ES ministrai sutarė dėl gairių, turinčių palengvinti judėjimą Bendrijoje

Lietuvos diplomatinis atstovas Europos Sąjungoje sako, kad antradienį pasiektas susitarimas koordinuoti judėjimo ribojimus dėl koronaviruso nepanaikina valstybių narių laisvės priimti sprendimus, tačiau padės joms remtis bendrais kriterijais ir atsižvelgti į kitų šalių patirtį.
Valstybių narių ministrai po ilgų derybų sutarė dėl naujų gairių ir pritarė bendrai sistemai, pagal kurią kas savaitę būtų skelbiamas pagal regionus suskirstytas ES valstybių narių žemėlapis, paremtas tokiais duomenimis kaip praneštų naujų atvejų skaičius 100.000gyventojų per paskutines 14 dienų, atliktų testų rodiklis ir teigiamų testavimo rezultatų rodiklis.
Rekomendacija nėra teisiškai privaloma, tačiau yra svarbi mums visiems, visoms valstybėms narėms ir mūsų vyriausybėms, kurios bandydamos suvaldyti COVID-19 viruso plitimą, imasi skirtingų poveikio ir judėjimą ribojančių priemonių, BNS sakė ambasadorius Simonas Šatūnas.
Neabejotinai, šios priemonės tai valstybių narių nacionalinė kompetencija ir laisvė priimti sprendimus. Tačiau augant užsikrėtimų skaičiui, turime turėti ir bendrą koordinuotą požiūrį, bendrus kriterijus, bendrą informaciją, kuri būtų komunikuojama aiškiai ir tinkamu laiku visuomenei, verslui ir kitoms valstybėms narėms, teigė diplomatas.
Jo teigimu, valstybės narės ir toliau turi mokytis viena iš kitos ir siekti, kad skirtingų šalių taikomos priemonės derėtų viena su kita, maksimaliai mažintų negatyvų poveikį ES ekonomikai ir sudarytų aiškias ir saugias sąlygas žmonėms judėti Šengeno erdvėje.
27 valstybių narių ministrai per susitikimą Liuksemburge susitarė kas savaitę skelbti pagal regionus suskirstytą ES valstybių narių žemėlapį, paremtą trimis esminiais kriterijais praneštų naujų atvejų per dvi pastarąsias savaites skaičių 100.000 gyventojų, atliktų testų ir teigiamų testų rodiklį.
Numatyta žemėlapį pagal pavojaus lygį suskirstyti į keturias spalvas: raudoną, oranžinę ar pilką, iš kurios atvykstantiems gali būti privaloma laikytis karantino arba pasitikrinti dėl COVID-19, ir žalią, iš kurios vykstant nebūtų taikomi jokie ribojimai. Taip būtų nustatyta, kad ES šalys negalėtų drausti atvykti kitų valstybių narių piliečiams, kaip tai šiuo metu daro Vengrija, įleidžianti tik čekus, lenkus ir slovakus.
ES taryba skelbia, kad žaliai zonai priklausytų valstybės, kur dviejų savaičių sergamumas 100.000 gyventojų neviršija 25, o teigiamų testų ne daugiau nei 4%. Oranžine spalva būtų žymimos valstybės su 25150 atvejų, įvertinus teigiamų testų rodiklį, raudona 50150, jei teigiamų testų daugiau nei 4% arba jei rodiklis viršija 150 atvejų.
Pilkomis taptų valstybės, kur nėra pakankamai informacijos arba jei per dvi savaites atlikta mažiau nei 300 testų.
Taip pat planuojama taikyti išimtis būtinus darbus atliekantiems žmonėms ir įvesti standartinę Europos keleivio buvimo vietos anketą.
Europa, kur, naujienų agentūros AFP duomenimis, nustatyta per 6,5 mln. užsikrėtimo COVID-19 ir 240.000 mirties atvejų, šiuo metu grumiasi su antra pandemijos banga. Lietuvoje dviejų savaičių sergamumas siekia 62,2 atvejo 100.000 gyventojų ir pagal šį rodiklį šalis yra geriausiųjų dešimtuke.
Lietuva koronaviruso paveiktomis šalimis, iš kurių atvykstant reikia izoliuotis, laiko tas, kuriose sergamumo koronavirusu rodiklis yra daugiau kaip 10% didesnis nei Lietuvoje, trečiosioms šalims taikomi ir papildomi kriterijai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti