Koaliciją buriančios partijos pasikeitė pozicijomis, derėsis penktadienį

Publikuota: 2020-10-29
Centro dešinės partijos pirmiausia žada susitarti dėl programinių nuostatų, tik tada dalintis portfelius Vyriausybėje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Centro dešinės partijos pirmiausia žada susitarti dėl programinių nuostatų, tik tada dalintis portfelius Vyriausybėje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Naują valdančiąją koaliciją formuojančios trys centro dešinės partijos pradėjo programinių nuostatų derinimą. Kol kas konservatoriai ir abi liberalios partijos pasikeitė savo pasiūlymais koalicijos programai. Kai kuriais klausimais nuomonės nesutampa. Oficialios derybos dėl valdžios prasidės kiek vėliau, tikėtina – penktadienį.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Liberalų sąjūdis (LS) ir Laisvės partija (LP) ketvirtadienio rytą viena kitai perdavė savo oficialius siūlymus būsimai koalicijos sutarčiai.

„Dabar juos svarstysime kiekviena partija savo viduje, o jungtinis trijų partijų pasitarimas dėl bendros koalicinės programos suformulavimo numatomas penktadienį“, – VŽ informavo vienas iš LS derybininkų Simonas Gentvilas.

Tai patvirtino ir TS-LKD atstovė Vytautė Šmaižytė.

Kels aukščiausius etikos standartus

Kandidatė į premjerės pareigas Ingrida Šimonytė dar trečiadienį po TS-LKD prezidiumo posėdžio, kuriame suformuluota konservatorių pozicija deryboms, žurnalistams sakė: „Visi, įvertinę vieni kitų pasiūlymus, galėsime žiūrėti, ar tame bendrame vaizde yra tokių pozicijų, dėl kurių reikia specifiškai derėtis, ar jos tiesiog gali būti įtrauktos į koalicijos sutartį, nes nekelia didesnių ginčų, ar galima rasti formuluotę, kuri nekeltų didesnių ginčų.“

Konservatorių prezidiumas patvirtino du derybininkus dėl koalicijos sudarymo – partijos pirmininką Gabrielių Landsbergį ir I. Šimonytę.

TS-LKD siūlo į būsimą koalicinį susitarimą įtraukti kelias principines nuostatas. Pirmiausia, tai skaidrumas ir aukščiausi politinės etikos standartai.

„Tikrai turėjome nemažai pastabų dabartinei Vyriausybei būtent dėl šių aspektų ir manome, kad norint parodyti skirtumą, kitokią Vyriausybę, pirmiausia turi tai atsispindėti“, – sakė G. Landsbergis.

TS-LKD prezidiumo nutarime rašoma, kad „moralinius ir etinius kriterijus savo veiklai kelsime tolygiai teisiniams, suprasdami, kad politinės atsakomybės prisiėmimui pakanka ir moraliniu? priežasčių“.

Nuotrauka::1 left

Kalbėdamas apie pirmuosius būsimus darbus G. Landsbergis minėjo koronaviruso suvaldymą, būtinybę peržiūrėti dabartinės Vyriausybės priimtą Ateities ekonomikos DNR planą, nacionalinio švietimo susitarimo pasirašymą, socialiai pažeidžiamiausių visuomenės grupių įgalinimą, visų būtinų sveikatos paslaugų užtikrinimą, visišką Astravo atominės elektrinės blokavimą, kt.

Teisėkūroje konservatoriai žada laikytis rinkimų programoje skelbto „mažiau yra daugiau“ principo: „Teisės aktai bus kuriami neskubotai, prioritetą teikiant kokybei, o ne kiekybei, didžiausią dėmesį skiriant poveikio vertinimui ir projektu? aptarimui su visuomenės grupėmis bei įtraukiant ekspertus.“

Tarp TS-LKD principų, kuriais žadama vadovautis, – pagarba konstitucinėms žiniasklaidos teisėms gauti ir skleisti informacija?.

„Artimiausiomis dienomis išsamiai nagrinėsime koalicijos partnerių pasiūlytus principus ir prioritetinius darbus koalicinei sutarčiai bei vertinsime, kokias nuostatas jau galima integruoti į vieningą dokumentą, o dėl ko reikalingos tolesnės papildomos konsultacijos bei diskusijos“, – sako G. Landsbergis.

Teikia pasiūlymų dėl mokesčių

LS anksčiau patvirtino aštuonias sritis, kurias nori įtraukti į koalicijos sutartį, LP – penkis punktus.

„Mes išskyrėme ekonomikos, švietimo ir mokslo, žmogaus teisių, sveikatos, aplinkosaugos ir energetikos, užsienio ir gynybos politikos, valstybės valdymo ir regionų politikos bei kultūros sritis“, – savo feisbuko paskyroje ketvirtadienį parašė Viktorija Čmilytė-Nielsen, LS pirmininkė.

Nuotrauka::2 right

Liberalai ragina jau kitąmet pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl švietimo.

LS teikia ir pasiūlymų dėl mokesčių: „Laikomės nuostatos, kad per ketverius metus privalome sumažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM) iki 15%. Alternatyva galimoms netektims – taršos įkainojimas, kiti ekologiniai mokesčiai, šešėlio mažinimas, savivaldybių obligacijos, naujos darbo vietos žiedinėje ekonomikoje ir t.t.“

„Kalbėdami apie žmogaus teises akcentuojame būtinumą moterims suteikti daugiau galimybių derinti motinystę su karjera, priimti sprendimus dėl savo reprodukcinės sveikatos“, – tvirtina V. Čmilytė-Nielsen.

„Sveikatos sektoriuje problemų tiek, kad visų ir neišvardysi, mes išskyrėme kelias svarbiausias, nuo pirminės sveikatos priežiūros svarbos iki vaistų kompensavimo tvarkos keitimo. Be abejo, kova su COVID-19 dabar prioritetas, tačiau turime neignoruoti ir kitų sisteminių bėdų“, – tęsia ji.

LS taip pat pasisakė „už valstybės valdymo decentralizavimą ir žemės, užimtumo, socialinių reikalų, kultūros paveldo ir kitų funkcijų grąžinimą savivaldai“.

„Taip pat sieksim užtikrinti skaitmenizavimą bei e. emokratijos plėtrą, laiduojant internetinį balsavimą jau 2023 m. savivaldos rinkimuose, gyventojų įtraukimą į viešojo valdymo klausimus e. priemonėmis, viešųjų duomenų atvėrimą“, – pridūrė liberalsąjūdiečių lyderė.

Partnerystės įstatymo nori per šimtą dienų

Abi liberalios partijos pasisako už tai, kad „į darbotvarkę grįžtų partnerystės įstatymo svarstymas“. LP tikisi, kad apsisprendimas šiuo klausimu Seime bus pasiektas jau per šimtą artimiausių dienų.

Tuo metu ekonomikos srityje Aušrinės Armonaitės vadovaujama LP siekia nulinio tarifo reinvestuojamam pelnui nuo 2021 m., nedidinti su gyventojų pajamomis susijusių mokesčių, draugiškos aplinkos verslo plėtrai, mažinant biurokratiją ir reguliavimą, ji taip pat pabrėžia švietimo modernizavimą, atnaujinant ugdymo programas, IT įtvirtinant kaip trečią mokomąją kalbą.

Nuotrauka::3 left

Ši partija sieks ir koalicijos partnerių įsipareigojimo rengti referendumą dėl daugybinės pilietybės, asmenvardžių įteisinimo pagrindiniame dokumentų puslapyje visomis lotyniškos abėcėlės raidėmis, psichoaktyvių medžiagų turėjimo be tikslo plėsti dekriminalizavimą.

Sveikatos ministras – nebūtinai medikas

I. Šimonytė pabrėžia, kad trys koaliciją formuojančios partijos pirmiausia suderins programines nuostatas, tik tuomet kalbėsis apie kandidatus į ministrus.

Kandidatė į premjeres viliasi, kad tiek dėl programos, tiek ir dėl kandidatūrų bus susitarta per artimiausias maždaug dvi savaites – iki pirmojo naujos sudėties Seimo posėdžio, kuris įvyks ne vėliau kaip lapkričio 16 d.

„Manau, kad jeigu mes susitarsime dėl koalicijos principų, tai turbūt galėsime ir susitarti gana greitai, kas galėtų tuos principus ir tuos darbus įgyvendinti, tai yra dėl personalinės sudėties“, – teigė ji.

„Norėčiau tikėti, kad anksčiau negu Seimas pradės dirbti, mes jau tikrai galėsime įvardyti visus žmones, kurie galėtų pretenduoti į vieną ar kitą poziciją“, – I. Šimonytė trečiadienį sakė žurnalistams.

Pasak kandidatės į premjeres, ministrų kandidatūrų pasirinkimą lems asmens kompetencija.

I. Šimonytė taip pat tvirtino, kad nebūtinai Sveikatos apsaugos ministerijai turėtų vadovauti medikas, Švietimo, mokslo ir sporto – pedagogas.

„Sveikatos ministerijoje tikėčiausi žmogaus, kuris gali šitoje sudėtingoje situacijoje turėti visuomenės pasitikėjimą dėl jo priimtų sprendimų. Medikas nėra privalomas reikalavimas sveikatos apsaugos ministrui, lygiai kaip artojas nėra privalomas reikalavimas žemės ūkio ministrui ar pedagogas nėra privalomas reikalavimas švietimo ir mokslo ministrui“, – sakė ji.

„Zoom‘inė“ koalicija?

Neatmetama, kad koalicinės derybos dėl koronaviruso plitimo grėsmės bent iš dalies vyks nuotoliniu būdu.

„Pusiau juokais, bet ganėtinai rimtai sakome, kad tai gali būti pirmoji „Zoom'inė“ koalicija, kuri bus sudaryta didele dalimi gal ir nuotoliniu būdu. Sekmadienį mes tai išbandėme, nes Viktorija negalėjo dalyvauti“, – sakė G. Landsbergis.

LS pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen nuo sekmadienio yra saviizoliacijoje dėl turėtų kontaktų su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis.

Po sekmadienį pasibaigusių Seimo rinkimų TS-LKD, LS ir LP paskelbė bursiančios centro-dešinės koaliciją. Naujajame parlamente šios partijos turės ne mažiau kaip 74 mandatus iš 141.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Cukraus mokestis: mažas neveikia, didesnis diskriminuotų gamintojus Premium

Svarstant apie galimus mokesčių sistemos pokyčius, ekonomistai kaip būdą papildyti biudžetą 100 mln. Eur mini...

Pramonė
16:51
Ekspertai po „Brexit“ verslą ragina ruoštis neišvengiamiems pokyčiams Premium

Jungtinė Karalystė (JK) ir išstojusi iš Europos Sąjungos (ES) išliks svarbia rinka, tačiau analitikai...

Prezidentas teigiamai vertina kandidatą į krašto apsaugos ministrus

Prezidentas Gitanas Nausėda teigiamai įvertino kandidatą į krašto apsaugos ministrus Arvydą Anušauską.

Ekologiškų grūdų rinka: Lietuvos ūkininkai traukiasi iš žaidimo?

Pandemija daugelį svarbių ekonominių ir politinių projektų nušvietė COVID-19 spalvomis. Ne išimtis buvo ir...

Pramonė
15:24
Prezidentas klausė D. Kreivio dėl jo verslo interesų 1

Kandidatas į energetikos ministrus Dainius Kreivys tikina, kad sugebėtų suderinti viešuosius ir privačius...

I.Šimonytė: NVSC per vasarą nepasiruošė antrajai koronaviruso bangai 2

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) vasarą, kai buvo mažas susirgimų skaičius, nepasiruošė...

LVŽS narys J. Jarutis tapo Seimo vicepirmininku

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Jonas Jarutis išrinktas septintuoju Seimo...

Lietuvių technologijų įmonė „Omnisend“: komandą plečiame ieškodami inovatorių, nebijančių rizikuoti ir klysti Verslo tribūna

„Omnisend“ komandoje ne visi darbo pokalbiai atrodo įprastai. Ypač nuo tradicijų nutolstama, kai įmonė ieško...

Finansai
13:37
ES ambasadoriai sutarė dėl Magnitskio įstatymo žmogaus teisių pažeidėjams

Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadoriai pritarė naujai tvarkai, kuri leistų visų valstybių narių vienbalsiu...

Rekordinis naujų atvejų skaičius: per parą užsikrėtė 2.450 žmonių 6

Trečiadienį Lietuvoje patvirtinta 2.450 naujų COVID-19 ligos atvejų, dėl koronaviruso mirė 17 žmonių,...

Viruso plitimas nesustoja, nes žmonės nesilaiko rekomendacijų 13

Koronaviruso plitimas nesustoja, nes žmonės nesilaiko rekomendacijų, sako laikinasis sveikatos apsaugos...

EK rekomendacijos, kaip suvaldyti koronaviruso pandemiją žiemos laikotarpiu

Europos Komisija ketvirtadienį priėmė tvaraus pandemijos valdymo per ateinančius žiemos mėnesius strategiją,...

G. Nausėdai paliko neblogą įspūdį kandidatė į vidaus reikalų ministres

Prezidentui Gitanui Nausėdai paliko įspūdį kandidatės į vidaus reikalų ministres Agnės Bilotaitės motyvacija...

I. Šimonytė: premjero prerogatyva siūlyti solidariai atsakingą Ministrų kabinetą  4

Vyriausybė yra kolegialiai atsakinga už savo darbą ir siūlyti Ministrų kabineto narius – premjero...

Biudžeto deficitas bus neišvengiamai didesnis nei 5% 11

Kitų metų biudžeto deficitas neišvengiamai bus didesnis nei 5%, kurie dabar numatyti Seimui pateiktame...

Rinkodaros sektoriaus lyderiai: tenka perrašyti ligšiolinį sėkmės receptą Premium

Rinkodaros ir komunikacijos sektoriaus įmonėms šie metai tapo nemenku išbandymu – sulig pirmuoju karantinu...

Rinkodara
08:58
LVŽS atstovas J. Jarutis siūlomas Seimo vicepirmininku

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ketvirtadienį posėdyje teiks Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Buvęs Prancūzijos prezidentas V. Giscardas d'Estaingas mirė nuo COVID-19

Buvęs Prancūzijos prezidentas Valery Giscard'as d'Estaing'as, žinoma Europos integracijos šalininkas, vedęs...

D. Trumpas per šventinį priėmimą užsiminė 2024-aisiais vėl sieksiąs prezidento posto

Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį vakare per artėjančioms Kalėdoms skirtą...

JK ir ES susitarimo dar nėra, bet Prancūzija jau įspėja galinti jį vetuoti 1

Prancūzija gali blokuoti ES ir Jungtinės Karalystės prekybos susitarimą, jeigu jai netiks sąlygos. Apie tai...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus