J. Bidenas Baltųjų rūmų administracijos vadovu pasirinko savo ilgametį patarėją

Publikuota: 2020-11-12
Atnaujinta 2020-11-12 10:12
Larry Downingo („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Larry Downingo („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas, nepaisydamas Donaldo Trumpo atsisakymo pripažinti pralaimėjimą rinkimuose, tęsia pasirengimą perimti valdžią ir trečiadienį pranešė, kad savo administracijos vadovu ruošiasi paskirti patyrusį demokratų veikėją.

J. Bidenas į šias pareigas pasirinko savo ilgametį patarėją Roną Klainą. Jis buvo pirmasis J. Bideno administracijos vadovas, kai demokratas užėmė viceprezidento postą.

R. Klainas tapo pirmuoju išrinktojo prezidento pristatytu būsimos Baltųjų rūmų administracijos nariu.

Paskelbdamas apie būsimą R. Klaino paskyrimą J. Bidenas sakė, kad jų laukia ilgas kelias kovojant su koronaviruso pandemija ir bandant įveikti gilų šalies suskaldymą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Jo gili, įvairiapusė patirtis ir gebėjimas dirbti su viso politinio spektro žmonėmis yra būtent tai, ko man reikia iš Baltųjų rūmų administracijos vadovo, mums susiduriant su šia krizės akimirka ir vėl sutelkiant savo šalį“, – kalbėjo J. Bidenas.

Apie būsimą R. Klaino paskyrimą išrinktasis prezidentas paskelbė po apsilankymo prie Korėjos karo memorialo Filadelfijoje, kur minint Veteranų dieną buvo surengta vainiko padėjimo ceremonija.

D. Trumpas tuo pat metu dalyvavo vainiko padėjimo ceremonijoje Arlingtono nacionalinėse kapinėse šalia Vašingtono. Užuot tapusi nacionalinės vienybės simboliu, ši ceremonija buvo aptemdyta valstybės vadovo respublikono atkaklaus nenoro pripažinti pralaimėjimo rinkimuose.

Pirmąkart viešame renginyje po lapkričio 3-iosios rinkimų pasirodęs D. Trumpas per iškilmingą vainiko padėjimo ceremoniją Arlingtono kapinėse nepasakė jokios kalbos.

D. Trumpas nuo praeito šeštadienio, kai paaiškėjo, jog Baltuosius rūmus perims J. Bidenas, nė karto nesikreipė į tautą, išskyrus savo dygias žinutes socialiniame tinkle „Twitter“ ir Veteranų dienos proga išplatintą oficialų pareiškimą. Jis iki šiol nėra pripažinęs J. Bideno pergalės, nors tradiciškai tai įvyksta žiniasklaidai paskelbus rinkimų baigties prognozes.

Šalyje vieną po kito fiksuojant sergamumo koronavirusine infekcija rekordus, o valstijoms įvedant naujus suvaržymus, siekiant suvaldyti COVID-19 epidemiją prieš prasidedant žiemai, D. Trumpas, regis, visai nusišalino nuo įprastų prezidento pareigų.

Jis leidžia laiką užsidaręs prezidento rezidencijoje, plėtodamas alternatyvios tikrovės teorijas, kad laimės rinkimus, ir teikdamas teismams skundus dėl tariamo sukčiavimo, nors iki šiol nepateikė jokių konkrečių įrodymų šiems savo kaltinimams pagrįsti.

Trečiadienį paryčiais D. Trumpas tviteryje pažėrė virtinę naujų įrodymais nepagrįstų pareiškimų apie savo pergales rinkimuose ir balsų klastojimą, nors tarptautiniai stebėtojai, pasaulio lyderiai, vietos rinkimų pareigūnai ir JAV žiniasklaida laikosi bendros nuomonės, jog lapkričio 3-ąją balsavimas vyko laisvai ir sąžiningai.

Kai kurie respublikonai prisidėjo prie garsėjančių raginimų prezidentui pripažinti pralaimėjimą. Tarp jų buvo Montanos valstijos sekretorius Corey Stapletonas. Tviteryje pagyręs D. Trumpą už „neįtikėtinus dalykus“, kuriuos šiam pavyko pasiekti per savo kadenciją, jis pridūrė: „Vis dėlto dabar laikas jau baigėsi. Pakelkit kepurę, prikąskit lūpą ir pasveikinkit @JoeBideną.“

„Neginčijama teisė“

Vis dėlto keletas įtakingiausių Respublikonų partijos veikėjų, įskaitant valstybės sekretorių Mike‘ą Pompeo ir Senato lyderį Mitchą McConnellą, teberemia D. Trumpo pastangas sužlugdyti savo varžovo pergalę.

„Įvyks sklandus perėjimas prie antrosios Trumpo administracijos“, – antradienį per spaudos konferenciją sakė M. Pompeo.

Tuo metu M. McConnellas pareiškė, kad prezidentas „turi neginčijamą teisę“ apskųsti teismui rinkimų rezultatus. 

Nė vienas iš teismams pateiktų skundų, panašu, nepaveiks rezultatų, ir netgi numatytas balsų perskaičiavimas Džordžijoje, kur J. Bidenas pirmauja minimalia persvara, tikriausiai nebepakeis rinkimų baigties.

D. Trumpo pergalė Aliaskoje, apie kurią trečiadienį paskelbė JAV žiniasklaida, užtikrino jam dar tris rinkikų balsus, tačiau jų vis tiek per mažai.

„Didžiausia garbė“

J. Bideno sprendimas savo administracijos vadovu skirti R. Klainą sulaukė itin palankių vertinimų iš demokratų.

Masačusetsui atstovaujanti demokratų senatorė Elizabeth Warren šią kandidatūrą pavadino „puikiu pasirinkimu“, nes, anot jos, R. Klainas „supranta sveikatos bei ekonomikos krizių mastą ir turi pakankamai patirties per jas vadovauti administracijai“.

J. Bideno valdžios perėmimo komandos išplatintame pranešime 59 metų R. Klainas nurodė, kad išrinktojo prezidento sprendimas patikėti jam šias pareigas yra „didžiausia per gyvenimą tekusi garbė“.

Nuo šeštadienio, kai JAV žiniasklaidos prognozės parodė, kad J. Bidenas laimėjo įtemptus rinkimus, išrinktasis prezidentas kreipėsi į tautą, suformavo kovos su koronavirusu darbo grupę, pasikalbėjo su pasaulio lyderiais, tarp kurių buvo ir D. Trumpo sąjungininkų, pradėjo vertinti potencialius kandidatus į postus savo būsimame kabinete bei pasakė kelias svarbias politines kalbas.

Trečiadienį J. Bideną telefonu pasveikino Australijos vyriausybės vadovas Scottas Morrisonas, Japonijos ministras pirmininkas Yoshihide Suga ir Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas.

Tuo metu D. Trumpo darbotvarkėje nebeliko įprastų kasdienių pasitarimų, per kuriuos jam pateikiama slapta žvalgybinė informacija. Jis nekomentuoja visoje šalyje drastiškai išaugusio sergamumo koronaviruso infekcija, nebedalyvauja spaudos konferencijose, nebeduoda interviu televizijai „Fox News“ ir neberengia improvizuotų klausimų ir atsakymų sesijų su Baltųjų rūmų žurnalistais.

Vienintelis reikšmingas D. Trumpo, kaip prezidento, žingsnis pastarosiomis dienomis buvo gynybos sekretoriaus Marko Esperio atleidimas, apie kurį jis taip pat pranešė tviteryje. 

D. Trumpo atsisakymas pripažinti pralaimėjimą neturi jokios teisinės galios, tačiau Bendrųjų paslaugų administracija, tvarkanti biurokratinius reikalus Vašingtone, nesudaro sąlygų J. Bidenui naudotis priemonėmis, finansavimu ir sukaupta patirtimi, kurie būna įprastas pagalbos paketas ateinančiam naujam lyderiui.

Už tokios pagalbos teikimą valdžios perėmimo proceso metu atsakinga Bendrųjų paslaugų administracijos vadovė Emily Murphy, kurią paskyrė D. Trumpas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Vengrijos premjeru prisaikdintas V. Orbanas kritikuoja „savižudiškus“ Vakarus

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, balandį didele persvara laimėjęs rinkimus, pirmadienį buvo oficialiai...

Verslo aplinka
2022.05.16
ES ministrams nepavyko susitarti dėl 6-ojo sankcijų Rusijai paketo 4

ES užsienio reikalų ministrams pirmadienį nepavyko susitarti dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo, per spaudos...

Verslo aplinka
2022.05.16
R. T. Erdoganas: Turkija neištars „taip“ Švedijos ir Suomijos narystei NATO 5

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis nepritaria Suomijos ir...

Verslo aplinka
2022.05.16
E. Macronas paskyrė E. Borne naująja Prancūzijos premjere

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį paskyrė darbo ministrę Elisabeth Borne naująja šalies...

Verslo aplinka
2022.05.16
ES dėl rusiškos naftos embargo pasirengusi nutiesti naftotiekį į Vengriją

Europos Sąjunga (ES) pasirengusi finansuoti naftotiekio į Vengriją tiesimą – tai dar vienas bandymas įtikinti...

Verslo aplinka
2022.05.16
MC20 Cielo: pristatome naujojo Maserati spyder vardą Verslo tribūna

Modena, 2022 m. gegužės 16 d. – Maserati jau pasiruošė dar vieno naujo modelio pristatymui: tai visiškai...

Greitųjų COVID-19 testų byloje teismas valstybės naudai priteisė daugiau kaip 4 mln. Eur 5

Lietuvos apeliacinis teismas nustatė, kad už greituosius koronaviruso testus buvo permokėta, ir dviem...

Verslo aplinka
2022.05.16
Švedijos premjerė: sieksime narystės NATO drauge su Suomija

Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson pirmadienį paskelbė, kad Švedija kartu su Suomija sieks...

Verslo aplinka
2022.05.16
V. Putinas: Suomijos ir Švedijos stojimas į NATO – ne grėsmė, bet karinės infrastruktūros plėtra gali „sukelti atsaką“ 1

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad nors Maskva Suomijos ir Švedijos sprendimo...

Verslo aplinka
2022.05.16
Finansų ministrė neatmeta, kad rudenį vėl gali būti tikslinamas biudžetas

Finansų ministerija šių metų rudenį gali siūlyti dar kartą tikslinti valstybės biudžetą, jei šalies...

Verslo aplinka
2022.05.16
Infografika: Rusijos karo Ukrainoje nuostoliai infrastruktūrai Premium

Remiantis gegužės 10 d. duomenimis, Rusijos sukelto karo Ukrainoje tiesioginiai nuostoliai šalies...

Verslo aplinka
2022.05.16
EK naujausioje prognozėje karpo ES ir Lietuvos ekonomikos augimą

Europos Komisija (EK) savo pavasario ekonomikos augimo prognozėje sumažino ES, taip pat Lietuvos augimo...

Verslo aplinka
2022.05.16
Kompromiso dėl partnerystės siekiantys politikai siūlo įteisinti civilinę sąjungą

Antrą kartą tos pačios lyties santykius šią kadenciją siekiantys įteisinti parlamentarai parengė projektą,...

Verslo aplinka
2022.05.16
A. Anušauskas: Turkijos prieštaravimai – išsprendžiami

Ankaros prieštaravimai dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO yra išsprendžiami, sako Lietuvos krašto...

Verslo aplinka
2022.05.16
Suomijos ir Švedijos parlamentuose vyksta debatai dėl NATO narystės

Suomijos ir Švedijos parlamentai pirmadienį pradėjo svarstyti abiejų šalių planus įstoti į NATO, kaimynėms...

Verslo aplinka
2022.05.16
JAV ir ES ketina glaudžiau koordinuoti puslaidininkių tiekimą bei kovą su Rusijos dezinformacija

Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga pirmadienį planuoja paskelbti apie bendras pastangas laiku nustatyti...

Verslo aplinka
2022.05.16
G. Landsbergis: Vengrijai blokuojant naftos embargą, situaciją galėtų išspręsti pagalba Ukrainos energetinei nepriklausomybei

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad derybos dėl naujo sankcijų paketo...

Verslo aplinka
2022.05.16
J. Borrellis: nėra garantijų dėl rusiškos naftos embargo greitu metu

Josepas Borrellis, Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas, pareiškė, jog nėra jokių garantijų, jog...

Verslo aplinka
2022.05.16
Buvęs „Goldman Sachs“ vadovas: recesijos rizika JAV „labai, labai didelė“

Lloydas Blankfeinas, buvęs „Goldman Sachs“ vadovas, paragino bendroves ir vartotojus ruoštis recesijai JAV,...

Rinkos
2022.05.16
Vyriausybė apie lėšas slėptuvėms – pirmiausia reikia inventorizuoti turtą

Vyriausybė nepritaria Seimo narių iš opozicijos prašymams šių metų biudžete numatyti papildomai apie 36 mln.

Verslo aplinka
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku