Nepavydėtinas palikimas

Publikuota: 2020-11-13
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Šiandien darbą pradeda naujasis, tryliktasis, Seimas. Trijų centro dešinės partijų suformuota valdančioji koalicija į parlamento pirmininkus kelia Liberalų sąjūdžio vadovę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. Jos kandidatūrą žada paremti ir dalis naujosios opozicijos. Pirmąją naujojo Seimo darbo dieną turi atsistatydinti Vyriausybė – Sauliaus Skvernelio vadovaujamas ministrų kabinetas savo įgaliojimus prezidentui Gitanui Nausėdai grąžins penktadienio pavakarę. Vyriausybei bus pavesta laikinai eiti savo pareigas, iki bus suformuotas naujas kabinetas.

Valdančiąją trijų partijų centro dešinės koaliciją yra suformavusios Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija. Kartu jos turi 74 mandatus Seime.

Šią savaitę šios partijos pasirašė koalicinę sutartį, kurią politologai pavadino „gana konkrečiu koalicijos gyvavimo planu“. Į sutartį įrašytos nuostatos, įtrauktinos į Vyriausybės programą, tačiau pirmoje vietoje rikiuojami artimiausio laikotarpio darbai, tarp kurių: koronaviruso suvaldymas, taip pat suplanuotų 2021 m. ir tolesnio laikotarpio investicijų peržiūra. Koalicija įsipareigoja siekti, kad Lietuvai skiriamos investicijos duotų didžiausią grąžą ir kurtų aukštą pridėtinę vertę šalies ateičiai.

Tarp artimiausio laikotarpio darbų minima absoliuti nesaugios Astravo atominės elektrinės blokada ir sklandžios sinchronizacijos su žemynine Europa užtikrinimas, pasirengimas referendumui dėl Konstitucijos pakeitimo siekiant įteisinti daugybinę pilietybę, kuris galėtų įvykti kartu su 2024 m. prezidento rinkimais.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tikimasi, kad jau kitą savaitę Seimui bus oficialiai pateikta konservatorės Ingridos Šimonytės kandidatūra į naująsias premjeres. Jos suformuota ir prezidento patvirtinta Vyriausybė darbą turėtų pradėti paskutinėmis lapkričio arba pirmosiomis gruodžio dienomis.

Koaliciją sudarančios partijos tęsia konsultacijas dėl naujos Vyriausybės. Kol kas jokie kandidatai į ministrus nėra viešinami, nors viešumoje iškyla tai vienos, tai kitos pavardės.

Naujosios valdžios pirmiausia laukia du didžiuliai iššūkiai: prastėjančios epidemiologinės situacijos dėl plintančio COVID-19 suvaldymas ir 2021 m. biudžetas.

Kol kas situacija dėl koronaviruso vis blogėja, be to, šiomis dienomis įvairių atgarsių sulaukė viešumoje pasirodžiusi informacija, kad dėl mėgintuvėlių trūkumo laboratorijose sustos testavimas dėl koronaviruso. Kaltę dėl to dar valdžioje esantys politikai meta Viešųjų pirkimų įstatymui. Neramina ir informacija, kad testų yra likę mažiau kaip dviem mėnesiams.

„Dabar visi tie, kurie nesugeba nupirkti mėgintuvėlių, šaukia, kad kaltas Viešųjų pirkimų įstatymas (...) Šalyje ekstremali situacija!!! Jeigu kaltas Viešųjų pirkimų įstatymas, tai pakeiskite įstatymą“, – „Facebook“ paskyroje piktinasi Vytautas Kasiulevičius, Vilniaus universiteto medicinos profesorius.

„Ar Seimo nariai reikalingi tik tam, kad fotografuotųsi gyvenimo būdo žurnaluose, o likusias paskutines savo kadencijos dienas užsiimtų vienu neįtikusiu žurnalistu?“ – stebisi jis.

Apie nuo politinės scenos nueinančios valdžios „suvokimą“ byloja ir prioritetų supratimas: paskutiniame savo posėdyje Vyriausybė taip padalijo lėšas: keliams perskirstė 2,7 mln. Eur, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui ir kitoms įstaigoms COVID-19 protrūkiui valdyti teko mažesnė suma – 1,9 mln. Eur.

Tarsi minų laukas naujajai Vyriausybei paliekamas 2021 m. biudžetas – nepaisydamas jame numatyto deficito, pasitraukiantis Seimas paprašė papildomai dar maždaug 0,6 mlrd. Eur įvairioms sritims finansuoti.

Dalis Seimo narių stengiasi pasirūpinti tėvonijomis, todėl iš valstybės pinigų katilo norėtų pasemti lėšų sporto kompleksams su baseinais, paminklams, dvarų sodyboms ir kt. Štai buvusiam Kultūros komiteto pirmininkui Ramūnui Karbauskiui atrodo, kad „Tautiška giesmė“ be papildomų finansų neskambės: „giedojimo iniciatyvai“ parlamentaras norėtų iš biudžeto irgi šiek tiek pasisemti – bent 150.000 Eur.

Biudžeto deficitas 2021 m. gali pasiekti 4,11 mlrd. Eur ir būti lygus 5% BVP. 2021 m. Vyriausybė planuoja skolintis apie 5,14 mlrd. Eur. Valstybės skola 2021 m. turėtų pasiekti 50,2% BVP. Jei Vyriausybė visiems Seimo pasiūlymams pritartų, biudžeto asignavimai padidėtų 4,08%, o jei neatsirastų papildomų pajamų, galimas deficitas padidėtų iki 4,74 mlrd. Eur.

Lietuvos bankas (LB) yra perspėjęs: Sauliaus Skvernelio Vyriausybės parengtame 2021 m. biudžeto projekte planuojami kitų metų valdžios rodikliai gali būti prastesni, nes kyla rizikų tiek dėl planuojamų pajamų, tiek dėl išlaidų.

Banko parengtame 2021 m. biudžeto vertinime pabrėžiama, kad kitąmet valdžios sektoriaus deficitas gali būti didesnis, jeigu nebus gauta visa numatyta dotacijų iš ES ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės suma, bet bus išleista visa Ateities ekonomikos DNR plane numatyta suma. Taip pat yra rizikų, kad nebus gauta pajamų iš šiemet atidėtų mokesčių grąžinimo, o valdžios išlaidos bus didesnės, nei planuojama, taip pat jei pandemijai ir jos padariniams suvaldyti reikės daugiau lėšų. Rizikų kyla ir dėl efektyvaus skolintų lėšų panaudojimo, ypač susijusių su DNR plano įgyvendinimu, teigia LB.

Centrinio šalies banko išvada dėl numatomų 2021 m. biudžeto rodiklių galimo poveikio pasitikėjimui finansų sistemos stabilumu ir kainų stabilumui pateikta Seimui, tačiau besitraukiantis parlamentas, regis, buvo linkęs šią išvadą ignoruoti. Svarstydami šaltinius, iš kurių Vyriausybė galėtų paimti papildomų dešimčių ir šimtų milijonų eurų, parlamentarai nurodo DNR planą.

VŽ stebisi, kad tokiame „pageidavimų koncerte“, kuriam norima pasisemti pinigų iš DNR plano, kalbama ne apie inovatyvias, pridėtinę vertę kuriančias sritis, o apie statybas, remontus, paminklus etc., t. y. tęsiama ES finansinės paramos „įsisavinimo“ tradicija. Naujajai Vyriausybei beliks pasitelkti šviesų protą ir nugesinti nepagrįstus parlamentarų norus taškyti valstybės pinigus.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Europa – pirmą kartą nebe didžiausia rusiškos naftos pirkėja

Tanklaiviais plukdomas rekordiškai daug rusiškos naftos, o į Indiją ir Kiniją keliauja precedento neturintys...

Rinkos
2022.05.28
Tinkamiausiais kandidatais vadovauti LVAT pripažinti S. Žalimienė ir G. Kryževičius

Tinkamiausiais kandidatais į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininko pareigas...

Verslo aplinka
2022.05.28
Šiuo metu neveikia apie 35% Ukrainos ekonomikos

Rusija Ukrainoje sunaikino daugiau nei 25.000 km kelių, kelis šimtus tiltų ir 12 oro uostų. Taip pat...

Verslo aplinka
2022.05.28
Ispanija Latvijai siunčia raketų ir papildomų karių

Ispanija pasiųs raketų „žemė-oras“ bateriją ir apie 100 karių į NATO priešakinių pajėgų misiją Latvijoje,...

Verslo aplinka
2022.05.28
V. Putinas bando įtikinti Vokietijos ir Prancūzijos vadovus švelninti sankcijas

Rusijos autoritarinis vadovas Vladimiras Putinas Vakarų lyderius bando įtikinti švelninti ekonomines...

Verslo aplinka
2022.05.28
P. Porošenka turėjo atvykti į Vilnių, bet nebuvo išleistas iš Ukrainos

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šeštadienį pranešė, kad jam buvo neleista išvykti iš šalies,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Individualiems namams – sustiprinta nuotekų kontrolė

Aplinkos ministerijos užsakymu kuriama speciali sistema, kuri kontroliuos individualiuose namuose gyvenančių...

Verslo aplinka
2022.05.28
A. Merkelis. Pinigų plovimo prevencijos auditas: kaip naštą paversti galimybėmis

Lietuvoje „fintech“ įmonių skaičius artėja prie 300, ir toms, kurios turi finansų įstaigos licenciją, svarbu...

Nuomonės
2022.05.28
J. Neliupšienė: investuotojai teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas 7

Investuotojai dabar visai kitaip vertina ir mato mūsų regioną, jie teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
Infografika: Rusija sparčiai „dovanoja“ ginkluotę Ukrainos pajėgoms Premium

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko ne tik sunaikinti...

Verslo aplinka
2022.05.28
Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka nutraukia ryšius su Rusija

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka penktadienį pareiškė nutraukianti ryšius su Rusija dėl...

Verslo aplinka
2022.05.28
Vienas pagrindinių Kremliaus ruporų vis dar Briuselyje – ciniškai giriasi ryšiais su ES pareigūnais Premium

Vladimiras Čižovas, Rusijos ambasadorius prie Europos Sąjungos (ES), po Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir...

Verslo aplinka
2022.05.28
O. Scholzas Vokietijos verslui su Kinija pataria elgtis atsargiau

Šalies įmonės turėtų dėti daugiau pastangų, kad diversifikuotų savo tiekimo grandines ir eksporto rinkas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvoje – rekordinis pasitikėjimas kariuomene

Tęsiantis Rusijos karui prieš Ukrainą, iki 68% išaugo pasitikėjimas kariuomene, rodo šeštadienį „Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
TBT prokuroras ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Rusija turėtų bendradarbiauti su Tarptautiniu Baudžiamuoju Teismu (TBT) tiriant įtariamus karo nusikaltimus,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Rusija gali organizuoti Niurnbergą 2.0

Rusija propagandos bei invazijos pateisinimo tikslais gali organizuoti parodomąjį karo teismą sulaikytiems...

Verslo aplinka
2022.05.28
LVŽS išsirinko kandidatus į merus, A. Verygą siunčia į Kauną

Parlamentinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Taryba penktadienio vakarą patvirtino 24...

Verslo aplinka
2022.05.28
G. Nausėdą teigiamai vertina 60,3% gyventojų, reitinguose kyla A. Anušauskas

Naujausioje reitingų lentelėje į viršų šoko prezidento Gitano Nausėdos populiarumas – jį teigiamai vertina...

Verslo aplinka
2022.05.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku