Derybos dėl prekybos susitarimo: ES reikalauja Londono nusileisti, britai savo sprendimą praneš šiandien

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį paragino Jungtinę Karalystę (JK) priimti reikiamus sprendimus, kad būtų išjudintos iš aklavietės derybos dėl prekybos santykių po Brexit, spausdami britų premjerą Borisą Johnsoną gelbėti susitarimą, kol nesibaigė tam skirtas laikas. Britai teigia, kad savo sprendimą pasitraukti iš derybų, ar jas tęsti priims šiandien.
Atnaujintas teksto skyrelis Londonas reaguos penktadienį, pranešimas papildytas kontekstu.
27 ES šalių lyderiai reiškė atsargų optimizmą, tačiau Bendrijos institucijos ir valstybės narės drauge raginamos spartinti pasiruošimus scenarijui, kad prekybos sutartis nebus sudaryta.
Europos Vadovų Taryba (EVT) kviečia ES vyriausiąjį derybininką tęsti derybas ateinančiomis savaitėmis ir ragina JK žengti reikiamus žingsnius, kad susitarimas taptų įmanomas, sakoma lyderių pareiškime.
ES lyderiai ketvirtadienį taip pat pabrėžė, kad JK privalo įgyvendinti esamas Brexit sutarties sąlygas, sakė EVT pirmininkas Charles'is Michelis.
Sudarėme išstojimo sutartį ir protokolus; jie privalo būti visiškai įgyvendinti, taškas, kalbėjo jis po viršūnių susitikimo pirmojo etapo.
ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier ketvirtadienį pakartojo, kad ES neatsitrauks nuo savo reikalavimų prekybos po Brexito sutartyje įdiegti sąžiningos konkurencijos ir valdymo taisykles, bet galbūt sutiktų padaryti tam tikrų nuolaidų ginče dėl žvejybos.
Žinome, kad turėsime dėti pastangas. Šios pastangos turi būti protingos: privalome apsaugoti ES žvejybos veiklą. Tai padaroma suteikiant stabilią ir abipusę prieigą prie vandenų, sakė jis.
VŽ rašė, kad C. Michelis, dar prieš ES lyderiams susirenkant į susitikimą teigė, kad ES siekia prekybos susitarimo su JK, tačiau ne bet kokia kaina.
Mes norime išlaikyti ir vienodas konkurencijos sąlygas. Esame pasirengę ir toliau derėtis. Tai yra sunkios derybos, visi tai žinome. Šiandien mes turime progą apsikeisti nuomonėmis su visais ES lyderiais, pabrėžė C. Michelis.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda atvykęs į EVT sakė, kad JK ir ES būtina suintensyvinti derybas.
Mes turime suintensyvinti derybas ir išspręsti arba pamėginti išspręsti likusius klausimus, tokius kaip žuvininkystė, vienodos konkurencijos ir valdymo nuostatos. ES turi būti pasirengusi abiem scenarijams, tiek JK pasitraukimui su susitarimu, tiek ir be susitarimo , kalbėjo G. Nausėda.
Anot Lietuvos prezidento, nepaisant to, koks bus galutinis rezultatas, būtina išlaikyti JK kaip įmanoma arčiau ES.
Londonas reaguos penktadienį
JK vyriausiasis Brexit derybininkas Davidas Frostas savo ruožtu pareiškė, kad Londonas yra nusivylęs Europos lyderių reikalavimais, kad JK privalo visiškai įgyvendinti išstojimo sutartį.
Savo Twitter žinutėje D. Frostas rašė taip pat esąs nustebęs, kad Briuselis nebėra įsipareigojęs intensyviai dirbti siekiant prekybos susitarimo.
Tai neįprastas būdas derėtis, pastebėjo jis ir pridūrė, kad premjeras B. Johnsonas penktadienį pateiks oficialią reakciją ir išdėstys savo tolesnius planus.
D. Frostas socialiniame tinkle Twitter reiškė nusivylimą, kad ES atsisako įpūsti naujos energijos deryboms, o tiesiog siekia nuolaidų iš britų pusės.
ES nori, kad britai nusileistų dėl valstybės subsidijų ir susitarime būtų įtvirtintos tokių JK subsidijų verslui lubos, tuomet Bendrija greičiausiai nusileistų žuvininkystės klausimu, kuris taip pat trukdo pasiekti prekybos susitarimą.
Tačiau šis klausimas komplikuotas pačios ES viduje. VŽ jau rašė, kad Vokietija dėl susitarimo šiuo klausimu būtų linkusi nusileisti, tačiau Prancūzijos prezidentas Emmanulis Macronas čia yra nubrėžęs raudoną liniją.
JK vyriausybės atstovas anksčiau pakartojo B. Johnsono perspėjimą, kad jis gali pasitraukti iš derybų ir, kad apie tai kalbėjo telefonu su ES šalių vadovais. Premjeras leido suprasti apmąstysiąs EVT rezultatus prieš nustatydamas JK tolesnius žingsnius, sakė atstovas.
Tiek ES, tiek britų pareigūnai teigia, kad tokie nuomonių apsikeitimai iš abiejų pusių artina scenarijų, kuomet JK ir ES metų pabaigoje, po pereinamojo laikotarpio pabaigos, išsiskirs be susitarimo.
VŽ primena, kad JK sprendimu pereinamasis laikotarpis, kai galioja tokios pat sąlygos tarp JK ir ES prekybos srityje, baigiasi gruodžio 31 d. Jeigu JK susiderėti nepavyks, nuo kitų metų sausio 1 d. JK ir ES prekiaus pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles. Prekybai bus taikomi tiek tarifiniai, tiek netarifiniai barjerai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti