Kelias į niekur, arba Atgyvenusios politikos simbolis

Publikuota: 2020-10-29 05:50
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos–Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA–KŠS) vadas Valdemaras Tomaševskis, niekaip nesusitaikantis su gėdingu fiasko rinkimuose, toliau neršia po pakampes, mėgindamas ieškoti „teisybės“. Koloradines vertybes puoselėjantis politikas nei moka garbingai susitaikyti su pralaimėjimu, nei supranta, kad būtent rinkėjai, o ne Andrius Tapinas, George’as Sorosas ar dar koks dėdė iš krūmų nulėmė šios visų lenkų vardu apsimetančios partijos vietą anapus Seimo slenksčio.

Pirmiausia LLRA–KŠS spalio viduryje kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją, kad dėl šiurkščių pažeidimų Seimo rinkimų rezultatai daugiamandatėje apygardoje būtų pripažinti negaliojančiais. Paskui pasigedo laimėtojo ir vienmandatėje Panerių–Grigiškų apygardoje. Tad nepasitenkinimo „depeša“ nuskriejo jau Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo adresu su reikalavimu pripažinti rinkimus negaliojančiais ir ten.

Tomaševskininkų nuostolis išties nemenkas: du vienmandatininkai ir Rita Tamašunienė, barjerą įveikusi per Marytės plauką – vos keliais balsais prieš konkurentą. Kad ir kaip Skvernelių šeimyna stengėsi atidirbti už asfaltuotą keliuką ir visomis kryptimis trimitavo palaikymą rūpestingajai „kelių fėjai“, rezultatas – itin kuklus. Už borto liko odiozinis Jaroslavas Narkevičius, Zbignevas Jedinskis, persona iš propagandinio Rusijos kanalo, skleidusi „objektyvias žinias“. Nuo lenkų politikų nusisuko net tradiciškai „lenkiškomis“ laikytos apylinkės, pvz., Naujoji Vilnia sostinėje.

Vakar V. Tomaševskis jau kreipėsi ir į prezidentą Gitaną Nausėdą, ir į Seimą. Į tą patį šalies vadovą, į kurį partijos frakcija (palaikoma valstiečių) nusišluostė kojas, kai prezidentas pareikalavo pašalinti iš posto į skandalus įklimpusį J. Narkevičių. Jie, regis, iki šiol taip ir nesuprato, kad verdiktą eiti lauk jiems paskelbė... rinkėjai. Šito, kaip, beje, ir daug ko ligi šiol, nesuprato ir Ramūnas Karbauskis: ne tai iš solidarumo, ne tai jausdamasis skolingas, trečiadienį bandė kažką mykti apie mistinius tarptautinius stebėtojus, kurie kažkur „atkreipė dėmesį, kad tai kažkas keisto“.

Tarptautinio sąmokslo teorijas rezgantis V. Tomaševskis mėgina desperatiškai laužtis į visas duris – žmogui gi reikia pasiteisinti dėl fiasko akivaizdžiai besikeičiančiai lenkų bendruomenei ir jam nugarą atsukusiems rusų tautybės piliečiams. Juk šiam veikėjui su susikompromitavusiais draugeliais taip norisi likti reikšmingiems ir iki paskutinio atodūsio vairuoti diasporos gyvenimą jiems patinkančiu politikos šunkeliu, kurio pakraščiuose pritariamai mojuoja nostalgijos praeičiai kamuojami kuratoriai iš Rytų. Žmogų apima panika, kad jaunoji tautinių mažumų karta vis labiau europietiškai laisvėja ir veržiasi iš pelėsio apimto nacionalistiško daugiabučio, kuriam vadovauja jo kruopščiai parinkti „alaviniai kareivėliai“ savivaldybėse.

Rezultatas katastrofiškas (3 mandatai), turint kaip niekada daug ir svarbių ministrų postų Vyriausybėje, kurie galėjo akivaizdžiai pademonstruoti visai Lietuvai, kokia yra brandi, svarbi ir konstruktyvi politinė jėga, gebanti ne tik plepėti politikos paraštėse, bet ir kurti. Deja. Be keliukų asfaltavimo saviškiams, ne itin sėkmingos lyderystės Alytaus gaisro metu, taip nieko įsimintino Lietuvos labui jiems nuveikti nepavyko. Svaigindamiesi valdžia net šventą kryžiaus žygį dėl lenkiškų pavardžių rašybos užmiršo. Turint galvoje tokią nuoširdžią premjero ir Seimo Kultūros komiteto pirmininko mentorystę, rezultatas daugiau nei apgailėtinas.

Nebodamas COVID-19 iš Briuselio atlėkęs V. Tomaševskis vėl paleido seną nuzulintą plokštelę, kuri braškėdama grojo tą pačią iki gyvo kaulo įsiėdusią dainą, kito politikos nevykėlio kadaise pavadintą „kalta aplinka“. O ji – tai toji nupirkta žiniasklaida, piktavaliai ir stebuklingai įtakingi konservatoriai ir dar dievai žino, kokie tik jam ir jo laike įstrigusiems bendrams pažįstami demonai. Blogas sprendimas, pone Tomaševski. Protingi žmonės, jausdami atsakomybę už aplink juos susibūrusius žmones ir galvodami apie savo ateitį, tokiais atvejais, liaudiškai kalbant, „nuima gazą“ ir pabando susivokti, kas buvo ne taip.

VŽ nuomone, tik taip galima būtų pastebėti, kad lenkų ir rusų tautybės Lietuvos gyventojai, ypač jaunimas, seniai nebenori gyventi su praeities šmėklomis, kurios puošiasi juostuotais Kremliaus grobuoniškos geopolitikos simboliais ar grindžia savo santykius su lietuviais karinga prieškario „Wilno nasze“ dvasia. Ponai nepastebėjo, kad šiai kartai seniai nepriimtina šios partijos apkasų retorika, nes jie jaučiasi visateisiais šios valstybės ir ES piliečiais ir nori gyventi visavertį normalų gyvenimą. Ar ne todėl vis daugiau jų sabotuoja tris dešimtmečius triukšmingai propaguotą visuotinę Vilniaus krašto mobilizaciją ir nebemato prasmės eiti į rinkimus su naftalinu trenkiančia LLRA-KŠS vėliava.

Kaip parodė šie Seimo rinkimai, nauja yra tai, kad jaunesnė karta renkasi kitas partijas arba savo poziciją išreiškia nebalsuodami. Jie tiki, kad daugiau galima pasiekti su tokiais pripažįstamais lenkų tautybės lyderiais, kaip buvęs energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius ar advokatas Česlavas Okinčicas. Jų geras išsilavinimas, platus akiratis ir gebėjimas megzti dialogą argumentų kalba pelno jiems Lietuvos visuomenės pagarbą, jų patarimų klausosi ir Lietuvos prezidentai, ir protingi premjerai.

Turbūt tik praeityje įstrigę veikėjai nesupras, kad tokia konstruktyvi pozicija yra tiesesnis ir fundamentalesnis būdas spręsti tautinių mažumų rūpesčius nei tas, kurį iš valstybės biudžeto paklojo LLRA–KŠS senosios gvardijos atstovas susisiekimo ministras J. Narkevičius. Simboliška, kad šis 300.000 Eur įvairių tautybių mokesčių mokėtojams kainavęs kelio ruožas taip ir nepasiekė rinkimus vienmandatėje apylinkėje triuškinamai pralaimėjusio premjero Sauliaus Skvernelio kiemo...

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
I. Šimonytė: po prezidento filtro partijoms gali tekti iš naujo dalytis ministerijas 3

Prezidentui Gitanui Nausėdai atmetus kurį nors kandidatą į ministrus, centro dešinės koalicijos partijoms...

Verslo aplinka
2020.12.01
Estijos prezidentė: su Rusija Europa turi tvirtai laikytis savo pozicijų

Baltijos šalys yra saugesnės ir geriau ginamos nei tuomet, kai Rusija 2014 m. aneksavo Krymą, nes Europa...

Verslo aplinka
2020.12.01
Valstybės kontrolė: paramą gavo ir nenukentėjusios įmonės

Valstybės kontrolė skelbia, jog nuo koronaviruso krizės nukentėjusiam verslui skirtą valstybės paramą per...

Verslo aplinka
2020.12.01
Feisbuko „aukščiausiasis teismas“ imasi spręsti ginčus dėl turinio

Socialinio tinklo „Facebook“ „aukščiausiasis teismas“, kuriam pavesta spręsti dėl opaus ir žalingo turinio...

Technologijos
2020.12.01
J. Bidenas ragina JAV Kongresą priimti „tvirtą“ pagalbos planą

JAV išrinktasis prezidentas Joe Bidenas antradienį paragino Kongresą greitai patvirtinti „tvirtą“ pagalbos...

Verslo aplinka
2020.12.01
JK restoranai ir barai gali nebeįsileisti nenorinčiųjų skiepytis nuo COVID-19 3

Jungtinei Karalystei rengiantis pradėti skiepyti milijonus žmonių nuo koronaviruso, už vakcinavimo eigą...

Paslaugos
2020.12.01
Vokietija planuoja mokesčių nuolaidas darbuotojams, dirbantiems iš namų

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vyriausybė pirmadienį pranešė planuojanti mokesčių nuolaidas gyventojams,...

Verslo aplinka
2020.12.01
E. Macronas: skiepai nuo COVID-19 visoje Prancūzijoje planuojami balandžio–birželio mėnesiais 1

Prancūzija siekia plataus masto vakcinavimą nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 pradėti kitų metų...

Verslo aplinka
2020.12.01
EK vadovė kritikuoja Vengriją ir Lenkiją blokuojant ES biudžetą europiečių sąskaita

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį apkaltino Lenkiją ir Vengriją, esą milijonų...

Verslo aplinka
2020.12.01
COVID-19 tyrimams reikalingų medžiagų yra, apimčių mažinti nereikės

Kadenciją baigiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad rizikos dėl COVID-19 tyrimams...

Verslo aplinka
2020.12.01
Kinijos bepilotis erdvėlaivis „Chang'e 5“ nusileido Mėnulyje

Kinijos bepilotis erdvėlaivis antradienį nusileido Mėnulyje, pranešė valstybinė žiniasklaida apie antrą...

Technologijos
2020.12.01
G. Nausėda siūlo ES sutarti dėl mokesčio taršiems importuotojams

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina Europos Sąjungą (ES) susitarti dėl pasienio taršos mokesčio importuojamai...

Verslo aplinka
2020.12.01
Analitikai: praėjus metams ES vadovų tandemui dar stinga politinio svorio 

Vadovauti Europos Sąjungai (ES) nėra paprasta. Prie 27 labai skirtingų valstybių Bendrijos vairo stovinčiam...

Verslo aplinka
2020.12.01
EBPO karpo pasaulinę 2021 m. BVP prognozę, ragina vyriausybes tęsti paramą

Rudenį kilusi antroji pandemijos banga reikšmingai pristabdė pasaulinės ekonomikos atsigavimą. Koronavirusą...

Finansai
2020.12.01
VATESI aiškinasi galimą avariją Astravo AE aušinimo sistemoje 2

Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje (AE) galbūt įvykus avarijai atsarginėje pirmojo bloko aušinimo...

Verslo aplinka
2020.12.01
Baltarusijos opozicijos lyderė sieks už smurtą atsakingų asmenų tarptautinio persekiojimo 2

Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja inicijavo bendrą nusikaltimų, įvykdytų...

Verslo aplinka
2020.12.01
COVID-19 valdymo veiksmų įgyvendinimas vėluoja – Valstybės kontrolė

28% COVID-19 valdymo strategijoje numatytų veiksmų įgyvendinimas vėluoja, rodo antradienį paskelbta Valstybės...

Verslo aplinka
2020.12.01
Prezidentas: S. Gentvilas turės įtikinti abejojančius dėl jo tinkamumo

Prezidentas Gitanas Nausėda neabejoja Liberalų sąjūdžio pasiūlytojo kandidato į aplinkos ministrus Simono...

Verslo aplinka
2020.12.01
JK pareiškė, kad ES iš Londono reikalauja per daug

Vienas iš Jungtinės Karalystės (JK) aukšto rango ministrų kabineto narių Michaelis Gove‘as antradienį...

Verslo aplinka
2020.12.01
„Revolut“: „Juodąjį penktadienį“ tarp lietuviškų apsipirkimo vietų dominavo „Maxima“, „Lidl“ ir „Rimi“ 

„Juodojo penktadienio“ išpardavimai persikėlė į internetą, o didžiausia išpardavimų karštinės laimėtoja...

Prekyba
2020.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus