ES lyderiai susitarė: įveda sankcijas Baltarusijos režimui, paragino parengti ekonominės paramos planą

Europos Sąjungos (ES) lyderiai po ilgų diskusijų susitarė paskelbti sankcijas Baltarusijai. Jos bus taikomos maždaug 40 Baltarusijos režimo pareigūnų. Sąraše nėra paties Aliaksandro Lukašenkos. Europos lyderiai taip pat paragino Europos Komisiją parengti išsamų ekonominės paramos demokratinei Baltarusijai planą.
Tekstas papildytas apie ekonominės paramos planą ir G. Nausėdos komentaru.
Dėl sankcijų Europos Vadovų Taryba (EVT) susitarė jau penktadienio naktį. Po ilgų diskusijų kompromisas pasiektas, kai Kipras galiausiai atsisakė savo pozicijos blokuoti priemones Baltarusijos režimui, reikalaudamas, kad ES taip pat įvestų sankcijas Turkijai dėl naftos ir dujų žvalgybos Viduržemio jūros rytinėje dalyje.
EVT išvadų dokumente taip pat pabrėžiama, kad artimiausiu metu Europos Komisija raginama parengti išsamų ekonominės paramos demokratinei Baltarusijai planą.
Drauge ES lyderiai susitarė išreikšti stiprią paramą Kiprui ir Graikijai ir įspėti Turkiją dėl jai gresiančių priemonių, jeigu ji tęs gręžimo darbus Viduržemio jūroje.
Laikėmės dvigubos strategijos, spaudos konferencijoje jau po vidurnakčio sakė EVT pirmininkas Charlesas Michelis, cituoja Reuters.
Mes pareiškiame, kad norime suteikti galimybę politiniam dialogui. Pareiškiame, kad tvirtai laikomės savo vertybių ir palaikome Graikiją ir Kiprą, kalbėjo EVT pirmininkas ir pabrėžė, kad ES pasirengusi pozityviam dialogui, jeigu Turkija nori įsitraukti į labiau pozityvų dialogą.
Jis taip pat patvirtino, kad A. Lukašenkos sankcijų sąraše nėra, tačiau ES stebės situaciją ir pokyčius.
Anot ES diplomatų, A. Lukašenka į sankcijų sąrašą gali būti įtrauktas vėliau, jeigu atsisakytų pradėti derybas su opozicija.
ES sankcijos Baltarusijai yra aiškus signalas tiems, kurie užkerta kelią demokratiniams procesams, sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Vokietija dabar pirmininkauja Bendrijai.
Manau, kad tai svarbus signalas, pridūrė ji.
G. Nausėda: dabar galima tikėtis ir JAV sankcijų
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad ES sutarus dėl sankcijų Baltarusijos režimui, galima tikėtis ir JAV sankcijų.
Lietuva parvažiuoja į tėvynę su geromis žiniomis sankcijų planas Baltarusijai bus patvirtintas, dabar galima tikėtis, kad ir JAV netrukus patvirtins savo sankcijų planą, BNS iš Briuselio atsiųstame komentare sakė šalies vadovas.
Taigi, turėsime visų pagrindinių regionų atsaką į tai, kas vyksta Baltarusijoje, ir svarbiausia, kad tikrai patenkinsime lūkesčius Baltarusijos žmonių, kurie ne kartą sakė darykite kažką, nes mes vieni nugalėti galėsime gerokai sunkiau, jeigu jūs mums nepadėsite, pridūrė jis.
Jo teigimu, sankcijų Minskui klausimas buvo sudėtingas, tačiau svarbiausia, kad pasiektas teigiamas rezultatas.
Iš tikrųjų tai buvo ganėtinai sudėtingas procesas, kadangi jis buvo susietas su konfliktu Viduržemio jūroje ir mums teko labai daug kalbėti abiem klausimais, kalbėjo G. Nausėda.
Jis dėkojo visiems kolegoms už pasiektą rezultatą, taip pat ir Graikijos bei Kipro atstovams už lankstumą.
Europos lyderių sprendimas leidžia paskelbti kelionių draudimus ir turto įšaldymą maždaug 40 Aliaksandro Lukašenkos režimo atstovų, kuriems priskiriama atsakomybė už prezidento rinkimų klastojimą ir represijas prieš protestuotojus.
Morka ir lazda Turkijai
ES lyderiai perspėjo Turkiją, kad Briuselis yra pasirengęs įvesti sankcijas ir Ankarai, jeigu ji toliau tęs dujų žvalgymą Kipro vandenyse.
Jeigu Ankara ir toliau tęs neteisėtus Kipro vandenų pažeidimus, ES yra pasirengusi Turkiją bausti ekonominėmis sankcijomis.
Tiesa, bendrame Bendrijos lyderių pareiškime Turkijai paliekama proga pasitaisyti, sankcijos nėra įvedamos iškart, Bendrija Ankarą kol kas tik perspėja Turkiją. Tokio perspėjimo užteko, kad Kipras nebevetuotų sankcijų Baltarusijai.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel pabrėžė, kad santykių gerinimo galimybės išlieka.
Mes taip pat norime įgyvendinti ir pozityvią darbotvarkę, nes suprantame strateginių santykių su Turkija svarbą, nepaisant visų skirtumų, sakė A. Merkel.
Bendrija Turkijai yra pasirengusi pasiūlyti glaudesnius ryšius ir prekybos perspektyvas, jeigu Ankara sutiks nutraukti ES priešiškais laikomus veiksmus.
Su Turkija esame pasirengę plėtoti pozityvų dialogą, tačiau tik tuo atveju, jeigu Turkija taip pat keis savo veiksmus ir įsitrauks į tokį dialogą su mumis ir, žinoma, nutrauks tarptautinę teisę pažeidžiančius veiksmus , spaudos konferencijos metu pažymėjo C. Michelis.
ES Lyderių pareiškime Ankarai pažadėta glaudesnių ryšių ir geresnės prekybos perspektyva, jei ji įsipareigos sąžiningai tęsti dialogą ir susilaikyti nuo vienašališkų veiksmų. Bendrijos lyderiai Turkiją ragina ir toliau bendradarbiauti ir migrantų klausimais.
Jeigu Turkija ir toliau imsis vienašališkų veiksmų ir tęs provokacijas, kurios pažeidžia tarptautinę teisę, ES pasinaudos visais savo turimai instrumentais , bendrame pareiškime pažymėjo ES lyderiai ir pridėjo ES sutarties sankcijų skilties citatą.
EVT pirmininkas C. Michelis pabrėžė, kad tikisi, kad Bendrija turės stiprų balsą tarptautinėje arenoje.
Kipro elgesys ir blokuojamos sankcijos vėl išprovokavo diskusijas dėl Bendrijos vienašališkai priimamų veiksmų užsienio politikos srityje. Bendrija niekaip negalėjo paskelbti sankcijų Baltarusijai, kol Kipras jas blokavo, norėdamas stipresnio ES atsako Turkijai.
ES lyderiai vakar sutarė atidžiai stebėti įvykius Viduržemio jūros rytuose ir grįžti prie šio klausimo kitame susitikime gruodžio mėnesį.
EVT tęsiasi ir šiandien. Po pietų laukiama ir Bendrijos institucijų vadovų spaudso konferencijos. Vakar diena buvo skirta išskirtinai užsienio politikai, o šiandien EVT diskutuos ES vidaus klausimais, įskaitant ir biudžetą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti