Ramūnui Karbauskiui - į atmintinę

Publikuota: 2020-11-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Nominalus Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, jis gi – valstiečių vedlys Ramūnas Karbauskis, rinkimų naktį mėgindamas nusiplėšti „draudimų partijos“ etiketę, gana arogantiškai kreipėsi į žurnalistus, siūlydamas priminti „bent tris draudimus“. Netikėtai užkluptiems kolegoms buvo sunku taip greitai prafiltruoti draudimų krūvą, todėl „Verslo žinios“ dabar pamėgino kai kuriuos iš jų juos priminti visuomenei.

„Aš bet kam galiu užduoti klausimą – išvardykite tris draudimus, kuriuos mes priėmėme, ir aš žinau, kad to neišvardys. Nes realiai tai buvo klišės, kurias mums klijavo“, – minėtoje spaudos konferencijoje sakė R. Karbauskis. Itin savimi pasitikintis valstiečių lyderis buvo tikras, kad tų draudimų niekas neatsimins, o jei taip, vadinasi — jų „nėra“. Neteisybės sakymas šiam politikui buvo nesvetimas visą ketverių metų valdymo laikotarpį, tad mėginimas atsiriboti nuo draudimų gausos – tik dar vienas mėginimas manipuliuoti naivuoliais.

atliko analizę, kuri rodo, kad nueinanti valdžia iš tiesų ėmėsi tam tikrų ribojimų. Taigi, draudimai, kurie įsigaliojo Lietuvą valdant valstiečiams — vieni buvo tiesiog juokingi, kiti, prasilenkiantys su sveiku protu, tiesiog šiurpino ir Lietuvos visuomenę, ir užsieniečius.

Bene produktyviausiai valdantieji darbavosi alkoholio kontrolės srityje. Nemenki nuopelnai čia tenka ne tik „Naisių kultūros“ propaguotojui, bet ir sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai  beje, kurio karčius veiklos sveikatos apsaugos srityje vaisius raškome šiandien.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Iki kuriozų buvo prieita 2018 metais, kai Lietuvoje įsigaliojo visiškas alkoholio reklamos draudimas, išskyrus vietas, kur yra prekiaujama alkoholiniais gėrimais, ir kitus nelaikymo reklama atvejus.

Neilgai trukus draudimų iniciatoriai apsižiūrėjo ir nusprendė, kad ir to dar negana — reikia veržti pančius kiečiau. Ir čia jau buvo peržengtos visos sveiko proto ribos: iš užsienio atkeliaujančiuose žurnaluose (ten juk nebuvo verygų su karbauskiais) buvo imtasi užtušuoti ar užklijuoti puslapius su alkoholio reklama, o kai kuriuose leidiniuose tokie puslapiai buvo paprasčiausiai... išplėšomi — nėr ko spoksot į uždraustą vaisių.

Gerokai pajuokinom, tiksliau — pašiurpinom pasaulį.

Taip pat buvo uždrausta skelbti apie alkoholio kainų mažinimą, nuolaidas bei kitokias akcijas tokiems gėrimams. Nusikaltimu tapo net verslo partneriams dovanotas alkoholinio gėrimo butelis.

Buvo pritarta ir draudimui nuo 2020 m. paplūdimiuose, nestacionariose prekybos vietose prekiauti alkoholiu. Jis ir įsigaliojo, bet netrukus buvo sušvelnintas: Seimas į paplūdimius grąžino iki 15 laipsnių alkoholinius gėrimus. Prekybininkai skundėsi negalintys paaiškinti poilsiautojams iš užsienio, kodėl šie negali palydėti saulėlydžio su šampano taure rankoje.

Lygiai taip pat būtų sunku suformuluoti įtikinančią priežastį, kodėl kalėdiniuose miesteliuose nebegali sklandyti karšto vyno kvapai — valstiečiai išgujo ir šią kone visoje Europoje populiarią ir seną tradiciją, kuria garsėja kalėdinės mugės.

Su alkoholiu susijusių smukesnių draudimų būta ir daugiau, tačiau kone didžiausiu kuriozu tapo vienas iš paskutinių alkoholio kontrolės prievaizdų žingsnis – tiesa, su alkoholiu realiai neturintis nieko bendro: 2019 m. buvo uždraustas vaikiškas „šampanas“, kuris iš tikrųjų buvo paprastas limonadas.

Mat A. Verygai pasirodė, kad „vaikiškas šampanas ir panašūs gėrimai formuoja tradiciją, jog šventės švenčiamos vartojant alkoholinius gėrimus, nes per metus Lietuvoje tokios produkcijos parduodami nemenki skaičiai – iki pusės milijono butelių, t. y., faktiškai po vieną (!?) butelį vienam vaikui“. Audra stiklinėje vandens? Baisiau — greičiau tiesus kelias į paranoją.

Be alkoholio kontrolės valdantieji ėmėsi ir tabako kontrolės – tabako gamintojams draudžiama bet kokia forma ir priemonėmis remti renginius, veiklas, asmenis ir visuomenės informavimo priemones. Įvairiausių draudimų paketas įteiktas prekybininkams – dėl santykių su tiekėjais ir kt.

Kliuvo ir medijai: žurnalistams ne kartą atskleidus visuomenei, kad karalius yra nuogas, kilo nemažai iniciatyvų pažaboti žiniasklaidos laisvę. Pavyzdžiui, Krašto apsaugos ministerija premjero pavedimu buvo parengusi projektus dėl teisės gauti informaciją iš valstybės, savivaldybės institucijų ir įstaigų. Siūlyta įtvirtinti sąvoką „tarnybinio naudojimo informacija“ – kuri yra susijusi su klausimais, dėl kurių dar nėra galutinio sprendimo, vidaus darbo reikmėms skirtos nuomonės ir pozicijos, informacija apie institucijos ar įstaigos vidaus darbo tvarkos organizavimą.

Tokia iniciatyva būtų apsunkinusi galimybę gauti informaciją, susijusią su valdžios institucijų sprendimo priėmimo procesu, nes didelė jos dalis galėtų būti traktuojama kaip „tarnybinio naudojimo informacija“.

Norėta uždrausti žiniasklaidai nemokamai gauti duomenis iš Registrų centro. Tiksliau, beveik mėnesį duomenų teikimas žiniasklaidai ir buvo nutrauktas Vyriausybės sprendimu.

Gal R. Karbauskis ir jo statytinis premjeras jau pamiršo ir kaip uždraudė žurnalistams gauti Vyriausybės pasitarimo įrašą, kuriame, kaip teigiama, sulaukta spalvingų pasisakymų apie spaudos laisvę? Svylant padams, Vyriausybės kanceliarija suskubo paskelbti, kad įrašas... sunaikintas.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad Vyriausybės kanceliarija pažeidė žurnalistų teises nepateikdama ir ištrindama pasitarimo garso įrašą. Ištrynė ir visuomenės teisę žinoti. Valdantieji nesutriko: „visuomenės teisė žinoti nėra absoliuti“, — rėžė S. Skvernelis.

Dar galima būtų priminti nesibaigiančius Agnės Širinskienės ir jos nuolankių „ginklanešių“ kryžiaus žygius prieš nacionalinio transliuotojo nepriklausomybę – laimei, nesėkmingus.

Draudimų meniu sąrašas – gana netrumpas ir jis akivaizdžiai paneigia visas R. Karbauskio, švelniai tariant, interpretacijas dėl „bent trijų draudimų“, „klišių“ etc.

VŽ nesiima kvestionuoti ar vertinti draudimų reikalingumą, juolab — jų efektą. Tiesiog primena: ši valdžia mėgo manipuliacijas, nevengė sakyti netiesą, ji nebuvo atvira, o visą kritiką savo atžvilgiu aiškino „nupirktos žiniasklaidos“ kėslais. Iš tikrųjų viskas kur kas paprasčiau – tiesa akis badė. Dar kita sena ir paprasta lietuvių patarlė byloja: melo kojos trumpos. O jei miglą rinkėjams į akis pučiančių politikų trumpa dar ir atmintis, keliauti jie turėtų jau ne Seimo link, o visai kitu adresu.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
„Įdarbinti“ stogus – įmanoma misija?

Lietuvai atsisakius elektros importo iš Rusijos, „įsivežamos“ elektros dalis tebelieka gana nemaža – ji...

Nuomonės
05:50
Dešimtys tūkstančių raštiškų paklausimų VMI: verslui taip saugiausia Premium

Mokesčių įstatymai painūs, o oficialūs jų komentarai, kuriuos teikia Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI),...

Finansai
05:45
Lietuva persiskaičiuoja, kokius turi naftos, dujų, maisto ir kitus rezervus Premium

Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje Lietuvoje susirūpinta ne tik gynybos finansavimu, kariuomenės...

Riboto leidimo „Bentley Bentayga EWB First Edition“ parodys, kas lauks naujųjų flagmano vairuotojų Verslo tribūna

„Visai neseniai Bentley pristatė savo naująjį flagmaną – „Bentayga EWB“ su ilgesne ratų baze. Gamintojas...

Lenkijos parlamentas panaikino ES ginčytą teisėjų drausminės kontrolės sistemą 2

Lenkijos parlamentas antradienį nusprendė panaikinti kontroversišką įstatymą dėl Aukščiausiojo Teismo...

Verslo aplinka
2022.05.26
G. Nausėda sprendimą dėl kandidatavimo antrai kadencijai žada 2023 metų pabaigoje 4

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad dėl kandidatavimo antrai kadencijai tikriausiai apsispręs 2023 metų...

Verslo aplinka
2022.05.26
L. Truss: Vakarai turi užtikrinti V. Putino pralaimėjimą Ukrainoje

Vakarai privalo užtikrinti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas būtų nugalėtas Ukrainoje, ir turi...

Verslo aplinka
2022.05.26
E. Macronas ragino R. T. Erdoganą gerbti Suomijos ir Švedijos sprendimą dėl NATO 1

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį paragino Turkijos lyderį Recepą Tayyipą Erdoganą...

Verslo aplinka
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
VRM ketina nebetęsti judėjimo ribojimo migrantams 2

Judėjimo ribojimo neteisėtiems migrantams, pernai atvykusiems per Baltarusiją į Lietuvą, bus siūloma...

Verslo aplinka
2022.05.26
Estija tikisi SkGD terminalą paruošti iki rudens arba žiemos

Estijos premjerė Kaja Kallas pareiškė, jog suskystintų gamtinių dujų (SkGD) importo terminalas, kaip patikino...

Verslo aplinka
2022.05.26
Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

Verslo aplinka
2022.05.26
G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Verslo aplinka
2022.05.26
Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

Verslo aplinka
2022.05.26
ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Verslo aplinka
2022.05.26
Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
2022.05.26
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
2022.05.26
R. Pocius: valstybė už elektrą kompensuos iki 9ct 4

Valstybė elektros vartotojams antrąjį šių metų pusmetį – nuo liepos iki gruodžio pabaigos – turėtų padengti...

Verslo aplinka
2022.05.26
Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
2022.05.26
Vengrija įveda papildomo pelno mokestį įmonėms 1

Viktoras Orbanas, Vengrijos ministras pirmininkas, trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė įves papildomo...

Verslo aplinka
2022.05.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku