Viena susitarimo dalis įveikta

Publikuota: 2020-11-10
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Trys naująją daugumą Seime formuojančios centro dešinės partijos pasirašė koalicinę sutartį. Jų lyderiai sakė besidžiaugiantys pirmuoju diskusijos etapu, dabar laukia antrasis – postų dalybos. Dėl to tikimasi susitarti iki šios savaitės pabaigos – nepavykus, žadama sutarti bent dėl Seimo pirmininko. Politologai prognozuoja, kad koalicijos sutartis buvo lengvoji susitarimo dalis, o pokalbiai dėl galimų ministrų pavardžių ir bus didysis konfliktas.

Dar neaišku, kada būsimos Vyriausybės pavardės jau bus paviešintos ir sutartos. Ingrida Šimonytė, kandidatė į premjeres, sakė, kad bus ieškoma tokių kandidatūrų, kurios būtų priimtinos visoms koalicijos partijoms.

„Kol kas sutarta tik dėl mano kandidatūros, kuri ir yra vienintelė paminėta koalicijos sutartyje. Dėl kitų ne. Dėl jų, kaip rašoma sutartyje, bus atskirai tariamasi ir pasiektas atskiras susitarimas. Tikimės artimiausiu metu rasti visoms trims partijoms tinkamą laiką ir imsimės tai derinti“, – aiškino I. Šimonytė. Ji pabrėžė, kad konservatoriai su dviem liberaliomis partijomis esą dar nėra susitarę net ir dėl portfelių pasidalijimo formulės.

Anot jos, tai, kad pavyko gana greitai ir efektyviai pasiekti susitarimą dėl koalicijos sudarymo ir svarbiausių programinių darbų, „rodo, kad, nepaisant tam tikrų požiūrių skirtumų, kai kuriais klausimais vis dėlto galime rasti sutarimą ir kompromisines nuostatas“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

VŽ kalbinti ekspertai akcentavo, kad naujosios koalicijos sutartyje, skirtingai nei valdžią kūrusių valstiečių-žaliųjų ir socialdemokratų bendradarbiavimo dokumente, kur kas daugiau dėmesio skiriama prioritetiniams darbams, o ne postų dalyboms.

„Šią sutartį galima vadinti gana konkrečiu koalicijos gyvavimo planu“, – dokumentą įvertino Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Lauras Bielinis. Jam imponuoja, kad yra atskirai išskirta, kas turi būti daroma nedelsiant, kokie yra aktualiausi dabarties klausimai, t. y. pandemija, kitų metų biudžetas, Astravas; kas yra bendra visoms partijoms, nekelia didesnių diskusijų ir dėl ko sprendimai gali būti priimti artimiausiu laiku, dorojantis ar susidorojus su aktualiausiais iššūkiais, pvz., švietimo reforma. Kai kurie klausimai, net ir faktiškai sutampant požiūriams, reikalauja ilgesnės diskusijos ir sprendimų paieškų, tarp tokių yra verslo aplinkos gerinimas ir žaliasis kursas.

Pasak politologo, dabar iškart yra dėliojama koalicijos partnerių tarpusavio santykių strategija, nes vien tik postų pasidalijimas yra gana vienadienis dalykas – toks kelias, tikėtina, yra strategiškesnis ir ilgalaikiškesnis.

Dabar darbą baigiančios koalicijos sutartis gyvavo neilgai – mažiau nei metus, iki pirmo nesutarimo 2017-ųjų viduryje. Partneriai nerado vienybės miškų urėdijos reformos klausimu. Koalicijos sudėtį teko keisti, tuo valdantieji praktiškai ir užsiėmė visą kadenciją.

Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas, ypatingo konkretumo nepasigedo. Pasak jo, tada kam rašyti sutartį – tiesiog reikėtų iškart teikti konkrečius įstatymų pakeitimus. Tiek koalicijos sutartyje, tiek Vyriausybės programoje turėtų vyrauti gana aukštas abstrakcijos lygis. Terminus taip pat skelbti anksti, nes kiekvienas sprendimas, pvz., susijęs su verslo aplinka, mokesčiais ar ekonominėmis sąlygomis, sukelia tam tikras pasekmes, kurias būtina įvertinti.

Žygimantas Mauricas, „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas, savo feisbuko paskyroje detaliau nagrinėjo abiejų liberalių partijų pasiūlytą ir į koalicijos sutartį įrašytą įsipareigojimą išnagrinėti galimybę taikyti nulinį tarifą reinvestuojamam pelnui.

„Pasaulio šalys mažina pelno mokesčius, siekdamos konkuruoti dėl investicijų pritraukimo, tad pelno mokesčio tarifas išsivysčiusiose šalyse tolygiai mažėja. Pvz., Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalyse pelno mokesčio tarifas per pastaruosius 35 metus sumažėjo kone dvigubai – nuo 46% iki 23,5%. Įdomu tai, kad per šį laikotarpį nebuvo nė vienų metų, kai jis didėtų“, – nurodo jis.

Ekonomistas primena, kad Airija drastiškai sumažino pelno mokestį ir tai padėjo pritraukti daug stambių investuotojų – tai buvo vienas pagrindinių veiksnių, leidusių jai tapti viena turtingiausių valstybių pasaulyje – vadinamuoju keltų tigru, o sumažinusi pelno mokesčio tarifą Airija pradėjo jo surinkti daugiau.

Į koalicijos sutartį įrašytos nuostatos, įtrauktinos į Vyriausybės programą, tačiau pirmoje vietoje rikiuojami artimiausio laikotarpio darbai, tarp kurių: koronaviruso suvaldymas, taip pat suplanuotų 2021 m. ir tolesnio laikotarpio investicijų peržiūra. Koalicija įsipareigoja siekti, kad Lietuvai skiriamos investicijos duotų didžiausią grąžą ir kurtų aukštą pridėtinę vertę šalies ateičiai. Tarp artimiausio laikotarpio darbų minima absoliuti nesaugios Astravo atominės elektrinės blokada ir sklandžios sinchronizacijos su žemynine Europa užtikrinimas, pasirengimas referendumui dėl Konstitucijos pakeitimo siekiant įteisinti daugybinę pilietybę, kuris galėtų įvykti kartu su 2024 m. prezidento rinkimais.

VŽ nuomone, galimo naujosios koalicijos partnerių vaisingo bendradarbiavimo labui byloja tai, kad į susitarimą įtrauktos ir nuostatos, svarbios atskiroms koalicijos partnerėms, dėl kurių nėra bendro sutarimo. Ar kils dėl to įtampa ateityje, priklausys nuo pačių koalicijos partnerių, jų susiklausymo. Pasak politologų, dėl daugiausia diskusijų keliančių klausimų sutartyje paliekama laisvė kiekvienai partnerei įtikinėti likusias partijas Seime savo ginamos pozicijos teisingumu.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Davose su „Google“ ir „Meta“ atstovais susitikęs G. Nausėda pakvietė bendroves plėstis Lietuvoje

Gitanas Nausėda, prezidentas, paragino JAV informacinių technologijų gigantę „Google“ ir JAV socialinių...

Infografika: kokią dalį savo gynybos biudžetų Vakarai siunčia į Ukrainą Premium 1

Nuo karo pradžios Vakarų valstybės Ukrainai suteikė arba pažadėjo ginklų už 33,6 mlrd. Eur. Ši suma – 7,8...

Įmonių atspindys VMI veidrodyje: žalios spalvos daugiau Premium

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) balandžio pradžioje atvėrus daugiau nei 2.000 atsitiktine tvarka...

Finansai
10:58
Lietuva Ukrainai perduoda karinės pagalbos paketą už 15,5 mln. Eur 4

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir Lietuvos kariuomenė Ukrainai perduos 20 šarvuotų transporterių „M113“,...

Antradienį nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo trečiadienį paskelbti...

Po spaudimo G. Schroederis atsisako narystės „Gazprom“ stebėtojų taryboje 1

Gehardas Schroederis, buvęs Vokietijos kancleris, besitęsiančio viešo spaudimo fone pareiškė atsisakantis...

Statybos inspekcijos užduotį pavedė verslui, bet apgalvojo ne viską Premium 1

Nuo gegužės Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija verslui perleido pareigą tvirtinti...

G. Sorosas: V. Putinas turi būti nugalėtas kuo greičiau, jei pasaulis nori išsaugoti civilizaciją

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą gali reikšti „trečiojo pasaulinio karo“ pradžią, o Vladimiras Putinas, Rusijos...

Visuomeninio elektros bei dujų tarifo buitiniams vartotojams dar teks palaukti 2

Vyriausybė trečiadienį dar nepatvirtins valstybės subsidijų dydžių ir minimalių tarifų, žemiau kurių nebus...

EK pirmininkė: Rusija maisto tiekimą naudoja kaip ginklą

Antradienį Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, pareiškė, kad Rusija, veikdama taip pat kaip...

Vakarų spaudžiama Rusijos ekonomika – virš vandens, bet tik laikinai Premium

Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje agresorė šiuo metu yra labiausiai sankcionuota šalis pasaulyje. Nepaisant...

Kaip įsukti verslą Afrikoje: verslininkų diskusija Premium

Apie iššūkius, galimybes ir veiklos būdus Afrikos žemyne VŽ į podkastą pakvietė skirtingų patirčių...

Pramonė
05:45
Vadovo distancijos ir atvirumo kaina - kiek arti prisileisti komandą? Verslo tribūna 1

Kokį santykį kompanijos lyderis turi palaikyti su savo komanda – šiltą ir draugišką, ar paremtą griežtomis...

Vadyba
05:00
Perspėja, kad politikų sprendimai paveiks maisto kainas Verslo tribūna

Lietuvos žemės ūkio sektorius su nerimu laukia, kaip ES Žaliojo kurso tikslai nuguls į reglamentus ir...

G. Nausėda: Lietuva remia Sakartvelo europinės ir euroatlantinės integracijos kelią

Su Irakliu Garibašviliu, Sakartvelo premjeru, Davoso pasaulio ekonomikos forumo paraštėse antradienį...

Verslo aplinka
2022.05.24
EK pirmininkė: ES Taryboje greičiausiai nebus susitarta dėl rusiškos naftos embargo

Europos Sąjungos Taryboje vadovai greičiausiai nesusitars dėl naftos embargo Rusijai, sako Ursula von der...

Verslo aplinka
2022.05.24
G. Nausėda: saugykla, jungtys ir terminalai yra trejybė, kuri leidžia sukurti energetinę nepriklausomybę

Baltijos šalys ir Lenkija yra pasirengusios imtis lyderystės vežant grūdus iš Ukrainos, tačiau svarbu...

Verslo aplinka
2022.05.24
Vokietija mano, kad ES rusiškos naftos embargas – ranka pasiekiamas, Vengrija to nenori net svarstyti 5

Europos Sąjungos susitarimas dėl bendro rusiškos naftos embargo gali būti pasiektas „per kelias dienas“,...

Verslo aplinka
2022.05.24
Seimas linkęs įpareigoti darbdavius suteikti papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams

Seime kelią skinasi siūlymas dėl papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams. Ketinama tėvams, auginantiems...

Vadyba
2022.05.24
ES vieneriems metams atšaukia muitus visam Ukrainos eksportui

Europos Sąjungos (ES) Taryba antradienį priėmė reglamentą dėl laikino Bendrijos prekybos su Ukraina...

Verslo aplinka
2022.05.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku