Dėmesio: verslo balsas

Publikuota: 2020-10-13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Kol galimi pretendentai, galintys Seime formuoti valdančiąją koaliciją, aiškina savo nuostatas ir bent mintyse dėlioja būsimo bendradarbiavimo variantų pasjansą, šalies verslininkai būsimai valdžiai išsako savo viltis ir lūkesčius.

Rinkimų rezultatai parodė, kad žmonės nori permainų, naujos politinės kultūros, todėl, kaip sakė kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, ir balsavo už Lietuvos ateitį, o ne praeitį, už laisvę, o ne draudimus ir ribojimus.

Dalis „Verslo žinių“ kalbintų verslininkų sako nujaučiantys permainas, dalis viliasi, kad nauja valdžia nesiims radikalių permainų. Verslininkai tikisi, kad susiformavusi būsimoji Seimo dauguma ir Vyriausybė, kitaip nei dabartinė, atsižvelgs į verslo išsakomus argumentus, eis apgalvotos mokesčių ir valstybės išlaidų politikos link, realiai vykdys švietimo reformas. Tai, kad nė viena partija neturi ryškiai dominuojančios persvaros, verslininkai vertina teigiamai – anot jų, taip galima tikėtis, kad labai radikalių sprendimų nebus.

Kęstutis Lisauskas, EY partneris, mokesčių ekspertas, mano, kad jei konservatoriai formuos naująją koaliciją, mokesčių politikai reikšmingą įtaką turės Ingrida Šimonytė, kuriai numatomas premjero postas. „Kadangi ji yra blaiviausiai mąstanti iš visų gerai finansus suprantančių politikų (kurių, deja, Lietuvoje tik saujelė), tai būtų labai gera žinia Lietuvai. Ingrida yra viešai pasakiusi, kad netiki valstybės išlaidų mažinimo panacėja, kad neigiamai žiūri į 13-as pensijas ir panašias populistines priemones, kad neįvedinėtų naujų sektorinių mokesčių. Vadinasi, didžiausias koalicijos partneris stumtų koaliciją ir Seimą rimtos, apgalvotos mokesčių ir valstybės išlaidų politikos link. Taip pat ir didesnių mokesčių link“, – prognozuoja ekspertas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Arvydas Avulis, „Hanner“ valdybos pirmininkas, kaip ir dauguma jo kolegų, viliasi, kad naujoji valdančioji koalicija labiau atsižvelgs į verslo nuomonę. „Praėjusios kadencijos valdantieji „žalieji“ neturėjo didelio noro kalbėtis su verslu, sprendimai buvo priimami neatsižvelgiant į verslo nuomonę. Aš kaip verslininkas ir dalis verslo bendruomenės norėčiau pokyčių. Mums yra tekę dirbti tiek su socialdemokratais, tiek su konservatoriais, ir tuomet buvo daugiau atsižvelgiama į verslo nuomonę, sprendimus lemdavo tai, kieno argumentai svaresni, o ne išankstinis nusistatymas ir ambicijos“, – dėsto A. Avulis.

Smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) atstovai iš naujojo Seimo tikisi labai aiškios ir stabilios mokesčių sistemos – kad jie nebūtų kaitaliojami keletą kartų per metus. Taip pat, kaip ES yra nubrėžusi žaliosios ekonomikos kryptį, taip ir Lietuvoje ši kryptis turėtų išlikti: kuo daugiau darbo vietų, kuo daugiau įveiklintų žmonių, kuo mažiau socialinių išmokų. Šią sistemą reikėtų peržiūrėti ir labai aiškiai pasakyti: žmogus turi dirbti, užsidirbti ir oriai gyventi, o ne laukti pašalpos iš valstybės. Kitu atveju SVV bus papjautas ir tada bus dar didesnė emigracija.

„Ir, žinoma, tikimės labai aiškios regioninės politikos, kurioje būtų užtikrinta stabili galimybė vystyti verslus, ypač jauniems žmonėms, kartu suteikiant jiems galimybę įsikurti ir gyventi regionuose. Tada pradėtų veikti ir regionų švietimo, kultūros, sporto sistema, nes dabar apie ją tik kalbame“, – aiškina Dalia Matukienė, SVV tarybos pirmininkė.

Dr. Tadas Gudaitis, Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos vadovas, „Swedbank“ investicijų valdymo“ generalinis direktorius, teigia, kad pirmojo turo rezultatas nuteikia pozityviau. „Nes matome, kad tos politinės partijos, kurios nepalaikydavo pensijų kaupimo arba labiau palaikydavo valstybines idėjas prieš privačias iniciatyvas, jos (surinko – VŽ) mažiau, o tos, kurios už asmeninę atsakomybę, už tai, kad verslas kuria pridėtinę vertę, šiuo metu yra laimėtojos. Tikėtumės daugiau tokių dalykų kaip pensijų kaupimas tęstinumo. Matome norą įtraukti šalia žmonių ir valstybės dalyvauti darbdavius, tą palaikome“, – kalba jis.

Verslininkams rūpi, kaip naujoji valdžia kalbės apie dabartinį šalies biudžetą, kuris yra deficitinis. „Jeigu ateis nauja valdžia, išgirsime, kad išėjusieji paliko tuščią biudžetą, o jei buvusieji tęs darbus, matyt, savęs nekritikuos, bet turės spręsti sudėtingą finansinę situaciją“, – spėlioja Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas.

Ne mažesnio dėmesio turėtų susilaukti ir 2021 m. valstybės biudžetas, kurio projektą valdantieji iki šiol slepia. Būtent šiam biudžetui ir viešiesiems finansams stabilizuoti, o ne rinkimų pažadams įgyvendinti pirmiausia ir teks skirti pagrindinį dėmesį politinėms partijoms, formuosiančioms naują Vyriausybę. Finansų analitikas Marius Dubnikovas prognozuoja, kad šių metų pabaigoje galime priartėti prie 2 mlrd. Eur skylės viešuosiuose finansuose. „O kiti metai, bent jau pirmoji jų pusė, žvelgiant į pandemijos situaciją, neatrodo, kad būtų geresni. Manau, tai reikalaus iš naujosios valdžios labai daug korektūrų ir prisitaikymo prie esamos situacijos“, – BNS sakė M. Dubnikovas. Susidūrus su tokiais iššūkiais koaliciją suformavusioms partijoms gali tekti kuriam laikui atidėti kai kuriuos programose išdėstytus tikslus, ypač populistinius, nes jos turės prisitaikyti prie valdžios finansinių galimybių.

VŽ sutinka su verslo pasaulio atstovais, jog kad ir kokia būtų koalicija – kairiųjų ar dešiniųjų, labai sunku nuspėti, kaip ji elgsis, ypač verslo atžvilgiu. Pastaraisiais metais jam teko per daug suvaržymų, buvo netgi bandymų kai kuriuos verslus monopolizuoti, o valstybinių įmonių valdymas taip pat kone perėjo į socialinę politiką. Verslas puikiai moka tvarkytis pats, tai rodo ir mažiausiai iš Europos Sąjungos šalių kritęs Lietuvos BVP. Verslas siūlo valdžiai visas jėgas sutelkti į socialines paslaugas ir, užuot tramdžius verslą, leisti jam dirbti ir mokėti mokesčius.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Dėl COVID-19 uždarymų ekonomikai vis labiau kosint, Kinijos premjeras paragino dėti daugiau pastangų ją stabilizuoti

Kinijos premjeras Li Keqiangas paragino pareigūnus dėti daugiau pastangų siekiant stabilizuoti antrąją pagal...

Rumunija ir Lenkija tikisi Švedijos ir Suomijos narystės NATO

Rumunija ir Lenkija tikisi, kad Švedija ir Suomija galės įstoti į NATO, nepaisant Turkijos prieštaravimų,...

KAM: Baltijos valstybės rengia bendrą gynybos susitarimą

Reaguojant į dabartinę saugumo situaciją, Lietuva, Latvija ir Estija rengia Baltijos valstybių gynybos...

Turkija toliau spaudžia Helsinkį ir Stokholmą imtis „konkrečių veiksmų“

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu penktadienį pareiškė, kad Švedija ir Suomija turi...

Prie 2022 m. sausį–balandį augusių biudžeto pajamų prisidėjo ir grąžintos pandeminės skolos

Šių metų sausio–balandžio mėnesiais valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 30,1% arba...

Finansai
16:10
NATO Parlamentinės asamblėjos prezidentas: aljansas parodė vienybę, kurios V. Putinas nesitikėjo

Rusijos pradėto karo Ukrainoje akivaizdoje NATO šalys parodė vienybę, kurios režimo vadovas Vladimiras...

M. Chodorkovskis: V. Putino režimo pabaigos laukti reikės neilgai

Rusijoje prezidento institutas nereikalingas, sako opozicijos veikėjas Michailas Chodorkovskis,...

G. Landsbergis: kol kas nėra aiškių pažadų dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo 3

Aiškių pažadų dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo pasikeitus saugumo situacijai regione Lietuva kol kas...

E. Markevičiūtė: Lietuva norėtų plėsti startuolių veiklą Taivane

Lietuva norėtų tapti Taivano vartais į Europą bei plėsti šalies startuolių veiklą šioje Pietryčių Azijos...

G. Nausėda: svarbu, kad turėtume efektyvius kelius karinei technikai atgabenti

Karinis mobilumas yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių šalies saugumą, sako Lietuvos prezidentas...

Lietuviškas verslas Afrikoje: milijonai klientų, karčios pamokos ir praktiniai patarimai Premium

Per pastaruosius 5-erius metus bendra eksporto iš Lietuvos į Afriką vertė paaugo dvigubai ir siekia 737 mln.

Pramonė
12:46
Italijos „Eni“ sudarė susitarimą su Alžyru dėl dujų tiekimo 1

Italijos energetikos milžinė „Eni“ ketvirtadienį pasirašė supratimo memorandumą su Alžyro nacionaline naftos...

Kinija atsakė į A. Blinkeno kalbą: ji šmeižia Pekiną 1

Kinijos užsienio reikalų ministerija penktadienį apkaltino Antony Blinkeną, JAV valstybės sekretorių,...

Finansines ataskaitas verslas šiemet teikia sparčiau nei ankstesniais metais

Likus kelioms dienoms iki birželio 1 d., kai didžioji dalis šalyje įmonių Registrų centrui privalo pateikti...

Finansai
11:56
E. Leontjeva. Infliacija ir drugelio efektas

Per pasaulį vilnija pavojingi infliacijos ūkai. Jie atsirado drauge su pandemija, tačiau ne pati pandemija...

Nuomonės
11:16
Rusijos šantažas: V. Putinas žada padėti įveikti maisto krizę, jei Vakarai atšauks sankcijas

Maskva yra pasirengusi „reikšmingai prisidėti“ užkertant kelią gresiančiai pasaulinei maisto krizei, jei...

Gynybos ekspertas: rusai dažnai elgiasi nelogiškai ir tai yra gerai Premium

Nėra lengva nuspėti agresiją prieš Ukrainą vykdančios Rusijos tolimesnius veiksmus, nes dažniausiai jie...

Ukrainiečių registracijos centras Klaipėdoje uždaromas, liks trijuose miestuose

Mažėjant į Lietuvą atvykstančių karo pabėgėlių iš Ukrainos, nutarta uždaryti jų registracijos centrą...

JAV diplomatijos vadovas: Pekinas kelia rimčiausią ilgalaikį iššūkį tarptautinei tvarkai

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, ketvirtadienį pasisakė už aktyvią konkurenciją su Kinija, kad...

Ketvirtadienį – 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė

Praėjusią parą nustatyti 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė, rodo penktadienį paskelbti Statistikos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku