Į avansceną žengia dešinieji

Publikuota: 2020-10-26
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Seimo rinkimus laimėjo dešiniosios jėgos. Paaiškėjus galutiniams rezultatams šią naktį buvo paskelbta bendra Tėvynės sąjungos — Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos deklaracija — sutariama formuoti bendrą Vyriausybę, kuriai vadovaus Ingrida Šimonytė.

„Lietuva į ketvirtą Nepriklausomos atkurtos Valstybės dešimtmetį įžengė su žemais pasitikėjimo demokratija, jos pagrindinių institucijų bei tarpusavio vieni kitais rodikliais. Šalyje vyraujančios nepasitikėjimo tendencijos grėsmingos tiek valstybingumui, tiek Lietuvos demokratinei raidai. Mūsų piliečių balsavimas 2020 m. Seimo rinkimuose išreiškė naujos politinės kultūros ir kokybės lūkestį. Visuomenė išreiškė pasitikėjimą demokratinėmis, teisės viršenybės principą, žmogaus teises gerbiančiomis politinėmis partijomis, o šalį valdžiusių atžvilgiu sumenkęs pasitikėjimas liudija politinių permainų būtinybę. Esame pasiryžę telktis siekdami atkurti pasitikėjimo ryšius Valstybėje bei tarp jos žmonių ir formuoti koaliciją bei Vyriausybę, vadovaujamą Ingridos Šimonytės“, — skelbiama deklaracijoje.

Konservatoriai valdžios regalijas perima po 8 metų pertraukos. Pergalę jiems antrajame ture užtikrino didžiųjų miestų — Vilniaus ir Kauno rezultatai. Čia TS-LKD laimėjo beveik visose apygardose: didmiesčių gyventojai daugiau nenori matyti valdžioje valstiečių politikų ir jų susikompromitavusių partnerių.

Į pergalę konservatorius atvedusi I. Šimonytė naktį aktyviai žurnalistų kamantinėjama dėl būsimos Vyriausybės sudėties, konkrečių pavardžių neminėjo, tik pabrėžė, kad tai nebus „rekrūtai“, kaip iš pradžių buvo Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje.

Pasak būsimosios premjerės, Ministrų kabinete turėtų dirbti politikai profesionalai – kad turėtų juos delegavusių partijų palaikymą. Ir tai nebūtinai turėtų būti konservatorių atstovai – ministrų postuose ji norėtų matyti visuomenėje gerbiamus, gerai savo sritį išmanančius žmones. Vienas iš svarbiausių šiuo metu turėtų būti sveikatos apsaugos ministro darbas – epidemiologinė situacija kasdien sparčiai blogėja, per porą savaičių, kol dar dirbs dabartinis Seimas, „gali būti visko“, todėl I. Šimonytė norėtų, kad naujos Vyriausybės formavimas neužsitęstų pernelyg ilgai.

Pasak jos, svarbiausia yra susitarti dėl bendros politinės krypties. „Svarbiausia ne susitarti, koks bus PVM tarifas, o ką apskritai nori per keturis metus padaryti. Kur turi būti tas pokytis, kurį visuomenė pajustų ir apskritai įvertintų, kuria linkme judame. Turbūt pagrindinis darbas, kad ir kaip jis neskambėtų labai apčiuopiamai, tai atkurti pasitikėjimą pačia politika, kad politikai gali kalbėtis, kad Seimo darbe ne kas turi daugumą važinėja volu per tuos kas neturi daugumos, o diskusija. Mažiau tempo, mažiau įstatymų nukaltų per vieną sesiją, bet kažkas, kas turi poveikį žmonių gyvenimui. Ir čia grįžtama prie pamatinių pozicijų, kaip švietimas. Susitarimas per visą politinį spektrą turi būti pasiektas, nes tada po kitų ar dar kitų rinkimų kyla grėsmė, kad prasidėtų vėl kokia eilinė švietimo reforma. Matyt, kad čia būtų tiesiog kitoks darbo būdas. Dėl to mums sutarti pavyktų. Mano kolegės Seime yra tie žmonės, kurie gali įsiklausyti, diskutuoti, girdėti kitą nuomonę ir prisidėti prie to politinės kultūros pokyčio“, – teigė ji.

Pasak būsimosios premjerės, ji yra numačiusi kandidatus į visus ministrų postus, tačiau kiek konservatorių pateks į kabinetą ir kokias pozicijas jie užims esą paaiškės tik po derybų su būsimais koalicijos partneriais. „Kol nesusitarta dėl visko, tol nesusitarta dėl nieko“, – pastebėjo ji.

I. Šimonytė tikisi, kad visos kandidatūros, kurias ji teiks prezidentui, klausimų pastarajam nesukels: „Esu linkusi klausytis įvairių nuomonių, įskaitant ir prezidento. Bet, man atrodo, kad Vyriausybės formavimo procedūros yra tokios, kad pirminė atsakomybė tenka tam, kas siūlo kandidatūras. Mandagu ir etiška aptarti ir pasiderinti, bet tikiuosi, kad pavyks pasiūlyti tokias kandidatūras, kurios didelių klausimų prezidentui nekels.“

Aušrinė Armonaitė, Laisvės partijos pirmininkė, teigia, kad prie valdančiosios koalicijos prisijungusi partija pirmiausia imtųsi verslo priežiūros pertvarkos, nulinių mokesčių reinvestuojamam pelnui, naujų bendrojo švietimo programų, taip pat pilietybės, tos pačios lyties asmenų partnerystės bei lengvųjų narkotikų dekriminalizavimo klausimų. Liberalų sąjūdis norėtų dviejų ministerijų, taip pat pretenduotų į Seimo pirmininko postą, kuriame norėtų matyti savo lyderę Viktoriją Čmilytę-Nielsen.

Minėtoms trims partijoms užteks konstitucinės daugumos (74 mandatai), tačiau pasak politologų, labai lengva dirbti nebus, ypač, kai reikės priimti sprendimus, reikalaujančius dviejų trečdalių balsų. Tačiau paryčiais paskelbtoje deklaracijoje kalbama, kad svarbiausiems darbams bus siekiama sutelkti potencialiai platesnį būrį Seimo narių balsų, o būsimoji būsimoji Vyriausybė turėtų atstovauti gerokai platesniam ratui rinkėjų, nei tai buvo daroma iki šiol.

VŽ nuomone, Lietuvos rinkėjai labai aiškiai parodė, kad nori permainų ir nebepasitiki dabartine valdžia. Bene skaudžiausią antausį gavo valstiečių-žaliųjų sąrašo lyderis premjeras Saulius Skvernelis, pralaimėjęs kovą sostinės Pilaitės-Karoliniškių vienmandatėje apygardoje Vilniuje. Jo varžovė Seimo narė konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė gavo 64% balsų – beveik du kartus daugiau už paskutines dienas premjero poste skaičiuojantį S. Skvernelį. Į Seimą jis pateko tik daugiamandatėje apygardoje, valstiečių sąraše. Nepasitikėjimą vienmandatėje apygardoje rinkėjai išreiškė ir sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai.

Lietuvos piliečiai nusivylė ketverius metus šalį valdžiusiais valstiečiais, kurie, deklaruodami demokratiškas ir moralines vertybes patys jų nesilaikė, kai Seime vietoj konstruktyvaus darbo matėme priešų paieškas, nesibaigiantį kapstymąsi po oponentų dešimtmečio senumo „nuodėmes“, sąskaitų suvedinėjimą, kai gelbstint byrančią koaliciją iš pakampių buvo traukiamos susikompromitavusios politinės jėgos, moralės nebuvimu šiurpinusios šalį iki pat rinkimų. Jei, kaip skelbiama deklaracijoje, į valdžią ateinančios politinės jėgos sugebės rasti ilgalaikius susitarimus dėl svarbiausiu? valstybės ir visuomenės raidos klausimu? Lietuva išties galės būti stipresnė.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
VATESI aiškinasi galimą avariją Astravo AE aušinimo sistemoje

Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje (AE) galbūt įvykus avarijai atsarginėje pirmojo bloko aušinimo...

Baltarusijos opozicijos lyderė sieks už smurtą atsakingų asmenų tarptautinio persekiojimo 1

Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja inicijavo bendrą nusikaltimų, įvykdytų...

COVID-19 valdymo veiksmų įgyvendinimas vėluoja – Valstybės kontrolė

28% COVID-19 valdymo strategijoje numatytų veiksmų įgyvendinimas vėluoja, rodo antradienį paskelbta Valstybės...

Prezidentas: S. Gentvilas turės įtikinti abejojančius dėl jo tinkamumo

Prezidentas Gitanas Nausėda neabejoja Liberalų sąjūdžio pasiūlytojo kandidato į aplinkos ministrus Simono...

JK pareiškė, kad ES iš Londono reikalauja per daug

Vienas iš Jungtinės Karalystės (JK) aukšto rango ministrų kabineto narių Michaelis Gove‘as antradienį...

„Revolut“: „Juodąjį penktadienį“ tarp lietuviškų apsipirkimo vietų dominavo „Maxima“, „Lidl“ ir „Rimi“ 

„Juodojo penktadienio“ išpardavimai persikėlė į internetą, o didžiausia išpardavimų karštinės laimėtoja...

Prekyba
11:40
Patvirtinti 1.187 nauji koronaviruso atvejai, mirė 19 žmonių

Pirmadienį Lietuvoje buvo nustatyti 1.187 nauji COVID-19 ligos atvejai, dėl koronaviruso mirė 19 žmonių,...

Prekybos centruose numatyta uždrausti laikinas prekybos vietas 

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo griežtinti karantino taisykles ir drausti būriuotis didesnėms nei...

Didžiosioms mokesčių mokėtojoms atidėta 220 mln. Eur mokesčių  1

22.000 šalies nuo koronaviruso krizės nukentėjusių įmonių turi skolų valstybei ir negali laiku sumokėti...

Finansai
11:53
Tvarumas kaip konkurencinis pranašumas versle

Nors šiuo metu pasaulį yra sukausčiusi pandemija, rūpestis aplinka, kurioje gyvename, klimato kaita ir tvarūs...

11:33
Lenkų ir vengrų premjerai aptarė ES biudžeto vetavimo strategiją

Lenkija ir Vengrija pareiškė esančios atviros naujiems Europos Sąjungos (ES) siūlymams dėl naujo Bendrijos ir...

Mokslininkas įtaria, kad neištirta pusė koronaviruso atvejų 4

Matematikas, duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius sako, kad yra neištirta apie pusė nustatytų...

I. Šimonytė sužinojo, kurie kandidatai į ministrus prezidentui kelia abejonių 12

Prezidentui Gitanui Nausėdai abejonių kelia keli paskirtosios premjerės Ingridos Šimonytės pateikti...

Medikų atlyginimų didinimui pinigų biudžete kol kas nenumatyta 2

2021 metų biudžete kol kas nenumatyta lėšų didinti medikų atlyginimus, teigia valdantieji. Sveikatos apsaugos...

Verslas prašo valstybės pagalbos darbuotojų koronaviruso tyrimams 1

Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas ragina valstybę skirti kompensacijas įmonėms, kurios...

Škotija vėl bruzda - kalba apie naują referendumą dėl atsiskyrimo

Škotijos vyriausybės vasdovė Nicola Sturgeon pirmadienį pareiškė sieksianti antro referendumo dėl šios...

Klaipėdos uostas ne laukia, o kviečia: vartai atviri, bangos – taikios, jei reikia – locmanai „nuotoliniai“ Verslo tribūna 1

Gali susidaryti įspūdis, kad bet kuris uostas – vieta, savaime atsidūrusi ties krovinių srautu ir jame viskas...

Agroverslo įmonės „Timac AGRO“ sėkmės dešimtmetis patvirtina  kintantį požiūrį į tvarų ūkininkavimą Verslo tribūna

Šiomis dienomis savo veiklos dešimtmetį mini daugeliui pažangiai ūkininkaujančių šalies žemdirbių gerai...

Pramonė
06:00
Kur brėšime raudonąsias mokesčių linijas 16

Prezidento Gitano Nausėdos susitikime su Seimo frakcijų politikais, profsąjungų ir investuotojų atstovais,...

Finansai
05:50
Lietuva apsisprendė: siūlo skaitmenizuoti pramonės, agro-maisto ir energetikos sektorius Verslo tribūna

Daugiausia kompetencijos pramonės, agro-maisto ir energetikos sektoriuose Lietuvoje vienijančio konsorciumo...

Pramonė
05:45

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus