Seimas bando pavėluotai kreiptis į KT dėl rinkimų rezultatų

Kadenciją baigiantis Seimas sutiko svarstyti valdančiųjų paremtą Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) iniciatyvą dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis pateiktų savo išvadą dėl galimų pažeidimų per spalį įvykusius naujojo parlamento rinkimus. Teisininkai atkreipia dėmesį, kad tokio kreipimosi įstatyminiai terminai jau praėjo.
Ketvirtadienį eiliniame Seimo posėdyje LLRA-KŠS frakcijos seniūnė Vanda Kravčionok pasiūlė į darbotvarkę įtraukti šios frakcijos parengtą ir daugumos valdančiųjų pasirašytą nutarimą, kuriuo kreipiamasi į KT dėl Seimo rinkimų įvertinimo.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkei, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovei Agnei Širinskienei pristačius projektą, balsų dauguma buvo priimtas sprendimas pradėti jo svarstymo procedūrą už tai balsavo 62 Seimo nariai, prieš buvo 27, susilaikė 26.
LLRA-KŠS atstovai ragino Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį paskelbti ypatingą skubą šio projekto svarstyme, tačiau jis nesutiko to padaryti. Todėl apsispręsta nutarimą toliau plenariniame posėdyje svarstyti kitą antradienį.
Diskutuojant dėl nutarimo ketvirtadienį opoziciniai konservatoriai atkreipė dėmesį, kad jau yra praėję įstatymo numatyti terminai kreipimuisi į KT dėl rinkimų rezultatų.
Apie tai savo išvadoje parašė Seimo teisininkai: Įstatymu nustatyta, kad su paklausimu, ar nebuvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas rengiant ir vykdant rinkimus konkrečioje rinkimų apygardoje, į KT Seimas ir prezidentas gali kreiptis ne vėliau kaip per 3 dienas po to, kai oficialiai paskelbiami rinkimų galutiniai rinkimų rezultatai. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) galutinius Seimo rinkimų rezultatus patvirtino ir oficialiai paskelbė spalio 31 d. Atsižvelgiant į tai, pažymėtina, kad nustatytieji terminai Seimui kreiptis į KT su paklausimu dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo pasibaigė lapkričio 3 d.
A. Širinskienė, atsakydama į klausimą dėl tokio vėlavimo, pareiškė, kad Seimas turėtų palikti šį klausimą vertinti pačiam Teismui: Jeigu matys KT poreikį vertinti, tai jis ir įvertins, o ne Seimas, ne teisės dapartamentai ar dar kažkas.
Šio nutarimo motyvas vienas kad būtų įgyvendinta demokratinė teisė į teisingus rinkimus. Mūsų kreipimasis buvo pateiktas laiku, apgailestaujame, kad anksčiau nepavyko surengti Seimo neeilinio posėdžio. Raginame kreiptis į KT ir sulaukti jo ne menamos išvados, pridūrė LLRA-KŠS atstovė Rita Tamašunienė.
Opozicija atkreipė dėmesį, kad KT turi teisę ir nepriimti kreipimosi, jeigu konstatuos, jog yra pažeistos jo pateikimo taisyklės.
Prie nutarimo projekto Seimas grįš kitą antradienį.
5% balsų barjero rinkimuose neperžengusi LLRA-KŠS teigia, kad Seimo rinkimų įstatymą šiurkščiai pažeidė visuomenininko, laidų vedėjo Andriaus Tapino inicijuota kampanija, kuria siekta, jog partija nepatektų į parlamentą.
VRK konstatavo, kad akcija Viso gero, Voldemortai ir leidinys Viso gero, Valdemarai buvo neigiama LLRA-KŠS reklama, tačiau rinkimų kampanijos įstatymo nepažeidė, nes nei A. Tapinas, nei Laisvės TV nebuvo politinės kampanijos dalyviai.
A. Tapinas sako, kad jis jokių teisės aktų nepažeidė.
Prezidentas Gitanas Nausėda šios savaitės pradžioje atmetė LLRA-KŠS prašymą kreiptis į KT dėl Seimo rinkimų įstatymo galimų pažeidimų.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti