Koalicinės derybos pradėtos, sutarta, kokia bus būsimos sutarties forma

Publikuota: 2020-10-30
Atnaujinta 2020-10-30 14:04
Dėl koalicijos formavimo derybas pradeda trijų centro dešinės partijų lyderės - V. Čmilytė-Nielsen, A. Armonaitė ir I. Šimonytė.
svg svg
Dėl koalicijos formavimo derybas pradeda trijų centro dešinės partijų lyderės - V. Čmilytė-Nielsen, A. Armonaitė ir I. Šimonytė.

Trys centro dešinės partijos penktadienį pradėjo derybas dėl naujos valdančiosios sudarymo ir koalicinės sutarties suderinimo. Jos bus tęsiamos kitą antradienį po to, kai Ingridą Šimonytę kandidate į premjeres teikiantys konservatoriai iš visų trijų partijų pateiktų pasiūlymų parengs sutarties projektą. Viliamasi, kad koalicijos programinės nuostatos bus patvirtintos kitą savaitę. Tuomet esą būtų deramasi dėl postų naujoje Vyriausybėje pasidalinimo.

Tekstas atnaujintas I. Šimonytės komentaru feisbuke apie pasibaigusio pirmojo derybų raundo rezultatus. 

Penktadienį surengtas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Liberalų sąjūdžio (LS) ir Laisvės partijos (LP) lyderių I. Šimonytės, Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Aušrinės Armonaitės nuotolinis pokalbis.

Jis buvo nuotolinis, nes V. Čmilytė-Nielsen vis dar yra saviizoliacijoje dėl turėtų kontaktų su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Bus iš kelių dalių

„Trumpai pasitarėme apie koalicijos sutarties formą ir turinį. Sutarta, kad ji bus sudaryta iš kelių dalių – pagrindinės ir lydinčiųjų. Pagrindinėje dalyje bus išdėstyti bendresni koalicijos veikimo principai, o lydinčiosiose – tam tikri konkretumai“, – VŽ penktadienį sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, sutarta, kad iš visų trijų koaliciją formuojančių partijų pateiktų pasiūlymų TS-LKD parengs koalicijos sutarties projektą.

„Parengs ir perduos likusiems partneriams svarstyti. Tad visos partijos savo viduje turės galimybę per šį savaitgalį pasikalbėti apie tuos pasiūlymus. Taip pat sutarta, kad antradienį įvyks, matyt, jau nebenuotolinis trijų partijų paskirtų derybininkų susitikimas ir jame bus jau dėliojamos pačios koalicijos sutarties formuluotės“, – vardijo politikė.

Iki šiol skelbta, kad konservatoriai ir abi liberalios partijos skirtingai supranta rengiamos koalicinės sutarties turinį. TS-LKD norėtų joje matyti tik bendrus koalicijos veikimo principus, konkrečiai neišdėstant visų planuojamų per kadenciją darbų, tuo metu LS ir LP iki šiol laikėsi nuomonės, kad jau ir koalicijos sutartis turi būti bent kiek konkretesnė.

„Po penktadienio pokalbio jau labiau aišku, kaip toliau vyks derybos ir kokia turėtų būti sutarties forma. Tad tikiuosi, kad tai leidžia mums judėti į priekį derybose“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Žada parengti dar penktadienį

Tuo metu I. Šimonytė teigia, kad koalicinės sutarties projektas bus parengtas dar iki penktadienio vakaro. 

„Aš įsipareigojau, kad iki šios dienos vakaro bus parengtas galimas koalicinės sutarties projektas, kuriame bus sudėtos nuostatos, dėl kurių, esu tikra, tikrai galime sutarti“, – feisbuke penktadienį pranešė I. Šimonytė.

„Tai būtų principai, vertybės, artimiausio laikotarpio iššūkiai, svarbiausi darbai ir Vyriausybės programos rengimo tvarka“, – teigė ji.

Tuos svarbius klausimus, dėl kurių gali ir nebūti vieningo sutarimo, I. Šimonytė siūlys užfiksuoti konkrečiame sąraše. Tai, jos teigimu, būtų koalicijos sutarties sudedamoji dalis.

I. Šimonytė rašo, kad koalicinės sutarties priedu taptų ir Vyriausybės programos projektas: „Sutarties priedu taptų ir Vyriausybės programos projektas, kuris būtų parengtas sutarus dėl aukščiau pateiktų dalių ir paskyrus programos rengimo grupę. Ši grupė vertins tuos detalius siūlymus, kurių nemažai buvo pateikta vakar, bet kurie visgi nėra koalicinės sutarties nuostatų lygio ir/arba reikalauja ilgesnių diskusijų.“

Kandidatūrų tikisi iki Seimo darbo pradžios

Gabrielius Landsbergis, TS-LKD pirmininkas, yra pareiškęs, kad bendros redakcijos dokumentas bus suderintas kitos savaitės pradžioje. 

I. Šimonytė kartoja, kad iškart po programinių principų suderinimo vyks derybos dėl atsakomybės pasidalinimo Vyriausybėje bei dėl konkrečių personalijų kandidatūrų. Anot jos, dėl kandidatų į ministrus tikimasi susitarti iki pirmojo naujos sudėties Seimo posėdžio, kuris įvyks ne vėliau kaip lapkričio 16 d.

„Manau, kad jeigu mes susitarsime dėl koalicijos principų, tai turbūt galėsime ir susitarti gana greitai, kas galėtų tuos principus ir tuos darbus įgyvendinti, tai yra dėl personalinės sudėties“, – teigė ji.

„Norėčiau tikėti, kad anksčiau negu Seimas pradės dirbti, mes jau tikrai galėsime įvardyti visus žmones, kurie galėtų pretenduoti į vieną ar kitą poziciją“, – sakė I. Šimonytė.

Konservatoriai pasiūlė bendruosius principus

Trečiadienį posėdžiavęs TS-LKD prezidiumas pasiūlė į būsimą koalicinį susitarimą įtraukti kelias principines nuostatas. Pirmiausia, tai skaidrumas ir aukščiausi politinės etikos standartai. TS-LKD prezidiumo nutarime rašoma, kad „moralinius ir etinius kriterijus savo veiklai kelsime tolygiai teisiniams, suprasdami, kad politinės atsakomybės prisiėmimui pakanka ir moraliniu? priežasčių“.

Kalbėdami apie pirmuosius būsimus darbus konservatorių lyderiai mini koronaviruso suvaldymą, būtinybę peržiūrėti dabartinės Vyriausybės priimtą Ateities ekonomikos DNR planą, nacionalinio švietimo susitarimo pasirašymą, socialiai pažeidžiamiausių visuomenės grupių įgalinimą, visų būtinų sveikatos paslaugų užtikrinimą, visišką Astravo atominės elektrinės blokavimą ir kt.

Teisėkūroje konservatoriai žada laikytis rinkimų programoje skelbto „mažiau yra daugiau“ principo. Tarp kitų TS-LKD principų, kuriais žadama vadovautis, – pagarba konstitucinėms žiniasklaidos teisėms gauti ir skleisti informacija?.

Liberalios partijos – detalesnės

LS savo pasiūlymuose išskyrė ekonomikos, švietimo ir mokslo, žmogaus teisių, sveikatos, aplinkosaugos ir energetikos, užsienio ir gynybos politikos, valstybės valdymo ir regionų politikos bei kultūros sritis. Ši partija ragina jau kitąmet pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl švietimo.

LS teikia ir pasiūlymų dėl mokesčių: „Laikomės nuostatos, kad per ketverius metus privalome sumažinti gyventojų pajamų mokestį iki 15%. Alternatyva galimoms netektims – taršos įkainojimas, kiti ekologiniai mokesčiai, šešėlio mažinimas, savivaldybių obligacijos, naujos darbo vietos žiedinėje ekonomikoje ir t.t.“

Liberalsąjūdiečiai taip pat pasisakė „už valstybės valdymo decentralizavimą ir žemės, užimtumo, socialinių reikalų, kultūros paveldo ir kitų funkcijų grąžinimą savivaldai“, už tai, kad internetinis balsavimas būtų įteisintas jau 2023 m. pavasarį vyksiančiuose savivaldos rinkimuose.

Abi liberalios partijos pasisako už tai, kad „į darbotvarkę grįžtų partnerystės įstatymo svarstymas“. LP tikisi, kad apsisprendimas šiuo klausimu Seime bus pasiektas jau per šimtą artimiausių dienų.

Tuo metu ekonomikos srityje LP siekia nulinio tarifo reinvestuojamam pelnui nuo 2021 m., nedidinti su gyventojų pajamomis susijusių mokesčių, draugiškos aplinkos verslo plėtrai, mažinant biurokratiją ir reguliavimą, ji taip pat pabrėžia švietimo modernizavimą, atnaujinant ugdymo programas, IT įtvirtinant kaip trečią mokomąją kalbą.

Ši partija sieks ir koalicijos partnerių įsipareigojimo rengti referendumą dėl daugybinės pilietybės, asmenvardžių įteisinimo pagrindiniame dokumentų puslapyje visomis lotyniškos abėcėlės raidėmis, psichoaktyvių medžiagų turėjimo be tikslo platinti dekriminalizavimą.

Po sekmadienį pasibaigusių Seimo rinkimų TS-LKD, LS ir LP paskelbė bursiančios centro-dešinės koaliciją. Naujajame parlamente šios partijos turės ne mažiau kaip 74 mandatus iš 141.

[infogram id="7761b68d-e721-4de0-a657-90052685c065" prefix="mxc" format="interactive" title="SEIMO RINKIMAI 2020 GALUTINIAI REZULTATAI"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
G. Nausėda: Lietuva remia Sakartvelo europinės ir euroatlantinės integracijos kelią

Su Irakliu Garibašviliu, Sakartvelo premjeru, Davoso pasaulio ekonomikos forumo paraštėse antradienį...

EK pirmininkė: ES Taryboje greičiausiai nebus susitarta dėl rusiškos naftos embargo

Europos Sąjungos Taryboje vadovai greičiausiai nesusitars dėl naftos embargo Rusijai, sako Ursula von der...

G. Nausėda: saugykla, jungtys ir terminalai yra trejybė, kuri leidžia sukurti energetinę nepriklausomybę

Baltijos šalys ir Lenkija yra pasirengusios imtis lyderystės vežant grūdus iš Ukrainos, tačiau svarbu...

Vokietija mano, kad ES rusiškos naftos embargas – ranka pasiekiamas, Vengrija to nenori net svarstyti 5

Europos Sąjungos susitarimas dėl bendro rusiškos naftos embargo gali būti pasiektas „per kelias dienas“,...

Seimas linkęs įpareigoti darbdavius suteikti papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams

Seime kelią skinasi siūlymas dėl papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams. Ketinama tėvams, auginantiems...

Vadyba
17:12
ES vieneriems metams atšaukia muitus visam Ukrainos eksportui

Europos Sąjungos (ES) Taryba antradienį priėmė reglamentą dėl laikino Bendrijos prekybos su Ukraina...

Bandydamos taisyti Turkijos poziciją, Švedijos ir Suomijos delegacijos vyksta į Ankarą

Švedija ir Suomija šią savaitę siųs delegacijas į Ankarą, tikėdamosi išspręsti nesutarimus su Turkija, kuri...

Moldovos prorusiškas eksprezidentas I. Dodonas sulaikytas už valstybės išdavystę 1

Moldovos pareigūnai antradienį sulaikė buvusį šalies prorusišką prezidentą Igorį Dodoną, kuris įtariamas...

VMR: užtverti labiausiai pažeidžiami sienos su Baltarusija ruožai

Nepraėjus nė metams nuo Minsko režimo surengtos hibridinės atakos pradžios, užtverti visi labiausiai...

EK vadovė Davose pažadėjo dar daugiau finansinės pagalbos Ukrainai

Europos Komisijos (EK) vadovė antradienį pareiškė, kad Rusijos karas Ukrainoje turėtų baigtis strategine...

2022-ųjų pasaulinis stagfliacijos šokas – bus blogai ar labai blogai? Premium

Dėl dvigubo pandemijos ir karo smūgio visame pasaulyje išaugo infliacija ir sulėtėjo ekonomikų augimas.

Finansai
15:14
Žingsniu arčiau atviros darbo rinkos – Seimas imasi neįgaliųjų įdarbinimo reformos

Seimas po pateikimo priėmė svarstyti Užimtumo įstatymo pataisas, numatančias paramą įdarbinant neįgaliuosius...

Vadyba
14:54
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Finansų ministerija žada rudenį apsispręsti, ar pasinaudos ES biudžeto deficito taisyklių netaikymu

Finansų ministerija teigia rudenį spręsianti, ar pasinaudoti Briuselio pasiūlyta galimybe dar vienerius metus...

Finansai
14:36
A. Navalno apeliacija atmesta, palikta galioti devynerių metų laisvės atėmimo bausmė

Maskvos teismas antradienį atmetė įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apeliaciją dėl devynerių metų...

Turkijos prezidentas kelią naują įtampą NATO, užsipuolė Graikijos premjerą

Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, pirmadienį užsipuolė Kyriakos Mitsotakį, Graikijos...

Euro zonos verslas išlaiko atsparumą, kainų spaudimas kiek slopsta

Gegužę euro zonos verslų ekonominis aktyvumas užtikrintai išliko plėtros stadijoje, padedamas gyvybingo...

Rinkos
13:20
Lietuva buria šalių koaliciją Ukrainos grūdams saugiai išplukdyti 3

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako buriantis šalių koaliciją Ukrainos grūdams...

Gyventojai už praėjusius metus VMI dar nesumokėjo 33,6 mln. Eur GPM

Apie 70.000 Lietuvos gyventojų iki šiol nesumokėjo beveik 33,6 mln. Eur gyventojų pajamų mokesčio už...

Finansai
11:39
Dėl darbuotojų galimai patirto mobingo VRM organizuoja tyrimą

Dėl Vidaus reikalų ministerijos (VRM) darbuotojų galimai patirto mobingo organizuojamas vidinis tyrimas,...

Vadyba
11:25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku