Kandidatai vertina rezultatus: „valstiečiai“ padarė klaidų, I. Šimonytė tikisi peržiūrėti biudžetą

Publikuota: 2020-10-25
Atnaujinta 2020-10-26 12:23
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos porinkiminė spaudos konferencija, Ramūnas Karbauskis, partijos pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos porinkiminė spaudos konferencija, Ramūnas Karbauskis, partijos pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Po antrojo Seimo rinkimų turo paaiškėjo, kad rinkimus laimėjo šiuo metu opozicijoje esantys konservatoriai. Jau naktį jie pradėjo derybas dėl centro-dešinės valdančiosios koalicijos su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija.

  • Laisvės partija dar neskaičiavo galimų kvotų Ministrų kabinete ar valdančiuosiuose postuose Seime, tačiau patvirtino, kad siektų švietimo ministro pozicijos.
  • Liberalų sąjūdis ketina siekti trijų postų Vyriausybėje ir Seimo pirmininke nori matyti Viktoriją Čmilytę-Nielsen.
  • I. Šimonytė: vienas svarbiausių naujosios valdžios darbų bus parengto biudžeto projekto peržiūra.
  • Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) Seimo rinkimuose iškovojo 50 mandatų (Utenos apygardoje, kur užfiksuotos lygiosios, pergalė kol kas įrašyta TS-LKD atstovui, bet balsai dar bus perskaičiuoti).
  • Konservatoriai, paaiškėjus rezultatams, pradėjo derybas dėl centro dešinės valdančiosios koalicijos su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija.

[infogram id="5b47dff0-4a83-45e8-9281-7415714e3721" prefix="bJq" format="interactive" title="seimo rinkimai 2020 vienmadatės"]

12:20 A. Armonaitė: prioritetai bus švietimas, ekonomika ir žmogaus teisės

Laisvės partija norėtų turėti savo atstovus švietimo, ekonomikos ir žmogaus teisių srityse, sako partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anot jos, tik prasidedant deryboms, kol kas dar anksti kalbėti dėl konkrečių postų ar net jų skaičiaus Vyriausybėje.

„Kalbėjome apie švietimą, ekonominę laisvę ir žmogaus teisių problemas. Tai suponuoja, kad Laisvės partija tose srityse norėtų veikti. Bet labai svarbu susiderinti su koalicijos partneriais, su kandidate į premjerus, taip pat su prezidentu, kuris turės savo labai tvirtą žodį čia. Tai šiandien pasakyti, kad norėtumėme į vieną ar į kitą ministeriją, aš manau, man būtų labai neatsakinga“, – spaudos konferencijoje teigė ji.

A. Armonaitė pabrėžė, kad partija dar neskaičiavo galimų kvotų Ministrų kabinete ar valdančiuosiuose postuose Seime, tačiau patvirtino, kad siektų švietimo ministro pozicijos ir turėtų ne vieną kandidatą.

Partijos atstovė Evelina Dobrovolska sako, jog Lietuva jau dešimtmetį neparengia Tautinių mažumų įstatymo, ir žada siekti arba naujo teisės akto, arba esamų teisės aktų pakeitimą apibrėžiant tautinių mažumų teises. Ji taip pat sako, kad partija sieks originalios rašybos pavardžių įrašų pagrindiniame asmens dokumento puslapyje.

11:26 Rinkimų akcentai užsienio žiniasklaidoje: moterų vedama koalicija

Lietuvai sekmadienio vakarą išsirinkus naująjį Seimą, šalies rinkimai neliko nepastebėti ir užsienio spaudoje. Daugelis užsienio naujienų portalų pastebi, kad Vyriausybę šįkart formuos partijos, vedamos trijų moterų. Taip pat pastebimas mūsų šalies aktyvumas Baltarusijos klausimu, kuris ir su naująja valdžia, kaip prognozuojama, nesikeis.

„Dabartinė Lietuvos Vyriausybė bus priversta palikti valdžią, nes rinkėjai atvėrė kelią centro dešinės trijų partijų, kurioms visoms vadovauja moterys, koalicijai“, – pastebi „Bloomberg“.

Dabartinis premjeras Saulius Skvernelis, anot „Reuters“, sulaukė daug kritikos dėl augančios valstybės skolos ir naujų darbo vietų kūrimo stokos. Taip pat kritikuoti ir jau nueinančios Vyriausybės sprendimai pandemijos valdymo srityje.

„Sekmadienį vykusiuose parlamento rinkimuose opozicijoje dirbusi centro dešinės partija, kurios rinkiminę kampaniją temdė pandemija, užsitikrino daugiausia balsų ir atvėrė kelią moterų vedamos koalicijos formavimui“,– pastebi naujienų agentūra AFP.

11:23 G. Paluckas: panašu, kad socialdemokratai lieka opozicijoje

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas mano, jog ateinančius ketverius metus partija dirbs opozicijoje.

„Daugiau mažiau jau viskas aišku – turėsime ateinančius ketverius metus dešiniųjų valdžią, socialdemokratai, panašu, liekame opozicijoje su savo tvirta rinkimine programa ir turėsime frakciją“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė socialdemokratų lyderis. 

Rinkimų rezultatus jis įvertino kaip „pusėtinus“. Partija rinkimuose pelnė 13 mandatų.

11:18 Liberalų sąjūdis įvardijo du pretendentus į ministrus

Liberalų sąjūdis ketina siekti trijų postų Vyriausybėje – į ekonomikos ir inovacijų ministrus siūlys Kauno mero patarėją Simoną Kairį, o į aplinkos apsaugos – partijos pirmininkės pavaduotoją Simoną Gentvilą, švietimo ministro kandidato partija neatskleidžia.

Be kita ko, į Seimo pirmininko poziciją bus siūloma liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Pirmas prioritetas – Seimo pirmininko postas“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė S. Gentvilas. 

13:35 R. Karbauskis: valdančioji dauguma bus įtampoje

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) sako įgyvendinusi prieš rinkimus turėtą „mažąjį“ planą – tapti opozicijos stuburu: apginti priimtus sprendimus ir daryti viską, kad šis Seimas neįteisintų dalykų, į kuriuos LVŽS turi visai kitokį požiūrį.

„Valdančioji dauguma bus pastoviai įtampoje, nes tai yra septyniasdešimt keli balsai ir aišku, kad tokių sprendimų, kaip marihuanos įteisinimas, matyt, šiame Seime bus neįmanoma įgyvendinti, nes mes turime visiškai kitą matymą ir netikiu, kad tam užteks balsų“, – sakė LVŽS lyderis.

Klausiamas, kodėl LVŽS nepavyko laimėti rinkimų, R. Karbauskis kalbėjo apie patirtą spaudimą ir propagandą. Tiesa, vėliau pripažino, kad klaidų padarė.

Plačiau skaitykite čia.

10:18 I. Šimonytė: biudžetas gali būti skaidriai patikslintas

Ingrida Šimonytė, rinkimus laimėjusios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) vedlė, pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad vienas svarbiausių naujosios valdžios darbų bus parengto biudžeto projekto peržiūra.

„Apie tuos dalykus, kurie gali būti susiję su mokesčių sistemos pertvarka, visos partijos gali turėti savo nuomonę. Bet tai tikrai nėra šios dienos, šio mėnesio ar šių metų klausimas. Ateinančių metų biudžetas yra be galo svarbus dokumentas, nes jį reikės patvirtinti. Pagrindiniai klausimai kyla ne dėl tų išlaidų, kurios yra prognozuotos, planuotos ir daugiau ar mažiau jau seniai žinomos. Didžiausi klausimai kyla dėl vadinamojo DNR plano, nes ambicija yra padaryti investicijas, kurios turi ilgalaikes pasekmes“, – kalba politikė.

Paklausta, ar imsis atšaukti dabartinės Vyriausybės priimtus kontroversiškus įstatymus, pavyzdžiui, dėl alkoholio prekybos ribojimų, ji sakė neplanuojanti spontaniškų veiksmų.

„Nebus tokios revoliucijos, kad susirenka naujas Seimas, nauja dauguma ir staiga atšaukia visus sprendimus, kuriuos priėmė ankstesnis Seimas“, – teigia I. Šimonytė.

09:55 N. Mačiulis: daugumos rinkėjų nuomone, gerovės valstybė – nebūtinai didinant mokesčius

„Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad artimiausius ketverius metus mokesčių politika turėtų būti nuosaikesnė, be to, turėtų būti diskutuojama apie nepagrįstų lengvatų naikinimą ir perteklinius ribojimus. 

„Visų pirma rinkėjų valia tai, kad suvokimas, kaip turėtų būti kuriama gerovės valstybė, pakrypo labiau link to, kad tai turėtų būti ne didesni mokesčiai, ne didesnis perskirstymas per biudžetą, bet kitais būdais pasiekiama gerovės valstybė“, – BNS pirmadienį sakė N. Mačiulis. 

Anot jo, pastaraisiais metais buvo gana daug eksperimentinio mokesčių kėlimo, kai taikomi skirtingi tarifai atskiriems sektoriams, bei kitų mokestinę naštą didinusių sprendimų, kurie galbūt nebus greitai atšaukti, tačiau neturėtų ir būti didinami.

Pasak N. Mačiulio, mokesčių keitimo toną dabar turėtų užduoti bendros Europos tendencijos – apmokestinti taršą, anglies dvideginio išmetimą į atmosferą. 

09:40 T. Povilauskas: didesnių mokesčių pokyčių galima tikėtis 2022 m.

Tadas Povilauskas, SEB banko ekonomistas, tikisi, jog naujoji politikų bei technokratų Vyriausybė bus suburta pakankamai greitai bei sklandžiai. Jis sako, jog didesnių mokesčių pokyčių galima tikėtis ne anksčiau kaip 2022 m., tačiau liberalų norą mažinti kai kuriuos mokesčius, anot jo, gali pristabdyti konservatoriai.

„Kadangi laikas spaudžia, dominuojanti ašis bus epidemiologinė situacija, tai ji vers pakankamai greitai suformuoti Vyriausybę, o kadangi tos trys partijos turi padariusios nemažus namų darbus ir turi pasiūlyti profesionalių ministrų, jų nereiks ilgai ieškoti, tai manau, kad šitas darbas bus pakankamai sklandus, ir tai yra geroji žinutė. Turėsime miksą tarp politikų ir technokratų, nes jų irgi reikia. Kad tie žmonės jau lapkričio mėnesį priiminėtų spendimus“, – BNS sakė SEB banko ekonomistas.

Pasak T. Povilausko, trijų būsimos koalicijos partijų programos, kalbant apie ekonomiką, nėra identiškos – Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis žadėjo sumažinti mokesčius ir neįvesti jokių naujų mokesčių, bet tuo pačiu gerinti viešąsias paslaugas, tuo metu Tėvynės Sąjungos programoje yra kalbama apie didesnį biudžeto perskirstymą ir galimą kai kurių mokesčių didinimą.

„Bet ši priešprieša neišlįs šiais metais, ji išlįs, kai bus diskutuojama apie 2022 m. biudžetą –  kitų metų antrąjį pusmetį, kai bus kalbama apie fundamentalius dalykus, ką keisti ir kaip keisti. Konservatoriai bus atsargesni ir, manau, pristabdys, nes vien mažindamas mokesčius tu biudžeto nepapildysi“ – kalbėjo T. Povilauskas. 

09:30 141 mandatas: visi išrinkti Seimo nariai

Pirmojo Seimo rinkimų turo metu sureitingavus kandidatus ir paskelbus kovų vienmandatėse rezultatus, paaiškėjo naujojo parlamento sudėtis.

VŽ pateikia visų išrinktų Seimo narių sąrašą pagal partijas. 

08:50 A. Romanovskis: tikimės kalbėjimosi, priemonių pandemijai suvaldyti

Verslas iš būsimos centro dešinės koalicijos tikisi bendravimo ir drastiškų sprendimų vengimo, pirmiausia mokesčių srityje, sako Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis.

„Mes pirmiausiai tikimės priešrinkiminio pažado kalbėtis ir nedaryti drastiškų jokių veiksmų, ieškoti sutarimo ekonominiais klausimais, pirmiausiai kalbant apie mokesčius. Kiek mes bendravome su partijomis, kurios dabar potencialiai formuos koaliciją, tai jų pažadas ir matymas buvo labiau eiti į kalbėjimą ir sutarimą, nei kažkokius vienašališkus veiksmus“, – sakė A. Romanovskis.

„Kitas svarbus dalykas yra tas, kad mes turime antrąją pandemijos bangą, tačiau kol kas nėra jokių aiškių ekonominių instrumentų jos valdymui. Labai norisi matymo, kokios bus siūlomos ekonominės priemonės, jei visgi teks griežtinti veiklos sąlygas. Ar tos priemonės bus prieinamos, efektyvios, ar jos  nebus vėl paremtos rizikos dalinimusi su verslu“, – teigė A. Romanovskis.

08:15 D. Grybauskaitė: šie rinkimai – geriausia, kas galėjo nutikti Lietuvai

Šie Seimo rinkimai – tai geriausia, kas galėjo nutikti Lietuvai tokiu sudėtingu laikotarpiu, sako kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Balsavome už ateitį, o kiršinimo, melo, kerštavimo, draudimų politika paliekama praeityje. Tris partijas į pergalę atvedė moterys. Sunkiais laikotarpiais moterys nebijo prisiimti atsakomybės“, – feisbuke pirmadienio rytą paskelbė buvusi prezidentė.

Ji sako besitikinti naujos politinės kultūros, bendradarbiavimo ir įsiklausymo į kitas nuomones.„Ir be abejo – daugiau padorumo. Mažiau populistinių pažadų ir daugiau naudingų darbų. Atėjo nauja politikų karta, linkiu jai saugoti Lietuvą ir kurti naujas galimybes kiekvienam Lietuvos žmogui“, – teigia D. Grybauskaitė.

07:55 Po rinkimų Seime dirbs daugiau moterų

Naujajame parlamente dirbs 103 vyrai ir 38 moterys, jie sudarys atitinkamai 73% ir 27%.

Moterų dalis parlamente, lyginant su ankstesnės kadencijos Seimu, išaugo daugiau nei 5 proc. punktais: 2016 m. į Seimą išrinkta 111 vyrų ir 30 moterų, tai sudarė atitinkamai 78,7% ir 21,3%.

Lietuva pagal lyčių balanso parlamente rodiklius atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkio.

07:45 Į Seimą perrinkta 80 kadenciją baigiančių parlamentarų 

Daugiausiai – 32 – perrinkti Seimo narių yra iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašo.

24 parlamentarai perrinkti su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašu.

07:35 VŽ nuomonė: Į avansceną žengia dešinieji

Į pergalę konservatorius atvedusi I. Šimonytė naktį aktyviai žurnalistų kamantinėjama dėl būsimos Vyriausybės sudėties, konkrečių pavardžių neminėjo, tik pabrėžė, kad tai nebus „rekrūtai“, kaip iš pradžių buvo Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje.

Pasak būsimosios premjerės, Ministrų kabinete turėtų dirbti politikai profesionalai – kad turėtų juos delegavusių partijų palaikymą. Ir tai nebūtinai turėtų būti konservatorių atstovai – ministrų postuose ji norėtų matyti visuomenėje gerbiamus, gerai savo sritį išmanančius žmones. Vienas iš svarbiausių šiuo metu turėtų būti sveikatos apsaugos ministro darbas – epidemiologinė situacija kasdien sparčiai blogėja, per porą savaičių, kol dar dirbs dabartinis Seimas, „gali būti visko“, todėl I. Šimonytė norėtų, kad naujos Vyriausybės formavimas neužsitęstų pernelyg ilgai.

07:15 J. Blažytė koalicijos partnerių programose mato utopinių pažadų

Centro dešinės koaliciją formuosiančių partijų programose yra ir utopinių pažadų, kuriuos įgyvendinus kiltų rizika įklampinti valstybę į skolas, sako maisto produktų gamybos ir žemės ūkio įmones vienijančios „Vikonda grupės“ savininkė Jolanta Blažytė.

Verslininkei palankiausia atrodo Liberalų sąjūdžio programa, kurioje akcentuojamas mokestinės naštos verslui mažinimas, konkurencingumo didinimas ir stabilūs mokesčiai. 

„O štai konservatorių rinkiminė programa labiau primena katę maiše. Joje matome ir socialistinį pažadą – mažinti santykinį skurdą, kas reikštų socialinių išmokų didinimą“, – pabrėžė J. Blažytė.

06:50 Prezidentas su partijomis aptars Vyriausybės formavimą

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį susitinka su politinių partijų lyderiais aptarti naujos Vyriausybės formavimą po Seimo rinkimų. Prezidento darbotvarkėje susitikimų pradžia numatyta 10 val. 

05:35 Ž. Mauricas: ekonomikai naudinga, kad kairiuosius keičia dešinieji

Lietuvos ekonomikai naudinga, kad koronaviruso pandemijos pradžioje valdžios vairą laikė labiau išlaidauti linkusi kairiųjų Vyriausybė, o išaugus skolai sprendimus priiminės konservatyvesnė centro dešinės valdžia, sako banko „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.

„Lietuvai galbūt pasisekė, kad turėjome diržų neveržiančia ir išlaidauti linkusią Vyriausybę, kai to reikėjo, tai yra šiais metais. Bet turėsime pakankamai konservatyvią, mokesčius mažinti linkusią Vyriausybę, kai nebereikės to didelio skatinimo“, – BNS sakė Ž. Mauricas.

Tokiu būdu, pasak jo, Lietuvoje galbūt pavyks išvengti disbalanso, koks dėl beprecedenčio skolinimosi ir ekonomikos stimuliavimo priemonių gali atsirasti kitose valstybėse.

Ekonomisto teigimu, vienas pirmųjų iššūkių naujai Vyriausybei bus kitų metų biudžetas.

02:29 Seimo rinkimų antrasis turas: politikai, laimėję vienmandatėse apygardose

Pateikiame vienmandačių apygardų laimėtojų sąrašą

01:53 G. Landsbergis: centro dešinieji sieks ir kitų partijų paramos

TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis sako, kad derybas su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija pradedantys konservatoriai sieks ir kitų partijų paramos įvairiomis formomis.

Žurnalistams pirmadienio naktį jis teigė, kad 74–75 parlamentarus vienysianti koalicija yra „ganėtinai neblogas skaičius“

„Mūsų politinė deklaracija kalba apie tai, kad mes svarbiausiems darbams siekiame sutelkti potencialiai platesnį būrį Seimo narių balsų. Pati ta idėja – kad būsimoji Vyriausybė turėtų atstovauti gerokai platesniam ratui rinkėjų, nei tai buvo daroma iki šiol“, – sakė G. Landsbergis.

Kaip galimus partnerius jis įvardijo socialdemokratus, su kuriais, pasak jo, būdami opozicijoje jie kovojo už tas pačias vertybes.

„Labai noriu tikėti, kad tam tikri dalykai gali tęstis“, – sakė TS-LKD vadovas.

01:31 I. Šimonytė: pirmieji darbai – biudžeto peržiūra ir koronaviruso krizės modelio keitimas

Kandidatė į premjerės pareigas sako, kad pirmieji jos darbai būtų biudžeto peržiūra ir koronaviruso krizės modelio keitimas, siekiant labiau įsiklausyti į medicinos ekspertų nuomonę priimant sprendimus.

„Pirmiausia turbūt reikia keisti patį valdymo būdą. Mūsų vertinimu, ir tą ne kartą esame sakę, kad pirmiausia turėtų būti labai aišku, kas su kuo kalbasi, apie ką ir kaip yra priimami sprendimai“, – žurnalistams sakė I. Šimonytė. 

01:07 G. Landsbergis laimėjo Centro-Žaliakalnio apygardoje Kaune

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis laimėjo vienmandatėje Centro-Žaliakalnio apygardoje Kaune.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, už G. Landsbergį antrajame Seimo rinkimų ture balsavo 59,8% rinkėjų, o jo oponentė „valstietė“ Audronė Jankuvienė surinko 37,48% balsų.

00:47 Konservatorių ir abiejų liberalų partijų vadovai paskelbė bendrą deklaraciją

Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė, Liberalų sąjūdžio pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas G. Landsbergis po susitikimo Seime paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.

„Esame pasiryžę telktis siekdami atkurti pasitikėjimo ryšius Valstybėje bei tarp jos žmonių ir formuoti koaliciją bei Vyriausybę, vadovaujamą Ingridos Šimonytės“, – rašoma deklaracijoje.

00:38 Konservatoriai su Liberalų sąjūdžiu pradėjo derybas dėl valdančiosios koalicijos

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai su Liberalų sąjūdžiu pirmadienio naktį pradėjo derybas dėl valdančiosios koalicijos.

Į susitikimą Seime atvyko Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis, sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė, Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Simonas Gentvilas, kiti partijų atstovai.

S. Gentvilas BNS teigė, kad derybose nuotoliniu būdu dalyvaus ir partijos pirmininkė Viktorija Čmilytė, kuri turėjo izoliuotis dėl kontaktų su koronavirusu užsikrėtusiais asmenimis.

00:32 Socdarbiečiai ir LLRA Seime turės po tris mandatus

Kadenciją baigiančio Seimo valdančiajai koalicijai priklausantys socialdarbiečiai  ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA) naujajame parlamente turės po tris mandatus.

Juos partijų atstovai laimėjo vienmandatėse apygardose. Abi politinės jėgos pirmajame rinkimų ture neperžengė 5% slenksčio ir į parlamentą nepateko.

Vienmandatėse apygardose mandatus antrame ture iškovojo Socialdemokratų darbo partijos atstovai Andrius Palionis, Jonas Pinskus ir Zigmantas Balčytis. 

LLRA vienmandatėse apygardose pirmame ture laimėjo Česlavas Olševskis ir Beata Petkevič, o antrame – Rita Tamašunienė.

00:25 Pasaulio lietuvių apygardoje nugalėjo A. Armonaitė

Šiems rinkimams pirmą kartą įsteigtoje Pasaulio lietuvių apygardoje pergalę švenčia Aušrinė Armonaitė, Laisvės partijos lyderė, surinkusi 53,15% rinkėjų balsų. Ji varžėsi su konservatorių kandidate Dalia Asanavičiūte, surinkusia 44,5% balsų.

Tiesa, A. Armonaitė, dar nebaigus skaičiuoti rezultatų, užsiminė, kad, vėluojant laiškams su biuleteniais, galutinių rezultatų, kaip balsavo pasaulio lietuviai, reikės palaukti bent kelias dienas.

00:06 A. Verygai nepavyko iškovoti mandato

Sekmadienio rinkimų rezultatai nepalankūs sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai – suskaičiavus visų 13-os Panemunės apygardos apylinkių duomenis, A. Veryga gavo 37,74% balsų, o apygardoje laimėjusi konservatorė Gintarė Skaistė – 58,95%.

00:03 A. Armonaitė: matyčiau save Vyriausybėje

Aušrinė Armonaitė, Laisvės partijos pirmininkė, teigia, kad prie valdančiosios koalicijos prisijungusi partija pirmiausia imtųsi verslo priežiūros pertvarkos, nulinių mokesčių reinvestuojamam pelnui, naujų bendrojo švietimo programų, taip pat pilietybės, tos pačios lyties asmenų partnerystės bei lengvųjų narkotikų dekriminalizavimo klausimų.

„Delfi.tv“ ji teigė, kad partija netaiko į konkrečias ministerijas, nors, kalbant apie švietimo ar ekonominius klausimus, darbas vykdomojoje valdžioje svarbu. 

„Matyčiau save vykdomojoje valdžioje, bet man tai nėra savaiminis tikslas“, – žurnalistams sakė ji.

00:01 V. Čmilytė-Nielsen: koalicijos formavimas prasidės šiąnakt

Viktorija Čmilytė-Nielsen, Liberalų sąjūdžio lyderė, VŽ teigia, kad koalicijos formavimas prasidės jau šiąnakt.

„Manau, kad pirmasis pokalbis galėtų įvykti jau šiąnakt. Tai būtų durų atvėrimas į derybas, jei matysime, kad centro dešinėje yra pakankamai mandatų“, – teigia politikė.

Paklausta, ar konservatorių ir dviejų liberalių partijų koalicija jai atrodo pakankamai tvari ir ar svarstoma galimybė prie jos jungti Darbo partiją, V. Čmilytė-Nielsen sako mananti, kad su kai kuriais šios partijos nariais dirbtų būtų įmanoma.

„Darbo partijoje matau tikrai liberalių pažiūrų žmonių, su kuriais tikrai nebūtų sudėtinga rasti bendrą kalbą, taip pat matau ir visiškai neprognozuojamų žmonių, su kuriais būtų labai sunku rasti bendrą kalbą“, – teigia Liberalų sąjūdžio lyderė.

BNS ji sakė, jog partija siektų 3 ministrų portfelių bei Seimo pirmininko kėdės.

23:54 G. Landsbergis: posto nusižiūrėjęs nesu

„Ne, negaliu atsakyti, per ankstyvas klausimas – neturiu nieko nusižiūrėjęs, būsiu ten, kur manysiu, kad galiu padaryti daugiausiai gero“, – į klausimą, kokio posto sieks, atsakė TS-LKD lyderis.

23:53 S. Skvernelis pralaimėjo kovą vienmandatėje apygardoje

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašo lyderis premjeras Saulius Skvernelis pralaimėjo kovą sostinės Pilaitės-Karoliniškių vienmandatėje apygardoje Vilniuje.

Pirminiais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, suskaičiavus balsus 11-oje apylinkių iš 12, Seimo rinkimų antrajame ture S. Skvernelis surinko beveik 34% rinkėjų balsų.

Jo varžovė Seimo narė konservatorė Radvilės Morkūnaitė-Mikulėnienė gavo 64% balsų.

„Valstiečių“ sąrašo lyderis Seimo nario mandatą parlamente jau buvo užsitikrinęs per pirmąjį Seimo rinkimų turą daugiamandatėje apygardoje.

TS-LKD sąrašą vedanti Ingrida Šimonytė teigė, kad R. Morkūnaitės-Mikulėnienės pergalė jai nebuvo netikėta. „Taip, buvo planuota. Premjeras padarė viską, kad gautų tokį rezultatą. Manęs tai visiškai nenustebino“, – apie R. Morkūnaitės-Mikulėnienės solidžią persvarą prieš S. Skvernelį kalbėjo I. Šimonytė.

23:39 Konservatoriai pradeda formuoti koaliciją

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis ir sąrašą vedanti Ingrida Šimonytė sekmadienio vakarą patvirtino, kad konservatoriai imsis iniciatyvos formuoti valdančiąją koaliciją ir pradės pirmuosius pokalbius su galimais koalicijos partneriais – abiem liberalų partijomis.

„Aš manau, kad tos indikacijos, kurias mes turime šiandien, skaičiai leidžia skambintis ir pirmąsias kalbas pradėti“, – sakė G. Landsbergis.

Jis teigia, kad toks skambutis gali įvykti šį vakarą.

Plačiau skaitykite čia.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/639?placement=

23:38 R. Karbauskis: pripažįstam pralaimėjimą

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis sekmadienio vakarą pripažino savo partijos pralaimėjimą Seimo rinkimuose.

„Tikrai taip, pripažįstame, nes pagal gautus mandatus neturėsime galimybės formuoti naują valdančiąją koaliciją“, – pareiškė jis žurnalistams.

Plačiau skaitykite čia.

23:34 R. Žemaitaitis iškovojo Seimo nario mandatą

Partijos „Laisvė ir teisingumas“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui pavyko iškovoti Seimo nario mandatą, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys.

Partija prieš dvi savaites neįveikė rinkimų barjero, daugiau nė vienas jos atstovas nepateko į antrąjį Seimo rinkimų turą.

Suskaičiavus balsus 51 apylinkėje iš 54, R. Žemaitaitis Kelmės-Šilalės vienmandatėje apygardoje surinko apie 65% balsų. Už jo varžovą konservatorių Joną Gudauską balsavo apie 33% rinkėjų.

23:32 Radviliškio meras A. Čepononis pateko į Seimą, Trakų merei E. Rudelienei nepavyko

Radviliškio laukia nauji mero rinkimai – šios savivaldybės meras Antanas Čepononis antrajame rinkimų ture iškovojo pergalę ir pateko į Seimą.

Merės postą į parlamentarės mandatą iškeisti norėjusi Trakų merė Edita Rudelienė patyrė pralaimėjimą, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys.

Suskaičiavus balsus visose apylinkėse, su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais kandidatavęs A. Čepononis surinko 50% balsų ir už savęs paliko 46% balsų surinkusį „valstietį“ Aurimą Gaidžiūną.

Trakų-Vievio apygardoje su Liberalų sąjūdžiu kandidatavusi E. Rudelienė surinko 43%balsų ir nusileido Lietuvos socialdemokratų partijos atstovui Kęstučiui Vilkauskui, gavusiam apie 54% rinkėjų palaikymą.

23:29 Utenoje – lygiosios tarp G. Palucko ir E. Pupinio

Utenos vienmandatėje apygardoje konstatuojamos absoliučios lygiosios tarp dviejų kandidatų. Ir LSDP lyderis Gintautas Paluckas, ir konservatorius Edmundas Pupinis šioje apygardoje surinko po 7.075 balsus.

Utenos rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Rolanda Gudynienė BNS patvirtino, kad pirmadienį planuojamas balsų perskaičiavimas.

Seimo rinkimų įstatyme nurodoma, kad abiem kandidatams po perskaičiavimo surinkus vienodą balsų skaičių, nugalėtoju tampa kandidatas, surinkęs daugiau balsų per pirmąjį turą.

Pirmajame ture daugiau palaikymo sulaukė E. Pupinis – už jį balsavo 29,46% rinkėjų, už G. Palucką – 19,99%.

23:27 Mandatą laimėjo premjero patarėjas G. Surplys

Premjero patarėjas Giedrius Surplys per pakartotinį balsavimą Sūduvos šiaurinėje apygardoje gavo 49,85% balsų, kai jo priešininkė Irena Haase – 46,63%. G. Surplys vietą Seime buvo užsitikrinęs pagal Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą, kuriame jis buvo įrašytas 14 numeriu, o po reitingavimo atsidūrė 13-oje vietoje.

23:20 J. Sabatauskas: esame pasirengę dirbti su Laisvės partija

Julius Sabatauskas, LSDP narys, sekmadienį kalbėdamas „Laisvės TV“, akcentavo, kad Laisvės partijos programinės nuostatos kai kuriais atžvilgiais yra beveik identiškos kaip socialdemokratų. Tačiau socialinėje ekonominėje plotmėje požiūriai skiriasi.

„Viena šių rinkimų laimėtojų Laisvės partija turės daugiau mandatų nei buvo prognozuota. Laisvės partiją daug kas įvardija kaip kairesnę liberalią jėgą. Mes manome, kad galime su jais dirbti, nors, žinoma, šiąnakt jokių derybų nebus. Kita vertus, skubėti galbūt ir neverta, viskas paaiškės šią savaitę“, – teigia J. Sabatauskas.

Kalbėdamas apie partijos lyderį Gintautą Palucką, politikas sako, kad jo laimėjimas Utenoje atvertų kelią į Seimą pirmam už brūkšnio sąraše esančiam kolegai Algimantui Salamakinui, tačiau iš esmės partijos lūkesčiai rinkimuose buvo gerokai didesni.

23:19 E. Gentvilas: V. Čmilytė-Nielsen galėtų tapti Seimo pirmininke

Liberalų sąjūdžio narys Eugenijus Gentvilas „Laisvės TV“ teigia, kad pavykus suformuoti centro dešinės koaliciją jo atstovaujama partija pretenduotų į Švietimo, Aplinkos bei Ekonomikos ir inovacijos ministerijas bei Seimo pirmininko postą.

Seimo pirmininko postą, jo manymų, galėtų užimti partijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Ar būsime valdžia, priklausys nuo Tėvynės sąjungos ir nuo to, ar susitarsim“, – sako E. Gentvilas.

Pats E. Gentvilas teigia galintis užimti Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime pirmininko pareigas.

23:18: V. Landsbergis: reikia sutarti dėl principinių dalykų

Vytautas Landsbergis, TS-LKD garbės pirmininkas, vertindamas rinkimus į Seimą, sako matantis galimybę Seime susiformuoti centro dešiniajai koalicijai.

„Viskas priklausys nuo atsparumo įvairiems gundymams. Visų pirma, reikia sutarti dėl principinių dalykų ir būtinai juos užfiksuoti raštu“, – VŽ teigė V. Landsbergis. Pasak jo, galima valdančiąją dauguma formuoti iš konservatorių bei liberalų partijų, tačiau nereikia atmesti ir kitų politinių jėgų paramos.

„Tik reikia aiškiai sutarti dėl esminių dalykų ir griežtai juos apibrėžti“, — sakė V. Landsbergis.

23:17 A. Guoga: postų nesiekiu

„Aš nesiekiu postų, esu nusileidęs ant žemės. Jei būsiu naudingas Lietuvai, kad ir „valytoju“, tai tą ir dirbsiu. Dėl to paaukojau Australijos pilietybę. Mano ambicija yra, kad būtų geriau gyventi Lietuvoje. Bet jei būsiu nenaudingas, atrodys, kad negaliu nieko padaryti, tai tą kėdę užleisiu tiems, kurie galės. Bet planuoju atlikti priesaiką ir tarnauti Lietuvos žmonėms“, – sako Antanas Guoga, vienas iš Darbo partijos lyderių.

23:16 A. Armonaitė: laukiame kvietimo į koaliciją

Aušrinė Armonaitė, Laisvės partijos pirmininkė, teigia besidžiaugianti partijos pasirodymu rinkimuose. Pirmajame rinkimų ture partija gavo 8 mandatus, antrajame ture pirmauja 3 kandidatai.  Su pergale ji pasveikino Silvą Lengvinienę, Kaišiadorių-Elektrėnų apygardoje pirmaujančią prieš TS-LKD kandidatą Audronį Ažubalį.

„Esminė žinia, kurią šiandien galime pasakyti – norėtume prisijungti prie centro dešinės koalicijos ir įgyvendinti pažadėtus pokyčius Lietuvai“, – žurnalistams kalbėjo A. Armonaitė.

Ji teigė, kad kol kas pokalbiai dėl koalicijos nevyksta, pirmiausia laukiama rinkimų rezultatų, tačiau tikimasi, kad valdančiąją daugumą formuoti apsiims konservatoriai, jų kvietimo jungtis į koaliciją ir laukiama. 

Plačiau skaitykite čia. 

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/637?placement=

23:06 V. Ališauskas: dėl valdančiosios koalicijos laukia sunkios derybos

Dar nenuskaičiavus visų biuletenių, Vytautas Ališauskas, Vilniaus universiteto profesorius, sako, kad akivaizdu, jog takoskyra tarp didžiųjų miestų ir kaimiškųjų vietovių pasirinkimo didėja.

„Vieni renkasi politines jėgas, kurios žiūri į ateitį ir suvokia, kad ji nebus graži, kad laukia iššūkiai, kuriuos reikės spręsti. Kiti apie rytdieną galvoti nenori“, – pastebi V. Ališauskas.

23:03 Išrinktas Seimo pirmojo posėdžio pirmininkas

Su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga kandidatavęs Seimo narys Antanas Vinkus išrinktas ir į naujos sudėties parlamentą. Kuršo apygardoje jis surinko 59,42% balsų ir nugalėjo konservatorių Juozą Mažeiką, gavusį 37,83% balsų.

A. Vinkus, kuriam šiemet per Kalėdas sukaks 78 metai, tikėtina, taps vyriausiu būsimo Seimo nariu, tad būtent jis pagal Konstituciją pradės pirmąjį Seimo posėdį ir jam pirmininkaus iki naujos kadencijos parlamentarai išsirinks savo vadovą.

Pirmasis Seimo posėdis įvyks lapkričio viduryje.

23:01 Konservatoriai laimėjo Seimo rinkimus, gali suburti koaliciją su liberalais

Opozicijoje esantys konservatoriai laimėjo Seimo rinkimus ir gali suburti valdančiąją koaliciją su dviem liberalų partijomis, rodo sekmadienio vakarą paskelbti preliminarūs antrojo turo balsavimo rezultatai.

Negalutiniais duomenimis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai užsitikrino 49 mandatus. Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Seime turės 32 atstovus.

Potencialūs konservatorių partneriai Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija iškovojo atitinkamai 12 ir 11 mandatų. Tai reiškia, kad šios trys partijos centro-dešinės koalicijoje Seime gali turėti 72 balsus iš 141.

Pirminiais duomenimis, socialdemokratai Seime turės 15 atstovų, Darbo partija iškovojo dešimt mandatų.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga bei Lietuvos socialdemokratų darbo partija turės po tris parlamentarus.

Šie duomenys atspindi rezultatus 1764-iose apylinkėse iš 1914.

22:57 M. Jurkynas: ir dėdė ar kaimynas pasakytų, kad matome centro dešinės pirmenybę

„Pagal dabartinius duomenis, nepasakysiu nieko naujo, nereikia būti politologu: ir dėdė, ir kaimynas pasakytų, kad panašu, jog pagal suskaičiuotus balsus turime centro-dešinės pirmenybę. Panašu, kad šis vektorius ir tęsis iki vidurnakčio, kai daugiau mažiau žinosime visus rezultatus“, – sako Mindaugas Jurkynas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas.

22:56 Save išsikėlęs V. Bakas laimėjo Alytuje

Valdančiąją Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją Seime pernai palikęs Vytautas Bakas šiemet rinkimuose kandidatavo išsikėlęs pats. Šį sekmadienį Alytaus apygardoje jis gavo 57,82% balsų ir nugalėjo konservatorių Povilą Labuką (38,84%).

22:55 G. Paluckas: kol kas su niekuo apie koaliciją nekalbėjome, kvietimų negavome

Gintautas Paluckas, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas, spaudos konferencijoje partijos būstinėje sekmadienį sakė situaciją vertinantis gerai, po pirmojo turo patirto šoko kolegos yra atsigavę. Kita vertus, kai kuriose apylinkėse socialdemokratų kandidatams sekėsi prasčiau, nei buvo tikėtasi.

„Jau rytoj kalbėsime su naujos frakcijos nariais, kuriuose komitetuose dirbime, ką darysime su biudžeto deficitu, o savo reikalus išsispręsime per ateinančius mėnesius ir gegužę vyksiančiame partijos suvažiavime. Nereikia skubėti su išvadomis, kol dar tvyro emocijų sūkurys, išvadas pasidarysime ramiai apsvarstę“, – sakė G. Paluckas.

Jo teigimu, partija įvertins, koks kieno indėlis padarytas, o savo paties rezultatą jis vertina gerai.

LSDP vadovas regi dvi darbo Seime galimybes: jungtis prie centro kairiosios koalicijos arba dirbti opozicijoje. Dirbti koalicijoje su dešiniaisiais, anot jo, niekada nebuvo svarstytina galimybė.

„Asmeninių lūkesčių didelių neturiu, dabar nersiu į svarbius darbus, tokius kaip pandemijos suvaldymas, biudžeto sudarymas, savo vaidmenį atliksiu, pasversime, kokios bus kolegų kompetencijos, nuo to priklausys, kuriuose komitetuose dirbsime“, — dėstė G. Paluckas.

22:52 Į Seimą pateko ir dabartinis jo vadovas V. Pranckietis

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, šiuose rinkimuose atstovaujantis Liberalų sąjūdžiui, iškovojo parlamentarą mandatą Raudondvario vienmandatėje apygardoje.

Antrajame Seimo rinkimų ture jis surinko 50,01% balsų, jo varžovė socialdemokratė Raminta Popovienė sulaukė 47,07  rinkėjų palaikymo, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys.

Prieš ketverius metus V. Pranckietis į parlamentą kandidatavo kaip Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys.

22:44 Pralaimėjęs ekonomikos ministras R. Sinkevičius baigia politinę karjerą

Į Seimą neperrinktas ekonomikos ministras socialdarbietis 68-erių Rimantas Sinkevičius sako baigiantis politinę karjerą.

„Aš savo politinę karjerą baigiau. Gaila. Negalėjau pratęsti. Jau taškas padėtas ir  nepersigalvosiu. Man kiti rinkimai jau nėra svarbūs, o partijos reikalus aptarsime partijos forumuose“, – BNS sekmadienio vakarą sakė R Sinkevičius.

R. Sinkevičius Jonavos apygardoje surinko apie 35% balsų. Jį įveikė socialdemokratas Eugenijus Sabutis.

22:41 Ekspremjeras A. Butkevičius švenčia pergalę Vilkaviškio apygardoje

Buvęs Socialdemokratų partijos pirmininkas ekspremjeras Algirdas Butkevičius susigrąžino vienmandatę Vilkaviškio apygardą, kur iškovojo mandatą dirbti naujajame Seime.

Jis kol kas neatskleidžia, kuriai parlamento frakcijai priklausys, tačiau jo tikslas – dirbti valdančiojoje daugumoje.

Suskaičiavus balsus 42 apylinkėse iš 43, per antrąjį Seimo rinkimų turą už A. Butkevičių čia balsavo 54,50% rinkėjų, jo varžovas „valstietis“ Kęstutis Smirnovas surinko apie 42% balsų.

22:36 Darbo partija nenorėtų tapti vieningos opozicijos dalimi

Viktoras Uspaskichas, Darbo partijos lyderis, duodamas interviu LRT, patikino, kad vienmandatininkas Valentinas Bukauskas laimėjo partijai dešimtą mandatą. Jis taip pat leido suprasti, kad antro partijos kandidato pergalės nesitiki.

Jei liktų opozicijoje, DP, anot jo, nenorėtų tapti vieningos opozicijos dalimi: „Neidentifikuosime savęs su viena ar kita partija, identifikuosime save kaip savarankišką politinę organizaciją. Dėl palaikymo vienų ar kitų žiūrėsime.“

Plačiaus skaitykite čia.

22:33 V. Čmilytė-Nielsen tikisi stiprios centro dešinės koalicijos

„Aš tikiuosi stiprios centro dešinės koalicijos. Manau, kad akivaizdu, jog dalyje programinių nuostatų turime sąlyčio taškų su konservatoriais ir Laisvės partija. Su Laisvės partija sutartume žmogaus teisių klausimais, su konservatoriais – švietimo ir kitais klausimais“, – LRT teigia Viktorija Čmilytė-Nielsen, Liberalų sąjūdžio lyderė.

22:29 Mandatą iškovojo save išsikėlęs D. Griškevičius  

Saulės apygardoje, suskaičiavus visų 17 apylinkių balsus, Domas Griškevičius (išsikėlė pats) gavo 58,93% balsų ir taip pat išrinktas į Seimą. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Valerijus Simulikas surinko 37,5% balsų.

22:24 Prieš S. Skvernelį pirmaujanti R. Morkūnaitė džiaugiasi rinkėjų stabilumu

Vilniaus Pilaitės-Karoliniškių apygardoje, suskaičiavus pusės apylinkių balsus, prieš dabartinį premjerą Saulių Skvernelį užtikrintai pirmauja TS-LKD atstovė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Kol kas ji surinko 60%, jos oponentas S. Skvernelis – 37% balsų.

R. Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, kad džiaugiasi, jog rinkėjai ir antrajame ture demonstruoja stabilumą.

„Na, kol kas atrodo, kad pirmauju, tai kartojasi pirmo turo tendencija. Tai matyt, žmonės nori užtvirtinti tą kryptį, kurią matėme pirmajame ture, tai rezultatai džiugina, tačiau ir įpareigoja“, – LRT televizijai sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Politikė, atsakydama į klausimą apie rinkiminę kovą su premjeru S. Skverneliu, teigė, kad tiesioginės dvikovos tarp kandidatų nebuvo.

„Mes tiesioginės kovos ar dvikovos nei debatuose, nei kažkur kitur neturėjome, jis nedalyvavo nei vienuose debatuose su šitos vienmandatės kandidatais. Tai kiekvienas kalbėjome tai, kas jam atrodė svarbu“, – „15min“ studijoje dar prieš paskelbiant pirmuosius rezultatus sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

22:21 Aiškėja pirmieji dvikovų laimėtojai

22:15 val. duomenimis, Žemaitijos šiaurinėje apygardoje, suskaičiavus visų 48 apylinkių rezultatus, „valstietis“ Seimo narys Valius Ąžuolas įveikė socialdemokratą Tomą Martinaitį. Į naują Seimą pagal partijos sąrašą jau išrinktas V. Ąžuolas surinko 62,02% rinkėjų balsų.

22:16 G. Landsbergis: laimėję rinkimus, konservatoriai tikrintų COVID-19 duomenis

Sulaukus rinkėjų palaikymo, viena pirmųjų konservatorių užduočių būtų tikrinti teikiamus duomenis apie koronaviruso pandemiją, sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis.

Sekmadienio vakarą laukdamas rinkimų rezultatų politikas teigė, kad jam kelia abejonių tai, kad sekmadienio vakarą epidemiologai patikslino dienos duomenis.

22:07 Politologė: įrodymas, kad nereikia nurašyti kurios nors partijos, – P. Gražulis

Rima Urbonaitė, Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė, „Laisvės TV“ transliacijoje sako, kad, nors ir pasitvirtino prognozė, jog didieji miestai balsuos už Tėvynės sąjungą–Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD), nesuskaičiavus visų balsų, sunku prognozuoti rezultatus – rinkėjai rodo, kad negalima nurašyti kurios nors partijos.

„Noriu pastebėti, kad nėra tokia situacija, kaip kai kas galvojo, jog viskas bus į vienus vartus, ir viskas lengva ir paprasta. Rinkėjas rodo – yra tendencija, kad valstiečiai dar turi, iš ko pasispardyti. Šitą dalyką irgi matome, aišku, žiūrėsime, kaip atrodys finišo tiesioji, bet niekada nereikia nurašyti vienos ar kitos partijos rinkimuose. Geriausias to įrodymas – Petras Gražulis. Aš suprantu, kad jis turėjo labai jam parankią konkurentę, kuri nežinau, ką veikė ir debatuose, bet vėlgi – matome, ką renkasi Gargždai“, – sako ji.

22 val. duomenimis, suskaičiavus 22 iš 25 apylinkių balsus, P. Gražulis buvo surinkęs 52%.

22:04 V. Landsbergis nusivylęs antrojo turo aktyvumu

nuotrauka::1

TS-LKD garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis kritikavo visuomenės pasyvumą antrojo rinkimų turo metu.

„(...) Didesnė pusė nėjo, tai mintys nelabai kokios, jau vien iš to galima pasakyti, kad arba jiems nelabai rūpi, arba jie nemano, kad yra didelis skirtumas pagal tai, kaip jie balsuos, paskui kritikuoja, peikia, tačiau neturėjo jie nuomonės rinkimuose, deja, bet tai nesikeičia“, – DELFI TV eteryje sakė V. Landsbergis.

„Kai aš pamačiau daug jaunų žmonių, mano širdy gimė optimizmas, tačiau galutinis rezultatas nerodo to brendimo, pilietiško nusiteikimo ir atsakomybės prisiėmimo. Tai, matyt, dar kurį laiką neturėsime tikrai brandžios visuomenės“, – sakė V. Landsbergis.

Kalbėdamas apie rinkimų kampaniją jis teigė, kad norėtųsi aukštesnės kokybės: „Kai kurie vadinamosios rinkiminės kovos metodai buvo šiurkštūs, labai atgyvenę ir seni, bet matyt, vis dar yra veiksmingi“.

22:00 J. Olekas: partijos lyderis atsakingas už rezultatą

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos ir Europos Parlamento (EP) narys Juozas Olekas, sekmadienį kalbėdamas LRT studijoje, akcentavo, kad kiekvienas mandatas partijai labai svarbus. Tai, kaip seksis šiuo rinkimuose, atsakomybę, anot jo, turėtų prisiimti LSDP lyderis Gintautas Paluckas.

„Lyderis veda į priekį, jis atsakingas už rezultatą. Šiuose rinkimuose mūsų pozicija buvo sudėtinga, nes partija buvo priėmusi sprendimą trauktis iš koalicijos, kai valstiečiai pradėjo balsuoti drauge su konservatoriais, o dalis partijos narių nevykdė partijos sprendimo ir išėjo. Visgi tikimės, kad rezultatas bus geresnis nei per praėjusius rinkimus, kai gavome 17 mandatų“, – teigė J. Olekas.

Jo teigimu, šiandien aišku tai, kad socialdemokratai tikrai neitų į koaliciją su konservatoriais, tad krypstama į bendradarbiavimą su valstiečiais.

21:54 Laisvės partija dalyvautų centro dešinės koalicijoje

Aušrinė Armonaitė, Laisvės partijos pirmininkė, „15min.lt“ teigia, kad jos atstovaujama partija dalyvautų centro dešinės koalicijoje, jei gautų kvietimą.

„Kalbėjomės labai nedaug. Laisvės partija matytų save centro dešinės koalicijoje, jeigu tokį kvietimą gautų. Atnešime savo prioritetus į šią koaliciją ir tikiuosi, kad pavyks juos įgyvendinti“, – sako politikė.

21:50 Politologė: DP eis į tą pusę, kurioje lengviau derėtis  

Rima Urbonaitė, politologė, sako, kad Darbo partija tikrai nori postų ir eis derėtis į tą pusę, kurioje lengviau tą daryti.

„Su konservatoriais jų derybos būtų labai sunkiai įsivaizduojamos. Sunku įsivaizduoti ir kaip Ingrida Šimonytė bei Gabrielius Landsbergis perliptų per save. Juolab kad ir jų rinkėjai už tai katučių nepaplotų“.

Daugiamandatėje apygardoje DP laimėjo 9 mandatus. Antrajame ture varžosi du jos kandidatai. Vienas iš jų, dabartiniais duomenimis, pirmauja.  

21:48 A. Armonaitė: džiugins bet koks rezultatas

Laisvės partijos (LP) pirmininkė Aušrinė Armonaitė neatskleidžia, kiek mandatų iškovoti tikimasi antrajame rinkimų ture. Jos teigimu, partiją „džiugins bet koks rezultatas“.

Tuo metu Remigijus Šimašius, LP pirmininkės pavaduotojas, teigia, kad partijai antrajame ture mobilizuoti rinkėjus buvo sunkiau nei pirmajame, vis dėlto bent keletą mandatų iškovoti tikimasi.

„Situacijos apygardose labai įvairios. Man, kaip Vilniaus merui, norėtųsi didžiausios sėkmės Vilniuje, tačiau čia situacija sudėtingiausia ir mūsų kandidatų atotrūkis didžiausias“, – LRT kalbėjo R. Šimašius.

Jis teigė neabejojantis partijos lyderės A. Armonaitės pergale Pasaulio lietuvių apygardoje, taip pat Silvos Lengvinienės pergale Kaišiadorių-Elektrėnų apygardoje, tikimasi ir pergalių Vilniaus mieste.

21:39 LVŽS lyderiai dar neskuba prognozuoti, ar partijai pavyks išlikti valdžioje

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiai tikina kol kas nenusiteikę prognozuoti, ar ši partija išliks valdžioje, ar jai teks išeiti į opoziciją. Esą daug kas priklausys nuo Seimo rinkimų rezultatų Kaune, kur nemažai valstiečių-žaliųjų antrajame ture kovėsi su konservatoriais.

„Dar reikėtų bent po poros valandų imtis konkrečiau komentuoti rezultatus. Dabar tik mažosios apylinkės eina. Kai pradės eiti miestai, ypač Kaunas, tada bus galima konkrečiau kalbėti“, – žurnalistams netrukus po balsavimo apylinkių uždarymo partijos būstinėje Vilniuje sakė Ramūnas Karbauskis, LVŽS pirmininkas.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/636?placement=

21:27 G. Nausėda tikisi „labiau vienijančios politinės kultūros“

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda džiaugiasi rinkėjų aktyvumu Seimo rinkimų antrajame ture koronaviruso pandemijos akivaizdoje. Šalies vadovo teigimu, piliečių aktyvumas rodo, kad ypatingos sąlygos tik suvienija žmonės.

Iš naujojo Seimo G. Nausėda sako besitikįs „labiau vienijančios politinės kultūros“.

„Baigėsi turbūt sudėtingiausi parlamento rinkimai atkurtos Lietuvos valstybės istorijoje. Ne kartą girdėjome baimes – ar ateis žmonės balsuoti, siaučiant koronavirusui, ar sugebėsime užtikrinti sklandų ir, svarbiausia, saugų rinkimų procesą“, – užsidarius rinkimų apylinkėms feisbuke parašė Lietuvos prezidentas.

„Lietuvos piliečiai į visus šiuos klausimus atsakė veiksmu. Rinkimuose dalyvavo daugiau rinkėjų nei prieš ketverius metus ir tai aiškiai parodė, kad ypatingos sąlygos tik dar labiau mus visus suvienija. Eilės, kurias matėme per keturias išankstinio balsavimo dienas, tūkstančiai žmonių, pasirinkusių balsuoti namuose, nedviprasmiškai sako, kad Lietuvos piliečiams rūpi, kokia bus mūsų šalis“, – teigė prezidentas.

21:20 G. Landsbergis: „deja vu“ jausmas išlieka

Gabrielius Landsbergis, TS-LKD lyderis, buvo atsargus vertindamas partijos galimybes antrajame rinkimų ture ir teigė, kad „deja vu“ jausmas, prisimenant 2016 metus, išlieka.

„Niekas nėra ramus, kol nėra suskaičiuoti paskutiniai balsai, žinoma, tas „deja vu“ jausmas išlieka, kad pasikartos tas balsavimas „prieš“. Nors ir agitavome visus balsuoti „už“, o ne „prieš“, tai pamatysime, kaip sekėsi“, – LRT studijoje sakė G. Landsbergis.

Jis sakė, kad partija išvadas padarė, nes 2016 m. niekas neįvertino naujos partijos efekto, tačiau pažymėjo, kad tai buvo aktualu ir šių metų rinkimuose. „Buvo padaryta daug išvadų, niekas neįvertino to naujos partijos efekto ir jis Lietuvoje yra labai stiprus, o 2016 m. jis buvo labai didžiulis, o šiuose rinkimuose didelio dėmėsio sulaukė ir Laisvės partija“, – situaciją komentavo G. Landsbergis.

21:09 M. Lingė: svarbu bus žiūrėti į Kauno atvejį

LVŽS prognozuojamam mandatų skaičiui pasiekus 31, TS-LKD – 29, Mindaugas Lingė, TS-LKD kandidatas Šeškinės-Šnipiškių apygardoje, komentuoja, kad dar laukia rezultatų iš didžiųjų apylinkių – didmiesčių.

„Kaip ir pirmame ture, pirmosiose apylinkėse matėme, kad pirmauja LVŽS, DP. Apie DP buvo kalbėta kaip apie tų rinkimų fenomeną, bet su kiekviena apylinke, lūžis įvyko, net nepriartėjus didiesiems miestams, jau apsivertė skaičiai. Tai panašus efektas bus ir šiuose rinkimuose, svarbu bus žiūrėti į Kauno atvejį, tos kovos gali būti lemtingos, nusveriančios į vieną ar kitą pusę tos daugumos vaizdą“, – „Laisvės TV“ transliacijoje sakė M. Lingė.

21:06 S. Gentvilas: norime bent padvigubinti mandatų skaičių

Simonas Gentvilas, Liberalų sąjūdžio kandidatas Pajūrio apygardoje, sako, kad tikisi padvigubinti po pirmojo Seimo rinkimų turo gautą mandatų skaičių. Kalbėdamas apie dešiniosios koalicijos galimybę, S. Gentvilas tikisi TS-LKD balsų Kaune, taip pat – Klaipėdoje.

„Planuojame padvigubinti savo rezultatus antrajame ture: laimėjome 6 mandatus, tai norėtume bent dar 6 laimėti. Kol kas neatėjo didmiesčių rezultatai, bet nuojauta kužda, kad kažkas tokio turėtų būti. Ką dabar matome regionuose, nusileidžiame socialdemokratams – į antrąjį turą patekusių 6 mūsų vienmandatininkai konkuruoja su konservatoriais ir 3 su socialdemokratais. Kol kas pirmauja socialdemokratai, mažosios apylinkės suskaičiuotos, matysime, kaip bus toliau“, – „Laisvės TV“ laidoje sakė S. Gentvilas. 

21:03 V. Uspaskichas: antrasis turas Darbo partijai nelabai aktualus   

Viktoras Uspaskichas, Darbo partijos (DP) lyderis, duodamas interviu „Laisvės TV“, sako, kad du papildomi mandatai, kuriuos teoriškai gali iškovoti Darbo partija, nedaug ką pakeistų. Ją žmonės esą jau pasirinko pirmajame ture.

„Darbo partijai tai (antrasis turas – VŽ) ne per daug aktualu, tik du mūsų nariai varžosi antrajame ture. Rezultatų į vieną ar kitą pusę tai nenulems. Labai džiaugčiausi, jei patektų abu, bet bus, kaip bus. Pagrindinis dalykas yra daugiamandatė. Pirmajame ture žmonės apsisprendė dėl partijos, paskui jau renkasi personalijas, nedaug ką galima ten pakeisti, – teigia V. Uspaskichas. – Sergu už tai, kad žmonės pasirinktų tokią valdžią, kokia jiems reikalinga ir jos nekeiktų 4 ateinančius metus.“

Jis priduria, kad tuo atveju, jei rezultatai (tarp dešinės ir centro kairės) bus apylygiai, Darbo partija yra pasiruošusi kalbėtis tiek su vienais, tiek su kitais.

„Apie ministrus ir personalijas nekalbame, tik apie programines nuostatas“, – paklaustas apie DP norimus portfelius, sako V. Uspaskichas.

20:49 R. Morkūnaitė-Mikulėnienė viliasi rinkėjų noro kitokiai politikai

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narė, „15 min“ studijoje vertindama antrojo rinkimų turo aktyvumą, teigė, kad partija viliasi, jog šiek tiek didesnis negu anksčiau aktyvumas rodo ir rinkėjų norą kitokiai politikai.

„Na, aišku, kad sunku pasakyti, viltumėmės, kad tas šiek tiek didesnis aktyvumas antrajame ture negu prieš ketverius metus ar aštuonerius ir daugiau rodo tą žmonių angažuotumą kitokiai politikai, kitokios kultūros politikai, tai toks būtų mūsų lūkestis, tačiau netrukus turbūt pamatysime kaip yra iš tikrųjų suskaičiavus balsus. Į kurią pusę tas aktyvumas pasislinko“, – užsidarius rinkimų apylinkėms sakė TS-LKD narė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Paklausta apie galimą koaliciją su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija, politikė teigė, kad tai tikrai yra natūraliausi TS-LKD partijos partneriai.

„Na, tas mūsų bendradarbiavimas tęsėsi visus ketverius metus dirbant opozicijoje. Tai turbūt būtų natūraliausi mūsų partneriai. Ir manau, kad kiekvienas, galvodamas apie antrojo turo rezultatus, dėliodami įvarius scenarijus – ir sėkmės, ir nesėkmės, galvojame apie tuos programinius dalykus, kuriuos galima būtų įgyvendinti. Tai tam tikri pokalbiai pasikalbėjimai, natūralu, kad jie yra“, – sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

20:11 Antrojo turo aktyvumas patvirtino – balsuojama prasčiau nei pirmajame

Seimo rinkimų antrajame ture prie balsadėžių einama kur kas pasyviau nei pirmajame. Be to, pagal balsavimo iš anksto aktyvumą negali būti daromos išvados apie tai, koks bus galutinis rezultatas. Tą įrodė ir šių metų Seimo rinkimai.

[infogram id="c4ab9e2f-b5e1-4b66-8207-eec2f6ef8183" prefix="e48" format="interactive" title="Copy: rinkėjų aktyvumas seimo rinkimuose 2020 ir 2016"]

20:00 Skaičiuojami balsai

Pagrindinę Seimo rinkimų dieną – spalio 11-ąją – paskirstyta 70 mandatų toms partijoms, kurios daugiamandatinėje apygardoje surinko daugiau 5% balsų. Tokių partijų iš viso yra šešios.Tuo metu vienmandatinėse apygardose tebuvo išrinkti tik trys Seimo nariai: Antakalnio, Medininkų ir Šalčininkų-Vilniaus. 

Laimėjusiu šį sekmadienį bus paskelbtas tas kandidatas, kuris surinks daugiau balsų už savo priešininką. Tai reiškia, kad šįkart jau nebėra būtina surinkti daugiau kaip 50% balsų, kaip to buvo reikalaujama pirmajame ture.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Rusijos pajėgos stiprina pozicijas Lysyčanske

Rusijos pajėgos stiprina pozicijas įtemptoje kovoje, siekdamos užimti paskutinę pasipriešinimo tvirtovę...

Infliacija ir politinė krizė Estiją įsuko į naujų iššūkių verpetą

Su politine krize ir didžiausia infliacija ES šiuo metu susidurianti Estija turi imtis darbo rinkos ir kitų...

Finansai
11:01
Praėjusią parą nustatyta 52 COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyta 52 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė, rodo sekmadienį paskelbti Statistikos...

Turkija užblokavo dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių puslapius

Turkija uždraudė prieigą prie dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių, suduodama smūgį žodžio laisvei...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Airbnb“ būstuose – jokių vakarėlių

Tarptautinė būsto nuomos paslaugos teikėja „Airbnb“ savo platformoje esančiuose būstuose visam laikui...

Verslo aplinka
2022.07.02
G. Nausėda viešėdamas JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje

Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Uzbekistane protestuotojai šturmavo vyriausybinių pastatų

Uzbekistano tarnybos šeštadienį pranešė sulaikiusios „masinių riaušių organizatorius“, bandžiusius užimti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Penktadienį nustatyti 477 nauji COVID-19 atvejai 2

Per praėjusią parą nustatyta 477 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Super Mario“ efektas blėsta: Italijos ekonomikai teks atlaikyti audrą Premium

Italijos ekonomika šiemet turėjo gerokai ūgtelėti. Šalies ūkis, vairuojamas premjero Mario Draghi, turėjo...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Der Spiegel“: EK leis Maskvai į Kaliningradą vežti visas prekes, bet ribotais kiekiais 10

Europos Komisija (EK) planuoja paskelbti išaiškinimą, kuris panaikins tranzito iš Rusijos per Lietuvą į...

Logistika
2022.07.01
PSO ragina imtis skubių veiksmų Europoje dėl beždžionių raupų 1

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paragino imtis skubių veiksmų siekiant užkirsti kelią...

Verslo aplinka
2022.07.01
Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių

Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių, penktadienį pranešė Asmens...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK siūloma pirmoji makrofinansinės pagalbos Ukrainai dalis – 1 mlrd. Eur

Europos Komisija penktadienį Ukrainai pasiūlė pirmąją 1 mlrd. Eur vertės dalį iš išskirtinio beveik 9 mlrd.

Verslo aplinka
2022.07.01
EK vadovė ragina Ukrainą paspartinti kovos su korupcija reformas

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, penktadienį Ukrainos parlamentui sakė, kad šalies...

Verslo aplinka
2022.07.01
Rusija grasina uždaryti Bulgarijos ambasadą 3

Rusija penktadienį pagrasino uždaryti savo ambasadą Bulgarijoje ir bulgarų misiją Maskvoje, tvyrant įtampai...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Bloomberg“: naujame ES sankcijų pakete turėtų atsirasti patikslinimai dėl tranzito į Kaliningradą 3

Europos Sąjunga pradėjo rengti naują sankcijų Rusijai paketą, kuris turėtų apimti embargą jos aukso pasiūlai,...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Deutsche Bank“: Vokietijai gresia recesija

Didžiausio Vokietijos komercinio banko „Deutsche Bank“ ekspertai įspėja, kad Europa susiduria su nauju...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK leido netaikyti muitų ir PVM ukrainiečiams gyvybes gelbstinčioms prekėms

Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą, kuriuo Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms leidžiama laikinai...

Verslo aplinka
2022.07.01
Maskvos karo kišenes pildo Kinijos ir Indijos tandemas Premium

Rusijai stringant sankcijų gniaužtuose, Kinija ir Indija pamažu tampa svarbiausiomis Maskvos finansuotojomis.

Verslo aplinka
2022.07.01
A. Januška. Akis, kuri nemato toliau blakstienų 6

„Nekenčiu nežinojimo, menkos vaizduotės, akies, kuri nemato toliau už savo blakstienas. Viskas yra įmanoma.

Nuomonės
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku