Sveiko proto pauzė

Premjeras Saulius Skvernelis pasiūlė padaryti visuomeninio gyvenimo pauzę. COVID-19 kasdien viršija rekordus ir drastiškai augina užsikrėtusiųjų būrį, tačiau kas bus daroma su jau sunkiai valdoma situacija, konkrečių žinių nėra. Atrodo, kad to nežino ir už tai atsakingos institucijos bei asmenys. Arba gudrauja.
Jau neapsikentė ir medikai: dėl pasyvaus situacijos valdymo rinkimų į Seimą laikotarpiu Jaunųjų gydytojų asociacija ir Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga reiškia nerimą ir kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą prašo ir tikisi jo lyderystės.
Šiuo rinkimų į Seimą laikotarpiu matome ne tik mažėjantį visuomenės budrumą, bet ir valdžios institucijų pasyvumą. Dabar kaip niekada reikalingi įrodymais pagrįsti sprendimai, tačiau pasigendame surenkamų duomenų analizės, gerųjų pasaulio pavyzdžių pritaikymo ir efektyvesnės, kokybiškesnės informacijos sklaidos visuomenei, rašoma kreipimesi į prezidentą, Vyriausybę ir Sveikatos apsaugos ministeriją. O pastaroji tyliai ridena sprendimų kamuolį savivaldybių pusėn: žinokitės patys.
Mes ir šiandien vis dar neturime kriterijų, kuriais vadovaujantis būtų imamasi būtiniausių priemonių. Neturime žaidimo taisyklių, kitaip tariant. Va tada ir mėtomas kompetencijų kamuolys (...) Todėl, kad veiksmus valdo vienas kriterijus rinkimai? retoriškai klausia Viktorija Čmilytė-Nielsen, Liberalų sąjūdžio pirmininkė. Ji pateikia Prancūzijos pavyzdį: ši šalis net įvedė komendanto valandą didžiausiuose miestuose.
Todėl, kad jie turi aiškias ribas, kurias peržengus imamasi vienų ar kitų priemonių. Ne pagal partinį priklausomumą. Ne pagal rinkimų reitingus. O pagal profesionalių žmonių sudėliotas taisykles. Kurios leidžia sudėtingus politinius sprendimus priimti lengviau, aiškina politikė ir priduria: o mes tradiciškai girdime tik dienas sveikatos apsaugos ministro kėdėje baigiančio gydytojo psichiatro žodžius. Ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus (!) skyriaus vadovės komentarus. Apie visą šalį.
Atrodo, kad Vyriausybė kartu su visu sveikatos apsaugos ministru mėgina nusiplauti rankas nuo problemos sprendimo. Premjeras siūlo padaryti visuomeninio gyvenimo pauzę.
Metas prisiminti pavasario šūkį Likime namuose, pirmadienį socialiniame tinkle Facebook Lietuvos gyventojus paragino S. Skvernelis.
Kas toliau? Trečiadienį visas savivaldybes skirstys į zonas, įvairiai jas nuspalvins. Situacija kelia nerimą šiuo metu COVID-19 ligoniams gydyti jau naudojama 57% vadinamųjų kovidinių lovų.
Pasiekę 70%, būsime priversti stabdyti tam tikrų planinių paslaugų teikimą, kad mūsų medikai galėtų nukreipti resursus naujajam koronavirusui gydyti, aiškino S. Skvernelis.
Ką daryti, kad šio skaičiaus nepasiektume? Ir toliau registruoti masinių renginių lankytojus? Tokiuose, kur susirenka tūkstančių tūkstančiai žmonių ir į kuriuos bilietai vis dar parduodami?
Štai netrukus Vilnių turėtų aplankyti visame pasaulyje garsus ir populiarus šou Cirque du Soleil, per kelias dienas į Siemens areną sutraukiantis keliolika tūkstančių žiūrovų iš visos Lietuvos. Raginsime juos likti namuose ar visus registruosime? Tuomet nuo pat ryto jiems teks rikiuotis registravimosi eilėje. Kokia tokios priemonės prasmė veikimo imitacija? Kaip ir daugelio kitų. Beje, ar tokios registracijos atitinka Bendrojo duomenų apsaugos reglamento reikalavimus, ar tinkamai įvertinti galimi pavojai ir nustatyti atitinkami apsaugos mechanizmai?
Galiausiai, kokią turime pasiekti užsikrėtusiųjų ribą, kad būtų įvedami griežtesni (bent kuriam laikui) apribojimai? Virusas masiškai plinta ne tik baruose ar kavinėse jis smarkiai įsisuko į mokyklas, lopšelius-darželius, gana greitai apima ir gydymo įstaigas. Kyla pavojus stabdyti dalies planinių medicinos paslaugų tiekimą. Jau dabar gydytojo konsultaciją gali gauti tik telefonu tarsi pats sau diagnozę per Google nustatytum...
VŽ nuomone, visuomenė norėtų žinoti daugiau informacijos, ką iš tiesų atitinkamos institucijos planuoja nuveikti, daugiau aiškumo, nuoseklumo ir atviros diskusijos tikrai nepakenktų. Jei akivaizdžiai kyla grėsmė žmonių sveikatai ir gyvybei, žaisti politinių, rinkiminių žaidimų nevalia. Galų gale, verslas turėtų pasiruošti didesniems ribojimams. Kol kas matome tik sveiko proto pauzę.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti