Dėmesio: verslo balsas

Publikuota: 2020-10-13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Kol galimi pretendentai, galintys Seime formuoti valdančiąją koaliciją, aiškina savo nuostatas ir bent mintyse dėlioja būsimo bendradarbiavimo variantų pasjansą, šalies verslininkai būsimai valdžiai išsako savo viltis ir lūkesčius.

Rinkimų rezultatai parodė, kad žmonės nori permainų, naujos politinės kultūros, todėl, kaip sakė kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, ir balsavo už Lietuvos ateitį, o ne praeitį, už laisvę, o ne draudimus ir ribojimus.

Dalis „Verslo žinių“ kalbintų verslininkų sako nujaučiantys permainas, dalis viliasi, kad nauja valdžia nesiims radikalių permainų. Verslininkai tikisi, kad susiformavusi būsimoji Seimo dauguma ir Vyriausybė, kitaip nei dabartinė, atsižvelgs į verslo išsakomus argumentus, eis apgalvotos mokesčių ir valstybės išlaidų politikos link, realiai vykdys švietimo reformas. Tai, kad nė viena partija neturi ryškiai dominuojančios persvaros, verslininkai vertina teigiamai – anot jų, taip galima tikėtis, kad labai radikalių sprendimų nebus.

Kęstutis Lisauskas, EY partneris, mokesčių ekspertas, mano, kad jei konservatoriai formuos naująją koaliciją, mokesčių politikai reikšmingą įtaką turės Ingrida Šimonytė, kuriai numatomas premjero postas. „Kadangi ji yra blaiviausiai mąstanti iš visų gerai finansus suprantančių politikų (kurių, deja, Lietuvoje tik saujelė), tai būtų labai gera žinia Lietuvai. Ingrida yra viešai pasakiusi, kad netiki valstybės išlaidų mažinimo panacėja, kad neigiamai žiūri į 13-as pensijas ir panašias populistines priemones, kad neįvedinėtų naujų sektorinių mokesčių. Vadinasi, didžiausias koalicijos partneris stumtų koaliciją ir Seimą rimtos, apgalvotos mokesčių ir valstybės išlaidų politikos link. Taip pat ir didesnių mokesčių link“, – prognozuoja ekspertas.

Arvydas Avulis, „Hanner“ valdybos pirmininkas, kaip ir dauguma jo kolegų, viliasi, kad naujoji valdančioji koalicija labiau atsižvelgs į verslo nuomonę. „Praėjusios kadencijos valdantieji „žalieji“ neturėjo didelio noro kalbėtis su verslu, sprendimai buvo priimami neatsižvelgiant į verslo nuomonę. Aš kaip verslininkas ir dalis verslo bendruomenės norėčiau pokyčių. Mums yra tekę dirbti tiek su socialdemokratais, tiek su konservatoriais, ir tuomet buvo daugiau atsižvelgiama į verslo nuomonę, sprendimus lemdavo tai, kieno argumentai svaresni, o ne išankstinis nusistatymas ir ambicijos“, – dėsto A. Avulis.

Smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) atstovai iš naujojo Seimo tikisi labai aiškios ir stabilios mokesčių sistemos – kad jie nebūtų kaitaliojami keletą kartų per metus. Taip pat, kaip ES yra nubrėžusi žaliosios ekonomikos kryptį, taip ir Lietuvoje ši kryptis turėtų išlikti: kuo daugiau darbo vietų, kuo daugiau įveiklintų žmonių, kuo mažiau socialinių išmokų. Šią sistemą reikėtų peržiūrėti ir labai aiškiai pasakyti: žmogus turi dirbti, užsidirbti ir oriai gyventi, o ne laukti pašalpos iš valstybės. Kitu atveju SVV bus papjautas ir tada bus dar didesnė emigracija.

„Ir, žinoma, tikimės labai aiškios regioninės politikos, kurioje būtų užtikrinta stabili galimybė vystyti verslus, ypač jauniems žmonėms, kartu suteikiant jiems galimybę įsikurti ir gyventi regionuose. Tada pradėtų veikti ir regionų švietimo, kultūros, sporto sistema, nes dabar apie ją tik kalbame“, – aiškina Dalia Matukienė, SVV tarybos pirmininkė.

Dr. Tadas Gudaitis, Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos vadovas, „Swedbank“ investicijų valdymo“ generalinis direktorius, teigia, kad pirmojo turo rezultatas nuteikia pozityviau. „Nes matome, kad tos politinės partijos, kurios nepalaikydavo pensijų kaupimo arba labiau palaikydavo valstybines idėjas prieš privačias iniciatyvas, jos (surinko – VŽ) mažiau, o tos, kurios už asmeninę atsakomybę, už tai, kad verslas kuria pridėtinę vertę, šiuo metu yra laimėtojos. Tikėtumės daugiau tokių dalykų kaip pensijų kaupimas tęstinumo. Matome norą įtraukti šalia žmonių ir valstybės dalyvauti darbdavius, tą palaikome“, – kalba jis.

Verslininkams rūpi, kaip naujoji valdžia kalbės apie dabartinį šalies biudžetą, kuris yra deficitinis. „Jeigu ateis nauja valdžia, išgirsime, kad išėjusieji paliko tuščią biudžetą, o jei buvusieji tęs darbus, matyt, savęs nekritikuos, bet turės spręsti sudėtingą finansinę situaciją“, – spėlioja Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas.

Ne mažesnio dėmesio turėtų susilaukti ir 2021 m. valstybės biudžetas, kurio projektą valdantieji iki šiol slepia. Būtent šiam biudžetui ir viešiesiems finansams stabilizuoti, o ne rinkimų pažadams įgyvendinti pirmiausia ir teks skirti pagrindinį dėmesį politinėms partijoms, formuosiančioms naują Vyriausybę. Finansų analitikas Marius Dubnikovas prognozuoja, kad šių metų pabaigoje galime priartėti prie 2 mlrd. Eur skylės viešuosiuose finansuose. „O kiti metai, bent jau pirmoji jų pusė, žvelgiant į pandemijos situaciją, neatrodo, kad būtų geresni. Manau, tai reikalaus iš naujosios valdžios labai daug korektūrų ir prisitaikymo prie esamos situacijos“, – BNS sakė M. Dubnikovas. Susidūrus su tokiais iššūkiais koaliciją suformavusioms partijoms gali tekti kuriam laikui atidėti kai kuriuos programose išdėstytus tikslus, ypač populistinius, nes jos turės prisitaikyti prie valdžios finansinių galimybių.

VŽ sutinka su verslo pasaulio atstovais, jog kad ir kokia būtų koalicija – kairiųjų ar dešiniųjų, labai sunku nuspėti, kaip ji elgsis, ypač verslo atžvilgiu. Pastaraisiais metais jam teko per daug suvaržymų, buvo netgi bandymų kai kuriuos verslus monopolizuoti, o valstybinių įmonių valdymas taip pat kone perėjo į socialinę politiką. Verslas puikiai moka tvarkytis pats, tai rodo ir mažiausiai iš Europos Sąjungos šalių kritęs Lietuvos BVP. Verslas siūlo valdžiai visas jėgas sutelkti į socialines paslaugas ir, užuot tramdžius verslą, leisti jam dirbti ir mokėti mokesčius.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Viasna“: Baltarusijoje per pirmadienio protestus sulaikyti per 230 žmonių 1

Baltarusijoje pirmadienį per opozicijos protestus buvo sulaikyti 235 žmonės, pranešė teisių gynimo centras...

Verslo aplinka
2020.10.26
E. Pupinis G. Palucką kol kas lenkia dviem balsais, bet laukiama dar septynių vokų 1

Perskaičiavus Utenos rinkimų apygardoje esančius gyventojų balsus konservatorius Edmundas Pupinis dviem...

Verslo aplinka
2020.10.26
Turkijos prezidentas ragina boikotuoti prancūziškas prekes 4

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį paragino turkus boikotuoti prancūziškas prekes,...

Verslo aplinka
2020.10.26
A. Veryga: užimta 83% COVID-19 pacientams skirtų lovų 4

Šiuo metu penkiose pagrindinėse šalies ligoninėse užimta 83% iš 401 COVID-19 pacientams skirtos lovos, sako...

Verslo aplinka
2020.10.26
Ministras: dėl 100 Eur pedagogams galės spręsti nauja valdžia

Sprendimą dėl Vyriausybės žadėtų 100 Eur pedagogų poilsiui, taip paskatinant ir turizmo bei sveikatinimo...

Verslo aplinka
2020.10.26
Baltarusijoje įvykdyta kibernetinė ataka prieš Nacionalinį banką

Kibernetinių įsilaužėlių grupė pirmadienį paskelbė blokavusi Baltarusijos nacionalinio banko tinklalapį ir...

Verslo aplinka
2020.10.26
Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje skelbiamas karantinas, plečiamas kaukių dėvėjimas 11

Lietuvoje sparčiai plintant koronavirusui, Vyriausybė pirmadienį paskelbė apie naujus ribojimus –...

Verslo aplinka
2020.10.26
Prezidentas priėmė I. Šimonytę ir tikisi partijų susitarimo dėl švietimo 2

Šalies vadovas Gitanas Nausėda išsakė lūkestį, kad partijos pasirašys susitarimą dėl švietimo ateities, o...

Verslo aplinka
2020.10.26
G. Nausėda paragino valdančiuosius išlaikyti atsakomybę dėl COVID-19 valdymo 2

Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmadienį su partijų lyderiais aptaręs Seimo rinkimų rezultatus, sako kadenciją...

Verslo aplinka
2020.10.26
S. Cichanouskaja: Baltarusijoje skelbiamas visuotinis streikas, į gatves išėjo pensininkai 1

Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Cichanouskaja pirmadienį pareiškė, kad jos šalininkai skelbia...

Verslo aplinka
2020.10.26
DI operatoriams siūloma įvesti civilinės atsakomybės draudimą

Europos Parlamentas (EP) pateikė siūlymus dėl dirbtinio intelekto (DI) ir skaitmeninių platformų reguliavimo...

Technologijos
2020.10.26
Patvirtinti 766 nauji koronaviruso atvejai 1

Lietuvoje per parą patvirtinti 766 nauji koronaviruso atvejai. Tai naujas paros rekordas. Nacionalinio...

Verslo aplinka
2020.10.26
V. Matijošaitis tikisi dialogo su naująja valdžia, ragina susitelkti į COVID-19 suvaldymą 7

Seimo rinkimuose Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą bei jos deleguotą kadenciją baigiantį premjerą Saulių...

Verslo aplinka
2020.10.26
G. Paluckas: panašu, kad socialdemokratai lieka opozicijoje 13

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas mano, jog ateinančius ketverius metus partija dirbs opozicijoje.

Verslo aplinka
2020.10.26
Verslas apie rinkimų rezultatus: viliamės daugiau konstruktyvaus bendravimo, mažiau draudimų  Premium

VŽ kalbinti verslininkai, vertindami Seimo rinkimų rezultatus, pirmiausia kalba apie poreikį būti išgirstiems...

Verslo aplinka
2020.10.26
Politologas: prezidentas neturės daug įtakos formuojant naują kabinetą

Susidarius pakankamai tvirtai trijų centro dešinės partijų daugumai, naujajame Seime prezidentas Gitanas...

Verslo aplinka
2020.10.26
Darbo partija opozicijoje dirbs konstruktyviai – V. Jukna 2

Dešimt mandatų Seimo rinkimuose iškovojusi Darbo partija rezultatu džiaugiasi ir yra pasiruošusi opozicijoje...

Verslo aplinka
2020.10.26
A. Armonaitė:  prioritetai bus švietimas, ekonomika ir žmogaus teisės 1

Laisvės partija norėtų turėti savo atstovus švietimo, ekonomikos ir žmogaus teisių srityse, sako partijos...

Verslo aplinka
2020.10.26
Liberalų sąjūdis į ekonomikos ministrus siūlys S. Kairį, į aplinkosaugos – S. Gentvilą 6

Liberalų sąjūdis ketina siekti trijų postų Vyriausybėje – į ekonomikos ir inovacijų ministrus siūlys Kauno...

Verslo aplinka
2020.10.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus