Koaliciją buriančios partijos pasikeitė pozicijomis, derėsis penktadienį

Publikuota: 2020-10-29
Centro dešinės partijos pirmiausia žada susitarti dėl programinių nuostatų, tik tada dalintis portfelius Vyriausybėje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Centro dešinės partijos pirmiausia žada susitarti dėl programinių nuostatų, tik tada dalintis portfelius Vyriausybėje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Naują valdančiąją koaliciją formuojančios trys centro dešinės partijos pradėjo programinių nuostatų derinimą. Kol kas konservatoriai ir abi liberalios partijos pasikeitė savo pasiūlymais koalicijos programai. Kai kuriais klausimais nuomonės nesutampa. Oficialios derybos dėl valdžios prasidės kiek vėliau, tikėtina – penktadienį.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Liberalų sąjūdis (LS) ir Laisvės partija (LP) ketvirtadienio rytą viena kitai perdavė savo oficialius siūlymus būsimai koalicijos sutarčiai.

„Dabar juos svarstysime kiekviena partija savo viduje, o jungtinis trijų partijų pasitarimas dėl bendros koalicinės programos suformulavimo numatomas penktadienį“, – VŽ informavo vienas iš LS derybininkų Simonas Gentvilas.

Tai patvirtino ir TS-LKD atstovė Vytautė Šmaižytė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kels aukščiausius etikos standartus

Kandidatė į premjerės pareigas Ingrida Šimonytė dar trečiadienį po TS-LKD prezidiumo posėdžio, kuriame suformuluota konservatorių pozicija deryboms, žurnalistams sakė: „Visi, įvertinę vieni kitų pasiūlymus, galėsime žiūrėti, ar tame bendrame vaizde yra tokių pozicijų, dėl kurių reikia specifiškai derėtis, ar jos tiesiog gali būti įtrauktos į koalicijos sutartį, nes nekelia didesnių ginčų, ar galima rasti formuluotę, kuri nekeltų didesnių ginčų.“

Konservatorių prezidiumas patvirtino du derybininkus dėl koalicijos sudarymo – partijos pirmininką Gabrielių Landsbergį ir I. Šimonytę.

TS-LKD siūlo į būsimą koalicinį susitarimą įtraukti kelias principines nuostatas. Pirmiausia, tai skaidrumas ir aukščiausi politinės etikos standartai.

„Tikrai turėjome nemažai pastabų dabartinei Vyriausybei būtent dėl šių aspektų ir manome, kad norint parodyti skirtumą, kitokią Vyriausybę, pirmiausia turi tai atsispindėti“, – sakė G. Landsbergis.

TS-LKD prezidiumo nutarime rašoma, kad „moralinius ir etinius kriterijus savo veiklai kelsime tolygiai teisiniams, suprasdami, kad politinės atsakomybės prisiėmimui pakanka ir moraliniu? priežasčių“.

Nuotrauka::1 left

Kalbėdamas apie pirmuosius būsimus darbus G. Landsbergis minėjo koronaviruso suvaldymą, būtinybę peržiūrėti dabartinės Vyriausybės priimtą Ateities ekonomikos DNR planą, nacionalinio švietimo susitarimo pasirašymą, socialiai pažeidžiamiausių visuomenės grupių įgalinimą, visų būtinų sveikatos paslaugų užtikrinimą, visišką Astravo atominės elektrinės blokavimą, kt.

Teisėkūroje konservatoriai žada laikytis rinkimų programoje skelbto „mažiau yra daugiau“ principo: „Teisės aktai bus kuriami neskubotai, prioritetą teikiant kokybei, o ne kiekybei, didžiausią dėmesį skiriant poveikio vertinimui ir projektu? aptarimui su visuomenės grupėmis bei įtraukiant ekspertus.“

Tarp TS-LKD principų, kuriais žadama vadovautis, – pagarba konstitucinėms žiniasklaidos teisėms gauti ir skleisti informacija?.

„Artimiausiomis dienomis išsamiai nagrinėsime koalicijos partnerių pasiūlytus principus ir prioritetinius darbus koalicinei sutarčiai bei vertinsime, kokias nuostatas jau galima integruoti į vieningą dokumentą, o dėl ko reikalingos tolesnės papildomos konsultacijos bei diskusijos“, – sako G. Landsbergis.

Teikia pasiūlymų dėl mokesčių

LS anksčiau patvirtino aštuonias sritis, kurias nori įtraukti į koalicijos sutartį, LP – penkis punktus.

„Mes išskyrėme ekonomikos, švietimo ir mokslo, žmogaus teisių, sveikatos, aplinkosaugos ir energetikos, užsienio ir gynybos politikos, valstybės valdymo ir regionų politikos bei kultūros sritis“, – savo feisbuko paskyroje ketvirtadienį parašė Viktorija Čmilytė-Nielsen, LS pirmininkė.

Nuotrauka::2 right

Liberalai ragina jau kitąmet pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl švietimo.

LS teikia ir pasiūlymų dėl mokesčių: „Laikomės nuostatos, kad per ketverius metus privalome sumažinti gyventojų pajamų mokestį (GPM) iki 15%. Alternatyva galimoms netektims – taršos įkainojimas, kiti ekologiniai mokesčiai, šešėlio mažinimas, savivaldybių obligacijos, naujos darbo vietos žiedinėje ekonomikoje ir t.t.“

„Kalbėdami apie žmogaus teises akcentuojame būtinumą moterims suteikti daugiau galimybių derinti motinystę su karjera, priimti sprendimus dėl savo reprodukcinės sveikatos“, – tvirtina V. Čmilytė-Nielsen.

„Sveikatos sektoriuje problemų tiek, kad visų ir neišvardysi, mes išskyrėme kelias svarbiausias, nuo pirminės sveikatos priežiūros svarbos iki vaistų kompensavimo tvarkos keitimo. Be abejo, kova su COVID-19 dabar prioritetas, tačiau turime neignoruoti ir kitų sisteminių bėdų“, – tęsia ji.

LS taip pat pasisakė „už valstybės valdymo decentralizavimą ir žemės, užimtumo, socialinių reikalų, kultūros paveldo ir kitų funkcijų grąžinimą savivaldai“.

„Taip pat sieksim užtikrinti skaitmenizavimą bei e. emokratijos plėtrą, laiduojant internetinį balsavimą jau 2023 m. savivaldos rinkimuose, gyventojų įtraukimą į viešojo valdymo klausimus e. priemonėmis, viešųjų duomenų atvėrimą“, – pridūrė liberalsąjūdiečių lyderė.

Partnerystės įstatymo nori per šimtą dienų

Abi liberalios partijos pasisako už tai, kad „į darbotvarkę grįžtų partnerystės įstatymo svarstymas“. LP tikisi, kad apsisprendimas šiuo klausimu Seime bus pasiektas jau per šimtą artimiausių dienų.

Tuo metu ekonomikos srityje Aušrinės Armonaitės vadovaujama LP siekia nulinio tarifo reinvestuojamam pelnui nuo 2021 m., nedidinti su gyventojų pajamomis susijusių mokesčių, draugiškos aplinkos verslo plėtrai, mažinant biurokratiją ir reguliavimą, ji taip pat pabrėžia švietimo modernizavimą, atnaujinant ugdymo programas, IT įtvirtinant kaip trečią mokomąją kalbą.

Nuotrauka::3 left

Ši partija sieks ir koalicijos partnerių įsipareigojimo rengti referendumą dėl daugybinės pilietybės, asmenvardžių įteisinimo pagrindiniame dokumentų puslapyje visomis lotyniškos abėcėlės raidėmis, psichoaktyvių medžiagų turėjimo be tikslo plėsti dekriminalizavimą.

Sveikatos ministras – nebūtinai medikas

I. Šimonytė pabrėžia, kad trys koaliciją formuojančios partijos pirmiausia suderins programines nuostatas, tik tuomet kalbėsis apie kandidatus į ministrus.

Kandidatė į premjeres viliasi, kad tiek dėl programos, tiek ir dėl kandidatūrų bus susitarta per artimiausias maždaug dvi savaites – iki pirmojo naujos sudėties Seimo posėdžio, kuris įvyks ne vėliau kaip lapkričio 16 d.

„Manau, kad jeigu mes susitarsime dėl koalicijos principų, tai turbūt galėsime ir susitarti gana greitai, kas galėtų tuos principus ir tuos darbus įgyvendinti, tai yra dėl personalinės sudėties“, – teigė ji.

„Norėčiau tikėti, kad anksčiau negu Seimas pradės dirbti, mes jau tikrai galėsime įvardyti visus žmones, kurie galėtų pretenduoti į vieną ar kitą poziciją“, – I. Šimonytė trečiadienį sakė žurnalistams.

Pasak kandidatės į premjeres, ministrų kandidatūrų pasirinkimą lems asmens kompetencija.

I. Šimonytė taip pat tvirtino, kad nebūtinai Sveikatos apsaugos ministerijai turėtų vadovauti medikas, Švietimo, mokslo ir sporto – pedagogas.

„Sveikatos ministerijoje tikėčiausi žmogaus, kuris gali šitoje sudėtingoje situacijoje turėti visuomenės pasitikėjimą dėl jo priimtų sprendimų. Medikas nėra privalomas reikalavimas sveikatos apsaugos ministrui, lygiai kaip artojas nėra privalomas reikalavimas žemės ūkio ministrui ar pedagogas nėra privalomas reikalavimas švietimo ir mokslo ministrui“, – sakė ji.

„Zoom‘inė“ koalicija?

Neatmetama, kad koalicinės derybos dėl koronaviruso plitimo grėsmės bent iš dalies vyks nuotoliniu būdu.

„Pusiau juokais, bet ganėtinai rimtai sakome, kad tai gali būti pirmoji „Zoom'inė“ koalicija, kuri bus sudaryta didele dalimi gal ir nuotoliniu būdu. Sekmadienį mes tai išbandėme, nes Viktorija negalėjo dalyvauti“, – sakė G. Landsbergis.

LS pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen nuo sekmadienio yra saviizoliacijoje dėl turėtų kontaktų su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis.

Po sekmadienį pasibaigusių Seimo rinkimų TS-LKD, LS ir LP paskelbė bursiančios centro-dešinės koaliciją. Naujajame parlamente šios partijos turės ne mažiau kaip 74 mandatus iš 141.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Dėl COVID-19 uždarymų ekonomikai vis labiau kosint, Kinijos premjeras paragino dėti daugiau pastangų ją stabilizuoti

Kinijos premjeras Li Keqiangas paragino pareigūnus dėti daugiau pastangų siekiant stabilizuoti antrąją pagal...

Verslo aplinka
2022.05.27
Rumunija ir Lenkija tikisi Švedijos ir Suomijos narystės NATO

Rumunija ir Lenkija tikisi, kad Švedija ir Suomija galės įstoti į NATO, nepaisant Turkijos prieštaravimų,...

Verslo aplinka
2022.05.27
KAM: Baltijos valstybės rengia bendrą gynybos susitarimą

Reaguojant į dabartinę saugumo situaciją, Lietuva, Latvija ir Estija rengia Baltijos valstybių gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.27
Turkija toliau spaudžia Helsinkį ir Stokholmą imtis „konkrečių veiksmų“

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu penktadienį pareiškė, kad Švedija ir Suomija turi...

Verslo aplinka
2022.05.27
Prie 2022 m. sausį–balandį augusių biudžeto pajamų prisidėjo ir grąžintos pandeminės skolos

Šių metų sausio–balandžio mėnesiais valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 30,1% arba...

Finansai
2022.05.27
NATO Parlamentinės asamblėjos prezidentas: aljansas parodė vienybę, kurios V. Putinas nesitikėjo

Rusijos pradėto karo Ukrainoje akivaizdoje NATO šalys parodė vienybę, kurios režimo vadovas Vladimiras...

Verslo aplinka
2022.05.27
M. Chodorkovskis: V. Putino režimo pabaigos laukti reikės neilgai

Rusijoje prezidento institutas nereikalingas, sako opozicijos veikėjas Michailas Chodorkovskis,...

Verslo aplinka
2022.05.27
G. Landsbergis: kol kas nėra aiškių pažadų dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo 3

Aiškių pažadų dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo pasikeitus saugumo situacijai regione Lietuva kol kas...

Verslo aplinka
2022.05.27
E. Markevičiūtė: Lietuva norėtų plėsti startuolių veiklą Taivane

Lietuva norėtų tapti Taivano vartais į Europą bei plėsti šalies startuolių veiklą šioje Pietryčių Azijos...

Verslo aplinka
2022.05.27
G. Nausėda: svarbu, kad turėtume efektyvius kelius karinei technikai atgabenti

Karinis mobilumas yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių šalies saugumą, sako Lietuvos prezidentas...

Verslo aplinka
2022.05.27
Lietuviškas verslas Afrikoje: milijonai klientų, karčios pamokos ir praktiniai patarimai Premium

Per pastaruosius 5-erius metus bendra eksporto iš Lietuvos į Afriką vertė paaugo dvigubai ir siekia 737 mln.

Pramonė
2022.05.27
Italijos „Eni“ sudarė susitarimą su Alžyru dėl dujų tiekimo 1

Italijos energetikos milžinė „Eni“ ketvirtadienį pasirašė supratimo memorandumą su Alžyro nacionaline naftos...

Verslo aplinka
2022.05.27
Kinija atsakė į A. Blinkeno kalbą: ji šmeižia Pekiną 1

Kinijos užsienio reikalų ministerija penktadienį apkaltino Antony Blinkeną, JAV valstybės sekretorių,...

Verslo aplinka
2022.05.27
Finansines ataskaitas verslas šiemet teikia sparčiau nei ankstesniais metais

Likus kelioms dienoms iki birželio 1 d., kai didžioji dalis šalyje įmonių Registrų centrui privalo pateikti...

Finansai
2022.05.27
E. Leontjeva. Infliacija ir drugelio efektas

Per pasaulį vilnija pavojingi infliacijos ūkai. Jie atsirado drauge su pandemija, tačiau ne pati pandemija...

Nuomonės
2022.05.27
Rusijos šantažas: V. Putinas žada padėti įveikti maisto krizę, jei Vakarai atšauks sankcijas

Maskva yra pasirengusi „reikšmingai prisidėti“ užkertant kelią gresiančiai pasaulinei maisto krizei, jei...

Verslo aplinka
2022.05.27
Gynybos ekspertas: rusai dažnai elgiasi nelogiškai ir tai yra gerai Premium

Nėra lengva nuspėti agresiją prieš Ukrainą vykdančios Rusijos tolimesnius veiksmus, nes dažniausiai jie...

Verslo aplinka
2022.05.27
Ukrainiečių registracijos centras Klaipėdoje uždaromas, liks trijuose miestuose

Mažėjant į Lietuvą atvykstančių karo pabėgėlių iš Ukrainos, nutarta uždaryti jų registracijos centrą...

Verslo aplinka
2022.05.27
JAV diplomatijos vadovas: Pekinas kelia rimčiausią ilgalaikį iššūkį tarptautinei tvarkai

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, ketvirtadienį pasisakė už aktyvią konkurenciją su Kinija, kad...

Verslo aplinka
2022.05.27
Ketvirtadienį – 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė

Praėjusią parą nustatyti 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė, rodo penktadienį paskelbti Statistikos...

Verslo aplinka
2022.05.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku