Trys centro dešinės partijos tęsia pokalbius dėl būsimų ministrų

Trys centro dešinės koalicijos partijos tęsia konsultacijas dėl naujos Vyriausybės. Kol kas jokie kandidatai į ministrus nėra viešinami. Žadėta, kad bent dalis pretendentų paaiškės iki penktadienį rengiamo pirmojo naujos kadencijos Seimo posėdžio, bet dar neaišku, ar tikrai taip atsitiks.
Tekstas papildytas I. Šimonytės komentarais dėl tolimesnių derybų eigos ir nauja neoficialia informacija apie galimus kandidatus į ministrus.
Ketvirtadienį vakarop turėtų būti surengtas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Liberalų sąjūdžio (LS) ir Laisvės partijos (LP) lyderių eilinis derybinis susitikimas. Bet jame, kaip VŽ sakė kandidatė į premjeres Ingrida Šimonytė, bus kalbama daugiau ne apie tai, kas turėtų užimti postus naujojoje Vyriausybėje, bet apie būsimąją Seimo vadovybę, t. y. parlamento vicepirmininkus ir komitetų vadovus.
Tuo metu derybos dėl kandidatų į ministrus, anot I. Šimonytės, turėtų dar tęstis ir penktadienio rytą, dar iki Seimo pirmojo posėdžio, ir, tikriausiai, visą šį savaitgalį ar net kitos savaitės pradžioje, nors koalicijos partnerės reiškė viltį, kad jau netrukus pavyks suderinti ir paviešinti pretendentus.
VŽ žiniomis, naujieji valdantieji tikisi, kad I. Šimonytės kandidatūra į Vyriausybės vadoves bus oficialiai Seimui pateikta kitos savaitės antroje pusėje ir tada parlamentarai jau ketvirtadienio plenariniame posėdyje galėtų ją svarstyti. Paskui dar savaitę ar dvi vyks Vyriausybės sudarymo oficiali procedūra.
Sutarta dėl premjerės ir Seimo vadovės
Šios savaitės pradžioje pasirašytame susitarime dėl bendro darbo buvo išvardintos nuostatos, kurių savo darbe laikysis būsima valdančioji koalicija. Šiame dokumente paminėta ir tai, kad koalicija rems TS-LKD kandidatų sąrašo lyderės I. Šimonytės kandidatūrą į premjeres. Taip pat paskelbta, kad dėl kitų postų Seime ir Vyriausybėje bus susitarta atskirai, vadovaujantis turimų mandatų proporcijomis ir siūlomų kandidatų kompetencija.
I. Šimonytė tikisi, kad iki pirmojo Seimo posėdžio koalicijos partnerės susitars ne tik dėl to, ką deleguoja į naujuosius parlamento pirmininkus, bet ir dėl galbūt ne visų, bet bent jau daugumos kandidatų į ministrus.
Antradienį paskelbta, kad sutarta dėl Viktorijos Čmilytės-Nielsen, LS lyderės, pasiūlymo rinkti naująja Seimo pirmininke. Už šią kandidatūrą pareiškė balsuosiantys net ir kai kurie būsimosios opozicijos atstovai iš valstiečių-žaliųjų ir socialdemokratų gretų.
Taip pat pranešta, kad liberalsąjūdiečiams teks bent du ministrų portfeliai Vyriausybėje, o LP trys. Tad TS-LKD galėtų pretenduoti į 8-9 vietas kabinete.
Kurios ministerijos kuriai partijai atiteks, nepatikslinama. Esą dėl to derybos vis dar tęsiamos.
Kol nesuderėta dėl visko, nesuderėta dėl nieko, pastebėjo Aušrinė Armonaitė, LP pirmininkė.
Ji, beje, neoficialiomis žiniomis, pretenduoja į ekonomikos ir inovacijų ministres.
Rengiamos ir dvišalės konsultacijos
Trečiadienį I. Šimonytė atskirai susitiko su A. Armonaite ir V. Čmilyte-Nielsen.
Derybų procese tai yra vadinama dvišalėmis konsultacijomis, LRT sakė kandidatė į premjeres.
Ji pripažino, kad per šiuos susitikimus jau derinamos konkrečios kandidatūros: Šiek tiek kalbamės apie žmones, šiek tiek apie darbus, šiek tiek bandome identifikuoti, kur yra persidengiantys taškai ir kiek jie stipriai persidengia, ar galima rasti sprendimų, kad visos pusės jaustųsi vienodai atsakingos už atitinkamo klausimo sprendimą.
Dar tos diskusijos vyksta ir reikės dar dienos kitos, kad tos diskusijos šiais klausimais galutinai susidėliotų, pridūrė I. Šimonytė.
Anot V. Čmilytės-Nielsen, kol kas ankstoka įvardinti žmones, kurie bus siūlomi į pozicijas, nes tai tebėra derybų objektas. Bet ji pažadėjo, kad kandidatūros paaiškės netrukus.
Prezidento patarėjas Povilas Mačiulis šią savaitę paminėjo, kad Gitano Nausėdos esą dar nėra pasiekę jokie kandidatų į ministrus teikimai.
Neoficialus sąrašas
Neoficialiai minima, kad naująja finansų ministre gali tapti konservatorė Gintarė Skaistė, bet yra ir žinių, kad ji liks Seime vadovauti Biudžeto ir finansų komitetui, o ministru taps kažkoks kitas konservatorių deleguotas politikas. Į energetikos ministrus pretendtuotų tos pačios partijos atstovas Dainius Kreivys, socialinės apsaugos ir darbo irgi konservatorė Monika Navickienė.
TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis esą gali tapti užsienio reikalų ministru, bet, neoficialiomis žiniomis, jis gali likti ir Seimo konservatorių frakcijos seniūnu, o diplomatinės žinybos vadovu galėtų tapti prezidentūros proteguojamas Arnoldas Pranckevičius. TS-LKD narė Agnė Bilotaitė į žemės ūkio ministres, konservatorius Valdas Benkunskas į teisingumo ministrus. Tačiau šis portfelis po derybų gali atitekti ir LP. Tuomet į ministres pretenduotų šios partijos atstovė Evelina Dobrovolska.
Aplinkos ministerijai gali būti pavesta vadovauti liberalsąjūdiečiui Simonui Gentvilui, Susisiekimo jo partiečiui Simonui Kairiui.
LP atstovas Vytautas Mitalas pretenduotų į vidaus reikalų ministro portfelį, krašto apsaugos ministru gali tapti konservatorius Laurynas Kasčiūnas arba jo kolega partijoje Arvydas Pocius.
Nėra iki galo aišku, kas užims sveikatos apsaugos ir švietimo ministrų pareigas. Neoficialiai minėta, kad į Sveikatos apsaugos ministeriją gali eiti dirbti Rokas Masiulis, nors jis pats pabrėžia nesąs politikas ir nepretenduojąs į jokius postus.
Trijų partijų valdančioji koalicija Seime turės 74 mandatus iš 141.
[infogram id="d245ccb1-6221-46f7-9c22-45bba9b56f1d" prefix="KcV" format="interactive" title="20 punktų iš koalicijos sutarties"]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti