiojo ir vidutinio verslo taryba sako dėl planuojamų paramos priemonių ir kriterijų praėjusią savaitę kalbėjusi su ekonomikos ir inovacijų viceministre Jekaterina Rojaka ir išsakiusi „griežtą poziciją“.

„Manau, kad taip ir bus, kai kurie verslai nesulauks paramos ir tiesiog žlugs. Šitas tąsymasis pirmyn, atgal, kriterijai, dar visa kita – man toks jausmas, kad mūsų valdininkai neturi ką veikti“, – sakė tarybos pirmininkė Dalia Matukienė.

Ji teigė, kad šią savaitę asociacija kreipsis ir į kitas institucijas ir jų vadovus – Prezidentūrą, premjerą, Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijas.

„Reikia šitą dalyką išjudinti. Negi mes esame tokios aukos, visas smulkusis verslas? Kaip mums paskui bus galima atsigauti ir kas surinks tuos mokesčius? Kažkaip į priekį reikia pažiūrėti“, – svarstė D. Matukienė.

Lietuvos turizmo asociacijos vadovė Milda Plepytė-Rainienė taip pat sako, kad kai kurios bene skaudžiausiai nuo pandemijos nukentėjusios turizmo įmonės gali bankrutuoti, nesulaukusios paramos.

„Priklausomai nuo to, kiek parama vėluos ir kada galų gale bus sulaukta priemonių, dėl kurių asociacijos kreipėsi dar vasarą“, – sakė M. Plepytė-Rainienė.

„Tikrai labai laukiame ir labai tikimės, kad šios priemonės nesuvėluos, taip, kaip buvo su kitomis priemonėmis“, – pridūrė ji.

Reikia prastovų, atlyginimų subsidijų

Vertindamas priemones, kurios būtų efektyviausios ir padėtų išsilaikyti iki pandemijos pabaigos, verslas sako, kad gyvybiškai svarbios yra prastovų ir atlyginimų subsidijos.

„Pirmiausia reikia labai greitai subsidijų. Mes siūlėme ir nuo sumokėtų mokesčių procentą, visus variantus, kuomet būtų galima per keletą dienų pervesti. Antra – prastovos, bet dabar turėtų keistis procentas, nes verslas nebeturės iš ko prisidėti. Mes siūlome, kad būtų 100% minimalaus atlyginimo (MMA) ir kad būtų keičiama procentuotė bent jau į 20/80 proc. kvalifikuotiems darbuotojams, nes galiausiai žmonės eis į Užimtumo tarnybą ir valstybei tai kainuos 3-4 kartus daugiau“, – sakė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Asociacijos prezidentė pridūrė, kad taip pat siūloma pratęsti nuomos subsidijas.

„Tai ypatingai padėtų restoranų sektoriui, nes dauguma patalpų yra nuomojama“, – pabrėžė E. Šiškauskienė.

Nuotrauka::2left

M. Plepytė-Rainienė taip pat sako, kad reikia pratęsti darbo užmokesčio subsidijas – tai, anot jos, padėtų kitąmet kelionių organizatoriams tęsti veiklą. Be to, pasak jos, privalu panaikinti perteklinius reikalavimus tikslinėms paskoloms.

„Mes turime susitvarkyti su priemone ir panaikinti perteklinius reikalavimus lengvatinėms tikslinėms paskoloms, skirtoms atsiskaityti su vartotojais, kurie nori susigrąžinti pinigus. Tai yra gyvybiškai svarbi priemonė, numeris vienas“, – sakė M. Plepytė-Rainienė.

Taip pat ji pastebi, kad reikia subsidijuoti įmones, kurių apyvartos šiemet, palyginti su 2019 m., krito drastiškai. Pasak jos, maksimali 50% apyvartos kritimo kartelė pradžioje yra „tinkama suma“, tačiau tęsiantis pandemijai ir turizmo verslui beveik negeneruojant pajamų, reikėtų pagalvoti ir apie didesnį procentą.

Jaučia atsakomybės baimę

A. Romanovskis tvirtina, kad be nepasitikėjimo taip pat jaučiama ir valstybės tarnautojų baimė prisiimti atsakomybę.

„Vienas dalykas yra nepasitikėjimas ir tuo pačiu tarnautojų baimė prisiimti atsakomybę. Mes matome daug skandalų dėl pirkimų, tai tarnautojai bijo prisiimti atsakomybę, dėl to juos kažkokie aiškesni kriterijai apsaugoja“, – sakė LVK prezidentas.

Anot jo, reikalavimas solidariai pasidalinti finansinę naštą dėl krizės, kilusios apribojus ekonomiką, siekiant suvaldyti sveikatos krizę, išduoda ir „ciniškumą, ir nesuvokimą“.

„Jie to nesuvokia kaip kažkokios ekstraordinarios krizės ir galvoja, kad tai yra paprasčiausia dar viena finansinė krizė – kad jeigu jūs nebuvote pajėgūs atsilaikyti, galbūt iš tikrųjų jūs numirsite ir kažkas kitas užims jūsų vietą“, – teigė A. Romanovskis.

D. Matukienė sako, kad nepasitikėjimas yra abipusis.

Nuotrauka::3left

„Manau, kad čia yra pagrindinė problema, kad verslas nepasitiki valstybės institucijomis, o jos – nepasitiki verslu. Jeigu jie susitiktų labai aiškioje pusiaukelėje, tada nereikėtų nei papildomų administracinių naštų, nei reiketų apkrauti „Invegą“, – sakė ji.

Anot smulkiųjų verslininkų atstovės, iš naujos valdžios tikimasi, kad ši su verslu tarsis nuo pat pradžių.

„Dabar ministerijos pradeda tartis su verslu tuomet, kai jie jau būna parašę visą pirminį aprašą. Ir tada jau sako – žinokit, šito negalime pakeisti ir tada jau prasideda tarimosi imitacija“, – teigė D. Matukienė.

„Jeigu siekiame rezultato mes turime pradėti tartis pačiame pirminiame etape“, – pabėžė ji.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Izraelis ir „Islamo džihadas“ derasi dėl paliaubų

Palestiniečių kovotojų grupuotės „Islamo džihadas“ šaltinis sekmadienį sakė, kad po tris dienas trunkančių...

V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
17:30
A. Blinkenas atvyko į Afriką – bandys atsverti Kremliaus įtaką

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sekmadienį atskrido į Pietų Afrikos Respubliką (PAR) pradėti...

J. Bideno COVID-19 baigėsi – izoliacija nutraukta

JAV prezidento Joe Bideno COVID-19 testas buvo neigiamas ir jam leista nutraukti izoliaciją.

Pirmos ukrainietiškų grūdų siuntos pristatymas į Libaną atidėtas 2

Pirmoji ukrainietiškų grūdų siunta iš Odesos pagal svarbų susitarimą dėl Maskvos jūrinės blokados Juodojoje...

„Energoatom“: į Zaporižios AE naktį paleistos dar trys raketos 7

Praėjusią naktį Rusijos pajėgos vėl paleido raketas į Zaporižios atominę elektrinę (AE) ir pataikė tiesiai į...

Vakarai nerimauja dėl Turkijos suartėjimo su V. Putinu: galvoja ir apie sankcijas Premium

Po to, kai Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, ir Vladimiras Putinas, Rusijos lyderis, susitarė...

Per Izraelio aviacijos smūgį žuvo antras „Islamo džihado“ aukšto rango vadas

Per Izraelio aviacijos smūgį žuvo palestiniečių kovotojų grupuotės „Islamo džihadas“ aukšto rango vadas,...

Kinija užbaigia didžiausias karines pratybas aplink Taivaną

Kinija sekmadienį užbaigia didžiausias karines pratybas aplink Taivaną, surengtas po JAV Atstovų Rūmų...

V. Zelenskis: nuo invazijos pradžios atkovota daugiau kaip tūkstantis gyvenviečių

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios buvo atkovota 1.060...

Turkija: iš Ukrainos uostų išplaukė 4 pakrauti laivai

Pagal liepos 22 d. Turkijoje pasirašytą susitarimą dėl grūdų eksporto koridoriaus iš Odesos ir Černomorsko...

Pramonė
10:55
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
10:34
Lietuvos vežėjų darbo jėgos sąnaudos yra dvigubai mažesnės nei ES vidurkis Premium 2

Lietuvos vežėjų darbo jėgos kaštai per metus nežymiai paaugo, tačiau pagal šį rodiklį Lietuvos transporto...

Logistika
10:30
Šeštadienį nustatyti 156 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota

Per praėjusią parą nustatyti 156 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota.

Rusijos pakraščiuose aktyviai verbuoja į karą prieš Ukrainą – siūlo nuo 800 USD 5

Esami Rusijos kariniai daliniai ir Rusijos nacionalinė gvardija („Rosgvardija“) toliau verbuoja savanorius,...

Prieš artėjančius Italijos rinkimus – kaltinimai dėl M. Draghi vyriausybės griūties, įžvelgiama ir Kremliaus ranka Premium

Ruošiantis neįprastai trumpai dviejų mėnesių Italijos parlamento rinkimų kampanijai, konkuruojančios partijos...

FED narė pasisako už tolesnius didelius palūkanų kėlimus 1

Pastaruosius du kartu palūkanas po 75 bazinius punktus pakėlęs FED turėtų ir toliau svarstyti apie panašaus...

Rinkos
2022.08.06
ES ragina deeskaluoti padėtį po naujausio smurto pliūpsnio Gazos Ruože

Europos Sąjunga šeštadienį paragino laikytis didžiausio santūrumo, įsiplieskus didžiausiems susirėmimams tarp...

Verslo aplinka
2022.08.06
Lietuvos piliečiams rekomenduojama įvertinti kelionių į Izraelį ir Palestiną būtinumą

Atsižvelgdama į nestabilią saugumo padėtį dėl prasidėjusių Izraelio apšaudymų iš Gazos ruožo, Užsienio...

Verslo aplinka
2022.08.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku