Politologas: prezidentas neturės daug įtakos formuojant naują kabinetą

Susidarius pakankamai tvirtai trijų centro dešinės partijų daugumai, naujajame Seime prezidentas Gitanas Nausėda vargu ar turės bent kiek daugiau įtakos formuojant personalinę aštuonioliktosios Vyriausybės sudėtį, ypač jeigu ji, kaip žadama, bus sudaroma grynai politiniu, o ne vadinamuoju profesionaliuoju pagrindu.
Apie tai interviu VŽ, komentuodamas sekmadienį įvykusio Seimo rinkimų antrojo turo rezultatus bei besiformuojančią konservatorių ir dviejų liberalių partijų koaliciją, sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas.
Visas interviu tinklalaidėje Verslo balsas.
Pasak jo, kabineto sudarymo iniciatyva pirmiausia priklausys rinkimuose daugiausia mandatų gavusiai ir į premjeres Ingridą Šimonytę deleguojančiai Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD).
Kaip nustato Lietuvos Konstitucija ir kaip parodo ankstesnių koalicijų formavimo patirtis, iniciatyva formuojant personalinę Vyriausybės sudėtį pirmiausia priklauso dominuojančiai valdančiajai partijai. Aš abejoju, kad dabartinėje situacijoje prezidentas turės labai daug svertų šiuo klausimu, teigė politologas.
TS-LKD kartu su naują valdančiąją koaliciją formuojančiomis Laisvės partija bei Liberalų sąjūdžiu būsimame Seime turės bent 74 mandatus iš 141.
Kita vertus, jis neatmetė, kad prezidentas pasistengs išnaudoti visas politines galimybes, įskaitant ir apeliavimą į visuomenės nuomonę, stengdamasis daryti įtaką Vyriausybės sudarymui. Be kita ko, pasak R. Vilpišausko, prezidentūra čia turi galimybę veikti ir per kitų aukštų pareigūnų paskyrimų prizmę netrukus baigsis generalinio prokuroro ir Lietuvos banko valdybos pirmininko kadencijos, jau beveik metus nėra paskirtas naujas Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas, daugiau kaip pusmetį trys Konstitucinio Teismo teisėjai bei Aukščiausiojo Teismo pirmininkas.
Interviu VŽ politologas taip pat atsako į klausimus, ar pastarieji Seimo rinkimų rezultatai parodo aiškią Lietuvos visuomenės dešinėjimo kryptį, ar liberalai ilgai išliks nesusipykę su radikaliuoju konservatorių sparnu, ar koalicijos partneriams pavyks greitai suderinti ekonomines, finansines, mokestines programines nuostatas, ar būsimoji Vyriausybė sugebės išlikti visą ketverių metų kadenciją ir kt.
Į pirmąjį posėdį naujasis Seimas rinksis lapkričio viduryje. Gruodžio pradžioje turėtų būti patvirtinta aštuonioliktoji Vyriausybė ir ji turėtų pradėti dirbti.
podcast::01Dy5FD4
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti